Psychologie kriminálního chování
Jaroslav Veteška - Slavomil Fischer
Tato kniha je určena všem, kdo se právě rozcházejí nebo jsou krátce po rozchodu a stále se nemohou s novou realitou smířit, případně je ve starém vztahu něco drží i po několika letech. Autorka ukazuje, jak projít rozchodovým procesem až do jeho skutečného ukončení a jak se na celou situaci podívat s jistým nadhledem. Přijmout rozchod, prožít emoce, zpracovat je, odrazit se ode dna a jít v životě dál. A také se poučit z chyb, zamyslet se nad tím, co vztah člověku dal i vzal.
V knize najdete dostatek podnětů k zamyšlení nejen nad sebou a rozchodem, ale rovněž i nad novými začátky. Inspirujete se pomocí doporučení, jak neztrácet víru, naději a důvěru v budoucnost. I po rozchodu totiž může být vše v pořádku. A dokonce může být váš život daleko lepší než dřív.
Základné informácie:
Jaroslav Veteška - Slavomil Fischer
Hana Georgi a kolektív
Motto této monografie zní „Každý člověk je jedinečný“. Jedinečnost je i ve stylu každého z autorů rozsáhlého kolektivu, který se zde spojil, aby zájemcům přiblížil šíři problematiky psychologie stárnutí a stáří včetně kontextu dalších gerontologických disciplín a otázek. Text je rozdělen do šesti bloků, které pokrývají převážně psychologická, ale také demografická, sociální či biologická hlediska stárnutí, nemoci i zdraví. Zmiňované poznatky reflektují současné poznání a jsou výběrem každého z autorů z velmi pestrého pole teorie a praxe.
Monografie si klade za cíl ukázat bohatý obraz psychologie stárnutí a stáří, povzbudit u čtenářů pozitivní náhled na stárnutí a inspirovat k profesnímu zájmu o práci se staršími lidmi. Kniha je určena studentům, ale i psychologům a psychoterapeutům pracujícím se seniorskou populací a také dalším pomáhajícím profesím.
Třetí vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální společenská témata, která přinesl vývoj v posledních letech. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Aktualizována jsou témata sociálněpatologických jevů souvisejících s rodinou a agresivitou. Nově jsou zařazeny kapitoly týkající se nových typů závislostí (na sociálních sítích, technologiích) a zneužívání látek nezpůsobujících závislosti (vitaminy, steroidy, hormony, laxativa). Pozornost je upřena na faktory vyvolávající rozvoj těchto sociálněpatologických jevů, zejména na jejich vazbu na rodinné prostředí, a dále na možnosti jejich řešení.
Publikace bude přínosná při studiu problematiky sociálněpatologických jevů jak pro odborníky a specialisty, tak pro studenty a další případné zájemce. Mohou ji využít i pracovníci, kteří se na řešení sociálnědeviantních a patologických jevů již v praxi podílejí, a specialisté na vědeckých pracovištích. Je ale též určena vysokoškolským studentům, kteří se připravují na práci v tzv. pomáhajících profesích, tedy budoucím vychovatelům, sociálním pracovníkům, terapeutům, etopedům, speciálním pedagogům, a studentům učitelských a zdravotnických oborů. Vzhledem ke společenskému zájmu o projednávaná témata poslouží i dalším zájemcům z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Ladislav Lovaš - Katarína Vasková (eds.)
Zborník z medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“
V dňoch 23. - 24. 5.2012 sa v historických priestoroch Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach uskutočnil dvanásty ročník medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“.
Kontinutiná séria konferencií venovných psychológie práce a organzácií sa začala v roku 1999 (prvá mala názov „Psychológia práce – teórie a prax“ a uskutočnila sa v Zlatej Idke). Od roku 2009 sa koná striedavo v Českej a Slovenskej republike.
Konferenciu organizačne pipravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi podujatia boli Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav na VV a VTOS v Košiciach. V rámci tradičného zamerania konferencie, ktorým je základný a aplikovaný výskum v oblasti psychológie práce, bolo prezentovaných spolu 37 príspevkov (25 referátov a 12 posterov).
Podstatná časť plenárnych vystúpení, referátov a posterov tvorí obsah tohto zborníka.
E-kniha
Zuzana Dankulincová (ed.)
Zborník príspevkov z 8. celoslovenskej konferencie Psychológie zdravia s medzinárodnou účasťou 15. máj 2013, Košice, SR
Zborník vedeckých prác Psychológia zdravia v multidisciplinárnom pohľade na zdravie prináša prehľad rozmanitých tém, ktorými sa zaoberajú odborníci na Slovensku a v Čechách, pokrývajúc široký záber disciplíny psychológie zdravia.
Psychologie citlivě reaguje na předmět svého vědeckého zkoumání, kterým je lidská mysl a její proměny v prudce se vyvíjejícím světě. Údaje, které dříve nashromáždila, například o lidské sexualitě, motivaci nebo o rozdílech mezi muži a ženami, nezůstávají trvale platné, takže neustále vznikají její nové koncepty, směry a metodologické přístupy.
