Biology practical lessons
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Mária Mareková et al.
Predmet Lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, naučiť študentov vnímať prirodzené, fyziologické, ako aj chorobné procesy v organizme ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia. Pre lepšie zvládnutie a pochopenie biochemických procesov sme pre študentov pripravili vysokoškolskú učebnicu „Lekárska biochémia – Semináre“, ktorá poskytuje študentom okrem teoretických úvodov aj prehľadné schémy procesov a mnoho otázok, vypracovanie ktorých by malo študentom uľahčiť prípravu na skúšku.
Základné informácie:
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Plastická chirurgia je vysoko špecializovaný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá korekciou defektov, rekonštrukciou a zdokonaľovaním ľudského tela.
Náplňou plastickej chirurgie je korekcia rôznych defektov, vrodených i získaných. Medzi vrodené chyby patria deformity tváre, rázštepy pery a podnebia, deformity ušnice, vrodené vývojové chyby končatín. Najčastejšie získané defekty sú po poraneniach, po chirurgických výkonoch, po fyzikálnych poškodeniach kože a štruktúr krytých kožou.
Do plastickej chirurgie patrí i estetická chirurgia, onkochirurgia a mikrochirurgia, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. Novými trendami v estetickej chirurgii je rekonštrukcia pomocou tukového tkaniva, kmeňových buniek, používanie rôznych umelých materiálov a implantátov.
Predložené učebné texty v jednotlivých kapitolách popisujú základné princípy plastickej chirurgie, používanie lalokových plastík a iné možnosti krytia defektov. V ôsmych kapitolách sú jednotlivo popísané chirurgické možnosti rekonštrukcie tváre, trupu a končatín. Učebné texty venujú pozornosť malígnym a benígnym kožným tumorom a ich liečbe. Posledná kapitola sa zaoberá najčastejšími estetickými operáciami ako sú augmentácia a redukcia prsníkov, facelifting či blefaroplastika.
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne a progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
Silvia Rybárová a kol.
Vysokoškolské učebné texty „Anatómia pre nelekárske zdravotnícke odbory“ podávajú prehľadný opis anatómie ľudského tela. Úvodná časť je venovaná stavbe ľudského tela, anatomickému názvosloviu, orientácii na ľudskom tele a základnému deleniu. V ďalšom je opísaný pohybový systém ako pasívny tak aj aktívny. Časť „Vnútorné orgány“ je venovaná všetkým orgánovým systémom nášho tela. Nasleduje nervový systém so základným delením na centrálny a periférny, zvlášť je opísaný autonómny nervový systém. Záver učebných textov je venovaný zmyslovým ústrojom a koži.
Miroslav Gajdoš - Igor J. Šulla a kol.
Učebnica pre lekárov a študentov všeobecného lekárstva
Medicína je neprestajne sa vyvíjajúca vedná disciplína. Základný výskum v spojení s klinickou praxou rozširujú súčasné vedomosti, čo sa veľmi výrazne prejavuje aj v neurovedách, v praktickej podobe hlavne v neurofyziológii, neurofarmakológii, neurológii, diagnostickej aj intervenčnej neurorádiológii a v neurochirurgii. V priebehu ostatných troch desaťročí neurovedy prekonali pozoruhodný vývoj. Podnietili ho potreby praxe a umožnilo využitie poznatkov biológie, chémie, biochémie, aplikovanej matematiky, výpočtovej techniky a fyzikálnych objavov realizovaných v moderných prístrojoch i liečebných postupoch. To všetko podstatne uľahčilo, spresnilo a urýchlilo diagnostiku ochorení nervového systému, umožnilo relatívne bezpečné chirurgické zásahy na štruktúrach v minulosti nedostupných a otvorilo nové perspektívy, hlavne v oblasti reparácie poškodených tkanív, respektíve ich funkcií autotransplantáciou kmeňových/progenitorových buniek, terapeutickými zásahmi na genómovej, prípadne proteómovej úrovni. Ako vysokoškolskí učitelia sa každodenne stretávame nielen s mimoriadnym záujmom študentov i zdravotníckych pracovníkov o nové poznatky, ale aj s určitou neistotou pri posudzovaní možností, ktoré jednotlivé disciplíny patriace do skupiny neurovied ponúkajú. Jednou z príčin spomenutého javu je pravdepodobne časový faktor, keď najnovšie poznatky ešte nestačili preniknúť do odbornej literatúry, alebo v nej nie sú dostatočne zdôraznené. Druhou príčinou môže byť pomerne malá skúsenosť s niektorými ochoreniami nervového systému, ktoré sa síce vyskytujú zriedkavejšie, ale ich následky sú závažné. Cieľ, ktorý sme sledovali napísaním tejto učebnice, bolo aspoň čiastočne odstrániť spomenuté nedostatky všetkých odborných publikácií.
