Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Teória práva

13,78 €

Alexander Bröstl a kol.

Učebný text z teórie práva sa pokúša priblížiť a objasniť právo vo všetkých dôležitých javových formách predovšetkým študentom prvého ročníka právnického štúdia a má propedeutický charakter. Vychádza z historického vývoja názorov na pojem právo a zo skúmania jeho rôznych významov. Hľadá spoločné znaky a odlišnosti medzi právnymi normami a inými normami správania (morálka, spravodlivosť). Dôraz kladie na skúmanie práva ako súboru právnych pravidiel vydaných a uznaných legitímnou autoritou, záväzných pre všetky subjekty právnych vzťahov. Klasifikuje systém práva a jeho štruktúru. Od tvorby práva prechádza k prameňom práva, so zreteľom na systém práva Slovenskej republiky, ale aj Európskej únie. V nadväznosti na pramene práva predkladá analýzu právnych noriem: ich pojem, znaky, štruktúru, druhy a pôsobnosť. Právne vzťahy vo svetle ich predpokladov a prvkov chápe ako vzťahy upravované právnymi normami. S realizáciou a aplikáciou práva súvisí výklad práva, spojený s otázkami analógie v práve. Právna zodpovednosť je prezentovaná ako ústredná právna kategória vychádzajúca zo schopnosti (nevyhnutnosti) niesť následky svojho konania: predmetom pozornosti sú predovšetkým objektívna zodpovednosť a subjektívna zodpovednosť. Záverečná časť sa týka právneho štátu ako ideálneho „miesta deja“ vo vzťahu k opísaným formám práva a ich uskutočňovaniu, zaoberá sa historickým vývojom i súčasným stavom modelov Rechtsstaat – Rule of Law, ako aj princípmi ich fungovania. Učebný text má poskytnúť orientáciu v základných pojmoch a odkázať na bohaté zdroje odbornej literatúry, ktoré možno študovať paralelne.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-7380-425-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autor:
Alexander Bröstl
Typ dokumentu:
učebnica
Počet strán:
200
Rok vydania:
2013
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Teória a prax verejnej správy (2022)

E-kniha

E-kniha

Michal JesenkoRastislav Král (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov, 11. február 2022

Dielo s názvom “Teória a prax verejnej správy. Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov uskutočnenej dňa 11.2.2022.“ je súhrnným výstupom 29 príspevkov prezentovaných na medzinárodnej vedeckej konferencii, ktorá sa konala on-line formou dňa 11.2.2022. Konferencia je už tradičnou aktivitou, ktorá sa každoročne realizuje na Fakulte verejnej správy, Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.

Konferencia je určená prioritne doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom za účelom realizácie otvorenej diskusie, výmeny názorov a vzájomnú konfrontáciu výsledkov tvorivej vedeckej činnosti. A to nielen s kolegami zo Slovenska ale aj s účastníkmi zo zahraničia. Recenzované články poskytujú na jednej strane multidisciplinárny pohľad na teoretické vymedzovanie verejnej správy v kontexte fungovania právneho štátu. Na strane druhej poukazujú aj na praktické aspekty fungovania verejnej správy v každodennom živote spoločnosti. Príspevky analyzujú problematiku z pohľadu právnych, ekonomických sociologických či politologických vied.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Inovatívne právo a inovácie v práve

E-kniha

E-kniha

Dominika Cukerová - Andrej Oriňak - Kateřina Hrabánková (eds.)

Zborník ponúka príspevky z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých vedeckých pracovníkov konanej dňa 25. apríla 2024 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach, ktorá sa tematicky orientovala na Inovatívne právo a inovácie v práve. Autori príspevkov potvrdili, že inovácie v práve môžu mať mnoho podôb. Úkazom toho je prvá časť príspevkov, ktorá venuje pozornosť tomu, ako právo dokáže reagovať na inovácie. Ide o príspevky od Jany Cihanovej, Andreja Oriňaka, Denisy Rudžikovej a Mateja Biroša, ktoré predstavili využívanie deepfake technológie, umelej inteligencie a softwarových nástrojov v právnej praxi v kontexte ich právnej regulácie. Nazerať na dobre známe veci inak môže byť tiež zdrojom inovácií. V tomto duchu predstavili Dominik Mizerski, Juraj Valentovič, Lucián Török a Kateřina Hrabánková interpretačné a aplikačné novoty v oblasti súkromného práva. Tretia časť príspevkov od Michaely Szittyaiovej, Natálie Priateľovej, Filipa Balážiho, Eleny Lazoríkovej a Laury Gazdagovej ponúka ukážku toho, akým inováciám dnes čelí výsek verejného práva. A napokon štvrtá, posledná, skupina príspevkov osobitne vysvetľuje inovácie na pozadí trestnoprávnej regulácie. Ide o príspevky od Michala Nováka, Miroslava Srholca, Vladimíra Petrilu a Martiny Makaturovej. Pestrosť tém, ktoré tento zborník zastrešil, ukazuje, že každej oblasti právnej regulácie môžu byť vlastné osobitné inovácie a v súvislosti s tým aj dynamika, s akou prenikajú do právnej regulácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