Na dějinách psychologie se tak lze poučit nejen o proměnlivosti psychologického vědění, ale i o jeho závislosti na dobovém kulturním kontextu. Kniha mapuje vznik a vnitřní diferenciaci oboru a jeho hlavní směry ve 20. století (behaviorismus, gestaltismus, dynamická, fenomenologická, transpersonální, kognitivní psychologie, systémové teorie aj.). Stranou nezůstaly ani postmoderní proudy v současné psychologii (feministická, diskurzivní či kritická psychologie).
Každá z kapitol obsahuje stručnou charakteristiku či základní myšlenkové paradigma příslušného vývojového období, životní příběhy a hlavní myšlenky jeho významných představitelů. Jednotlivá témata jsou uspořádána přehledně a čtivě.
Nové vydání bylo obohaceno o řadu nově dostupných pramenů, díky nimž bylo možné doplnit jak pojednání o novodobých směrech v psychologii (neogestaltismus, psychologie já, teorie sociálních reprezentací, sociální konstrukcionismus a další), tak o řadě osobností poslední doby.
Publikace je určena všem studentům psychologie a ostatních humanitních oborů a také zájemcům o psychologii z řad širší veřejnosti.
Miroslav Orel a kolektív
Jak vypadají a fungují naše nervové buňky? Z jakých částí se skládá mozek, mícha a periferní nervy? Souvisí náš mozek s tím, kým jsme a jací jsme? Jaké máme v současnosti možnosti vyšetření? Lze nějak ovlivnit naše nervové buňky a celý nervový systém? Jak vnímáme smyslové informace, kudy se dostávají do mozku a kam v něm putují? Pokud si kladete tyto a podobné otázky (nebo vás zajímají), kniha je určena právě vám.
Publikace pojednává o stavbě, funkci, vývoji, možnostech vyšetření i ovlivnění nervového systému. Jeho integrální součást – mozek – má přímý vztah k psychické, vztahové i spirituální stránce a dotýká se tak všech rovin lidského bytí.
Text vychází ze soudobých poznatků lékařské vědy, ale nezabíhá do medicínských podrobností a detailů, které nejsou pro cílovou skupinu čtenářů nutné. Klade důraz na propojení nervového systému (zejména mozku) s psychikou člověka a jeho životem. Zahrnuta je rovněž oblast smyslů a smyslového vnímání. Text publikace je bohatě ilustrován a doplněn fotografiemi a snímky z lékařských vyšetření.
Předložené poznatky soudobých neurověd jsou bezesporu nedílnou a zároveň smysluplnou součástí studia psychologie, pedagogiky, sociální práce a dalších humanitních (nelékařských) oborů. Jelikož je text psán srozumitelnou a názornou formou, může uspokojit i zájemce o daná studia nebo čtenáře z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Lukáš Šutor (ed.)
Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.
Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.
V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.
Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.
Lukáš Šutor
E-kniha
Silvia Kontírová a kol.
Tento prepracovaný a doplnený učebný text chce byť zrozumiteľným a praktickým pomocníkom pre študentov magisterského stupňa štúdia učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte UPJŠ a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach absolvujúcich povinné predmety pedagogická prax.
Jeho všeobecná časť sa zaoberá poslaním, primárnymi ľudskými činiteľmi, druhmi a formami pedagogickej praxe ako jednej z povinných organizačných foriem učiteľského štúdia a špecifikami pedagogickej praxe v podmienkach UPJŠ. Špeciálna časť obsahuje základné informácie a povinnú dokumentáciu praktikantov k chronologicky zoradeným druhom pedagogických praxí na UPJŠ.
Autori Vám budú vďační, ak ich na prípadné chyby a nedostatky učebného textu upozorníte prostredníctvom e-mailovej adresy silvia.kontirova@upjs.sk.
Michaela Gorná - Tatiana Rapčíková
Etika je jedním z nejfrekventovanějších pojmů v oblasti poskytování zdravotní péče. Základní učební text zdravotnické etiky je nepostradatelný pro všechny skupiny studentů a učitelů lékařských a nelékařských zdravotnických oborů a také pro všechny zdravotnické pracovníky, jejichž práce si v rámci poskytování přednemocniční a nemocniční péče žádá mnohé praktické zodpovědné úvahy při identifikaci a řešení etických konfrontačních problémů a dilemat, se kterými se v rámci své profese setkávají. V současném pluralitním společenství mohou mnohé z nich směřovat k právnímu řešení. Ve světle idey prevence proto kniha nabízí komplexní a systematický teoreticko-praktický výklad z oblasti zdravotnické etiky, včetně monitorace současných etických specifik zdravotní péče.
S ambicí přijetí východiska praktického řešení, o které se mohou zdravotníci v nastalých situacích etických problémů a dilemat opřít, učebnice srozumitelně předkládá přehled etických přístupů uplatňovaných ve zdravotnické praxi. V kontextu uvedené aspirace je součástí učebního textu perspektivní didaktický fenomén, kterým je metoda případovosti, která je, vedle zvyšování etické citlivosti a zručnosti při řešení morálních dilemat, významným praktickým a metodickým nástrojem implementace etiky do zdravotnické praxe.