Počas prípravy rukopisu sme sa snažili, aby terapeutické postupy, názvy liekov a ich dávkovanie boli v súlade s najnovšími poznatkami vedy a klinickej praxe. Oprávnene však môžeme predpokladať, že budúce objavy zmenia súčasný pohľad na problematiku diagnostiky aj liečby ochorení nervového systému.
Vysokoškolská učebnica je určená študentom všeobecného lekárstva UPJŠ Lekárskej fakulty v Košiciach a lekárom, zameraným hlavne na všeobecné lekárstvo.
Kolektív autorov
Kardiovaskulárne rizikové faktory v detskom veku
Zápalové ochorenia srdca
Poruchy srdcového rytmu
Ponúkame študentom 5. a 6. ročníka ako aj našej odbornej verejnosti (pediatri, detskí kardiológovia) ucelené informácie z detskej kardiológie, ktoré vychádzajú z progresívnych vedeckých poznatkov odborníkov a požiadaviek praxe, ako aj našich vlastných skúsenosti. Publikácia rozšíri daný odbor o poznatky rizikových faktoroch kardiovaskulárnych chorôb a získaných chorôb srdca, ktoré sú v súčasnosti stále aktuálnejšie už u detí a umožní aj zavedenie nových didaktických metód pri výučbe detskej kardiológie.
Autorka
E-kniha
Eva Ďurovcová - Mária Mareková
After 7 years, we finally reworked the textbook on the subject of clinical biochemistry at UPJŠ FM in Košice. We have innovated information in accordance with recommendations of professional medical societies and added new chapters. As the scope of the subject is limited, the textbook does not cover all issues of biochemical diagnostics. It focuses on disorders of water-ion and acid-base balance disorders, and basic laboratory diagnostics of diseases of selected organs.
The textbook of clinical biochemistry has the ambition to become a practical aid for senior medical students and beginning doctors in the study of laboratory medicine. It should make it easier for them to orientate themselves in routinely used clinical-biochemical examinations and could form a springboard for a more detailed studying of laboratory methods and their use in diagnostic and monitoring algorithms.
Like any medical discipline, clinical biochemistry is evolving rapidly and gradually integrating with other areas of laboratory medicine. New diagnostic methods penetrate deeper into the essence of the biochemical mechanisms of the human body, and "omic" methods are gaining ground. It is almost sure that in a few years, laboratory examination looks quite different from today. If this publication quite hypothetically reaches its next edition, many chapters will need to updated, and new chapters written following the up-to-date status.
Authors thanks to their colleagues and reviewers for their professional comments and constructive criticism of the text - prof. Jaroslav Racek, MD, DrSc. from FM UK in Pilsen.
Authors thanks very kindly too prof. MUDr. Dušan Dobrota, CSc. (JFM UK Martin) and doc. MVDr. Zuzana Kostecká, PhD. (UVMP, Košice), who read and wrote review of this textbook.
E-kniha
Dyslipidémie patria k hlavným rizikovým faktorom rozvoja kardiovaskulárnych ochorení. V posledných rokoch prebehli rozsiahle výskumy a na nich založené zmeny odporučení v terapeutických postupoch dyslipidémií. Tieto skriptá majú za cieľ poskytnúť čitateľovi v úvodných kapitolách informácie o základnom manažmente pacientov s dyslipidémiami, postupy, cieľové hladiny a dostupné lieky a ich kombinácie pri dosahovaní cieľových hladín so zameraním na praktický aspekt liečby dyslipidémií. V špeciálnej časti skrípt je uskutočnený prehľad základných charakteristík, štúdií jednotlivých dostupných hypolipemík, ako aj hypolipemík ktoré ešte nie sú na našom trhu, prípadne sú ešte v štádiu klinických testov.
E-kniha
Zuzana Dankulincová (ed.)
Zborník príspevkov z 8. celoslovenskej konferencie Psychológie zdravia s medzinárodnou účasťou 15. máj 2013, Košice, SR
Zborník vedeckých prác Psychológia zdravia v multidisciplinárnom pohľade na zdravie prináša prehľad rozmanitých tém, ktorými sa zaoberajú odborníci na Slovensku a v Čechách, pokrývajúc široký záber disciplíny psychológie zdravia.
Ingrid Hodorová a kolektív
Vysokoškolská učebnica „Ultrasonografická anatómia 1“ je určená predovšetkým študentom lekárskych fakúlt. Publikácia dopĺňa medzeru na medicínskom literárnom trhu, na ktorom takýto druh literatúry doteraz absentuje. V učebnici sa čitateľ oboznámi s koreláciou anatomického a ultrasonografického obrazu orgánov a štruktúr za fyziologického stavu. Táto korelácia poukazuje na úzke prepojenie teoretického predmetu anatómia s klinickou praxou s ultrasonografickým vyšetrením, ktoré je dnes neoddeliteľnou súčasťou základných vyšetrovacích metód v mnohých medicínskych odboroch.
