Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Verejná správa a spoločnosť 2/2023 (časopis)

E-časopis

Michal Jesenko (výkonný redaktor)

Eva Mihalíková-Darina Koreňová (ed.)

Verejná správa a spoločnosť je vedecký časopis fakulty, ktorý uverejňuje vedecké príspevky, príspevky do diskusie a recenzie obsahovo orientované na teóriu a prax verejnej správy. Poslaním časopisu je publikovať významné výsledky vedeckého výskumu z oblasti verejnej správy a príbuzných disciplín súvisiacich so študijným profilom a vedeckým zameraním fakulty. Časopis vychádza v elektronickej verzii.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Množstvo

/ISSN 2453-9236

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Eva Mihalíková, Darina Koreňová
Výkonný redaktor:
Michal Jesenko
Typ dokumentu:
časopis
Počet strán:
87
Rok vydania:
2023
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
slovenčina, angličtina
Fakulta UPJŠ:
Fakulta verejnej správy
DOI:
https://doi.org/10.33542/VSS2023-2-0
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Verejná správa v súčasnom demokratickom a...

E-kniha

E-kniha

Igor PalúšOndrej MitaľVladimíra Žofčinová

Recenzovaný zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie organizovanej pri príležitosti 20. výročia vzniku Fakulty verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach konanej dňa 15. novembra 2018 v Košiciach.

Dňa 15. novembra 2018 sa v priestoroch Fakulty verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach konala medzinárodná vedecká konferencia „Verejná správa v súčasnom demokratickom a právnom štáte“.

Vedeckým podujatím, ktorého sa zúčastnilo viac ako 60 odborníkov z domácich i zahraničných vysokých škôl a fakúlt, ale aj predstaviteľov rôznych inštitúcií z prostredia verejnej správy, si Fakulta verejnej správy pripomenula 20. výročie svojho vzniku. Prvá časť konferencie prebiehala v rámci plenárneho zasadnutia, druhá pokračovala rokovaním v štyroch sekciách, ktorých názvy sa zhodujú s prioritnou vedeckou orientáciou jednotlivých katedier fakulty. Na plenárnom zasadnutí, ako aj v odborných sekciách odznelo veľa obsahovo kvalitných a podnetných vystúpení, ktoré nesporne prispejú k ďalšiemu rozvíjaniu teórie verejnej správy – všeobecne, a k rozvíjaniu čiastkových vedeckých tém riešených katedrami fakulty – zvlášť.

Vedeckú konferenciu sprevádzal pracovný charakter, kultivované vedecké a odborné prostredie, v jeho rámci nespočetné diskusie účastníkov viažuce sa k aktuálnym otázkam a problémom verejnej správy, ale aj formulovaniu návrhov na ďalšiu možnú spoluprácu v oblasti vedy a vzdelania. Fakulta vydáva z vedeckej konferencie recenzovaný vedecký zborník, ktorý bude mať dve časti, vzhľadom na veľký počet aktívnych účastníkov. V prvej časti sú zahrnuté tri vystúpenia z plenárneho zasadnutia korešpondujúce s obsahom príspevkov, ktoré odzneli v rámci rokovania sekcií garantovaných Katedrou verejnej politiky a teórie verejnej správy a Katedrou verejnoprávnych disciplín. V druhej časti sú dve vystúpenia z plenárneho zasadnutia, ktoré obsahovo súvisia s rokovaním sekcií garantovaných Katedrou sociálnych vied a Katedrou ekonomiky a riadenia verejnej správy.

Poďakovanie patrí všetkým aktívnym účastníkom vedeckej konferencie, ale aj tým, ktorí sa na jej príprave a priebehu organizačne podieľali.

prof. JUDr. Igor Palúš, CSc.
predseda organizačného výboru

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Organizačné správanie

E-kniha

E-kniha

Gabriela Kravčáková a kol.