V knize jsou prezentovány modelové typy případových studií z prostředí přednemocniční a nemocniční péče, které jsou vhodným tréninkovým nástrojem a didaktickým prostředkem při vzdělávání.
Význam vedomia pre každého človeka ale aj pre poznávanie je taký rozhodujúci, že by bolo nesprávne hovoriť o ňom iba pri psychických procesoch, lebo je jadrom ľudskej individuality a práve vedomím sa človek odlišuje od ostatných živých tvorov.
Je potešujúce, že nová oblasť poznávania označovaná ako veda o mysli začína sa vedomím zaoberať podrobnejšie a vylučuje tvrdenia, že vedomie nejestvuje hoci zatiaľ hovorí podľa mojej mienky iba o bazálnom vedomí a jej interpretácie prekračujú zistené fakty.
V svojej odbornej činnosti a aj v učebniciach som rozlišoval dve cesty poznávania vedomia a iba postupne som si uvedomil, že mám pred sebou dva úrovne vedomia. V tejto práci rozlišujem tieto dve úrovne:
Ak bazálne vedomie vyjadruje bdenie a spánok, tiež pozornosť a gnostické rozpoznávanie, teda idiognózia a somatognózia, rozvinuté vedomie predpokladá reč a vytvára také prejavy, ktoré označujeme ako duševné, teda identita, sebarealizáciu, čo vyjadruje schopnosť uvedomovania si seba, okolia, spoločnosti ale aj všetkého čo sme schopní poznať.
Také chápanie je blízke výkladu fyziológa Pavlova o dvoch signálnych sústavách a chápaniu Poppera o treťom svete ale aj ďalšie náhľady, nikto však neurobil určitejšie závery a nedošiel k náhľadu, že naše vedomie má dvojvrstevnú podobu, dve úrovne.
Napriek rozsiahlej a takmer neprehľadnej literatúre vieme o vedomí málo, okrem toho, že je to schopnosť uvedomovania, teda schopnosť uvedomiť si, že jestvujem, že som, že jestvujú aj iní ľudia, že jestvuje niečo čo označujeme ako svet ako nepredstaviteľný vesmír. Uvedomujem si, že som individualitou jedinečnou, ale limitovanou narodením a smrťou a že mám aj zmysel svojho bytia. Toto uvedomovanie, akokoľvek spochybňované je pre človeka prítomné v jeho poznávaní, hoci nemáme zmysly, ktorými by sme vedeli lokalizovať jeho prítomnosť v mozgu, ale svojou charakteristikou s dynamikou a integráciou má však duševný charakter, odlišný od ostatných prejavov mozgovej činnosti.
Práca sa pokúša v deviatich kapitolách osvetliť, čo sa chápe pojmom bazálne a rozvinuté vedomie a možno ju rozdeliť do troch okruhov:
V prvých šiestich kapitolách diela hovorí o vedomí ako o doméne bytia človeka, podáva sa preto výklad vedomia a jeho rozlíšenie, potom sa hovorí o kolobehu života a rozvoji vedomia, kladie sa otázka vedomia u stavovcov, potom náhľady filozofické a metodológia skúmania vedomia. Nasledujú ďalšie kapitoly, ktoré analyzujú podrobnejšie dve formy, úrovne vedomia, sú to kapitoly 7-9, začínajú analýzou individuality človeka, lebo to je báza vedomia aj jeho foriem, ďalej kapitoly o bazálnom vedomí a rozvinutom vedomí, čo považujem za jadro predkladanej práce. Napokon sa opisujú niektoré poruchy vedomia, ktoré dokladajú realitu vedomia v podobe jej porúch ale aj možnosti rozlíšenia dvoch úrovní, ktoré sa dajú zistiť pri starostlivom štúdiu a pri práci s chorými.
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská
Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.
Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.
Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.
E-kniha
Margita Mesárošová - Jozef Bavoľár - Miriam Slavkovská
Aktuálna situácia v systéme svetového vzdelávania, ktorý deklaruje potrebu vzdelávať študentov pre uplatnenie sa vo vedomostnej spoločnosti, pre zvýšenie uplatnenia na trhu práce, stojí v pozadí motivácie autorov venovať sa problematike kompetencií a kľúčových kompetencií pre uplatnenie sa v znalostnej spoločnosti.
Autori prezentujú teoretické a empirické bádania s uplatnením vedeckých metód posudzovania kompetencií a využívaním súdobých vedeckých paradigiem. Východiskom je koncept kompetencií v rámci aktuálnych prístupov vedeckej psychológie, ktorý rezonuje aj v oficiálnych dokumentoch Európskej Únie, a ktorý bol autormi rozpracovaný a obohatený. Monografia sa zameriava na vybraný súbor kompetencií, a to: kompetenciu konať sebaregulovane, sebarozvoj, rozhodovacie kompetencie, sociálne a metakognitívne kompetencie v kontexte motivácie.
