


Základné informácie:
E-kniha
Publikácia „Novinky v diabetológii a lipidológii“ je zameraná na mimoriadne aktuálne témy v diabetológii a lipidológii, ktorých spracovanie reflektuje stav problematiky vo svetle odporúčaní odborných spoločností z roku 2019. V diabetológii ide predovšetkým o problematiku intenzifikácie antidiabetickej liečby s využitím moderných liekových skupín – zosilňovačov inkretínového účinku a inhibítorov sodíkovo-glukózového transportéra (gliflozínov). Máloktorý medicínsky odbor v posledných dvoch dekádach zažil taký vývoj nových farmakologických možností ako diabetológia. Kým v celej druhej polovici minulého storočia bola farmakoterapia DM2 obmedzená len na použitie biguanidov, derivátov sulfonylurey a inzulínu, posledné roky prinesli úplne nové skupiny perorálnych antidiabetík aj s kardio- a nefroprotektívnymi účinkami. V lipidológii ide o nové odporúčania Európskej aterosklerotickej spoločnosti (EAS) s novými liečebnými cieľmi pre sérové lipidy a lipoproteíny aj s využitím biologickej liečby.
Učebný text je určený predovšetkým študentom lekárskych fakúlt v doktorskom štúdiu a doktorandom ako aj lekárom pripravujúcim sa na špecializačnú skúšku z odboru vnútorné lekárstvo, endokrinológia, diabetológia, poruchy metabolizmu a výživy, a tiež kardiológia a angiológia. Verím, že čitateľ v tejto publikácii nájde informácie, ktoré mu pomôžu v štúdiu a premietnu sa aj do jeho dennej klinickej praxe.
Autorka
Tieto učebné texty sú určené študentom lekárskych fakúlt, obsahuje základné poznatky z rádiológie.
Rádiologické zobrazovacie metódy prežívajú stále výrazný rozvoj vďaka prístrojovej technike, ktorá umožňuje zavádzať nové diagnostické metódy, ako sú USG vyšetrenia s kontrastnou látkou, špeciálne CT vyšetrenia...
Vďaka moderným prístrojom môžeme vykonávať rôzne intervenčné diagnostické aj terapeutické výkony, ako sú biopsie, drenáže...
Publikácia je rozdelená na všeobecnú a špeciálnu časť s následným delením podľa jednotlivých modalít a vyšetrovaných orgánov.
Vysokoškolská učebnica je svojim rozsahom, obsahom, formou a spôsobom spracovania určená pre študentov bakalárskeho študijného programu Fyzioterapia. Je zameraná na získanie základných vedomostí z oblasti gynekológie a pôrodníctva.
Učebnica pozostáva z dvoch hlavných kapitol: vybrané kapitoly z gynekológie a vybrané kapitoly z pôrodníctva. Prvá kapitola je členená na 6 podkapitol. Autor v nich uvádza anatómiu ženských genitálií, základy gynekologického vyšetrenia, zápaly ženských pohlavných orgánov a sexuálne prenosné ochorenia. Záver prvej kapitoly je venovaný benígnym a malígnym nádorovým ochoreniam ženských genitálií. Druhá kapitola je členená tiež na 6 podkapitol, v ktorých autor sa venuje prenatálnej starostlivosti, uloženiu plodu v maternici, pôrodu, pridruženým ochoreniam v tehotenstve a potratom.
Učebnica je napísaná v rozsahu 83 strán. Uvedený text obsahuje 35 obrázkov, 9 tabuliek, zoznam skratiek a značiek a zoznam použitej literatúry. Autor cituje 35 prevažne zahraničných citácií.
Silvia Timková - Marcel Riznič - Jozef Minčík
Vysokoškolský učebný text Ochorenia jazyka sa zameriava na anomálie a choroby postihujúce jazyk. V jednotlivých kapitolách opisuje vrodené stavy, s ktorými sa na jazyku stretávame, ich diagnostiku ako aj možnosti liečby, ako aj jednotlivé samostatné chorobné jednotky. Úvodnú kapitolu tvoria lokálne ochorenia jazyka, kedy ochorenie nemá prejavy na iných ústnych slizniciach. Ďalšou skupinou sú ochorenia, kde je symptomatológia choroby prítomná na jazyku, ale aj na ostatných ústnych slizniciach. Okrem týchto stavov vznikajúcich priamo v ústnej dutine sú v ďalších kapitolách rozobraté stavy, kde celkové ochorenia, akými sú infekčné, endokrinologické, krvné a dermatologické ochorenia vyvolávajú zmeny na jazyku. Samostatné kapitoly sú venované prekanceróznym stavom a benígnym a tumoriformným léziam. Poslednú kapitolu tvoria ochorenia jazyka u detskej populácie.