PRÁVO – OBCHOD – EKONOMIKA X.

E-kniha

E-kniha

Jozef Suchoža - Ján Husár - Regina Hučková

Zborník odborných príspevkov medzinárodného vedeckého sympózia

Zborník Právo-Obchod-Ekonomika X. je publikáciou obsahujúcou odborné príspevkov autorov predovšetkým so zreteľom na obchodné právo, civilné právo, pracovné právo, právo duševného vlastníctva, ale rovnako aj právo digitálnych technológii. Tematické zameranie medzinárodného vedeckého sympózia bolo sústredené do troch okruhov predstavujúcich otvorené problémy obchodného práva so zreteľom na riešenie ekonomickej a sociálnej krízy vyvolanej tzv. pandémiou (koronakrízou), aktuálne otázky korporačného práva v EÚ, umelá inteligencia a právo: vplyv umelej inteligencie na normotvornú činnosť štátu a rozhodovanie súdov. S ohľadom na obsahovú orientáciu výstupov je publikácia vhodná nielen pre čitateľov z akademického prostredia, ale aj z aplikačnej praxe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Obchodné a pracovné právo: Na spoločnej vlne

E-kniha

E-kniha

Natália Kalinák-Andrej Oriňak

Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva spolu s Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach zorganizovala v poradí už VIII. ročník študentského sympózia, tentokrát z obchodného, pracovného a medzinárodného práva súkromného, ktoré sa uskutočnilo na pôde Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach dňa 1. decembra 2023. Študentské sympózium pod názvom Obchodné a pracovné právo na spoločnej vlne bolo realizované ako súčasť riešených výskumných projektov VEGA 1/0259/22 a VEGA č. 1/0291/23. Cieľom každoročne organizovaných sympózií je vytvoriť diskusnú platformu pre študentov a študentky pod dohľadom mentorov z radov členov katedry, a to učiteľov, vedecko-výskumných pracovníkov a doktorandov. Téma tohtoročného sympózia priniesla diskusiu o zaujímavých teoretických a praktických právnych problémoch tematicky zameraných na synergiu obchodného práva a pracovného práva. Študenti sa venovali aktuálnym otázkam súvisiacim s postavením podnikateľov, konaním obchodných spoločností v pracovnoprávnych vzťahoch ako aj povinnosťami a zodpovednosťou zamestnancov. Neopomenuté nezostali ani témy zdieľanej ekonomiky, genderových kvót v orgánoch obchodných spoločností a nekalosúťažného podplácania. Pri spracovaní jednotlivých tém mali študenti a študentky možnosť zdokonaliť svoje analytické myslenie a argumentačné schopnosti, pričom si mohli precvičiť písanie právneho odborného textu, ktoré v praxi neraz zvýši úspešnosť každého právnika. Študenti mali možnosť rozvíjať svoje kritické myslenie a naučiť sa jasne formulovať vlastné názory na aktuálne právne otázky. Po prezentácii príspevkov sa do plodnej diskusie zapájal nielen kolektív pedagógov a vedeckých pracovníkov, ale aj samotní študenti, ktorí kládli celý rad originálnych otázok. Každému účastníkovi z radov študentov bol za aktívnu participáciu na sympóziu udelený certifikát. Predkladaný zborník je výstupom prác študentov a študentiek z tohto podujatia.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vatican diplomacy around Trianon from a...