Prezentované sú poznatky o podstate, štruktúre kompetencií, ich vzťahy s osobnostnými a environmentálnymi premennými. Úsilie autorov je zamerané aj na sprístupnenie poznatkov o možnostiach posudzovania týchto kompetencií s využitím súčasných metód. Autori komunikujú výsledky kreovania a overovania metód posudzovania kompetencií. Implementácia výsledkov bádaní prezentovaných v monografii je perspektívna v edukácii a poradenstve v cieľovej skupine vysokoškolských študentov.
E-kniha
Monografia rozpracováva problematiku homosexuality a homofóbie v kontexte sociálnej práce a je členená do piatich kapitol, ktoré sú venované jednotlivým oblastiam týchto javov. Autori v úvode popisujú fenomén homosexuality nielen v súčasnom ponímaní, ale zameriavajú sa aj na historický kontext postavenia homosexuálov v spoločnosti. Neoddeliteľnou súčasťou identity každého človeka je sexualita a sexuálna orientácia, ktorej definovanie je pre pochopenie formovania neheterosexuálnej identity, aj v prostredí sociálnej práce v praxi s LGBT+ jedincami a komunitou, kľúčové. Proces coming outu (vnútorného i vonkajšieho) je v živote homosexuálnych jedincov často sprevádzaný krízovými situáciami a sociálno-patologickými javmi, preto autori sumarizujú jeho najčastejšie teoretické modely.
Samostatná kapitola je venovaná konceptom heteronormativity a heterosexizmu v sociálnych súvislostiach. Okrem iného sa zaoberá aj formovaním postojov z hľadiska náboženstva a maskulinity, ako dvoch výrazných faktorov sexuálnych predsudkov. Dôsledkom heteronormativity, negatívnych stereotypov, predsudkov a iracionálnych postojov je homofóbia, ktorá má negatívny dopad na životy neheterosexuálnych jedincov.
V poslednej kapitole autori predkladajú vybrané teórie kritickej sociálnej práce, načrtávajú prístupy k LGBT+ klientom a ponúkajú podnety k eliminácii homofóbie v prostredí sociálnej práce.
E-kniha
Jana Nezkusilová - Margita Mesárošová (eds.)
Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie
Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.
Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.
Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.
Moderní, přehledná učebnice pečovatelství pro žáky středních sociálních škol oboru sociální činnost, zpracovaná podle témat probíraných v předmětu pečovatelství. Péče o klienty v různých zařízeních i domácím prostředí vyžaduje přípravu žáků na komunikaci s klientem a péči o něj, na zvládání psychologického přístupu, edukace klienta i jeho rodiny.
Publikace je věnována problematice péče o klienty různého věku a postižení a je doplněna četnými fotografiemi.
Jaroslav Veteška - Slavomil Fischer
Hana Georgi a kolektív
Motto této monografie zní „Každý člověk je jedinečný“. Jedinečnost je i ve stylu každého z autorů rozsáhlého kolektivu, který se zde spojil, aby zájemcům přiblížil šíři problematiky psychologie stárnutí a stáří včetně kontextu dalších gerontologických disciplín a otázek. Text je rozdělen do šesti bloků, které pokrývají převážně psychologická, ale také demografická, sociální či biologická hlediska stárnutí, nemoci i zdraví. Zmiňované poznatky reflektují současné poznání a jsou výběrem každého z autorů z velmi pestrého pole teorie a praxe.
Monografie si klade za cíl ukázat bohatý obraz psychologie stárnutí a stáří, povzbudit u čtenářů pozitivní náhled na stárnutí a inspirovat k profesnímu zájmu o práci se staršími lidmi. Kniha je určena studentům, ale i psychologům a psychoterapeutům pracujícím se seniorskou populací a také dalším pomáhajícím profesím.
Třetí vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální společenská témata, která přinesl vývoj v posledních letech. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Aktualizována jsou témata sociálněpatologických jevů souvisejících s rodinou a agresivitou. Nově jsou zařazeny kapitoly týkající se nových typů závislostí (na sociálních sítích, technologiích) a zneužívání látek nezpůsobujících závislosti (vitaminy, steroidy, hormony, laxativa). Pozornost je upřena na faktory vyvolávající rozvoj těchto sociálněpatologických jevů, zejména na jejich vazbu na rodinné prostředí, a dále na možnosti jejich řešení.
Publikace bude přínosná při studiu problematiky sociálněpatologických jevů jak pro odborníky a specialisty, tak pro studenty a další případné zájemce. Mohou ji využít i pracovníci, kteří se na řešení sociálnědeviantních a patologických jevů již v praxi podílejí, a specialisté na vědeckých pracovištích. Je ale též určena vysokoškolským studentům, kteří se připravují na práci v tzv. pomáhajících profesích, tedy budoucím vychovatelům, sociálním pracovníkům, terapeutům, etopedům, speciálním pedagogům, a studentům učitelských a zdravotnických oborů. Vzhledem ke společenskému zájmu o projednávaná témata poslouží i dalším zájemcům z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Ladislav Lovaš - Katarína Vasková (eds.)
