

E-kniha
Autori popisujú klinické a paraklinické vyšetrovacie metódy nevyhnutné pre diagnostiku a liečbu ortopedických ochorení v detskom aj v dospelom veku.
Vyšetrovacie metódy sú rozdelené na základe jednotlivých anatomických lokalít. Prínosná je kapitola o kĺbových punkciách s popisom ich indikácií, techniky realizovania a prípadných komplikácií. Kapitola o ukážke dokumentácie pacienta pre študentov je významnou pomôckou pre praktickú skúšku pred štátnou záverečnou skúškou z chirurgie.
Práca vhodne dopĺňa dostupnú učebnú literatúru potrebnú pre zahraničných študentov pregraduálneho štúdia všeobecného lekárstva, ako aj pre lekárov v špecializačnej príprave v odbore ortopédia a príbuzných odborov.
Základné informácie:
Mária Mareková et al.
Predmet Lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, naučiť študentov vnímať prirodzené, fyziologické, ako aj chorobné procesy v organizme ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia. Pre lepšie zvládnutie a pochopenie biochemických procesov sme pre študentov pripravili vysokoškolskú učebnicu „Lekárska biochémia – Semináre“, ktorá poskytuje študentom okrem teoretických úvodov aj prehľadné schémy procesov a mnoho otázok, vypracovanie ktorých by malo študentom uľahčiť prípravu na skúšku.
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Lívia Barnišinová - Želmíra Macejová
Učebnica Slovenský jazyk v dialógoch pre zahraničných lekárov je určená pre záujemcov, ktorí už ovládajú gramatické a lexikálne základy slovenského jazyka na úrovni A1, A2. Má preto slúžiť ako pomôcka na rozvíjanie, prehĺbenie a zdokonalenie jazykových znalostí, ktoré študenti uplatnia v špecifickej situácii – v lekárskej komunikácii. Konkrétne ide o ukrajinsky hovoriacich študentov, no učebný materiál je koncipovaný spôsobom, ktorý ponúka možnosti štúdia aj študentom z iných, najmä slovanských krajín. Gramatické, lexikálne či syntaktické javy sú predstavené tak, aby boli zrozumiteľné aj nefilológovi, ktorému je učebnica primárne adresovaná.
Vychádzajúc zo základného cieľa – zvládnuť komunikáciu lekára s pacientom – je učebnica postavená na princípoch komunikatívne zameranej výučby. Množstvo modelových dialógov anticipuje vzťah medzi účastníkmi komunikácie v spojitosti s ich špecifickým zameraním a zároveň v súčinnosti s očakávanými úlohami, ktoré majú byť v konkrétnom kontexte splnené.
Učebnica pomôže študentom prehĺbiť ich jazykové znalosti a vytvorí dobrú úroveň orientácie v slovenskom jazyku a súčasne im poskytne solídny základ pre jeho ďalšie použitie.
Gabriela Štefková - Mária Zamboriová - Mária Sováriová Soósová - Renáta Shafout
We would like to introduce the study material/textbook Nursing Care Clinical Procedures I, which was developed to cover the curriculum of Nursing Care 1 for medical students. Clinical procedures are an essential component of nursing practice. The textbook contains four main chapters. Each chapter begins with a general explanation of the topic, followed by detailed method description of procedures to help students deliver high - quality care to patients. Some chapters also include appendi xes in order to pick up some special examples from clinical practice. The textbook strongly describes bandages because a carelessly or improperly applied bandage can cause discomfort to the patient, in many cases it may expose the wound to the danger of infection. To the best of wound knowledge, these procedures reflect currently accepted clinical practice and up-to-date information. The textbook can be easily integrated into an educational programme and can be used in the laboratory as well as in clinical practice. During the preparation of this textbook the information, facts, notes, publications, books and literature presented in the references section were also used. The publication include DVD, which is concentrated on applying bandages from head to lower extremity. DVD was developed in cooperation during IRES project. The student can also find additional information to study by following references. The reading level of Nursing Care Clinical Procedures I is designed to be comprehensible to as many students as possible, including those for whom Engl ish is a second language. We hope that this textbook will be useful to all readers. The authors take no personal responsibility for applying this information to a particular clinical practice
situation.
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Marek Stupák et al.