E-kniha

E-kniha

Nándor Birher-Péter Tamás Bertalan

Dokument s názvom „Vatikánska diplomacia okolo Trianonu z maďarskej perspektívy“ je vedeckou prácou, ktorá skúma geopolitické a cirkevné zmeny vo východnej a strednej Európe po Trianonskej zmluve v roku 1920 so zameraním na úlohu Vatikánu. Kniha skúma interakcie medzi Vatikánom a pretvorenou geopolitickou krajinou, pričom zdôrazňuje vplyv náboženských a cirkevných otázok na medzinárodné vzťahy. Monografia predpokladá, že stredná Európa nie je iba geografickým alebo ekonomickým pojmom, ale aj „duchovným kráľovstvom“ so spoločným osudom formovaným vzájomnou závislosťou a kultúrnymi výdobytkami, a to aj napriek svojej histórii konfliktov. Bohaté intelektuálne a kultúrne dedičstvo strednej Európy, hlboko ovplyvnené náboženským presvedčením a vatikánskou diplomaciou, naďalej ovplyvňuje identitu a jednotu regiónu. Kniha naznačuje, že poučenia zo začiatku 20. storočia, vrátane Trianonskej mierovej zmluvy a následných geopolitických posunov, sú stále aktuálne pre pochopenie súčasnej politickej a kultúrnej dynamiky strednej Európy. Autori nabádajú čitateľov, aby sa zamysleli nad minulosťou a zamysleli sa nad tým, ako historické udalosti a rozhodnutia formovali súčasnú strednú Európu. Cieľom knihy je poskytnúť pohľad na komplexnú históriu regiónu a jeho pretrvávajúci boj o nájdenie svojho miesta v širšom európskom a svetovom kontexte.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Iniciatívy EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a...

E-kniha

E-kniha

Adrián Popovič a kol.

Možnosť riešenia grantového projektu VVGS-2016-284 poskytla členom autorského kolektívu v interdisciplinárnom zložení jedinečnú príležitosť skúmať uvedenú problematiku nielen z daňovo-právneho hľadiska, ale aj z hľadiska politologického. Autori sa v predkladanej monografii zamerali na charakterizáciu rôznych aspektov Európskej únie s cieľom umožniť čitateľovi správne porozumieť jej postaveniu vo vzťahu navonok voči globalizujúcemu sa svetu, ako aj vo vzťahu dovnútra voči jej členským štátom v kontexte tvorby a realizácie daňovej politiky EÚ.

Osobitná pozornosť v práci je venovaná vymedzeniu vzťahu vnútroštátneho daňového zákonodarstva a práva Európskej únie, vplyvu daňovej politiky Európskej únie na vnútroštátne právne poriadky jej členských štátov s poukazom na určenie harmonizovaných oblastí s priblížením ich aktuálneho stupňa vývoja a konečného cieľa. Toto vymedzenie je možné vnímať ako podmienku na správne a komplexné pochopenie aplikovania a realizácie iniciatív jednotlivých inštitúcií EÚ pri predchádzaní daňovým únikom a daňovým podvodom a ich implementácie do vnútroštátneho právneho poriadku SR. V poslednej časti monografie sa autori zamerali na vymedzenie jednotlivých iniciatív Európskej únie v boji proti daňovým únikom a daňovým podvodom ako prostriedkov realizácie jej daňovej politiky, a to v oblasti nepriameho zdaňovania najmä pri dani z pridanej hodnoty a v oblasti priameho zdaňovania predovšetkým s ohľadom na korporatívne zdaňovanie, a na zhodnotenie ich premietnutia do vnútroštátneho daňového zákonodarstva Slovenskej republiky. Súčasne v týchto kapitolách posúdili reálny dopad a účinok jednotlivých opatrení zavedených na základe predmetných iniciatív v praxi.

Predkladaná práca je určená ako vysokoškolským študentom študujúcim oblasti daňového práva a európskeho práva, tak aj širšej právnickej a ekonomickej komunite. Vzhľadom na dosah, rozsiahlosť a aktuálnosť skúmanej problematiky však autori veria, že si publikácia nájde svoje uplatnenie nielen v teoretickej oblasti, ale aj v oblasti praktickej.

    JUDr. Adrián Popovič

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Blockchain technológia ako činiteľ (faktor)...

E-kniha

E-kniha

Ladislav Hrabčák a kol.

Predostreté dielo predstavuje záverečný výstup z riešenia projektu VVGS-2019-1068 s názvom „Blockchain technológia ako činiteľ ovplyvňujúci súčasnú podobu práva“ a bolo vytvorené zároveň ako jeden z čiastkových výstupov z projektu APVV-19-0124 s názvom „Daňové právo a nové javy v ekonomike (digitálne služby, zdieľaná ekonomika, virtuálne meny)“. Čiastočné prekrytie predmetu výskumu jednotlivých projektov umožnilo takýto výskum, a to najmä pokiaľ ide o výskumnú úlohu týkajúci sa digitálnych (virtuálnych) platidiel.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Oslava právneho štátu (Právny štát z pohľadu...