Učebnica pozostáva z anatomickej časti, ktorá sa venuje základnému anatomickému popisu jednotlivých orgánov brucha a panvy. Nosnou časťou učebnice je sonografická časť, ktorá popisuje a charakterizuje jednotlivé ultrasonografické snímky. Čitateľ môže priamo porovnať vzhľad a prípadné rozdiely orgánov a štruktúr získaných dvomi úplne odlišnými zobrazeniami.
Veríme, že nová vysokoškolská učebnica splní očakávania študentov, ako aj všetkých tých, pre ktorých je oblasť ultrasonografického zobrazenia z pohľadu anatóma predmetom záujmu – bude tak prospešná nielen pre anatómov, ale aj pre začínajúcich sonografistov.
Jozef Radoňak a kol.
Skriptá chirurgická propedeutika predstavujú učebné texty prinášajúce pohl'ad do histórie chirurgie cez všeobecne platné princípy chirurgie, moderné diagnostické a terapeutické metódy. Patričná pozornost' sa venuje základom chirurgickej onkológie, úrazovej chirurgie, anesteziológie a resuscitácie ako aj liečbe krvácania, infekcie, šoku či transplantáciám. Súčasťou textu sú aj kapitoly z vojnovej chirurgie.
Květuše Lovásová a kol.
Predkladaná učebnica neuroanatómie je určená predovšetkým študentom odboru psychológia (aj v kombinácii), ktorí majú neuroanatómiu vo svojom študijnom pláne. Sledujúc nové trendy výučby neurovied vo svete, je potrebné venovať viac pozornosti kvalite a efektívnosti vysokoškolského vzdelávania a do edukačného procesu aplikovať nové poznatky a moderné prístupy využiteľné v rôznorodej praxi psychológa alebo aj v pedagogickej činnosti. Publikácia obdobného typu a zamerania bola vydaná už v minulosti (v rokoch 2007 a 2009). Hodnotné texty však dopĺňala len schematická čierno biela obrazová dokumentácia niektorých vybraných častí a štruktúr nervového systému. Nakoľko moderná učebnica neuroanatómie je bez obrázkov neplnohodnotná, na základe našich skúseností z minulých rokov, odozvy študentov a najmä z dôvodu absencie uvedenej literatúry na slovenskom knižnom trhu, sme sa rozhodli pripraviť koncepčne novú učebnú pomôcku, ktorá zahrnie obrazový atlas a text do jednej knihy a bude tak pre výučbu názorná a dostačujúca.
Cieľom tejto vysokoškolskej učebnice je na základe kvalitnej obrazovej dokumentácie a súvisiaceho textu oboznámiť čitateľa s anatómiou centrálneho a periférneho nervového systému, poukázať na hlavné štruktúry a funkcie oboch systémov a v neposlednom rade na prípadné možnosti ich poškodenia. Je všeobecne známe, že psychický stav jedinca je odrazom jeho zdravia, vplyv ochorenia na psychiku človeka je preto veľmi široká a zložitá problematika, ktorá vyžaduje komplexný pohľad na príčiny ochorenia a jeho možné následky.
Autori
E-kniha
Jaroslav Majerník - Andrea Kačmariková
Vysokoškolský ucebný text „Databázy v MS Access – sprievodné texty k praktickým cviceniam“ je urcený posluchácom lekárkych fakúlt, študentom vysokých škôl netechnického zamerania i všetkým zaciatocníkom v práci s databázami. Uvedie citatela do problematiky databázového spracovania údajov a vysvetlí základné princípy, ktoré je potrebné poznat pri tvorbe relacných databáz. Je preto vhodný pre tých, ktorí ešte s databázami nepracovali, prípadne zacali uvažovat o tom, že svoje údaje budú spravovat pomocou svojej vlastnej databázy. Avšak, užitocné informácie tu môžu nájst aj pocítacovo „skúsenejší“ používatelia. Vysokoškolský ucebný text je písaný tak, aby jeho obsah bolo možné zvládnut so základnými znalostami práce s pocítacom a programami bežiacimi v prostredí niektorej z verzií operacného systému MS Windows
Mária Frankovičová a kol.
Kniha „Komplexné riešenie dialyzovaných pacientov z pohľadu chirurga“ obsahuje 16 kapitol o základných princípoch a aktuálnych otázkach vytvorenia cievnych prístupov u pacientov v dlhodobom dialyzačnom programe, možnostiach ich vytvorenia, komplikáciách, diagnostike a starostlivosti.