Medical Chemistry predstavuje prehľad najdôležitejších tém všeobecnej, organickej a bioorganickej chémie pre študentov študijných programov General a Dental Medicine. Jej cieľom je poskytnúť teoretický základ pre štúdium predmetu Medical Chemistry a pre pochopenie procesov a chemických reakcií, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme. Každá kapitola prepája chemické princípy s procesmi v živých organizmoch a môže študentom pomôcť vidieť priamu aplikáciu poznatkov. Vďaka tomu predstavuje východisko pre ďalšie štúdium predmetu Medical Biochemistry, pre ktorý sú tieto poznatky nutnosťou.
E-kniha
Lucia Dimunová, Jana Michalková, Gabriela Štefková, Mária Zamboriová
Sledujúc inovatívne trendy výučby vysokoškolského vzdelávania, táto vysokoškolská učebnica ponúka návod na aktualizáciu a zatraktívnenie edukačného procesu pre všetky zdravotnícke profesie. Do výučby aplikuje kritické myslenie a strategickú metódu pojmového mapovania, ktoré sú pre facilitátora a edukanta vhodným nástrojom na dosiahnutie želaného cieľa. Kritické myslenie je základná akademická zručnosť, na ktorej možno budovať ďalšie vedomosti a intelektuálne cnosti. Zároveň je to nutná výbava každého absolventa z odboru zdravotníctva. Texty v učebnici dopĺňa kapitola zameraná na metódy štrukturálneho a formatívneho hodnotenia výsledkov vzdelávania. Publikácia je obohatená aj o vzorové digitálne pojmové mapy, ktorých kognitívny obsah je možné editovať a graficky upravovať. Cieľom vysokoškolskej učebnice je priblížiť spôsob získavania poznatkov prostredníctvom kritického myslenia s využitím pojmového mapovania ako metódy, s finálnym cieľom implementácie získaných poznatkov do každodennej praxe.
E-kniha
Ján Kučera - Eva Kovaľová - Juraj Strecha
Periimplantačné ochorenia, ako je periimplantitída a mukozitída, majú široký rozsah prevalencie. Na ich vznik a rozvoj majú vplyv viaceré etiologické faktory za spolupôsobenia rizikových faktorov. Diagnostika a následná liečba je determinovaná dôsledným vyšetrením. Liečba v závislosti od stavu je nechirurgická a chirurgická. Významná je systematická pooperačná starostlivosť, recall systém a inštruktáž paciena a jeho spolupráca, ktoré vytvárajú predpoklady úspešnej implantačnej liečby.
E-kniha
Monografia podrobne analyzujúca nové poznatky v SMAD dependentnej dráhe transformujúceho rastového faktora-b je určená poslucháčom lekárskych fakúlt, lekárom v špecializačnej príprave, chirurgom, gastroenterológom, onkológom, úzkej skupine, ktorú zaujímajú najnovšie poznatky v SMAD dependentnej dráhe transformujúceho rastového faktora u pacientov s kolorektálnym karcinómom.
V tejto monografii sa autorka postupne venuje molekulárnym cestám kolorektálnej karcinogenézy, vplyvu jednotlivých genomických aberácií na vznik kolorektálneho karcinómu a hlavne úlohe TGF-b v supresii a taktiež v progresii nádoru. V samostatných kapitolách popisuje úlohy SMAD v procese karcinogenézy a v neposlednom rade sa hlbšie venuje liečbe a hlavne anti TGF-b terapii.
E-kniha
Úvod do metodológie výskumu slúži ako podkladový a výučbový materiál. Jeho cieľom je pomôcť vám rozvinúť kompetencie dôležité pre vedeckú prácu.
Nasledujúci text je rozdelený do štyroch častí. Prvá časť je zameraná na vedecké metódy poznávania a na jednotlivé kroky výskumného procesu. V druhej časti prinášame informácie o meraní vplyvu, popisujeme spojité premenné strednými hodnotami, spôsoby ako upraviť údaje na štatistické premenné, venuje sa popísaniu frekvencie prípadov a vplyvu expozície na výskyt prípadov. Tretia časť venuje pozornosť rozličným typom dizajnov výskumných štúdií, klasifikácii dizajnov štúdie, výhodám a nevýhodám jednotlivých dizajnov štúdií a užitočným iniciatívam a odporúčaniam. Záverečná štvrtá časť prináša informácie o vnútornej a vonkajšej validite štúdie, identifikovaniu alternatívnych vysvetlení pozorovaných súvislostí ako je náhodná chyba, systematická chyba a vplyv mätúcich premenných a rozpoznaniu najvýznamnejších zdrojov systematickej chyby. Prednášky k jednotlivým častiam sú verejne dostupné prostredníctvom odkazu: https://youtube.com/playlist?list=PLULtZO95jmNYFqLDuXoySmBZNAmXlkLNu&si=RL-Z7P3THk9Ie85t. Každá z kapitol prináša kľúčové poznatky sa danú oblasť, ktoré sú v priebehu textu ilustrované na praktických úlohách, ktoré študent priebežne rieši. Osvojenie si poznatkov za danú kapitolu si študent môže v závere overiť na pripravených otázkach. Želám vám všetkým, aby bol tento vysokoškolský učebný text príjemne a užitočne stráveným časom a naplnil svoj účel.
