0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Teória práva

14,47 €
S DPH

Alexander Bröstl a kol.

Učebný text z teórie práva sa pokúša priblížiť a objasniť právo vo všetkých dôležitých javových formách predovšetkým študentom prvého ročníka právnického štúdia a má propedeutický charakter. Vychádza z historického vývoja názorov na pojem právo a zo skúmania jeho rôznych významov. Hľadá spoločné znaky a odlišnosti medzi právnymi normami a inými normami správania (morálka, spravodlivosť). Dôraz kladie na skúmanie práva ako súboru právnych pravidiel vydaných a uznaných legitímnou autoritou, záväzných pre všetky subjekty právnych vzťahov. Klasifikuje systém práva a jeho štruktúru. Od tvorby práva prechádza k prameňom práva, so zreteľom na systém práva Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie. V nadväznosti na pramene práva predkladá analýzu právnych noriem: ich pojem, znaky, štruktúru, druhy a pôsobnosť. Právne vzťahy vo svetle ich predpokladov a prvkov chápe ako vzťahy upravované právnymi normami. S realizáciou a aplikáciou práva súvisí výklad práva, spojený s otázkami analógie v práve. Právna zodpovednosť je prezentovaná ako ústredná právna kategória vychádzajúca zo schopnosti (nevyhnutnosti) niesť následky svojho konania: predmetom pozornosti sú predovšetkým objektívna zodpovednosť a subjektívna zodpovednosť. Záverečná časť sa týka právneho štátu ako ideálneho „miesta deja“ vo vzťahu k opísaným formám práva a ich uskutočňovaniu, zaoberá sa historickým vývojom i súčasným stavom modelov Rechtsstaat – Rule of Law, ako aj princípmi ich fungovania. Učebný text má poskytnúť orientáciu v základných pojmoch a odkázať na bohaté zdroje odbornej literatúry, ktoré možno študovať paralelne.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-7380-425-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Alexander Bröstl
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
200
Rok vydania:
2013
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

100 let česko- slovenskej koruny

25,97 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Vladimír Tomšík a kolektív

Kniha vznikla u příležitosti významného jubilea, stého výročí existence naší národní měny. Byla sepsána kolektivem expertů České národní banky pod vedením viceguvernéra profesora Vladimíra Tomšíka. Publikace se zabývá historií měnové politiky naší centrální či dle staršího pojmosloví cedulové banky, popisuje její institucionální vývoj i bankovky, které v průběhu času emitovala. Pokrývá přitom období od vzniku samostatného československého státu v říjnu 1918 a návazně jeho měny v únoru 1919 až do současnosti. Vzhledem k historickým peripetiím se část popisovaného vývoje týká společného československého státu, část okupovaného protektorátního území a část samostatné České republiky, a právě proto byl pro publikaci zvolen název 100 let česko-slovenské koruny. Ten má odrazit skutečnost, že původně společná československá měna byla dočasně rozdělena v letech 19391945, a poté znovu již natrvalo od roku 1993. Od té doby se pak měny obou nástupnických států ubíraly vlastními cestami, česká koruna až do současnosti, slovenská pouze do svého nahrazení jednotnou evropskou měnou v roce 2009.

Obchodné a pracovné právo: Na spoločnej vlne

E-kniha

E-kniha

Natália Kalinák-Andrej Oriňak

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spravodlivosť, spoločenstvo, sloboda

E-kniha

E-kniha

Alexander BröstlMarta Breichová Lapčáková (eds.)

Zborník zo Zasadnutia slovenskej sekcie IVR pred 30. svetovým kongresom

Predkladaný Zborník je venovaný trom rámcovým okruhom, a to spravodlivosti, spoločenstvu a slobode. Tieto tvoria tematické okruhy 30. Svetového kongresu IVR, z príležitosti ktorého sa uskutočnilo aj zasadnutie jeho slovenskej sekcie. Publikované príspevky sa zameriavajú na ťažiskovú tému kongresu, ktorá je zároveň ústrednou témou právnych a sociálnych vied. V Zborníku tak nájdeme úvahy o slobode jednotlivca v spoločnosti, jej rôznych významových odtieňov a podôb. Opomenutá nie je ani otázka organizácie spoločenských vzťahov v podobe miery participácie občanov na štátnej moci v kontexte demokratickej formy vlády a jej aktuálnych výziev.

Predmetom analýz sa tak stávajú inštitúty priamej a nepriamej demokracie, nebezpečenstvá lákadiel tzv. totalitnej demokracie, či otázka identít v postmodernej pluralitnej spoločnosti. Rozboru sa nevyhýba ani otázka spravodlivosti v procesnom práve. Zborník tak čitateľovi poskytuje široký priestor skúmania od právno-filozofických otázok, cez otázky teórie ústavného štátu, až po ich aplikáciu v právnej praxi. Geograficky mapuje dianie v stredoeurópskom a širokom európskom priestore s dosahom na ich globálny rozmer. Publikácia sa tak môže stať užitočným zdrojom poznatkov a aktuálnych posunoch v právnej vede a jej ťažiskových tém s cieľom lepšieho pochopenia sociálnej reality.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia –...

