0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Ústavné právo Slovenskej republiky

18,00 €
S DPH

Klaudia Marczyová - Ivana Rubisová

Publikácia Ústavné právo Slovenskej republiky predstavuje ďalšiu vysokoškolskú učebnicu z danej oblasti. Vychádza z teoretického priblíženia kľúčových pojmov, poukazuje na základné etapy ústavného vývoja od roku 1918 a následne sústredí pozornosť na vznik Ústavy Slovenskej republiky, charakteristiku, princípy a jej jednotlivé inštitúty. Obsahom sú otázky základných práv a slobôd, systém ich ochrany, postavenie štátnych orgánov, ako aj územnej samosprávy, s dôrazom na možnosti jednotlivca participovať na moci. V snahe poskytnúť široký rozsah poznatkov sú v texte odkazy na viaceré relevantné zdroje, či odborné diela. Učebnica Ústavné právo Slovenskej republiky reflektuje požiadavky predovšetkým absolventa Akadémie Policajného zboru v Bratislave, absolventa policajnej univerzity, čo autorky zohľadnili a premietli do samotného obsahu publikácie. Vypúšťajú sa tak niektoré otázky štátovedy, ktoré sú prenechané predmetu Teória štátu a práva, zato osobitne a špecificky na niektorých miestach je venovaná pozornosť postaveniu Policajného zboru, úlohám polície a bezpečnosti. Na druhej strane však vychádzajúc z Ústavy Slovenskej republiky, z koncepcie ústavného systému je obsiahnutá každá oblasť, a tak má publikácia predpoklady vhodnej vzdelávacej pomôcky aj pre študentov ďalších vysokých škôl právneho, či neprávneho zamerania s výučbou právnych predmetov.

Množstvo
Posledné kusy v sklade

978-80-7380-963-8

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
Tlačená publikácia
Autori:
Klaudia Marczyová - Ivana Rubisová
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
306
Rok vydania:
2024
Jazyk publikácie:
slovenčina
Licencia:
Copyright

Produkty v rovnakej kategórii: 12

Európska únia a jej vplyv na organizáciu a...

E-kniha

E-kniha

Alena Krunková (ed.)

Zborník príspevkov z vedeckej konferencie konanej dňa 28.6.2016 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením projektu Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike - schválený pod číslom MVZP – SK PRES/2016/134

Slovenská republika, ako členský štát Európskej únie, sa zhosťuje  historickej úlohy súvisiacej s realizáciou predsedníctva Rady Európskej únie v rámci predsedníckeho tria. Začiatkom roka 2016 vyhlásilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na rok 2016 v oblasti medzinárodných vzťahov a zahraničnej politiky SR zameranú práve na predsedníctvo Slovenskej republiky v Rade Európskej Únie. Na túto výzvu zareagovala Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a získala projekt pre realizáciu výskumných aktivít prostredníctvom série podujatí zameraných na regionálnu samosprávu Slovenskej republiky v súvislosti s jej pôsobením v rámci Európskej únie. Problematike práva Európskej únie sa fakulta venuje dlhodobo jednak v pedagogickom procese, no i vo vedeckovýskumnej činnosti jednotlivých pedagógov. Riešený projekt má ambíciu obohatiť toto portfólio o osobitné aktivity zamerané nielen na odbornú sféru, no i na samotných študentov a laickú verejnosť.

Ako prvá aktivita projektu bola realizovaná  konferencia s názvom „Európska únia a jej vplyv na organizáciu a fungovanie verejnej správy v Slovenskej republike – doterajší vývoj a aktuálny stav, perspektívy“. Zúčastnili sa jej pozvaní verejní činitelia, zástupcovia akademickej sféry, no i predstavitelia samosprávy, nakoľko jedným z hlavných cieľov projektu je prepojiť akademickú obec so sférou praktickou a zapojiť tak predstaviteľov praxe do plánovaných aktivít v rámci riešenia projektu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Zákon o národnostiach a Rada vlády Slovenskej...

E-kniha

E-kniha

Jana Šutajová

Od 1. januára 1969 nadobúdali účinnosť Ústavný zákon o postavení národností v Československej socialistickej republike (ČSSR) i Ústavný zákon o federácii. Ústavný zákon o postavení národností predstavoval aspoň formálne veľký posun v právnej úprave postavenia menšín. Tento zákon však mal byť základom pre ďalšiu právnu úpravu. Deklarovalo sa, že budú nasledovať ďalšie kroky a rokovania o prijatí vykonávacích noriem a že budú na federálnej i národných úrovniach prijaté ďalšie zákony. V Československu však nebol nikdy vydaný žiadny ďalší zákon alebo vládne nariadenie týkajúce sa ústavného zákona o postavení národností v ČSSR.

V období normalizácie sa otázky týkajúce sa ďalšej legislatívy týkajúcej sa národnostných menšín neotvárali, ale v krátkom období po prijatí ústavného zákona v roku 1968 do konca roka 1969 sa niektoré inštitúcie pokúšali takéto zákonné normy pripraviť a presadiť. Jednou z nich bola aj Rada vlády SSR pre národnosti (ďalej Rada alebo Rada vlády pre národnosti). Monografia prináša pohľad na problematiku rozpracovania ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike Radou vlády SSR pre národnosti, ktorá bola jednou z inštitúcií, ktoré sa na Slovensku vytvorili po vzniku československej federácie a zaoberali sa národnostnou problematikou.