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková Zuzana Antošová - Milan Kočan (eds.)

Zborník príspevkov zo študentskej rozpravy konanej dňa 24. apríla 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.

V súčasnom období sa o právnom štáte v širokej miere debatuje tak na úrovni akademickej, ako i na úrovni politickej. Táto debata súvisí nie len so snahou o nastolenie Rule of Law v štátoch, ktoré prešli od socialistického zriadenia na demokratické, ale aj v štátoch, ktoré sa zmietajú v rôznych nepokojoch, politických či náboženských.

Avšak nejde len o debatu týkajúcu sa niektorých znakov Rule of Law, ktoré chýbajú vo vnútroštátnom práve, resp. znakov Rule of Law chýbajúcich na úrovni medzinárodného práva, ale aj o debatu o samotnej definícii a zmysle Rule of Law. Právny štát by sme mohli prirovnať k ideálu, ktorý sa snaží dosiahnuť takmer každý štát. Aj v prípade vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa ústavodarcovia rozhodli zaradiť medzi úvodné ustanovenia, ktoré by mali tvoriť jadro ústavy, že Slovenská republika je právny štát.

Pre dosiahnutie ideálu právneho štátu je však okrem vyhlásenia potrebné prijať aj opatrenia, ktoré sú nevyhnutné pre nezávislé súdnictvo, demokraciu, efektívne uplatňovanie ľudských práv, deľbu moci a mnoho ďalších, ako elementy, ktoré charakterizujú právny štát.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky, problémy

E-kniha

E-kniha

Ján Klučka(ed.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej 29. – 30. mája 2014 na pôde Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

V prvom polroku tohto roka sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia 10 rokov v EÚ: Vzťahy, otázky problémy, príspevky z ktorej tvoria obsah predkladaného rovnomenného zborníka.

Zámerom jej organizátorov, t.j. Slovenskej asociácie európskeho práva, Zastúpenia Európskej komisie v Slovenskej republike a Ústavu európskeho a oddelenia medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ bolo nielen (čo aj voľne) nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2009 Komunitárne právo na Slovensku - päť rokov „po“, ale po piatich rokoch pokračovať v jej hlavnom zámere, t.j. poskytnúť účastníkom ako akademickej, tak aj mimoakademickej obce priestor na ďalšiu analýzu a výmenu názorov na právne problémy späté s členstvom Slovenskej republiky v Európskej únii a viacerými aktuálnymi problémami právneho poriadku Únie.

Z naznačeného hľadiska však možno zaznamenať posun v celkovom zameraní príspevkov na konferencii v r. 2009 a 2014. Zatiaľ čo príspevky z prvej konferencie sa sústreďovali predovšetkým na rôzne aspekty pôsobenia unijného práva v slovenskom právnom poriadku a na aplikačné problémy s tým spojené predovšetkým pred súdnymi a inými orgánmi, základné zameranie príspevkov z druhej konferencie je už odlišné. Aj predkladaný zborník potvrdzuje zameranie príspevkov predovšetkým na aktuálne problémy európskeho právneho poriadku a tiež na niektoré aspekty vonkajšej politiky Únie, pričom vzťahom unijného práva k slovenskému právnemu poriadku už nie je venovaná prvoradá pozornosť.

Viaceré príspevky sa zameriavajú na oblasti charakteristické určitým prienikom či „kohabitáciou“ unijného práva s medzinárodným právom verejným, medzinárodným právom súkromným, prípadne medzinárodnými vzťahmi v širšom slova zmysle.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a...

E-kniha

Valéria Miháliková (ed.)

V prvom polroku tohto roku sa v Košiciach uskutočnila vedecká konferencia: „15 rokov v Európskej únii: aktuálne otázky a súčasné výzvy“, príspevky z ktorej sú obsiahnuté v predkladanom rovnomennom Zborníku. Zámerom jej tradičného organizátora tj. UPJŠ v Košiciach, Právnická fakulta, Ústav medzinárodného práva a európskeho práva bolo tematicky nadviazať na predošlú konferenciu z r. 2014 „10 rokov v EÚ - Vzťahy, otázky, problémy“ a s odstupom piatich rokov opäť poskytnúť záujemcom priestor na analýzu a výmenu názorov na problémy späté s vplyvom a uplatňovaním ako úniového práva v Slovenskej republike tak aj s aktuálnymi výzvami, ktoré prinieslo úniové právo v období posledných piatich rokov.