E-kniha

E-kniha

Terézia HišemováDarina Kmecová (eds.)

Recenzovaný zborník vedeckých prác z Konferencie slovenských a českých právnych romanistov, konanej v dňoch 10.-11.5.2018, v priestoroch Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach

Predkladaný zborník vedeckých prác s ústrednou témou „Pôžička či úžera? Nútený výkon rozhodnutia - rímskoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“ je spracovaný v rámci riešenia  grantového projektu VEGA: „Pôžička či úžera? Nútený výkon  rozhodnutia  historickoprávne základy a problémy aplikačnej praxe“, č. p. 1/0198/17.

Autormi jednotlivých príspevkov sú najmä významné osobnosti romanistickej právnej vedy pôsobiaci v Slovenskej a Českej republike, doktorandi a mladí vedeckí pracovníci zo slovenských a zahraničných univerzít, ktorí pôsobia v akademickom prostredí, ale aj v právnej praxi. Základným cieľom zostavovateľov je napomôcť k zlepšeniu súčasného právneho stavu, ktorý je hodnotený ako nevyhovujúci a prostredníctvom historického exkurzu vývoja inštitútu pôžičky a následne núteného výkonu rozhodnutia, vytvoriť vhodné návrhy de lege ferenda s prihliadnutím na všetky oblasti skúmania.

Zborník zachytáva vzájomné väzby medzi hmotno-právnym inštitútom z hľadiska rímskeho obligačného práva contractus unilaterales – mutuum v jej rôznych typoch, často realizovaných pripojením vysokých úrokov, ktoré hraničili s úžerou a procesno-právnym inštitútom jednotlivých exekučných žalôb uplatňujúcich sa v legisakčnom, formulovom a kogničnom procese. Ak by neexistovala možnosť vynútiť si určité správanie zaviazanej, povinnej osoby (dlžníka, odsúdeného), potom by deklarovaná všeobecná záväznosť vynútiteľnosti právnych noriem bola iba právnym pojmom. Vždy platilo, že každý vnútorne dobre organizovaný štát, či už v antickej dobe alebo v súčasnosti, musí mocenskými nástrojmi – často aj za použitia hrubého násilia – ale v medziach zákona, napomôcť k presadeniu toho, čo sám prehlásil za platné právo. Musí chrániť na jednej strane veriteľov, zároveň však musí zabraňovať svojpomoci jednotlivcov a použitiu nelegálneho, neodôvodneného a neprimeraného násilia. Zmluva o pôžičke ako reálny kontrakt sa často stala neoddeliteľnou súčasťou a relatívne najčastejším dôvodom vedúcim k uplatneniu núteného výkonu rozhodnutia (exekúcie), o to viac, ak si pri jej kontrahovaní často zmluvné strany dohodli aj pripojenie úrokov – niekedy v rámci zákonného limitu, inokedy prekračujúc zákonný rámec – a týmto spôsobom potencionálny, budúci veriteľ (žalobca) výrazným spôsobom zvyšoval mieru rizika platobnej neschopnosti u dlžníka (žalovaného, odsúdeného) a vykonania následnej exekúcie. Výrazná a prehlbujúca sa sociálna stratifikácia rímskeho obyvateľstva a sekundárna snaha o odpisovanie resp. zrušenie dlhov nemajetnej časti obyvateľstva logicky vyvrcholili do sociálnych nepokojov a revolt voči uplatňovaniu exekučného práva.

Zborník zachytáva nielen bohatú vedeckú diskusiu slovenských a českých právnych romanistov ale aj názory, skúsenosti a poznatky odborníkov venujúcich sa tejto problematike z pohľadu súčasného práva. Vďaka tomu prináša na predloženú tému jedinečný interdisciplinárny pohľad a nastoľuje veľa podnetných bodov pre budúce skúmanie. Toto dielo je dôkazom, že problémy s ktorými sa stretávali jednotliví predstavitelia rímskej jurisprudencie a ich právno-teoretické východiská a riešenia, sú nepochybne užitočné a slúžia ako vodítko aj pri riešení právnych otázok z oblasti moderného exekučného konania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Úvod do trestného práva procesného

E-kniha

E-kniha

Martin Štrkolec

Autor sa v rámci vysokoškolskej učebnice zameriava na úvod do trestného práva procesného a trestného konania, a to najmä z pohľadu jeho účelu, jednotlivých častí a štádií, subjektov, procesných úkonov, rozhodnutí, ako aj trov trestného konania. Táto publikácia je určená pre jednoduchšiu orientáciu v základoch trestného práva procesného, na ktorých je možné budovať kvalifikované vedomosti v rámci nadväzujúcich právnych odvetví, respektíve právnych inštitútov. Metodológia uvedená v rámci publikácie predstavuje koncentrovanú formu jednotlivých ustanovení príslušných všeobecne záväzných právnych predpisov, a to za súčasnej argumentácie trestnoprávnej doktríny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.