0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Správny súdny poriadok. Úzz, 9. vydanie

6,00 €
S DPH

Publikácia obsahuje aktualizované úplné znenie zákona č. 162/2015 Z.z. Správneho súdneho poriadku s právnym stavom k 1. máju 2024, so zmenami poslednej novelizácie zákona č. 40/2024 Z. z. s účinnosťou od 15. marcu 2024.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

Heuréka
978-80-8173-181-5

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Kolektív autorov
Typ dokumentu:
zákony
Počet strán:
110
Rok vydania:
2024
Vydanie:
9. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Ochrana súkromia zamestnanca

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová(ed.)

Zborník príspevkov z I. ročníka študentského sympózia z pracovného práva konaného v dňoch 8. – 9. apríla 2016 v Danišovciach

Diskusie k téme súkromia sú v súčasnej dobe veľmi aktuálne a zaujímavé. Zdokonaľovanie a progres technológií pridali súkromiu jednotlivca nový rozmer. S používaním moderných elektronických výdobytkov sa v spojitosti so súkromím skloňujú slová ako vzácny artikel, chiméra či ilúzia. Voči modernizácii nezostali imúnne ani pracoviská. Stroje nahrádzajú prácu ľudí, programujú a plánujú výrobný proces, ale aj kontrolujú, monitorujú a zaznamenávajú plnenie zadaných pracovných úloh.

Dostupnosť technológií a ich zavádzanie do prevádzok zamestnávateľov narúša osobnú a osobnostnú sféru zamestnancov, ktorá je imanentnou súčasťou života každej osoby a nezostáva ponechaná za dverami pracoviska. Správne a korektné využívanie kontrolného mechanizmu zamestnávateľmi znamená nielen zvládnutie jeho technickej inštalácie na pracovisku a úhradu na to finančne vynaložených nákladov, ale aj rešpekt k súkromiu zamestnanca.

Nemožno opomenúť, že právo na súkromie patrí medzi základné ľudské práva a slobody požívajúc tomu zodpovedajúcu charakteristiku (neodnateľnosť, nescudziteľnosť, nezrušiteľnosť...) a príslušnú právnu ochranu. A aj keď nie je absolútne, a môže byť suspendované v prospech iného práva (predovšetkým práva zamestnávateľa na ochranu jeho vlastníctva), každý zásah akým je plošné kamerové sledovanie, monitoring telefonátov, emailovej pošty, blokovanie určitých internetových stránok a pod. má vždy nepriaznivé dôsledky na súkromie zamestnanca.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové...

E-kniha

E-kniha

Ladislav OroszSimona KarafováMartina Makaturová (eds.)

Zborník z XIII. ústavných dní s názvom „Konanie o súlade právnych predpisov – návrhové oprávnenie a účinky rozhodnutí ústavného súdu“ reflektuje novú právnu úpravu účinnú od 1. januára 2025, konkrétne čl. 127 ods. 5 Ústavy SR, ktorá rozširuje právomoci sťažovateľov iniciovať konanie o súlade právnych predpisov prostredníctvom Ústavného súdu Slovenskej republiky. Príspevky renomovaných odborníkov mapujú teoretické aj praktické výzvy spojené s touto novou kompetenciou. Zborník tematicky pokrýva otázky týkajúce sa iniciačných mechanizmov senátov Ústavného súdu, derogačných a časových účinkov rozhodnutí či komparatívnych skúseností z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Publikácia zároveň ponúka reflexiu širších javov, ako je judicializácia politického života, či rast implicitných právomocí ústavných súdov. Niektoré príspevky sa zameriavajú na otázky právnej istoty a retroaktivity derogačných nálezov, najmä v konaniach iniciovaných všeobecnými súdmi. Iné analyzujú aplikačné dopady spojenia individuálnej ústavnej sťažnosti a abstraktnej kontroly právnych predpisov. Publikácia obsahuje aj úvahy o ústavnoprávnych dôsledkoch porušenia konzultačnej povinnosti s Európskou centrálnou bankou. Nechýbajú reflexie o možnostiach ústavného preskúmania noriem v oblasti rozpočtovej zodpovednosti. Zborník ponúka pestrú škálu domácich aj komparatívnych prístupov k výzvam spojeným s novou rozhodovacou agendou. Je tak hodnotným príspevkom do diskusie o posilnení ochrany ústavnosti v Slovenskej republike.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vplyv Európskej únie na trestné právo jej...