Druhé prepracované a doplnené vydanie vysokoškolskej učebnice Organizačné správanie je dielom medzinárodného autorského kolektívu. Autori sú vysokoškolskými učiteľmi dvoch slovenských a dvoch českých univerzít. Zámerom autorov bolo spracovať problémové okruhy organizačného správania komplexne. Vysokoškolská učebnica je doplnená o 10 kapitol, ostatné kapitoly sú výrazne prepracované. Učebnica je tematicky rozdelená do piatich častí. Prvá časť spracováva problematiku organizačného správania ako vednej disciplíny. Organizačné správanie je teoreticky vymedzené, je uvedený predmet tejto vednej disciplíny, vzťah k iným vedám, historické a vedecké základy organizačného správania. Prezentované sú poznatky o formálnych organizáciách a byrokracii. Záver prvej časti vysokoškolskej učebnice je venovaný spoločenskovednému výskumu a sociálnemu auditu v organizáciách. Druhá časť je nazvaná Individuálne aspekty organizačného správania a sú tu zaradené témy osobnosť, práca a jej rola v živote človeka, pracovná spokojnosť, pracovná motivácia, lojalita zamestnancov. Táto časť je doplnená o problematiku osobnosti, kompetentnosti a moci manažéra a o problematiku pracovnej kariéry. Interpersonálna interakcia a skupinové procesy v organizácii je názov tretej časti učebnice. Zaradené sú tu kapitoly ako napr. pracovná skupina, tím a tímové roly, vedenie zamestnancov a jeho účinky na osobnosť človeka, komunikácia, riadenie pracovného výkonu, priateľstvá a osamelosť v organizácii. Táto časť bola doplnená o problematiku interkultúrnej komunikácie v medzinárodnom organizačnom kontexte, konfliktov na pracovisku a nežiaduceho správania sa zamestnancov. Štvrtá, doplnená časť učebnice je nazvaná Zdroje a prostriedky zabezpečovania pracovníkov a sú tú zaradené témy ako je externá a interná mobilita pracovníkov, personálny marketing, nezamestnaní ako potenciálny zdroj pracovnej sily a talent manažment. Piata časť má názov Organizácia ako kultúra a organizačná dynamika. Autori do tejto časti zaradili témy ako napr. organizačná kultúra a spoločenská zodpovednosť organizácií a doplnili témy etika na pracovisku, manažment zmien a radikálna zmena – reengineering. Vysokoškolská učebnica prezentuje aktuálne teoretické poznatky a prezentuje tiež výsledky relevantných výskumov. Obsah kapitol dopĺňajú príklady z praxe organizácií. V závere každej kapitoly sú uvedené otázky na zamyslenie a úlohy, ktoré študentom a odbornej verejnosti umožnia vyskúšať si aplikovať teoretické poznatky pri riešení praktických úloh. Táto vysokoškolská učebnica vychádza s podporou projektu KEGA č. 013UPJŠ-4/2013 s názvom Organizačné správanie – vysokoškolská učebnica pre povinný predmet nového študijného programu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Spravodlivosť v organizáciách verejnej správy

E-kniha

E-kniha

Eliška Župová a kol.

Výskum spravodlivosti v organizáciách verejnej správy doteraz na Slovensku realizovaný nebol, vôbec nie v takom rozsahu oslovovaných respondentov. Preto považujeme projekt za prierezový, aktuálny a prínosný k hlbšiemu skúmaniu tejto oblasti.

Projekt je koncipovaný ako interdisciplinárny. Prepája poznatky z oblasti práva pri vymedzení spravodlivosti z pracovnoprávneho hľadiska, pri hodnotení miery spravodlivosti z pohľadu psychológie a etiky, poznatky z oblasti manažmentu a riadenia verejnej správy.

Inšpiráciou k výberu témy je jej aktuálnosť z pohľadu vedeckosti, čo potvrdzujú domáce aj zahraničné výskumy, tiež však aktuálnosť z pohľadu laickej verejnosti, ktorá najintenzívnejšie vníma spravodlivosť/nespravodlivosť v súvislosti s odmeňovaním a vhodnými pracovno-právnymi podmienkami - štrajk učiteľov (2003, 2006, 2016), štrajk zdravotných sestier (2003, 2006, 2012, 2016), štrajk zamestnancov ŽSR (2003), štrajk lekárov (2011).

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Jarná škola doktorandov 2022

E-kniha

E-kniha

Peter Fedoročko (eds.)