Zborník z medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“
V dňoch 23. - 24. 5.2012 sa v historických priestoroch Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach uskutočnil dvanásty ročník medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“.
Kontinutiná séria konferencií venovných psychológie práce a organzácií sa začala v roku 1999 (prvá mala názov „Psychológia práce – teórie a prax“ a uskutočnila sa v Zlatej Idke). Od roku 2009 sa koná striedavo v Českej a Slovenskej republike.
Konferenciu organizačne pipravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi podujatia boli Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav na VV a VTOS v Košiciach. V rámci tradičného zamerania konferencie, ktorým je základný a aplikovaný výskum v oblasti psychológie práce, bolo prezentovaných spolu 37 príspevkov (25 referátov a 12 posterov).
Podstatná časť plenárnych vystúpení, referátov a posterov tvorí obsah tohto zborníka.
E-kniha
Zuzana Dankulincová (ed.)
Zborník príspevkov z 8. celoslovenskej konferencie Psychológie zdravia s medzinárodnou účasťou 15. máj 2013, Košice, SR
Zborník vedeckých prác Psychológia zdravia v multidisciplinárnom pohľade na zdravie prináša prehľad rozmanitých tém, ktorými sa zaoberajú odborníci na Slovensku a v Čechách, pokrývajúc široký záber disciplíny psychológie zdravia.
Psychologie citlivě reaguje na předmět svého vědeckého zkoumání, kterým je lidská mysl a její proměny v prudce se vyvíjejícím světě. Údaje, které dříve nashromáždila, například o lidské sexualitě, motivaci nebo o rozdílech mezi muži a ženami, nezůstávají trvale platné, takže neustále vznikají její nové koncepty, směry a metodologické přístupy.
Na dějinách psychologie se tak lze poučit nejen o proměnlivosti psychologického vědění, ale i o jeho závislosti na dobovém kulturním kontextu. Kniha mapuje vznik a vnitřní diferenciaci oboru a jeho hlavní směry ve 20. století (behaviorismus, gestaltismus, dynamická, fenomenologická, transpersonální, kognitivní psychologie, systémové teorie aj.). Stranou nezůstaly ani postmoderní proudy v současné psychologii (feministická, diskurzivní či kritická psychologie).
Každá z kapitol obsahuje stručnou charakteristiku či základní myšlenkové paradigma příslušného vývojového období, životní příběhy a hlavní myšlenky jeho významných představitelů. Jednotlivá témata jsou uspořádána přehledně a čtivě.
Nové vydání bylo obohaceno o řadu nově dostupných pramenů, díky nimž bylo možné doplnit jak pojednání o novodobých směrech v psychologii (neogestaltismus, psychologie já, teorie sociálních reprezentací, sociální konstrukcionismus a další), tak o řadě osobností poslední doby.
Publikace je určena všem studentům psychologie a ostatních humanitních oborů a také zájemcům o psychologii z řad širší veřejnosti.
Miroslav Orel a kolektív
Jak vypadají a fungují naše nervové buňky? Z jakých částí se skládá mozek, mícha a periferní nervy? Souvisí náš mozek s tím, kým jsme a jací jsme? Jaké máme v současnosti možnosti vyšetření? Lze nějak ovlivnit naše nervové buňky a celý nervový systém? Jak vnímáme smyslové informace, kudy se dostávají do mozku a kam v něm putují? Pokud si kladete tyto a podobné otázky (nebo vás zajímají), kniha je určena právě vám.
Publikace pojednává o stavbě, funkci, vývoji, možnostech vyšetření i ovlivnění nervového systému. Jeho integrální součást – mozek – má přímý vztah k psychické, vztahové i spirituální stránce a dotýká se tak všech rovin lidského bytí.
Text vychází ze soudobých poznatků lékařské vědy, ale nezabíhá do medicínských podrobností a detailů, které nejsou pro cílovou skupinu čtenářů nutné. Klade důraz na propojení nervového systému (zejména mozku) s psychikou člověka a jeho životem. Zahrnuta je rovněž oblast smyslů a smyslového vnímání. Text publikace je bohatě ilustrován a doplněn fotografiemi a snímky z lékařských vyšetření.
Předložené poznatky soudobých neurověd jsou bezesporu nedílnou a zároveň smysluplnou součástí studia psychologie, pedagogiky, sociální práce a dalších humanitních (nelékařských) oborů. Jelikož je text psán srozumitelnou a názornou formou, může uspokojit i zájemce o daná studia nebo čtenáře z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Lukáš Šutor (ed.)
Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.
Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.
V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.
Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.
Lukáš Šutor
E-kniha
Silvia Kontírová a kol.
Tento prepracovaný a doplnený učebný text chce byť zrozumiteľným a praktickým pomocníkom pre študentov magisterského stupňa štúdia učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte UPJŠ a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach absolvujúcich povinné predmety pedagogická prax.