Mária Frankovičová - Jana Kaťuchová a kolektív
Vysokoškolská učebnica Surgery for Medical Students autorov Frankovičová a kol. je určená zahraničným študentom všeobecného lekárstva, ktorá predstavuje kompaktný zdroj informácií nevyhnutných pre úspešné zvládnutie štúdia predmetu chirurgia. Obsahuje kapitoly z chirurgickej propedeutiky, chirurgie krku, hrudníka a brucha, ako aj špecializačných chirurgických odborov, vrátane traumatológie, neurochirurgie, ortopédie, urológie, cievnej, plastickej a detskej chirurgie. Cieľom predloženej vysokoškolskej učebnice bolo vybrať z rozsiahleho množstva poznatkov z oblasti chirurgie pre študentov podstatné informácie, uviesť nové údaje z jednotlivých odborov chirurgie a ponúknuť ich v jednom ucelenom diele.
Autori
E-kniha
Mária Sováriová Soósová - Renáta Suchanová - Libuša Tirpáková
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľstva vo vnútornom lekárstve. Konkrétne sa zaoberá špecifikami ošetrovateľskej starostlivosti u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Je určená poslucháčom odboru ošetrovateľstvo, ale i sestrám pracujúcim v tejto oblasti.
Učebnica je členená do šiestich kapitol, doplnená o bibliografické odkazy, zoznam skratiek a symbolov, zoznam tabuliek a ošetrovateľských diagnóz podľa klasifikácie NANDA International taxonómie II (North American Nursing Diagnosis Association, NANDA-I).
Pre správne interpretovanie nových poznatkov, ich modifikovanie a efektívne uplatnenie v konkrétnej situácii v ošetrovateľskej praxi je nevyhnutné využívanie medzi-predmetových vzťahov a uplatňovanie najnovších vedeckých dôkazov. Záujemcov o ďalšie prehĺbenie svojich vedomostí odkazujeme na odborné a vedecké publikácie predovšetkým z ošetrovateľstva, klinickej propedeutiky, internej medicíny, farmakológie, psychológie a ďalších medicínskych a humanitných vedných disciplín.
Eva Slabá - Helena Mičková - Terézia Hudáková
Pomocné vysokoškolské učebné texty Praktické cvičenia z biológie a genetiky sú určené na praktické cvičenia z predmetov Biológia I. a Biológia II. pre študentov 1. roku štúdia v odbore všeobecné lekárstvo a Lekárska a humánna biológia I. a II., pre študentov 1. roku štúdia v odbore zubné lekárstvo na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach - Lekárskej fakulte.
E-kniha
Úvod do metodológie výskumu slúži ako podkladový a výučbový materiál. Jeho cieľom je pomôcť vám rozvinúť kompetencie dôležité pre vedeckú prácu.
Nasledujúci text je rozdelený do štyroch častí. Prvá časť je zameraná na vedecké metódy poznávania a na jednotlivé kroky výskumného procesu. V druhej časti prinášame informácie o meraní vplyvu, popisujeme spojité premenné strednými hodnotami, spôsoby ako upraviť údaje na štatistické premenné, venuje sa popísaniu frekvencie prípadov a vplyvu expozície na výskyt prípadov. Tretia časť venuje pozornosť rozličným typom dizajnov výskumných štúdií, klasifikácii dizajnov štúdie, výhodám a nevýhodám jednotlivých dizajnov štúdií a užitočným iniciatívam a odporúčaniam. Záverečná štvrtá časť prináša informácie o vnútornej a vonkajšej validite štúdie, identifikovaniu alternatívnych vysvetlení pozorovaných súvislostí ako je náhodná chyba, systematická chyba a vplyv mätúcich premenných a rozpoznaniu najvýznamnejších zdrojov systematickej chyby. Prednášky k jednotlivým častiam sú verejne dostupné prostredníctvom odkazu: https://youtube.com/playlist?list=PLULtZO95jmNYFqLDuXoySmBZNAmXlkLNu&si=RL-Z7P3THk9Ie85t. Každá z kapitol prináša kľúčové poznatky sa danú oblasť, ktoré sú v priebehu textu ilustrované na praktických úlohách, ktoré študent priebežne rieši. Osvojenie si poznatkov za danú kapitolu si študent môže v závere overiť na pripravených otázkach. Želám vám všetkým, aby bol tento vysokoškolský učebný text príjemne a užitočne stráveným časom a naplnil svoj účel.