Úvodné kapitoly majú charakter propedeutiky, čo má taktiež význam aj pre pregraduálnu výchovu. Nasledujúce kapitoly sa zaoberajú základnými princípmi: od zaradenia pacientov do dialyzačného procesu, vytvárania prístupov, starostlivosti o ne, o komplikáciách cievnych prístupov, ďalej sú popísane centrálne venózne prístupy, cievne prístupy u detí a opakovné vytvorenia arterio-venóznych spojení. Špeciálnou kapitolou sú peritonealna dialyza ako dalšia možná modalita liečby, transplantácia obličiek a taktiež pohľad plastickeho chirurga na cievny prístup. Popísané sú indikácie k operáciam i operačné postupy. Na záver sú popísané závažné a poučné kazuistiky z nášho pracoviska, s dlhodobou tradíciou pre vytváranie tepno-žilových spojení. V knihe nájdu poučenie cievni chirurgovia, nefrológovia, angiológovia, všeobecní chirurgovia,a všeobecní lekári.
Kniha je zdrojom najnovších teoretických i praktických informácií pre postgraduálnu výchovu cievnych chirurgov, nefrológov, internistov i lekárov ostatných medicínskych disciplín, sú potrebné vedomosti o cievnych prístupoch – možnostiach, komplikáciách.
E-kniha
Táto príručka vychádza ako pomocné metodické skriptá pre študentov bakalárskych a magisterských odborov lekárskych fakúlt - hlavne bakalárskeho a magisterského odboru „Verejné zdravotníctvo“. Študenti všeobecného lekárstva a stomatológie môžu tiež tieto učebné texty používať ako vzdelávaciu pomôcku pri štúdiu predmetu “Hygiena“, ktorý sa vyučuje buď samostatne, alebo v rámci širšie koncipovaných predmetov napr. „Verejné zdravotníctvo“.
Ingrid Hodorová a kol.
„Pracovný zošit z anatómie“ je určený pre výučbu študentov nelekárskych bakalárskych odborov ako doplnkový študijný materiál. Z dôvodu, že študenti uvedených odborov nemajú možnosť kontaktu s reálnymi anatomickými štruktúrami je pre nich výučba predmetu anatómie neatraktívna. Veríme, že predkladaný pracovný zošit so svojimi ilustráciami anatomických štruktúr umožní študentom aktívnejšie sa zapojiť do vyučovacieho procesu, čím sa pre nich predmet anatómie stane prístupnejší a atraktívnejší.
Kolektív autorov
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Plastická chirurgia je vysoko špecializovaný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá korekciou defektov, rekonštrukciou a zdokonaľovaním ľudského tela.
Náplňou plastickej chirurgie je korekcia rôznych defektov, vrodených i získaných. Medzi vrodené chyby patria deformity tváre, rázštepy pery a podnebia, deformity ušnice, vrodené vývojové chyby končatín. Najčastejšie získané defekty sú po poraneniach, po chirurgických výkonoch, po fyzikálnych poškodeniach kože a štruktúr krytých kožou.
Do plastickej chirurgie patrí i estetická chirurgia, onkochirurgia a mikrochirurgia, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. Novými trendami v estetickej chirurgii je rekonštrukcia pomocou tukového tkaniva, kmeňových buniek, používanie rôznych umelých materiálov a implantátov.
Predložené učebné texty v jednotlivých kapitolách popisujú základné princípy plastickej chirurgie, používanie lalokových plastík a iné možnosti krytia defektov. V ôsmych kapitolách sú jednotlivo popísané chirurgické možnosti rekonštrukcie tváre, trupu a končatín. Učebné texty venujú pozornosť malígnym a benígnym kožným tumorom a ich liečbe. Posledná kapitola sa zaoberá najčastejšími estetickými operáciami ako sú augmentácia a redukcia prsníkov, facelifting či blefaroplastika.
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne a progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
Silvia Rybárová a kol.
Vysokoškolské učebné texty „Anatómia pre nelekárske zdravotnícke odbory“ podávajú prehľadný opis anatómie ľudského tela. Úvodná časť je venovaná stavbe ľudského tela, anatomickému názvosloviu, orientácii na ľudskom tele a základnému deleniu. V ďalšom je opísaný pohybový systém ako pasívny tak aj aktívny. Časť „Vnútorné orgány“ je venovaná všetkým orgánovým systémom nášho tela. Nasleduje nervový systém so základným delením na centrálny a periférny, zvlášť je opísaný autonómny nervový systém. Záver učebných textov je venovaný zmyslovým ústrojom a koži.
Miroslav Gajdoš - Igor J. Šulla a kol.