Jeho všeobecná časť sa zaoberá poslaním, primárnymi ľudskými činiteľmi, druhmi a formami pedagogickej praxe ako jednej z povinných organizačných foriem učiteľského štúdia a špecifikami pedagogickej praxe v podmienkach UPJŠ. Špeciálna časť obsahuje základné informácie a povinnú dokumentáciu praktikantov k chronologicky zoradeným druhom pedagogických praxí na UPJŠ.
Autori Vám budú vďační, ak ich na prípadné chyby a nedostatky učebného textu upozorníte prostredníctvom e-mailovej adresy silvia.kontirova@upjs.sk.
Michaela Gorná - Tatiana Rapčíková
Etika je jedním z nejfrekventovanějších pojmů v oblasti poskytování zdravotní péče. Základní učební text zdravotnické etiky je nepostradatelný pro všechny skupiny studentů a učitelů lékařských a nelékařských zdravotnických oborů a také pro všechny zdravotnické pracovníky, jejichž práce si v rámci poskytování přednemocniční a nemocniční péče žádá mnohé praktické zodpovědné úvahy při identifikaci a řešení etických konfrontačních problémů a dilemat, se kterými se v rámci své profese setkávají. V současném pluralitním společenství mohou mnohé z nich směřovat k právnímu řešení. Ve světle idey prevence proto kniha nabízí komplexní a systematický teoreticko-praktický výklad z oblasti zdravotnické etiky, včetně monitorace současných etických specifik zdravotní péče.
S ambicí přijetí východiska praktického řešení, o které se mohou zdravotníci v nastalých situacích etických problémů a dilemat opřít, učebnice srozumitelně předkládá přehled etických přístupů uplatňovaných ve zdravotnické praxi. V kontextu uvedené aspirace je součástí učebního textu perspektivní didaktický fenomén, kterým je metoda případovosti, která je, vedle zvyšování etické citlivosti a zručnosti při řešení morálních dilemat, významným praktickým a metodickým nástrojem implementace etiky do zdravotnické praxe.
V knize jsou prezentovány modelové typy případových studií z prostředí přednemocniční a nemocniční péče, které jsou vhodným tréninkovým nástrojem a didaktickým prostředkem při vzdělávání.
Význam vedomia pre každého človeka ale aj pre poznávanie je taký rozhodujúci, že by bolo nesprávne hovoriť o ňom iba pri psychických procesoch, lebo je jadrom ľudskej individuality a práve vedomím sa človek odlišuje od ostatných živých tvorov.
Je potešujúce, že nová oblasť poznávania označovaná ako veda o mysli začína sa vedomím zaoberať podrobnejšie a vylučuje tvrdenia, že vedomie nejestvuje hoci zatiaľ hovorí podľa mojej mienky iba o bazálnom vedomí a jej interpretácie prekračujú zistené fakty.
V svojej odbornej činnosti a aj v učebniciach som rozlišoval dve cesty poznávania vedomia a iba postupne som si uvedomil, že mám pred sebou dva úrovne vedomia. V tejto práci rozlišujem tieto dve úrovne:
Ak bazálne vedomie vyjadruje bdenie a spánok, tiež pozornosť a gnostické rozpoznávanie, teda idiognózia a somatognózia, rozvinuté vedomie predpokladá reč a vytvára také prejavy, ktoré označujeme ako duševné, teda identita, sebarealizáciu, čo vyjadruje schopnosť uvedomovania si seba, okolia, spoločnosti ale aj všetkého čo sme schopní poznať.
Také chápanie je blízke výkladu fyziológa Pavlova o dvoch signálnych sústavách a chápaniu Poppera o treťom svete ale aj ďalšie náhľady, nikto však neurobil určitejšie závery a nedošiel k náhľadu, že naše vedomie má dvojvrstevnú podobu, dve úrovne.
Napriek rozsiahlej a takmer neprehľadnej literatúre vieme o vedomí málo, okrem toho, že je to schopnosť uvedomovania, teda schopnosť uvedomiť si, že jestvujem, že som, že jestvujú aj iní ľudia, že jestvuje niečo čo označujeme ako svet ako nepredstaviteľný vesmír. Uvedomujem si, že som individualitou jedinečnou, ale limitovanou narodením a smrťou a že mám aj zmysel svojho bytia. Toto uvedomovanie, akokoľvek spochybňované je pre človeka prítomné v jeho poznávaní, hoci nemáme zmysly, ktorými by sme vedeli lokalizovať jeho prítomnosť v mozgu, ale svojou charakteristikou s dynamikou a integráciou má však duševný charakter, odlišný od ostatných prejavov mozgovej činnosti.