E-kniha
Pavol Jarčuška - Daniel Pella - Ján Rosocha (eds.)
Zborník prednášok z tematických konferencií usporiadaných UVP MediPark
UVP Medipark – cesta k inováciám vo výskume, diagnostike a liečbe– to bol názov konferencie, ktorá sa uskutočnila v utorok 29. mája 2018 v priestoroch Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Záštitu nad podujatím prevzal rektor UPJŠ prof. RNDr. Pavol Sovák, CSc. Program konferencie bol rozdelený do dvoch nosných oblastí – Inovatívne vedecké technológie, klinický výskum a cesta k vývoju nových liekov a UVP Medipark – hlavné oblasti výskumu.
E-kniha
Mária Sováriová Soósová,Renáta Suchanová, Libuša Tirpáková
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľskej starostlivosti u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému. Je určená pre poslucháčov odboru ošetrovateľstvo v rámci pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania, sestrám pracujúcim v tejto oblasti, ako aj ďalším odborníkom z nelekárskych vedných disciplín, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o pacientov s kardio-vaskulárnymi chorobami.
E-kniha
Nikita Bobrov a kol.
Dejiny etiky predstavujú hľadanie základných princípov, ktoré by umožnili rozlíšiť morálne a nemorálne, dobro a zlo, správne a nesprávne. Hlavný problém spočíva v motívoch, metódach a dôsledkoch ľudskej činnosti. Integrita lekárskeho povolania kladie dôraz na celoživotné štúdium a prax v súlade s odbornou kompetenciou a v neposlednom rade na etické princípy a pravidlá lekárskej etiky.
Lekárska etika ako súčasť bioetiky získava v súčasnosti veľký význam v každodennej klinickej praxi a musí riešiť mnohé závažné etické otázky týkajúce sa celého systému zdravotnej starostlivosti. Na všeobecnej úrovni je rozhodovanie v lekárskej praxi pomerne jednoduché, založené na požiadavke vždy konať v najlepšom záujme pacienta. Často je však ťažké presne určiť, čo je pre pacienta v konkrétnej situácii najvhodnejšie. S každým pokrokom v medicíne a jej globalizáciou sa zvyšuje počet aspektov ľudského života, ktoré sú ovplyvňované.
Biomedicínsky výskum a nové liečebné a diagnostické metódy, ktoré poskytuje, sú hodnotené odlišne v jednotlivých krajinách, preto pri ich posudzovaní je potrebné zohľadniť kultúrne, náboženské, spoločenské a právne aspekty, ako aj základné princípy lekárskej etiky. Globálne úsilie o zjednotenie etických predpisov v určitých oblastiach zdravotnej starostlivosti viedlo k vytvoreniu mnohých právne uznávaných dokumentov, s ktorými sa lekári musia oboznámiť.
Cieľom výučby etiky pre študentov lekárskych fakúlt je vychovávať budúcich lekárov k etickému rozhodovaniu, správaniu a profesionálnemu konaniu podľa základných princípov lekárskej etiky.
Táto učebnica poskytuje základné informácie o lekárskej etike pre študentov lekárskych fakúlt a slúži ako praktické zoznámenie s najčastejšími etickými problémami poskytovania zdravotnej starostlivosti pre ich budúcu profesionálnu prax.