Učebnica pre lekárov a študentov všeobecného lekárstva
Medicína je neprestajne sa vyvíjajúca vedná disciplína. Základný výskum v spojení s klinickou praxou rozširujú súčasné vedomosti, čo sa veľmi výrazne prejavuje aj v neurovedách, v praktickej podobe hlavne v neurofyziológii, neurofarmakológii, neurológii, diagnostickej aj intervenčnej neurorádiológii a v neurochirurgii. V priebehu ostatných troch desaťročí neurovedy prekonali pozoruhodný vývoj. Podnietili ho potreby praxe a umožnilo využitie poznatkov biológie, chémie, biochémie, aplikovanej matematiky, výpočtovej techniky a fyzikálnych objavov realizovaných v moderných prístrojoch i liečebných postupoch. To všetko podstatne uľahčilo, spresnilo a urýchlilo diagnostiku ochorení nervového systému, umožnilo relatívne bezpečné chirurgické zásahy na štruktúrach v minulosti nedostupných a otvorilo nové perspektívy, hlavne v oblasti reparácie poškodených tkanív, respektíve ich funkcií autotransplantáciou kmeňových/progenitorových buniek, terapeutickými zásahmi na genómovej, prípadne proteómovej úrovni. Ako vysokoškolskí učitelia sa každodenne stretávame nielen s mimoriadnym záujmom študentov i zdravotníckych pracovníkov o nové poznatky, ale aj s určitou neistotou pri posudzovaní možností, ktoré jednotlivé disciplíny patriace do skupiny neurovied ponúkajú. Jednou z príčin spomenutého javu je pravdepodobne časový faktor, keď najnovšie poznatky ešte nestačili preniknúť do odbornej literatúry, alebo v nej nie sú dostatočne zdôraznené. Druhou príčinou môže byť pomerne malá skúsenosť s niektorými ochoreniami nervového systému, ktoré sa síce vyskytujú zriedkavejšie, ale ich následky sú závažné. Cieľ, ktorý sme sledovali napísaním tejto učebnice, bolo aspoň čiastočne odstrániť spomenuté nedostatky všetkých odborných publikácií.
Počas prípravy rukopisu sme sa snažili, aby terapeutické postupy, názvy liekov a ich dávkovanie boli v súlade s najnovšími poznatkami vedy a klinickej praxe. Oprávnene však môžeme predpokladať, že budúce objavy zmenia súčasný pohľad na problematiku diagnostiky aj liečby ochorení nervového systému.
Vysokoškolská učebnica je určená študentom všeobecného lekárstva UPJŠ Lekárskej fakulty v Košiciach a lekárom, zameraným hlavne na všeobecné lekárstvo.
Kolektív autorov
Kardiovaskulárne rizikové faktory v detskom veku
Zápalové ochorenia srdca
Poruchy srdcového rytmu
Ponúkame študentom 5. a 6. ročníka ako aj našej odbornej verejnosti (pediatri, detskí kardiológovia) ucelené informácie z detskej kardiológie, ktoré vychádzajú z progresívnych vedeckých poznatkov odborníkov a požiadaviek praxe, ako aj našich vlastných skúsenosti. Publikácia rozšíri daný odbor o poznatky rizikových faktoroch kardiovaskulárnych chorôb a získaných chorôb srdca, ktoré sú v súčasnosti stále aktuálnejšie už u detí a umožní aj zavedenie nových didaktických metód pri výučbe detskej kardiológie.
Autorka
E-kniha
Eva Ďurovcová - Mária Mareková
After 7 years, we finally reworked the textbook on the subject of clinical biochemistry at UPJŠ FM in Košice. We have innovated information in accordance with recommendations of professional medical societies and added new chapters. As the scope of the subject is limited, the textbook does not cover all issues of biochemical diagnostics. It focuses on disorders of water-ion and acid-base balance disorders, and basic laboratory diagnostics of diseases of selected organs.
The textbook of clinical biochemistry has the ambition to become a practical aid for senior medical students and beginning doctors in the study of laboratory medicine. It should make it easier for them to orientate themselves in routinely used clinical-biochemical examinations and could form a springboard for a more detailed studying of laboratory methods and their use in diagnostic and monitoring algorithms.
Like any medical discipline, clinical biochemistry is evolving rapidly and gradually integrating with other areas of laboratory medicine. New diagnostic methods penetrate deeper into the essence of the biochemical mechanisms of the human body, and "omic" methods are gaining ground. It is almost sure that in a few years, laboratory examination looks quite different from today. If this publication quite hypothetically reaches its next edition, many chapters will need to updated, and new chapters written following the up-to-date status.
Authors thanks to their colleagues and reviewers for their professional comments and constructive criticism of the text - prof. Jaroslav Racek, MD, DrSc. from FM UK in Pilsen.