Mária Sováriová Soósová a kol.
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľstva vo vnútornom lekárstve. Je určená predovšetkým poslucháčom odboru ošetrovateľstvo, ale i sestrám pracujúcim v tejto špecializácii.
Vysokoškolská učebnica nadväzuje na predchádzajúce dve časti Ošetrovateľský proces vo vnútornom lekárstve I (Sováriová Soósová, 2006) a Ošetrovateľský proces vo vnútornom lekárstve II (Suchanová, 2007). Učebnica je členená do štyroch kapitol, v ktorých sa venujeme poruchám vodného a elektrolytového hospodárstva a acidobázickej rovnováhy, ochoreniam obličiek a močových ciest, chorobám endokrinného a pohybového systému. Kapitoly sú rovnako členené. Každá kapitola začína vyšetrovacími metódami najčastejšie používanými v danej oblasti. Ďalšie subkapitoly sú zamerané na ošetrovateľskú starostlivosť pri vybraných ochoreniach určitého telesného systému. Každá subkapitola pozostáva z klinického úvodu (charakteristika ochorenia, jeho etiológia, klinický obraz, diagnostika a liečba) a ošetrovateľskej starostlivosti pri danom ochorení, ktorá zahŕňa posúdenie, stanovenie ošetrovateľských diagnóz a plánovanie ošetrovateľskej starostlivosti (stanovenie cieľov, výsledných kritérií a plán možných intervencií). Predstavuje určitú modelovú jednotku poskytujúcu rámec a algoritmus postupov na zvládnutie ošetrovateľskej starostlivosti metódou ošetrovateľského procesu. Pri posúdení sa sústreďujeme hlavne na opis najzávažnejších symptómov a znakov, ktoré sú charakteristické pre dané ochorenie vo vzťahu k doménam a triedam podľa klasifikácie NANDA International taxonómie II (NANDA-I, North American Nursing Diagnosis Association). Pri stanovovaní ošetrovateľských diagnóz vychádzame rovnako z klasifikácie NANDA-I (viď príloha). Plánovanie ošetrovateľskej starostlivosti sa viaže na stanovené ošetrovateľské diagnózy.
Pre správne interpretovanie nových poznatkov, ich modifikovanie a efektívne uplatnenie v konkrétnej situácii v ošetrovateľskej praxi je nevyhnutné využívanie medzipredmetových vzťahov. Záujemcov o ďalšie prehĺbenie svojich vedomostí odkazujeme na publikácie a odborné monografie predovšetkým z ošetrovateľstva, klinickej propedeutiky, internej medicíny, farmakológie, psychológie a ďalších medicínskych a humanitných disciplín.
Skripta ponúkajú rýchly prehľad o chorobách v odbore otorinolaryngológia. Kapitoly sú členené podľa jednotlivých oblasti odboru. Ponúkajú informácie o klinickej symptomatológii chorôb, ich diagnostike, použitých vyšetrovacích metód, diferenciálnej diagnostike a liečbe. Skripta sú určené pre študentov lekárskej fakulty.
Silvia Rybárová a kol.
Vysokoškolské učebné texty „Anatómia pre nelekárske zdravotnícke odbory“ podávajú prehľadný opis anatómie ľudského tela. Úvodná časť je venovaná stavbe ľudského tela, anatomickému názvosloviu, orientácii na ľudskom tele a základnému deleniu. V ďalšom je opísaný pohybový systém ako pasívny tak aj aktívny. Časť „Vnútorné orgány“ je venovaná všetkým orgánovým systémom nášho tela. Nasleduje nervový systém so základným delením na centrálny a periférny, zvlášť je opísaný autonómny nervový systém. Záver učebných textov je venovaný zmyslovým ústrojom a koži.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.