0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Novinka
    Nadváha ako rizikový faktor vzniku civilizačných ochorení a urogenitálnych dysfunkcií

Nadváha ako rizikový faktor vzniku civilizačných ochorení a urogenitálnych dysfunkcií

E-kniha

Magdaléna Hagovská - Alena Buková - Ľubomír Lachváč

Nadváha a obezita predstavujú významný rizikový faktor pre vznik viacerých civilizačných ochorení, ako sú kardiovaskulárne choroby, diabetes mellitus 2. typu a rôzne formy rakoviny. Zároveň výrazne prispievajú k dysfunkciám urogenitálneho systému, ako sú inkontinencia moču, hyperaktívny močový mechúr a prolaps panvových orgánov. Mechanizmy, ktoré spájajú nadváhu s týmito dysfunkciami, zahŕňajú zvýšený intraabdominálny tlak, hormonálne zmeny a chronické zápalové procesy, ktoré negatívne ovplyvňujú štruktúru a funkciu urogenitálneho systému. Prevencia a liečba nadváhy a obezity sú preto kľúčové nielen z hľadiska znižovania rizika civilizačných ochorení, ale aj zlepšenia kvality života prostredníctvom prevencie a liečby urogenitálnych dysfunkcií.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0387-6

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Magdaléna Hagovská - Alena Buková - Ľubomír Lachváč
Typ dokumentu:
vysokoškolská učebnica
Počet strán:
81
Dostupné od:
10.03.2025
Rok vydania:
2025
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina
Fakulta UPJŠ:
Lekárska fakulta
Poznámka:
Vysokoškolská učebnica grantovej úlohy KEGA č. 002UPJŠ-4/2023
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Dietológia a liečebná výživa II.

E-kniha

E-kniha

Jana Raková a kol.

Predložený vysokoškolský učebný text je zameraný na témy súvisiace s výživou a nutričnými odporúčaniami pre pacientov s vybranými ochoreniami.

Zámerom je priblížiť diétologické  odporúčania pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami, obezitou a metabolickým syndrómom, ochoreniami čriev a hepatobiliárneho systému a s ochoreniami kostí a kĺbov. Dôležitú súčasť tvorí oblasť výživy vo vzťahu k nádorovým ochoreniam. Prínosná pre súčasnosť je aj kapitola zameraná na potravinovú alergiu a potravinovú intoleranciu.

Publikácia poukazuje na špecifické a cielené nutričné intervencie ako súčasť liečebného režimu, ktoré je nevyhnutné poznať a dodržiavať v osobnom živote pacienta.

PhDr. Jana Raková, PhD.

(za autorský kolektív)

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Environment a jeho etické aspekty

E-kniha

E-kniha

Tatiana Kimáková a kol.

Etika ako veda o správnom realizovaní sa človeka v rôznych oblastiach života sa prenáša aj do environmentu. Pre pochopenie etických aspektov v tejto oblasti je veľmi dôležitá dôkladná znalosť jednotlivých zložiek životného prostredia ako aj ich vplyv nielen na človeka a celú živú prírodu vôbec. Preto otázky vplyvu životného prostredia sú čoraz viac v popredí záujmu aj z pohľadu etického v nadväznosti aj na existujúce právne normy. Moderný civilizačný proces je charakterizovaný prudkým rozvojom vedy a techniky. Avšak tento vývoj prináša na jednej strane zvyšovanie životnej úrovne, na druhej strane má svoje negatívne sprievodné javy. Výsledkom je narušenie ekologických, biologických a prírodných podmienok života, hlavne v oblastiach priemyselných centier. Rozvoj jednotlivých odvetví priemyslu má za následok produkciu kvapalných, plynných a tuhých odpadov, vznik škodlivých rizikových faktorov, ohrozujúcich jednotlivé zložky živej prírody, vrátane človeka. Môže dochádzať k zvýšenej bioakumulácii rizikových chemických prvkov v organizme, ktoré svojím pôsobením predstavujú potenciálne riziko aj z hľadiska karcinogenézy a mutagenézy. Významnou úlohou spoločnosti je z tohto dôvodu vytvárať podmienky na zabránenie úniku emisií a znižovať ich koncentráciu na čo najmenšiu, spoločensky a biologicky únosnú mieru. Hodnotenie biologických účinkov škodlivín sa opiera o experimentálne a epidemiologické štúdie. Poznatky o koncentrácii a dĺžke expozície sú rozhodujúce pre uplatnenie vzťahov dávka – účinok a pre stanovenie najvyšších prípustných koncentrácií znečisťujúcej látky. Zdravie populácie ako univerzálna hodnota a primárne ľudské právo predstavuje základný ekonomický zdroj nielen pre jedinca, ale aj pre celú spoločnosť. Súčasný stav životného prostredia významne ovplyvňuje genofond rastlín a živočíchov, prostredníctvom potravového reťazca aj zdravotný stav obyvateľstva. V posledných rokoch sa hromadia informácie varujúce pred katastrofálnymi účinkami bezohľadnej priemyselnej devastácie prírodného bohatstva, zásob úrodnej pôdy, znečisťovania ovzdušia a vodných zdrojov a zásahov do ekologickej rovnováhy flóry a fauny. Jedným z hlavných východísk riešenia vzťahu človeka a životného prostredia sa stáva plánovaná ochrana prírody a racionálne využívanie prírodných zdrojov. V neposlednom rade aj široký rozvoj nielen environmentálnej, ale aj etickej výchovy a vzdelávania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálne determinanty zdravia školákov HBSC -...

E-kniha

E-kniha

Andrea Madarasová Gecková - Daniela Husárová   a kol.