Authors thanks very kindly too prof. MUDr. Dušan Dobrota, CSc. (JFM UK Martin) and doc. MVDr. Zuzana Kostecká, PhD. (UVMP, Košice), who read and wrote review of this textbook.
E-kniha
Dyslipidémie patria k hlavným rizikovým faktorom rozvoja kardiovaskulárnych ochorení. V posledných rokoch prebehli rozsiahle výskumy a na nich založené zmeny odporučení v terapeutických postupoch dyslipidémií. Tieto skriptá majú za cieľ poskytnúť čitateľovi v úvodných kapitolách informácie o základnom manažmente pacientov s dyslipidémiami, postupy, cieľové hladiny a dostupné lieky a ich kombinácie pri dosahovaní cieľových hladín so zameraním na praktický aspekt liečby dyslipidémií. V špeciálnej časti skrípt je uskutočnený prehľad základných charakteristík, štúdií jednotlivých dostupných hypolipemík, ako aj hypolipemík ktoré ešte nie sú na našom trhu, prípadne sú ešte v štádiu klinických testov.
E-kniha
Zuzana Dankulincová (ed.)
Zborník príspevkov z 8. celoslovenskej konferencie Psychológie zdravia s medzinárodnou účasťou 15. máj 2013, Košice, SR
Zborník vedeckých prác Psychológia zdravia v multidisciplinárnom pohľade na zdravie prináša prehľad rozmanitých tém, ktorými sa zaoberajú odborníci na Slovensku a v Čechách, pokrývajúc široký záber disciplíny psychológie zdravia.
Ingrid Hodorová a kolektív
Vysokoškolská učebnica „Ultrasonografická anatómia 1“ je určená predovšetkým študentom lekárskych fakúlt. Publikácia dopĺňa medzeru na medicínskom literárnom trhu, na ktorom takýto druh literatúry doteraz absentuje. V učebnici sa čitateľ oboznámi s koreláciou anatomického a ultrasonografického obrazu orgánov a štruktúr za fyziologického stavu. Táto korelácia poukazuje na úzke prepojenie teoretického predmetu anatómia s klinickou praxou s ultrasonografickým vyšetrením, ktoré je dnes neoddeliteľnou súčasťou základných vyšetrovacích metód v mnohých medicínskych odboroch.
Učebnica pozostáva z anatomickej časti, ktorá sa venuje základnému anatomickému popisu jednotlivých orgánov brucha a panvy. Nosnou časťou učebnice je sonografická časť, ktorá popisuje a charakterizuje jednotlivé ultrasonografické snímky. Čitateľ môže priamo porovnať vzhľad a prípadné rozdiely orgánov a štruktúr získaných dvomi úplne odlišnými zobrazeniami.
Veríme, že nová vysokoškolská učebnica splní očakávania študentov, ako aj všetkých tých, pre ktorých je oblasť ultrasonografického zobrazenia z pohľadu anatóma predmetom záujmu – bude tak prospešná nielen pre anatómov, ale aj pre začínajúcich sonografistov.
Jozef Radoňak a kol.
Skriptá chirurgická propedeutika predstavujú učebné texty prinášajúce pohl'ad do histórie chirurgie cez všeobecne platné princípy chirurgie, moderné diagnostické a terapeutické metódy. Patričná pozornost' sa venuje základom chirurgickej onkológie, úrazovej chirurgie, anesteziológie a resuscitácie ako aj liečbe krvácania, infekcie, šoku či transplantáciám. Súčasťou textu sú aj kapitoly z vojnovej chirurgie.
Květuše Lovásová a kol.
Predkladaná učebnica neuroanatómie je určená predovšetkým študentom odboru psychológia (aj v kombinácii), ktorí majú neuroanatómiu vo svojom študijnom pláne. Sledujúc nové trendy výučby neurovied vo svete, je potrebné venovať viac pozornosti kvalite a efektívnosti vysokoškolského vzdelávania a do edukačného procesu aplikovať nové poznatky a moderné prístupy využiteľné v rôznorodej praxi psychológa alebo aj v pedagogickej činnosti. Publikácia obdobného typu a zamerania bola vydaná už v minulosti (v rokoch 2007 a 2009). Hodnotné texty však dopĺňala len schematická čierno biela obrazová dokumentácia niektorých vybraných častí a štruktúr nervového systému. Nakoľko moderná učebnica neuroanatómie je bez obrázkov neplnohodnotná, na základe našich skúseností z minulých rokov, odozvy študentov a najmä z dôvodu absencie uvedenej literatúry na slovenskom knižnom trhu, sme sa rozhodli pripraviť koncepčne novú učebnú pomôcku, ktorá zahrnie obrazový atlas a text do jednej knihy a bude tak pre výučbu názorná a dostačujúca.
