0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Tuberkulóza pľúc Franza Kafku

9,99 €
S DPH

Miroslav MydlíkKatarína Derzsiová

"Nikdy som nebol chorý na pľúca, no nečakane, asi tak v auguste, som na Občianskej plavárni vypľul čosi červené. Chvíľu som sa na to pozeral, no vzápätí som na to zabudol", píše Franz Kafka v liste Milene Jesenskej.
Kto bol Franz Kafka, spisovateľ, ktorý ovplyvnil literatúru 20. storočia? Prečo boli Tatranské Matliare pre neho také dôležité? Prečo musel zomrieť taký mladý? To všetko sa dozviete v knihe autorov, doplnenej medzníkmi života Franza Kafku a mnohými neznámymi fotografiami, ktoré nemajú iba literárne historický pohľad.

Táto kniha je rozšíreným vydaním knihy Miroslav Mydlík - Katarína Derzsiová: Tuberkulóza pľúc Franza Kafku; Vplyv choroby na jeho literárnu tvorbu z roku 2017. Jej prvým autorom bol profesor vnútorného lekárstva, ktorý sa pokúsil spojiť medicínu so svetovou literatúrou, ktorej sa intenzívne venoval od študentských čias po celý svoj život. Mal veľký záujem o literárne diela Franza Kafku, o vtedajšie možnosti liečby tuberkulózy pľúc v jednotlivých sanatóriách, cez ktoré nás táto kniha sprevádza. So spoluautorkou osobne navštívil mnohé miesta, kde Franz Kafka býval, o čom svedčí autentická fotodokumentácia. Z literárneho hľadiska sa zameral na vplyv choroby na Kafkovu literárnu tvorbu, ktorý sa postupujúcou chorobou prehlboval.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-971970-4-9

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Miroslav Mydlík - Katarína Derzsiová
Typ dokumentu:
monografia
Počet strán:
155
Rok vydania:
2021
Vydanie:
2. doplnené vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Filozofické vzdelávanie v Košiciach v...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková - Miriama Filčáková

Predložená publikácia sa zaoberá dejinami filozofického vzdelávania v Košiciach od jeho počiatkov až do založenia súčasnej Filozofickej fakulty UPJŠ v roku 2007. Počiatky filozofického vzdelávania v Košiciach súvisia so založením Košickej univerzity v roku 1657, ktorá mala dve fakulty – Filozofickú a Teologickú fakultu. Publikácia sa venuje výučbe filozofie na tejto fakulte a uvádza významných učiteľov a študentov univerzity. Zároveň sa zaoberá faktormi, ktoré ovplyvnili postupné degradovanie filozofického štúdia z univerzitnej úrovne na úroveň gymnázia počas transformácie nástupníckych inštitúcií Košickej univerzity na konci 18. a v 19. storočí. Druhá časť publikácie sa zaoberá vývojom vysokého školstva po druhej svetovej vojne a založením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Uvádza historické okolnosti vzniku Filozofickej fakulty UPJŠ v Prešove a jej stručné dejiny. Napokon sa v publikácii autorky venujú novodobému vývoju filozofického vzdelávania po roku 1989 a okolnostiam rozdelenia Univerzity Pavla Jozefa Šafárika a opätovnému založeniu Filozofickej fakulty v roku 2007. Posledná kapitola publikácie sa venuje stručným dejinám súčasných budov FF UPJŠ.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Výmena obyvateľstva medzi Československom a...

E-kniha

E-kniha

Štefan Šutaj,Jana Šutajová

Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom sa realizovala na základe Dohody o výmene obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom, ktorá bola podpísaná 27. februára 1946. Jej prijatie bolo nielen súčasťou československých riešení postavenia národnostných menšín, ale aj súčasťou strategickej koncepcie budovania štátu Čechov a Slovákov, bez Nemcov a Maďarov. Dohoda bola súčasťou povojnového riešenia vzájomných sporov, nedorozumení a mala byť jedným z riešení, ktoré v povojnovej dobe mali eliminovať faktor, ktorý podľa čsl. politických špičiek zapríčinil vojnový konflikt. Výmena obyvateľstva medzi Československom a Maďarskom nebola teda izolovanou historickou udalosťou, ale bola súčasťou migračných pohybov, ktoré sa začali v Európe už po prvej svetovej vojne a môžeme povedať, že boli pokračovaním predchádzajúceho vývoja ako súčasť migračných schém v Európe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Národy juhovýchodnej Európy v siločiarach...