V rámci 8. ročníka celouniverzitného podujatia Jarná škola doktorandov UPJŠ, ktoré sa bude konať v termíne od 14. – 17. júna 2022 v Liptovskom Jáne, odznie v rámci odborného programu šesť plenárnych prednášok významných vedeckých odborníkov z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a zo zahraničia a uskutoční sa jeden workshop .V  sekcii spoločenskovedných a humanitných vied (FVS/PrávF/FF) odprezentuje svoje príspevky 22 doktorandov z Fakulty verejnej správy, Právnickej a Filozofickej fakulty a v sekcii lekárskych a prírodných vied (LF/PF) 26 doktorandov z Lekárskej a Prírodovedeckej fakulty. Súčasťou odborného programu podujatia bude panelová diskusia s vedením Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Územná samospráva a tvorba práva

E-kniha

E-kniha

Michal Jesenko - Martina Kantorová(eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie, ktorá sa uskutočnila dňa 27.11.2015 v priestoroch Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach, Popradská 66, 041 32 Košice

Územná samospráva tvorí neoddeliteľnú súčasť moderného demokratického a právneho štátu. Je vyjadrením snahy o realizáciu úloh na zabezpečenie potrieb územného spoločenstva občanov na tej úrovni, ktorá je im najbližšia. Jedným z dôležitejších nástrojov, ktorými disponujú územné samosprávne celky pri výkone zverených úloh, je právomoc vydávať vo veciach územnej samosprávy a na zabezpečenie úloh vyplývajúcich pre územnú samosprávu zo zákona všeobecne záväzné nariadenia. Tvorba práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov je tak integrálnou súčasťou výkonu územnej samosprávy a v konečnom dôsledku vyjadruje jej špecifický charakter ako podstatnej súčasti verejnej správy.
Cieľom vedeckej konferencie organizovanej Katedrou verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach dňa 27. novembra 2015 bola snaha prezentovať dosiahnuté výsledky vedeckovýskumnej činnosti z oblasti tvorby práva na úrovni miest a obcí, resp. vyšších územných celkov. V rácmci konferencie bol poskytnutý široký priestor pre diskusiu o aktuálnych otázkach komunálnej normotvorby za účasti zástupcov odbornej verejnosti, ako aj prestaviteľov miestnej štátnej správy a územnej samosprávy.
Vedecká konferencia a recenzovaný zborník príspevkov z nej boli realizované ako súčasť riešenia grantového projektu VEGA č. 1/0683/13 pod názvom „Normotvorba obcí vo veciach územnej samosprávy.
Predkladaný zborník príspevkov z vedeckej konferencie je vyjadrením dlhodobého úsilia Katedry verejnoprávnych disciplín, Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach o riešenie aktuálnych otázok realizácie verejnej správy s osobitným zameraním na problematiku územnej samosprávy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Verejná správa a spoločnosť

E-kniha

E-časopis

Michal Jesenko - Martina Kantorová - Veronika Džatková - Jana Volochová (eds.)

Recenzovaný zborník príspevkov z 9. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie “Verejná správa a spoločnosť“, ktorú dňa 30. septembra 2022 organizovala Fakulta verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Obsah zborník pozostáva z najnovších vedeckých poznatkov domácich a zahraničných autorov koncipovaných do tematických okruhov práva, sociológie, ekonómie a politológie. Cieľom konferencie bolo prezentovať výsledky vedecko-výskumnej činnosti z oblasti modernej teórie a praxe verejnej správy, ale aj zdieľať praktické skúseností, vytvoriť priestor na nadviazanie a prehĺbenie spolupráce s domácimi a zahraničnými univerzitami, vedecko-výskumnými pracoviskami a inštitúciami verejnej správy a vymieňať skúseností a poznatky s pracovníkmi verejnej správny.

Stiahnite si e-časopis zadarmo (pdf)

Manuál dobrého spravovania pre budúcich...

E-kniha

E-kniha

Ondrej MitaľDenisa RovenskáEliška Župová a kol.

Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica „Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúcií“ má ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

ПОСІБНИК З НАЛЕЖНОГО УРЯДУВАННЯ ДЛЯ МАЙБУТНІХ...

E-kniha

E-kniha

Ondrej Mitaľ - Eliška Župová a kol.