Obsahovo a tematicky rôznorodé príspevky skúmajú vzťah úniového práva a vybraných ustanovení Ústavy Slovenskej republiky, aktuálne problémy prejudiciálnych otázok v činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky a úlohu úniového práva v konaní o súlade právnych predpisov, pričom v pomerne značnom počte skúmajú autori príspevkov vplyv úniového práva na vybrané oblasti slovenského právneho poriadku napr. v oblasti audiovizuálnych mediálnych službách, procesných práv jednotlivca v oblasti environmentálnych práv, v práve obchodných spoločností, konkurzného práva, trestného práva, ochrany ľudských práv a i.. Z príspevkov zahraničných účastníkov možno spomenúť ten, ktorý je venovaný európskej legislatíve v praxi českej Poslaneckej sněmovne.

Po tretej “päťročnej“ konferencii venovanej úniovému právu jej organizátori s potešením konštatujú rastúci záujem akademickej obce o problematiku úniového práva a predovšetkým jeho vplyvu na vnútroštátne právne poriadky jednotlivých štátov. Rastúci záujem o túto tému sa neprejavil len v počte prednesených príspevkov, ale aj vo vysokej odbornej úrovni ich spracovania a podnetnej diskusii. Zostavovatelia zborníka preto dúfajú, že predkladaný zborník sa stane hodnotným študijným prameňom ako pre vážnejších záujemcov o úniové právo, tak aj súčasťou odporúčanej literatúry na výučbu európskeho práva alebo jeho špecializovaných kurzov na právnických fakultách.

prof. JUDr. Ján Klučka, CSc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Medzinárodné právo verejné (Materiály k štúdiu)

E-kniha

E-kniha

Ľudmila Pošiváková - Adam Giertl

Predkladaný výber dokumentov z medzinárodného práva verejného sa pokúša mapovať medzinárodné právo tak z hľadiska historického, ako aj z hľadiska jednotlivých odvetví. Čitateľ v predkladanom výbere nájde niekoľko historických dokumentov, avšak výber sa zameriava najmä na aktuálne platné pramene práva.

Výber sa orientuje podľa publikácie Medzinárodné právo verejné – všeobecná a osobitná časť od prof. Jána Klučku. Tomu zodpovedá aj delenie na všeobecnú a osobitnú časť. Všeobecná časť venuje pozornosť historickému vývoju medzinárodného práva, avšak primárne sa zaoberá ochranou jednotlivca a zodpovednostnými vzťahmi v medzinárodnom práve. Osobitná časť následne sleduje medzinárodnú úpravu jednotlivých inštitútov medzinárodného práva.

Uvedomujeme si, že takto zostavený výber ponúka ďalší priestor na rozširovanie, avšak nazdávame sa, že takýto výber spĺňa základné požiadavky a je vyplnením určitej medzery v náuke medzinárodného práva.
Veríme, že predkladaná zbierka materiálov medzinárodného práva verejného bude pre študentov, a nie len pre nich, prínosná pri štúdiu medzinárodného práva verejného a prispeje k zvýšeniu povedomia v oblasti medzinárodného práva verejného.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy

E-kniha

E-kniha

Ladislav Orosz, Diana Horňáková, Patrik Mário Čerňanský

Tento vedecký zborník plní funkciu záverečného spoločného publikačného výstupu v zásade celého riešiteľského kolektívu spomínaného vedeckého projektu. Tvoria ho príspevky, ktoré odzneli na vedeckom seminári Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy. Skvalitňovanie ústavného textu a zvyšovanie autority slovenskej ústavy – reálna možnosť, alebo naivná ilúzia (?), uskutočneného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach. Finálna podoba príspevkov vzišla z konštruktívneho vedeckého diskurzu, ktorý sprevádzal celý priebeh tohto vedeckého seminára.

Obsah vedeckého zborníka, ktorý ponúkame nielen širokej (zvlášť právnopolitologickej) odbornej verejnosti, ale aj a najmä slovenským ústavodarcom, tvoria popri príspevkoch členov riešiteľského kolektívu a pozvaných hostí, aj literárne prvotiny doktorandov organizátorskej Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ a Katedry verejnoprávnych disciplín Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, ktoré tematicky korešpondujú úlohám riešeným v rámci už spomínaného vedeckého projektu „„Ústavodarná činnosť Národnej rady Slovenskej republiky (právno-politologická analýza – hodnotenie – perspektívy).“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

1. svetová vojna a jej dôsledky v štátoprávnej...