Cieľom tejto vysokoškolskej učebnice je na základe kvalitnej obrazovej dokumentácie a súvisiaceho textu oboznámiť čitateľa s anatómiou centrálneho a periférneho nervového systému, poukázať na hlavné štruktúry a funkcie oboch systémov a v neposlednom rade na prípadné možnosti ich poškodenia. Je všeobecne známe, že psychický stav jedinca je odrazom jeho zdravia, vplyv ochorenia na psychiku človeka je preto veľmi široká a zložitá problematika, ktorá vyžaduje komplexný pohľad na príčiny ochorenia a jeho možné následky.
Autori
E-kniha
Jaroslav Majerník - Andrea Kačmariková
Vysokoškolský ucebný text „Databázy v MS Access – sprievodné texty k praktickým cviceniam“ je urcený posluchácom lekárkych fakúlt, študentom vysokých škôl netechnického zamerania i všetkým zaciatocníkom v práci s databázami. Uvedie citatela do problematiky databázového spracovania údajov a vysvetlí základné princípy, ktoré je potrebné poznat pri tvorbe relacných databáz. Je preto vhodný pre tých, ktorí ešte s databázami nepracovali, prípadne zacali uvažovat o tom, že svoje údaje budú spravovat pomocou svojej vlastnej databázy. Avšak, užitocné informácie tu môžu nájst aj pocítacovo „skúsenejší“ používatelia. Vysokoškolský ucebný text je písaný tak, aby jeho obsah bolo možné zvládnut so základnými znalostami práce s pocítacom a programami bežiacimi v prostredí niektorej z verzií operacného systému MS Windows
Mária Frankovičová a kol.
Kniha „Komplexné riešenie dialyzovaných pacientov z pohľadu chirurga“ obsahuje 16 kapitol o základných princípoch a aktuálnych otázkach vytvorenia cievnych prístupov u pacientov v dlhodobom dialyzačnom programe, možnostiach ich vytvorenia, komplikáciách, diagnostike a starostlivosti.
Úvodné kapitoly majú charakter propedeutiky, čo má taktiež význam aj pre pregraduálnu výchovu. Nasledujúce kapitoly sa zaoberajú základnými princípmi: od zaradenia pacientov do dialyzačného procesu, vytvárania prístupov, starostlivosti o ne, o komplikáciách cievnych prístupov, ďalej sú popísane centrálne venózne prístupy, cievne prístupy u detí a opakovné vytvorenia arterio-venóznych spojení. Špeciálnou kapitolou sú peritonealna dialyza ako dalšia možná modalita liečby, transplantácia obličiek a taktiež pohľad plastickeho chirurga na cievny prístup. Popísané sú indikácie k operáciam i operačné postupy. Na záver sú popísané závažné a poučné kazuistiky z nášho pracoviska, s dlhodobou tradíciou pre vytváranie tepno-žilových spojení. V knihe nájdu poučenie cievni chirurgovia, nefrológovia, angiológovia, všeobecní chirurgovia,a všeobecní lekári.
Kniha je zdrojom najnovších teoretických i praktických informácií pre postgraduálnu výchovu cievnych chirurgov, nefrológov, internistov i lekárov ostatných medicínskych disciplín, sú potrebné vedomosti o cievnych prístupoch – možnostiach, komplikáciách.
E-kniha
Táto príručka vychádza ako pomocné metodické skriptá pre študentov bakalárskych a magisterských odborov lekárskych fakúlt - hlavne bakalárskeho a magisterského odboru „Verejné zdravotníctvo“. Študenti všeobecného lekárstva a stomatológie môžu tiež tieto učebné texty používať ako vzdelávaciu pomôcku pri štúdiu predmetu “Hygiena“, ktorý sa vyučuje buď samostatne, alebo v rámci širšie koncipovaných predmetov napr. „Verejné zdravotníctvo“.
Ingrid Hodorová a kol.
„Pracovný zošit z anatómie“ je určený pre výučbu študentov nelekárskych bakalárskych odborov ako doplnkový študijný materiál. Z dôvodu, že študenti uvedených odborov nemajú možnosť kontaktu s reálnymi anatomickými štruktúrami je pre nich výučba predmetu anatómie neatraktívna. Veríme, že predkladaný pracovný zošit so svojimi ilustráciami anatomických štruktúr umožní študentom aktívnejšie sa zapojiť do vyučovacieho procesu, čím sa pre nich predmet anatómie stane prístupnejší a atraktívnejší.
Kolektív autorov
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Plastická chirurgia je vysoko špecializovaný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá korekciou defektov, rekonštrukciou a zdokonaľovaním ľudského tela.