Vysokoškolská učebnica je prvou z dvoch publikácii pripravovaných pre novovytvorený študijný predmet „Kompetentnosti kapacít verejných inštitúcií“, realizovaný v rámci aktivity „Spolupráca verejných inštitúcií pri vzdelávaní mladých ľudí“ projektu „Budúcnosť verejnej správy“ (Future of Public Administration-FoPA), ktorý je realizovaný v programe Dobré spravovanie a cezhraničná spolupráca, spolufinancovaný z Finančného mechanizmu EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Dôsledné naplnenie koncepcie Good Governance však vyžaduje hĺbkové pochopenie aspektov, ktoré sú v praxi spojené s uplatňovaním jednotlivých princípov Good Governance. Predkladaná vysokoškolská učebnica Manuál dobrého spravovania pre budúcich expertov verejných inštitúciímá ambíciu obsahovo napĺňať 12 princípov Good Governance.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálnoprávna ochrana detí a rodiny v...

E-kniha

E-kniha

Magdaléna HovanováDušan Šlosár

Monografia sa zaoberá problematikou sociálnoprávnej ochrany rodiny, kde základom je pohľad na rodinu, ako na prirodzenú súčasť ľudského a spoločenského života. Východisko poskytujú inštitúty, ktoré ju vytvárajú a štruktúrujú, ovplyvňujú jej hodnotovú orientáciu, rozvoj sociálnych vzťahov vo vnútri rodiny, ale aj vzťahov k sociálnemu prostrediu.

V širších kontextoch monografické spracovanie sociálnoprávnej ochrany poskytuje výsledky transodborového poznania. Zaoberá sa prácou pomáhajúcich profesionálov s funkčnými a nefunkčnými rodinami a rodinami so špecifickými potrebami. Ponúka riešenie problémov prostredníctvom na to uspôsobených metód, techník, postupov a opatrení, ktoré v oblasti sociálnoprávnej ochrany a sociálnej kurately využívajú rôzne pomáhajúce profesie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Sociálna spravodlivosť a starobné dôchodkové...

E-kniha

E-kniha

Richard Geffert - Denisa Rovenská

Sociálna spravodlivosť ako kľúčová hodnota sociálnej politiky predstavuje neoddeliteľnú súčasť systému sociálneho zabezpečenia každého demokratického a právneho štátu Západnej civilizácie. Vedecká monografia sa zameriava na sociálnu spravodlivosť v starobnom dôchodkovom systéme Slovenskej republiky v časovom diapazóne 2004 - 2022. Pozornosť je dominantne zameraná na II., tzv. kapitalizačný dôchodkový pilier. Ciele vedeckej monografie korešpondujú s vybranými cieľmi formulovanými v rámci riešenia vedeckého projektu VEGA 1/0290/20Sociálna spravodlivosť a starobné dôchodkové sporenie v Slovenskej republike. Hlavným cieľom monografie je identifikovať vnímanie sociálnej spravodlivosti v kapitalizačnom pilieri starobného dôchodkového sporenia cez hodnotové orientácie sporiteľov pri rozhodovaní sa o investovaní vo fondoch II. piliera, ako modeloch vytvorených relevantnými politickými reprezentáciami v Slovenskej republike.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

O perspectivă asupra municipalităților și...

E-kniha

E-kniha

Simona Moagăr-Poladian - Andreea Emanuela Drăgoi - George Cornel Dumitrescu (eds.)

Publikácia je koncipovaná ako interdisciplinárna vedomostná báza zahŕňajúca východiská, spoločné témy a výzvy relevantné pre komunálnu politiku, digitalizáciu na úrovni obcí a miest a témy zelenej transformácie. Hlavnými cieľovými skupinami tejto publikácie sú učitelia a vedeckí pracovníci, študenti vysokých škôl verejnej správy, politických vied a príbuzných odborov a odborníci už pôsobiaci v orgánoch samosprávy obcí alebo miest. Odborníci z rôznych univerzít a výskumných inštitúcií v unikátnom medzinárodnom konzorciu obohacujú vďaka publikácii vedeckú diskusiu, ako aj diskusiu o najnaliehavejších a najrelevantnejších témach týkajúcich sa digitálnej a zelenej transformácie s dôrazom na komunálnu úroveň spravovania.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Komunikácia v organizácii

E-kniha

E-kniha

Helena Harausová

Komunikácia je významnou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského bytia. Dôležitú rolu zohráva aj v jednotlivých organizáciách výrobného a nevýrobného charakteru. Bez komunikácie by nebolo možné tieto organizácie riadiť a dosahovať stanovené ciele.