Národná správa o zdraví a so zdravím súvisiacom správaní 11-, 13-, a 15-ročných školákov na základe prieskumu uskutočneného v roku 2021/2022 v rámci medzinárodného projektu „Health Behaviour in School-aged Children“ (HBSC)

Štúdia nám už niekoľko rokov poskytuje kľúčové poznatky k lepšiemu pochopeniu správania našich mladých ľudí v súvislosti so zdravím. Skúma množstvo tém súvisiacich so zdravím, ako je spánok, duševná pohoda, nutričné správanie či fyzická aktivita. Dôležitou oblasťou skúmania je aj škola a sociálne vzťahy v nej, rodina a rodinné zázemie, či vzťahy s rovesníkmi.

Zistenia prehlbujú porozumenie mechanizmom ovplyvňujúcim rozdiely a zmeny v zdraví a rizikovom správaní mladých ľudí a sú kľúčom k tvorbe efektívnych programov podpory zdravia a so zdravím súvisiaceho správania, vzdelávacích programov v tejto oblasti, k sledovaniu ich účinnosti, a to nielen na národnej, ale i na medzinárodnej úrovni. Zistené poznatky sú dôležité pre lepšie pochopenie potrieb školákov a prispôsobenie služieb a systémovej podpory tak, aby boli tieto potreby v čo najvyššej možnej miere zohľadňované v súčasnom rýchlo meniacom sa svete.

Štúdia nám môže napomôcť porozumieť vplyvom pandémie COVID-19 na kvalitu duševného i fyzického zdravia. Pandémia a s ňou súvisiace epidemiologické a hygienické opatrenia za účelom obmedzenia šírenia vírusu znamenali významné obmedzenia v každodennom živote ľudí vo všetkých vekových kategóriách – vrátane detí a adolescentov. Štandardný výchovno-vzdelávací proces, sociálny kontakt s rovesníkmi, krúžková činnosť a ďalšie záujmové aktivity v škole i mimo nej boli výrazne narušené, čo výrazne ovplyvnilo prežívanie školákov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Tanatológia a humánna tafonómia - etické a...

E-kniha

E-kniha

Nikita Bobrov a kol.

Pojem lekárska etika je interpretovaný ako aplikovaná a zároveň aj profesijná etika. Ako bioetická disciplína pozostáva z troch normatívnych častí, a to biogenézy, bioterapie a tanatológie. Z etického aspektu je medicína súčasťou klinickej bioetiky, avšak v súčasnej etape ešte chýba „etika založená na dôkazoch“ (evidence-based ethics). V podmienkach štandardizácie zdravotnej starostlivosti dochádza k nadmernému rozvoju niektorých súčastí bioetiky (ako napr. etické kódexy, koncepcia autonómie pacienta), ale aj k redukcii najmä jej klinickej zložky (ako komunikácia, tanatológia, eutanázia, dystanázia, márna liečba). Súčasným legislatívnym úsilím dochádza k redukcii práv zdravotníckych pracovníkov, predovšetkým v korporatívnej autonómii. Základnou úlohou lekárskej etiky je výchova medicínskeho profesionalizmu, ktorý je definovaný ako profesijné zosúladenie odborného, etického a právneho uvažovania a ako východiskový stav pre rozmýšľanie v hodnotových reláciách, s reflektovaním bioetického priestoru v klinickej a odbornej praxi. Keďže spoločnosť deklaruje zdravie ako svoju prioritu, tak by táto priorita mala pozitívne ovplyvňovať celý systém zdravotnej starostlivosti a jej základnou ideou by mal byť systém zdravotníctva založený na humanistickej etickej paradigme so spoločenskou a profesijnou aplikáciou. Morfologické a predklinické disciplíny v prvých ročníkoch výučby študentov majú veľký význam, nakoľko formujú u študentov úctu k ľudskej podstate cez etický vzťah k anatomickým preparátom a k biologickému materiálu pochádzajúcemu z mŕtveho ľudského tela. Na viacerých morfologických ústavoch a katedrách vidíme tradičné mottá „Hic locus est, ubi mors gaudet succurere vitae“ (Tu smrť slúži pre víťazstvo života) alebo „Mortui vivos docent“ (Mŕtvi učia živých), ktoré reflektujú hlboký humanistický zmysel štúdia anatómie, patológie a iných disciplín na telách zomrelých ľudí s uplatnením základných princípov bioetiky, ako je celistvosť osoby a osobnosti, váženie si ľudských hodnôt a autonómie. Každý človek je jedinečný a neopakovateľný nielen z hľadiska odlišnej farby pleti, vlasov, očí, stavby tela, ale ja z pohľadu vnímania, zmýšľania a temperamentu. V určitom momente existencie človeka však prichádza životný útlm, choroba alebo úraz, stav, kedy sa všetko úplne zastaví a už nikdy sa nevráti späť. Stane sa tak či už prirodzenou alebo násilnou smrťou. Otázky týkajúce sa problematiky umierania, smrti a posmrtných zmien a ich etické a právne aspekty sa práve analyzujú a zodpovedajú v rámci štúdia tanatológie a humánnej tafonómie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

XXIII. slovensko - český kongres o infekčných...

E-kniha

E-kniha

Pavol JarčuškaPavol KristianIvan Schréter (eds.)

Zborník abstraktov bol vydaný pri príležitosti XXIII. Slovensko – českého kongresu o infekčných chorobách v Jasnej.

Celkovo obsahuje 70 príspevkov, ktoré sa tematicky venujú aktuálnej problematike infektológie. Príspevky sa venujú pacientom s multirezistentnými infekciami, infekciami vírusom HIV, hepatitídam a iným vírusovým infekciám. Obsahuje abstrakty o infekciách u imunokompromitovaných pacientov.

Špeciálna časť sa venuje novinkám v ošetrovateľskom procese.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.