Práca sa pokúša v deviatich kapitolách osvetliť, čo sa chápe pojmom bazálne a rozvinuté vedomie a možno ju rozdeliť do troch okruhov:
V prvých šiestich kapitolách diela hovorí o vedomí ako o doméne bytia človeka, podáva sa preto výklad vedomia a jeho rozlíšenie, potom sa hovorí o kolobehu života a rozvoji vedomia, kladie sa otázka vedomia u stavovcov, potom náhľady filozofické a metodológia skúmania vedomia. Nasledujú ďalšie kapitoly, ktoré analyzujú podrobnejšie dve formy, úrovne vedomia, sú to kapitoly 7-9, začínajú analýzou individuality človeka, lebo to je báza vedomia aj jeho foriem, ďalej kapitoly o bazálnom vedomí a rozvinutom vedomí, čo považujem za jadro predkladanej práce. Napokon sa opisujú niektoré poruchy vedomia, ktoré dokladajú realitu vedomia v podobe jej porúch ale aj možnosti rozlíšenia dvoch úrovní, ktoré sa dajú zistiť pri starostlivom štúdiu a pri práci s chorými.
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská
Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.
Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.
Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.
E-kniha
Margita Mesárošová - Jozef Bavoľár - Miriam Slavkovská
Aktuálna situácia v systéme svetového vzdelávania, ktorý deklaruje potrebu vzdelávať študentov pre uplatnenie sa vo vedomostnej spoločnosti, pre zvýšenie uplatnenia na trhu práce, stojí v pozadí motivácie autorov venovať sa problematike kompetencií a kľúčových kompetencií pre uplatnenie sa v znalostnej spoločnosti.
Autori prezentujú teoretické a empirické bádania s uplatnením vedeckých metód posudzovania kompetencií a využívaním súdobých vedeckých paradigiem. Východiskom je koncept kompetencií v rámci aktuálnych prístupov vedeckej psychológie, ktorý rezonuje aj v oficiálnych dokumentoch Európskej Únie, a ktorý bol autormi rozpracovaný a obohatený. Monografia sa zameriava na vybraný súbor kompetencií, a to: kompetenciu konať sebaregulovane, sebarozvoj, rozhodovacie kompetencie, sociálne a metakognitívne kompetencie v kontexte motivácie.
Prezentované sú poznatky o podstate, štruktúre kompetencií, ich vzťahy s osobnostnými a environmentálnymi premennými. Úsilie autorov je zamerané aj na sprístupnenie poznatkov o možnostiach posudzovania týchto kompetencií s využitím súčasných metód. Autori komunikujú výsledky kreovania a overovania metód posudzovania kompetencií. Implementácia výsledkov bádaní prezentovaných v monografii je perspektívna v edukácii a poradenstve v cieľovej skupine vysokoškolských študentov.
E-kniha
Monografia rozpracováva problematiku homosexuality a homofóbie v kontexte sociálnej práce a je členená do piatich kapitol, ktoré sú venované jednotlivým oblastiam týchto javov. Autori v úvode popisujú fenomén homosexuality nielen v súčasnom ponímaní, ale zameriavajú sa aj na historický kontext postavenia homosexuálov v spoločnosti. Neoddeliteľnou súčasťou identity každého človeka je sexualita a sexuálna orientácia, ktorej definovanie je pre pochopenie formovania neheterosexuálnej identity, aj v prostredí sociálnej práce v praxi s LGBT+ jedincami a komunitou, kľúčové. Proces coming outu (vnútorného i vonkajšieho) je v živote homosexuálnych jedincov často sprevádzaný krízovými situáciami a sociálno-patologickými javmi, preto autori sumarizujú jeho najčastejšie teoretické modely.
Samostatná kapitola je venovaná konceptom heteronormativity a heterosexizmu v sociálnych súvislostiach. Okrem iného sa zaoberá aj formovaním postojov z hľadiska náboženstva a maskulinity, ako dvoch výrazných faktorov sexuálnych predsudkov. Dôsledkom heteronormativity, negatívnych stereotypov, predsudkov a iracionálnych postojov je homofóbia, ktorá má negatívny dopad na životy neheterosexuálnych jedincov.
V poslednej kapitole autori predkladajú vybrané teórie kritickej sociálnej práce, načrtávajú prístupy k LGBT+ klientom a ponúkajú podnety k eliminácii homofóbie v prostredí sociálnej práce.
E-kniha
Jana Nezkusilová - Margita Mesárošová (eds.)
Zborník rozšírených abstraktov z interdisciplinárnej vedeckej konferencie
Zborník rozšírených abstraktov je zostavený z príspevkov konferencie Negatívne dôsledky vykonávania pomáhajúcich profesií II – Psychologické, sociálne a zdravotné aspekty vykonávania pomáhajúcich profesií, ktorá sa konala 12. júna 2019 v Košiciach.
Konferencia bola organizovaná ako jeden z výstupov výskumného projektu APVV 14-0921 Starostlivosť o seba ako faktor vyrovnávania sa s negatívnymi dôsledkami vykonávania pomáhajúcich profesií. Jednotlivé príspevky prinášajú jednak pôvodný výskum autorov, ale aj sumarizáciu zistení autorov v priebehu svojej niekoľkoročnej výskumnej činnosti orientovanej na pomáhajúce profesie. Jednou z ašpirácií konferencie bolo vytvorenie priestoru pre dialóg medzi akademickými pracovníkmi a profesionálmi z praxe, ktorí pracujú v pomáhajúcich profesiách. Interdisciplinárny charakter konferencie priniesol mnohé náhľady na problematiku, čo sa prejavilo aj na bohatej odozve v diskusiách. Konferencie sa aktívne a pasívne zúčastnili pracovníci z oblasti psychológie, sociálnej práce, ale aj pracovného lekárstva či behaviorálnej medicíny.