E-kniha

E-book

Erik Štenpien, Lucia Pištejová, Ivan Svatuška

Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej konferencie konanej v dňoch 29. – 30. 9. 2022 v Košiciach ako výstup riešenia grantového projektu APVV-19-0419. Ambíciou projektu je pokúsiť sa o zmier medzi právnymi i všeobecnými historikmi zo Slovenska i Maďarska v náročnej téme nazerania na Trianonskú mierovú zmluvu z roku 1920. Konferencia, konaná v dňoch 29. – 30. 9. 2022 bola treťou v rade konferencií, ktoré si dali za cieľ napomôcť pri dosiahnutí uvedeného cieľa. Zúčastnili sa jej právni historici i pozitívni právnici z viacerých krajín strednej Európy. Nech teda zborník poslúži ako ďalší stupienok k porozumeniu medzi národmi.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Právo informačných a komunikačných technológií

18,57 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Regina Hučková - Diana Treščáková - Laura Rózenfeldová

Vysokoškolská učebnica Právo informačných a komunikačných technológií je určená študentom vysokých škôl vo všeobecnosti, najmä však študentom Právnickej fakulty, ktorí majú záujem o štúdium práva v spojení s informačnými a komunikačnými technológiami. Učebnica predstavuje zdroj informácií potrebných nielen pre štúdium tejto problematiky, ale aj pre rozšírenie celkového obzoru v danej problematike.

Pracovnoprávne elementy výkonu (závislej)...

E-kniha

E-kniha

Jana Žuľová (ed.)

Zborník vedeckých prác

Ústava Slovenskej republiky garantuje v článku 35 právo každého na slobodnú voľbu povolania a prípravu naň, ako aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Každý má právo slobodne sa rozhodnúť, či si prostriedky na živobytie zabezpečí prácou ako samostatne zárobkovo činná osoba so všetkými dôsledkami a rizikami z toho vyplývajúcimi, alebo ako zamestnanec v pracovnoprávnych vzťahoch výkonom závislej práce.

Mantinely a pravidlá výkonu uvedených práv sú regulované predovšetkým predpismi pracovného, obchodného aj daňového práva, s korpusom práv a povinností patriacich osobitne podnikateľom a osobitne zamestnancom. Neustály tlak konkurencie i dôsledky ekonomickej krízy privádzajú zamestnávateľov k hľadaniu cestičiek ako od vykonávateľov práce dosiahnuť čo najviac, za optimalizácie čo najnižších poistných, administratívnych i daňových nákladov. Pracovné pomery so zamestnancami sú ukončované a pod tlakom straty prostriedkov na živobytie sa „dobrovoľne“ menia na vzťahy obchodnoprávne.

Nielen táto, ale aj ďalšie deformácie trhu práce konfrontujú subjekty práva na prácu s neférovými praktikami zamestnávateľov, čím minimalizujú možnosť realizácie slobody pri uplatňovaní tohto základného práva.

Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)

Základy slovenského finančného práva

25,38 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Vladimír Babčák  a kolektív

Vysokoškolská učebnica Základy slovenského finančného práva ponúka čitateľovi v kompaktnej podobe ťažiskové poznatky týkajúce sa problematiky slovenského finančného práva. V práci je spracovaná finančnoprávna problematika komplexne vo vzťahu k všetkým oblastiam ťažiskových finančno-právnych vzťahov na Slovensku. Jej obsah vychádza z autormi akceptovaných poznatkov o štruktúre systému finančného práva, z ktorého sú vyčlenené aspekty týkajúce sa daňového a poplatkového práva. Rozsah a hĺbka spracovania jednotlivých oblastí finančno-právnej regulácie závisí jednak od významu konkrétneho inštitútu finančného práva a jednak od rozsahu a druhu právnej regulácie platnej v príslušnej oblasti. Finančné právo poníma v symbióze postavenia a pôsobenia ako verejnoprávneho odvetvia, vednej a pedagogickej disciplíny, ktorá sa vyučuje na právnických i ekonomických fakultách, resp. fakultách podobného zamerania. Poznať aspoň základy finančného práva na Slovensku, ako aj obsah platných finančno-právnych predpisov by však malo byť samozrejmosťou nielen pre študentov, ale aj pre každého, kto akokoľvek vstupuje do vzťahov, ktorých predmetom sú peniaze.  

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.