Náplňou plastickej chirurgie je korekcia rôznych defektov, vrodených i získaných. Medzi vrodené chyby patria deformity tváre, rázštepy pery a podnebia, deformity ušnice, vrodené vývojové chyby končatín. Najčastejšie získané defekty sú po poraneniach, po chirurgických výkonoch, po fyzikálnych poškodeniach kože a štruktúr krytých kožou.
Do plastickej chirurgie patrí i estetická chirurgia, onkochirurgia a mikrochirurgia, ktorá si zaslúži osobitnú pozornosť. Novými trendami v estetickej chirurgii je rekonštrukcia pomocou tukového tkaniva, kmeňových buniek, používanie rôznych umelých materiálov a implantátov.
Predložené učebné texty v jednotlivých kapitolách popisujú základné princípy plastickej chirurgie, používanie lalokových plastík a iné možnosti krytia defektov. V ôsmych kapitolách sú jednotlivo popísané chirurgické možnosti rekonštrukcie tváre, trupu a končatín. Učebné texty venujú pozornosť malígnym a benígnym kožným tumorom a ich liečbe. Posledná kapitola sa zaoberá najčastejšími estetickými operáciami ako sú augmentácia a redukcia prsníkov, facelifting či blefaroplastika.
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne a progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
Silvia Rybárová a kol.
Vysokoškolské učebné texty „Anatómia pre nelekárske zdravotnícke odbory“ podávajú prehľadný opis anatómie ľudského tela. Úvodná časť je venovaná stavbe ľudského tela, anatomickému názvosloviu, orientácii na ľudskom tele a základnému deleniu. V ďalšom je opísaný pohybový systém ako pasívny tak aj aktívny. Časť „Vnútorné orgány“ je venovaná všetkým orgánovým systémom nášho tela. Nasleduje nervový systém so základným delením na centrálny a periférny, zvlášť je opísaný autonómny nervový systém. Záver učebných textov je venovaný zmyslovým ústrojom a koži.
Miroslav Gajdoš - Igor J. Šulla a kol.
Učebnica pre lekárov a študentov všeobecného lekárstva
Medicína je neprestajne sa vyvíjajúca vedná disciplína. Základný výskum v spojení s klinickou praxou rozširujú súčasné vedomosti, čo sa veľmi výrazne prejavuje aj v neurovedách, v praktickej podobe hlavne v neurofyziológii, neurofarmakológii, neurológii, diagnostickej aj intervenčnej neurorádiológii a v neurochirurgii. V priebehu ostatných troch desaťročí neurovedy prekonali pozoruhodný vývoj. Podnietili ho potreby praxe a umožnilo využitie poznatkov biológie, chémie, biochémie, aplikovanej matematiky, výpočtovej techniky a fyzikálnych objavov realizovaných v moderných prístrojoch i liečebných postupoch. To všetko podstatne uľahčilo, spresnilo a urýchlilo diagnostiku ochorení nervového systému, umožnilo relatívne bezpečné chirurgické zásahy na štruktúrach v minulosti nedostupných a otvorilo nové perspektívy, hlavne v oblasti reparácie poškodených tkanív, respektíve ich funkcií autotransplantáciou kmeňových/progenitorových buniek, terapeutickými zásahmi na genómovej, prípadne proteómovej úrovni. Ako vysokoškolskí učitelia sa každodenne stretávame nielen s mimoriadnym záujmom študentov i zdravotníckych pracovníkov o nové poznatky, ale aj s určitou neistotou pri posudzovaní možností, ktoré jednotlivé disciplíny patriace do skupiny neurovied ponúkajú. Jednou z príčin spomenutého javu je pravdepodobne časový faktor, keď najnovšie poznatky ešte nestačili preniknúť do odbornej literatúry, alebo v nej nie sú dostatočne zdôraznené. Druhou príčinou môže byť pomerne malá skúsenosť s niektorými ochoreniami nervového systému, ktoré sa síce vyskytujú zriedkavejšie, ale ich následky sú závažné. Cieľ, ktorý sme sledovali napísaním tejto učebnice, bolo aspoň čiastočne odstrániť spomenuté nedostatky všetkých odborných publikácií.
Počas prípravy rukopisu sme sa snažili, aby terapeutické postupy, názvy liekov a ich dávkovanie boli v súlade s najnovšími poznatkami vedy a klinickej praxe. Oprávnene však môžeme predpokladať, že budúce objavy zmenia súčasný pohľad na problematiku diagnostiky aj liečby ochorení nervového systému.
Vysokoškolská učebnica je určená študentom všeobecného lekárstva UPJŠ Lekárskej fakulty v Košiciach a lekárom, zameraným hlavne na všeobecné lekárstvo.
Kolektív autorov
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.