Obohacujúcim aspektom výsledného zborníka je teda prepojenie aplikačnej a teoretickej roviny vo výskume starostlivosti o seba v širokej palete pomáhajúcich povolaní.
Moderní, přehledná učebnice pečovatelství pro žáky středních sociálních škol oboru sociální činnost, zpracovaná podle témat probíraných v předmětu pečovatelství. Péče o klienty v různých zařízeních i domácím prostředí vyžaduje přípravu žáků na komunikaci s klientem a péči o něj, na zvládání psychologického přístupu, edukace klienta i jeho rodiny.
Publikace je věnována problematice péče o klienty různého věku a postižení a je doplněna četnými fotografiemi.
Jaroslav Veteška - Slavomil Fischer
Hana Georgi a kolektív
Motto této monografie zní „Každý člověk je jedinečný“. Jedinečnost je i ve stylu každého z autorů rozsáhlého kolektivu, který se zde spojil, aby zájemcům přiblížil šíři problematiky psychologie stárnutí a stáří včetně kontextu dalších gerontologických disciplín a otázek. Text je rozdělen do šesti bloků, které pokrývají převážně psychologická, ale také demografická, sociální či biologická hlediska stárnutí, nemoci i zdraví. Zmiňované poznatky reflektují současné poznání a jsou výběrem každého z autorů z velmi pestrého pole teorie a praxe.
Monografie si klade za cíl ukázat bohatý obraz psychologie stárnutí a stáří, povzbudit u čtenářů pozitivní náhled na stárnutí a inspirovat k profesnímu zájmu o práci se staršími lidmi. Kniha je určena studentům, ale i psychologům a psychoterapeutům pracujícím se seniorskou populací a také dalším pomáhajícím profesím.
Třetí vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální společenská témata, která přinesl vývoj v posledních letech. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Aktualizována jsou témata sociálněpatologických jevů souvisejících s rodinou a agresivitou. Nově jsou zařazeny kapitoly týkající se nových typů závislostí (na sociálních sítích, technologiích) a zneužívání látek nezpůsobujících závislosti (vitaminy, steroidy, hormony, laxativa). Pozornost je upřena na faktory vyvolávající rozvoj těchto sociálněpatologických jevů, zejména na jejich vazbu na rodinné prostředí, a dále na možnosti jejich řešení.
Publikace bude přínosná při studiu problematiky sociálněpatologických jevů jak pro odborníky a specialisty, tak pro studenty a další případné zájemce. Mohou ji využít i pracovníci, kteří se na řešení sociálnědeviantních a patologických jevů již v praxi podílejí, a specialisté na vědeckých pracovištích. Je ale též určena vysokoškolským studentům, kteří se připravují na práci v tzv. pomáhajících profesích, tedy budoucím vychovatelům, sociálním pracovníkům, terapeutům, etopedům, speciálním pedagogům, a studentům učitelských a zdravotnických oborů. Vzhledem ke společenskému zájmu o projednávaná témata poslouží i dalším zájemcům z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Ladislav Lovaš - Katarína Vasková (eds.)
Zborník z medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“
V dňoch 23. - 24. 5.2012 sa v historických priestoroch Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach uskutočnil dvanásty ročník medzinárodnej konferencie „Psychológia práce a organizácie 2012“.
Kontinutiná séria konferencií venovných psychológie práce a organzácií sa začala v roku 1999 (prvá mala názov „Psychológia práce – teórie a prax“ a uskutočnila sa v Zlatej Idke). Od roku 2009 sa koná striedavo v Českej a Slovenskej republike.
Konferenciu organizačne pipravila Katedra psychológie Filozofickej fakulty Univerzity P.J.Šafárika v Košiciach. Spoluorganizátormi podujatia boli Spoločenskovedný ústav Slovenskej akadémie vied, Ústav aplikovanej psychológie FSEV Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav na VV a VTOS v Košiciach. V rámci tradičného zamerania konferencie, ktorým je základný a aplikovaný výskum v oblasti psychológie práce, bolo prezentovaných spolu 37 príspevkov (25 referátov a 12 posterov).
Podstatná časť plenárnych vystúpení, referátov a posterov tvorí obsah tohto zborníka.
E-kniha
Zuzana Dankulincová (ed.)
Zborník príspevkov z 8. celoslovenskej konferencie Psychológie zdravia s medzinárodnou účasťou 15. máj 2013, Košice, SR
Zborník vedeckých prác Psychológia zdravia v multidisciplinárnom pohľade na zdravie prináša prehľad rozmanitých tém, ktorými sa zaoberajú odborníci na Slovensku a v Čechách, pokrývajúc široký záber disciplíny psychológie zdravia.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.