11,00 €
Dostupnosť: 5 Na sklade

Maroš Melichárek

Prvá kapitola monografie nesie názov Veľká východná kríza v rokoch 1875-1878 – súperenie veľmocí na Balkáne. Veľká východná kríza, ktorá vyvrcholia rusko-osmanským konfliktom a následným Berlínskym kongresom dala do pohybu mnoho procesov. Dôležitosť Berlínskeho kongresu a jeho fungovanie je v práci vykreslené z pohľadu jedného zúčastneného balkánskeho štátu a to Srbska. Kapitoly 2 až 5 zhŕňajú medzinárodný kontext a vnútorné predpoklady vytvorenia moderného bulharského a čiernohorského štátu, rovnako i detailný popis emancipácie Macedóncov a Albáncov (Albánske národné hnutie a vytvorenie nezávislého Albánska v roku 1912, Macedónska otázka na konci novoveku a možnosti jej riešenia zo strany veľmocí). Kapitola Konflikt Osmanskej ríše a Talianska o Lýbiu v rokoch  1911-1912 je popisuje vojenský stret medzi veľmocami s globálnymi následkami, ktoré de facto znamenali i pád Osmanskej ríše na európskom kontinente.Kapitola Definitívny pád Osmanskej ríše na európskom kontinente: prvá a druhá balkánska vojna predstavuje chronologický záver monografie a prináša pohľad na najdôležitejšie udalosti balkánskych vojen, armády i fenomény, ktoré doteraz boli v rámci tejto otázky vnímané iba okrajovo (etnické čistky, mobilizácia, propaganda a i.).  Záver práce a kapitola Zahraničná politika Srbska a problematika Bosny a Hercegoviny pred vypuknutím 1. svetovej vojny sa zameriava na hodnotenie srbských ašpirácií (či už ideologických alebo reálnych) smerom k priestoru Bosny a Hercegoviny.

Študentská vedecká konferencia XI.

E-kniha

E-kniha

Mikuláš Jančura - Maroš Melichárek (eds.)

Predkladaný zborník vychádza ako výstup z jedenásteho ročníka študentskej vedeckej konferencie realizovanej v decembri 2022. Študentská vedecká konferencia je výberový predmet zaradený do študijných plánov katedry histórie FF UPJŠ realizovanej od roku 2011 a kladie si za cieľ ponúknuť priestor pre študentov Bc. a Mgr. stupňa prezentovať fragmenty svojho primárneho výskumu v rámci tvorby svojich záverečných prác. Cieľom predkladaného zborníka nie je len tieto tematicky širokospektrálne texty publikovať, ale zacieliť tiež snahu o nadštandardnú pedagogickú činnosť a o pridanú hodnotu vysokoškolského štúdia smerom k študentom v podobe publikačného výstupu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Historický prameň v súčasnosti – archívy,...

E-kniha

E-kniha

Mária Fedorčáková, Miriama Filčáková (eds.)

Zborník príspevkov z 12. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 12. októbra 2022

Témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika prameňov, ich interpretácie a využívania súčasných digitálnych technológií pri ich skúmaní a sprístupňovaní. Zborník tvorí 7 príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských a českých univerzitách. Digitalizácii pečatí sa venuje príspevok Barbory Borůvkovej. Problematikou budovania cestnej siete v novovekom Francúzsku a písomným a kartografickým prameňov sa venuje Michael Dudzik. Trendy digitalizácie v slovenských archívoch a ich vnímanie bádateľmi spracovala vo svojej štúdii Miriama Fialkovičová. Miriama Filčáková sa zaoberala prameňmi k dejinám terciárneho vzdelávania v Košiciach v súvislosti so založením UPJŠ. Možnosťami výskumu prameňov k elektrifikácii Slovenska sa zaoberá štúdia Dominika Hrtusa. Ondrej Šály vo svojom príspevku spracoval listy poddaných v 18. storočí ako prameň k hospodárskym dejinám. Možnostiam výskumu cirkevných dejín Užskej stolice v novoveku sa venuje Vavrinec Žeňuch.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.