Elementary organic molecules in biochemistry

978-80-574-0174-2

Autor:Vladimíra Tomečková
Rok vydania:2023
Typ dokumentu:vysokoškolský učebný text (skriptá)
Jazyk publikácie:angličtina
VydavateľPublishing ŠafárikPress
Fakulta/pracovisko UPJŠ:Lekárska fakulta UPJŠ
Ústav:Departmen of medical and clinical biochemistry

Príroda, rovnako ako ľudské telo, obsahuje veľké množstvo organických molekúl. V tomto učebnom texte sú popísané vybrané kyslíkové, sírové, dusíkové deriváty uhľovodíkov, heterocyklické zlúčeniny ich reakcie, ktoré sú dôležité v ľudskom organizme alebo sa nachádzajú vo farmaceuticky aktívnych látkach, jedoch, potravinách a tepelne upravenom jedle. Posledná časť učebného textu popisuje izomériu organických zlúčenín, ktorá umožňuje dynamické zmeny štruktúry molekúl, ktoré majú rôzne vlastnosti. Príroda obsahuje veľa rôznych rastlín a živočíchov a je prvým laboratóriom, ktoré produkuje bioaktívne organické prírodné zlúčeniny. Tieto zlúčeniny sú kompatibilné s ľudskými bunkami a sú použiteľné ako terapeutické lieky. V chemických laboratóriách je snaha reprodukovať prirodzené molekuly, ale nemôžu byť také dokonalé ako tie prírodné. Syntetické molekuly môžu slúžiť ako model pre viaceré štúdie, ale stále neexistuje magický všeliek alebo dokonalá kópia prírody na liečbu rôznych chorôb. Poznatky o regeneračnom a toxickom účinku liečivých látok v závislosti od ich štruktúry (typu a počtu substituentov) sú veľmi dôležité pre pochopenie ich úlohy pri modulácii zdravia a choroby v závislosti od ich koncentrácie. Zlúčeniny je možné užívať denne len v odporúčaných dávkach (vyššie dávky môžu byť toxické), no napriek tomu nenahradia zdravú výživu. Ľudia potrebujú pestrú stravu, aby boli zdraví, v ktorej sú všetky potrebné živiny, čo už dávno povedal Hippokrates: „Nech je jedlo liekom a tvoj liek nech je jedlom“. Táto kniha je určená pre študentov, ktorí si počas štúdia všeobecného alebo zubného lekárstva vyberajú predmet bioorganická chémia, ako aj pre motivovaných študentov, ktorí si chcú precvičiť svoje vedomosti a chcú sa v tomto predmete zdokonaliť a pre študentov, ktorí by sa chceli naučiť zjednodušené základné organické reakcie s ich budúcou aplikáciou v biochémii. Jednoduché modely sa učte kreatívne a jednoducho s použitím rôznych farieb, opakovaním, precvičovaním ručným kreslením vzorcov (aspoň trikrát) a zapamätaním si bežných názvov zlúčenín a ich reakcií, ktoré majú aplikáciu v biochémii. Zavedenie jednoduchých vzdelávacích metód, ako rozlíšiť organické molekuly podľa farieb funkčnej skupiny, môže podporiť univerzálne učenie pre všetkých študentov, ktorí si mysleli, že chémia je ťažký predmet, ale dúfam, že po preštudovaní tejto knihy zmenia svoj názor.