Autori
Alžbeta Blichárová - Ľudmila Verbóová - Zuzana Benetinová - Vladimír Tancoš - Patrícia Kollárová - Adam Nedoroščík - Erika Štammová - Pavel Kočan
„Patológia 2. časť (letný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je druhou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou druhú polovicu výučby (letný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na špeciálnu patológiu – patológiu pľúc, hematopatológiu, patológiu gastrointestinálneho, urogenitálneho systému, prsníka, endokrinného, pohybového a nervového systému, kože, novorodeneckého a detského veku.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
E-kniha
Monika Halánová-Leonard Siegfried
Aj napriek tomu, že dominantné postavenie v celkovej morbidite a mortalite vo vyspelých krajinách majú v súčasnosti chronické neinfekčné ochorenia, epidémie infekčných ochorení, najmä tých, ktoré sú vyvolané novými alebo novo sa objavujúcimi patogénmi sa vyskytujú častejšie a šíria sa rýchlejšie a ďalej na nových územiach. Východiskové faktory tejto hrozby sú najmä ekologické a klimatické zmeny a zmeny v humánnej demografii a správaní. Veľmi závažná je aj rastúca rezistencia na ATB, v dôsledku čoho dochádza k výraznému nárastu incidencie infekčných ochorení a ich šíreniu na nové geografické lokality. Aktuálne problémy epidemiológie a mikrobiológie vo výskume a klinickej praxi sa v súčasnosti orientujú najmä na rýchlu detekciu a následnú reakciu na diagnostikované ochorenia. V súčasnosti je stanovenie diagnózy infekčného ochorenia výsledkom klinického obrazu, poznania aktuálnej epidemiologickej situácie a laboratórneho potvrdenia etiologického agens. Identifikácia mikroorganizmov nám umožňuje jednak stanoviť správnu definitívnu diagnózu a následnú cielenú terapiu, ale tiež začať okamžite s príslušnými protiepidemickými opatreniami na kontrolu spôsobov šírenia sa infekčného agens.
Tento učebný text je zameraný na najčastejšie ochorenia obličiek detského veku. Venuje sa vybraným vrodeným (ako napr. vrodené anomálie obličiek a močových ciest) ako aj získaným ochoreniam obličiek (infekcie močových ciest, nefrotický syndróm, hemolyticko-uremický syndróm a ďalšie), ktoré sú opísané komplexne od epidemiológie, patofyziológie, cez klinický obraz, diagnostiku až po liečbu a prognózu. Texty zahŕňajú najnovšie diagnostické a terapeutické postupy opierajúce sa o recetné vedecké poznatky. Informácie uvedené v texte môžu významne pomôcť k úspešnému absolvovaniu štátnej skúšky z predmetu Pediatria. Text je starostlivo vybraný a rozsah kondenzovaný tak, aby vyhovoval predovšetkým potrebám pregraduálneho štúdia a zároveň dopĺňal vedomosti a skúsenosti získané na prednáškach a praktických cvičeniach. Učebnica tiež poskytuje základné informácie pre lekárov v špecializačnej príprave.
E-kniha
Jozef Židzik - Terézia Hudáková - Martina Šemeláková - Ján Šalagovič
Metódy používané v genetike človeka a molekulovej biológii zahŕňajú súbor experimentálnych, diagnostických a analytických techník zameraných na štúdium štruktúry, funkcie, expresie a regulácie génov a všeobecne molekulových procesov v ľudských bunkách. Vysokoškolské učebné texty Metódy v genetike človeka a molekulovej biológii prinášajú v pätnástich kapitolách komplexný prehľad klasických aj moderných metodologických postupov ako sú PCR, RFLP, FISH, Western blot, sekvenovanie DNA, DNA mikročipy, molekulové klonovanie, cytogenetická analýza a forenzná genetická analýza. Texty sú primárne určené ako podklady pre rovnomenný predmet vyučovaný v 2. roku štúdia na UPJŠ LF, využiť ho však môžu aj študenti všetkých stupňov vysokoškolského štúdia v odboroch biológia, biotechnológia a príbuzných disciplín.
E-kniha
Ivana Skoumalová - Zuzana Dankulincová
Publikácia s názvom Kompetencie pre klinickú prax v oblasti komunikácie s pacientom slúži ako podkladový a výučbový materiál. Text je vystavaný tak, aby priniesol teoretické poznatky o téme, aktuálne výskumné zistenia v danej oblasti a praktické tipy na trénovanie zručností v praxi. Poskytuje prehľadné informácie k jednotlivým častiam tréningu a je určený na získanie vedomostí, ktoré sú podkladom pre praktické zručnosti v medicínskej komunikácii a to najmä v komunikácii s pacientmi. Je určený študentom a študentkám všeobecného a zubného lekárstva na prehĺbenie vedomostí a získanie chýbajúcich zručností v medicínskej komunikácii, ktoré sú založené na dôkazoch a výskumne overených zručnostiach, ktoré majú preukázateľný pozitívny dopad na komunikáciu s pacientom.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.