E-kniha

E-kniha

Dominika Marčoková Becková (ed.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z medzinárodnej vedeckej konferencie je výstupom z medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorá sa konala dňa 7. októbra 2022 v rámci riešenia grantového projektu APVV-18-0421 „Európska prokuratúra v súradniciach ústavného poriadku Slovenskej republiky ako posilnenie európskej integrácie prostredníctvom práva“.

Na rozdiel od iných oblastí činností Európskej únie, do oblasti trestného práva a trestnej politiky začala Európska únia vstupovať až oveľa neskôr. Ide totiž o sféru, ktorá sa tradične spája so suverenitou štátu a preto členské štáty Európskej únie do nej len veľmi pomaly vpúšťajú Európsku úniu. Problematika vplyvu Európskej únie na trestné právo jej členských štátov sa z tohto dôvodu stáva vysoko aktuálnou a prináša mnohé otázky a aplikačné problémy. Autori sa vo svojich vedeckých prácach venujú rôznym problémom, ktoré prináša prienik Európskej únie do trestného práva. Medzi vedecké problémy a otázky, ktorým autori vo svojich prácach venovali pozornosť patria: dôvody pôsobnosti Európskej únie v oblasti trestného práva; vplyv normotvorby Európskej únie na trestné právo jej členských štátov; návrhy na zlepšenie existujúcej právnej úpravy, či už na úrovni Európskej únie alebo úrovni vnútroštátnej, spolupráca Súdneho dvora Európskej únie a vnútroštátnych sudcov prostredníctvom prejudiciálneho konania v oblasti trestného práva; ako aj problematika Európskej prokuratúry.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Teória práva

14,47 €
Dostupnosť: 3 Na sklade

Alexander Bröstl a kol.

Učebný text z teórie práva sa pokúša priblížiť a objasniť právo vo všetkých dôležitých javových formách predovšetkým študentom prvého ročníka právnického štúdia a má propedeutický charakter. Vychádza z historického vývoja názorov na pojem právo a zo skúmania jeho rôznych významov. Hľadá spoločné znaky a odlišnosti medzi právnymi normami a inými normami správania (morálka, spravodlivosť). Dôraz kladie na skúmanie práva ako súboru právnych pravidiel vydaných a uznaných legitímnou autoritou, záväzných pre všetky subjekty právnych vzťahov. Klasifikuje systém práva a jeho štruktúru. Od tvorby práva prechádza k prameňom práva, so zreteľom na systém práva Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie. V nadväznosti na pramene práva predkladá analýzu právnych noriem: ich pojem, znaky, štruktúru, druhy a pôsobnosť. Právne vzťahy vo svetle ich predpokladov a prvkov chápe ako vzťahy upravované právnymi normami. S realizáciou a aplikáciou práva súvisí výklad práva, spojený s otázkami analógie v práve. Právna zodpovednosť je prezentovaná ako ústredná právna kategória vychádzajúca zo schopnosti (nevyhnutnosti) niesť následky svojho konania: predmetom pozornosti sú predovšetkým objektívna zodpovednosť a subjektívna zodpovednosť. Záverečná časť sa týka právneho štátu ako ideálneho „miesta deja“ vo vzťahu k opísaným formám práva a ich uskutočňovaniu, zaoberá sa historickým vývojom i súčasným stavom modelov Rechtsstaat – Rule of Law, ako aj princípmi ich fungovania. Učebný text má poskytnúť orientáciu v základných pojmoch a odkázať na bohaté zdroje odbornej literatúry, ktoré možno študovať paralelne.

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.