V práci zameranej na rozpracovanie ďalších zákonných noriem vyplývajúcich z ústavného zákona o postavení národností v ČSSR bolo potrebné venovať sa aj predchádzajúcemu vývoju, preto sa prvá časť monografie zaoberá postavením menšín v Československu pred prijatím ústavného zákona, aktivitám národností predchádzajúcim prijatiu ústavného zákona o postavení národností a samotnému prijatiu zákona. V ďalších častiach sa už monografia venuje inštitucionálnym zmenám v SSR po vzniku federácie, vzniku Rady vlády SSR pre národnosti a jednotlivým krokom Rady a jej odborných orgánov pri príprave návrhov zákonov o postavení národností v Slovenskej socialistickej republike.
Motiváciou pre napísanie tejto monografie bola skutočnosť, že na Slovensku sa doteraz tejto problematike venovala pozornosť len v niekoľkých štúdiách, ktoré sa zaoberali maďarskou menšinou a obdobím pražskej jari alebo maďarskou menšinou v období normalizácie.

Autorka

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy

E-kniha

E-kniha

Ladislav Orosz, Diana Horňáková, Patrik Mário Čerňanský

Tento vedecký zborník plní funkciu záverečného spoločného publikačného výstupu v zásade celého riešiteľského kolektívu spomínaného vedeckého projektu. Tvoria ho príspevky, ktoré odzneli na vedeckom seminári Ústava Slovenskej republiky a jej perspektívy. Skvalitňovanie ústavného textu a zvyšovanie autority slovenskej ústavy – reálna možnosť, alebo naivná ilúzia (?), uskutočneného v dňoch 23. – 25. novembra 2022 v učebno-výcvikovom zariadení UPJŠ v Košiciach v Danišovciach. Finálna podoba príspevkov vzišla z konštruktívneho vedeckého diskurzu, ktorý sprevádzal celý priebeh tohto vedeckého seminára.

Obsah vedeckého zborníka, ktorý ponúkame nielen širokej (zvlášť právnopolitologickej) odbornej verejnosti, ale aj a najmä slovenským ústavodarcom, tvoria popri príspevkoch členov riešiteľského kolektívu a pozvaných hostí, aj literárne prvotiny doktorandov organizátorskej Katedry ústavného práva a správneho práva Právnickej fakulty UPJŠ a Katedry verejnoprávnych disciplín Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, ktoré tematicky korešpondujú úlohám riešeným v rámci už spomínaného vedeckého projektu „„Ústavodarná činnosť Národnej rady Slovenskej republiky (právno-politologická analýza – hodnotenie – perspektívy).“

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ústavné právo Slovenskej republiky

27,59 €
Dostupnosť: 1 Na sklade

Alexander Bröstl  - Pavel  - Holländer - Patrik Príbelský a kolektív

Publikácia nie je obmedzená výlučne na ústavné právo Slovenskej republiky má oveľa širší záber. Výklad zvolený v tejto príručke vychádza z pojmu a klasifikácie ústav a pokračuje stručným a orientačným prehľadom základných línií ústavného vývoja na území Slovenskej republiky za ostatných stopäťdesiat rokov. Rozsiahla časť je venovaná základným právam a slobodám v následnosti, ktorá sa riadi systematikou Ústavy Slovenskej republiky z roku 1992. Otázky týkajúce sa jednotlivých druhov moci v kontexte modelu deľby moci sú predmetom pozornosti záverečných kapitol: po tradičných mociach je do tejto časti zaradená aj kontrolná moc spolu s prokuratúrou a verejným ochrancom práv. Sprievodným znakom publikácie sú tiež odkazy na rozhodovaciu činnosť Ústavného súdu Slovenskej republiky, najmä v spojitosti s problematikou základných práv a slobôd. Kniha je určená predovšetkým študentom magisterského štúdia v odbore právo v rámci študijných programov tam, kde sa tieto programy týkajú ústavného práva Slovenskej republiky.

Právo na spravodlivý proces podľa Dohovoru a...

E-kniha

E-kniha

Lukáš Jančát

Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a judikatúra ESĽP k nemu predstavuje rozhodujúci právny nástroj evolúcie práva na spravodlivý proces v členských štátoch Rady Európy a Európskej únie vrátane Slovenskej republiky, ktorý ovplyvňuje minimálnu mieru procesných záruk jednotlivcov v súdnych, ale aj správnych konaniach.

Primárnym zámerom vysokoškolskej učebnice je vyplniť medzeru spočívajúcu v absencii uceleného učebného textu pre študentov bakalárskeho stupňa štúdia na UPJŠ v Košiciach, Právnickej fakulte pre plánovaný predmet Právo na spravodlivý proces v konaní orgánov verejnej správy, a študentov doktorandského stupňa štúdia na tejto fakulte pre predmet Ochrana základných práv a slobôd v trestných veciach podľa judikatúry ESĽP.

Táto učebnica je však určená aj ako doplnková učebná pomôcka pre študentov denného a externého bakalárskeho stupňa štúdia v rámci prehlbovania vedomosti z predmetu Správne právo II, ktorého výsledkom vzdelávania má byť osvojenie si poznatkov o správnom práve procesnom v Slovenskej republike, ako aj predmetu Európske správne právo, ktorého výsledkom vzdelávania je aj nadobudnutie poznatkov o vplyve práva Rady Európy na vnútroštátne administratívne právo Slovenskej republiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.