Cieľom skrípt bolo spracovať problematiku komunikácie a aplikovať ju na organizácie verejnej správy. Skriptá začínajú rozpracovaním problematiky informácií, ktoré sú nevyhnutnou súčasťou každého komunikačného procesu. Obsah ďalších kapitol je zameraný na ciele a úlohy komunikácie v organizácii, na jednotlivé druhy komunikácie, na bariéry, ktoré sa môžu v komunikácii vyskytovať. Sú tu naznačené stratégie na zlepšenie komunikačnej účinnosti v organizácii a opísané špecifické komunikačné stratégie, ktoré sa v jednotlivých organizáciách pravidelne vyskytujú.

Dôraz je kladený aj na komunikačné zručnosti manažérov, bez ktorých by nedokázali organizáciu efektívne riadiť a viesť svojich podriadených k dosahovaniu cieľov organizácie.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Kvalita života občanov - výzvy, determinanty a...

E-kniha

E-kniha

Anna Čepelová

Nekonferenčný zborník vedeckých prác „Kvalita života občanov - výzvy, determinanty a riešenia II.” prezentuje aktuálny stav a možné trendy v oblasti zvyšovania kvality života občanov v postcovidovom období. Autori príspevkov spracovali celu radu informácií, ktoré sa orientujú na využívanie smart technologii v podmienkach súčasnej spoločnosti. Publikované výstupy sú tematicky zamerané na nasledovné oblasti: determinanty vplývajúce na kvalitu života občanov, legislatívne zmeny ako nástroj riešenia dopadov pandémie na kvalitu života, kvalita života občanov a sociálna vylúčenosť, inteligentné technológie ako nástroj ovplyvňujúci kvalitu zberu separovaného odpadu, využitie smart technológii v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, využitie umelej inteligencie v spoločenskom živote.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Ľudský kapitál a spoločnosť 2014

E-kniha

E-kniha

Iveta Jeleňová - Gabriela Kravčáková (eds.)

Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie 16. október 2014, Košice

V polovici októbra 2014 sa uskutočnil druhý ročník konferencie Ľudský kapitál a spoločnosť, organizovaný Katedrou sociálnych štúdií Fakulty verejnej správy Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach v spolupráci s ďalšou katedrou fakulty, a to Katedrou ekonomiky a riadenia verejnej správy. Dnes máte pred sebou zborník zahŕňajúci príspevky prednesené účastníkmi tejto konferencie. Pri jeho príprave sa editorky museli vyrovnať z rôznorodosťou profilácie účastníkov konferencie, premietajúcou sa do prístupu autorov pri spracovaní problematiky, ktorej sa venovali a následne príspevky nechať posúdiť recenzentmi z rôznych odborov. Jednotlivé príspevky sa venujú tradičným témam, ale aj novším a novým témam, reflektujúc aktuálne problémy a otázky týkajúce sa ľudského kapitálu, organizačného správania a predovšetkým, verejnej správy.

Na konferencii sa stretli výskumníci venujúci sa manažmentu, psychológii, politológii, sociálnej práci, sociológii, antropológii, jazykovede, ale aj ľudia, ktorí sa nezaraďujú iba k jednej vednej disciplíne. Bolo zaujímavé vidieť ako na ten istý jav pozerajú ľudia z rôznych disciplín. Konferencia ukázala, že interdisciplinárny prístup môže upozorniť na nedostatky identifikácie a poznania problémov len z pohľadu jednej disciplíny.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vzdelávacia politika

E-kniha

E-kniha

Stanislav Konečný

Monografia je syntetickou interdisciplinárnou autorskou prácou, podávajúcou pohľad na vzdelávaciu politiku zo zorného uhla všetkých relevantných vedných odborov. Nekladie si za cieľ byť koncepčným materiálom pre reformy vzdelávania, aj keď nevylučujeme možnosť, že môže byť inšpiráciou aj pre inštitúcie, zodpovedné za vzdelávaciu politiku. Monografia napriek tomuto svojmu často polemickému zameraniu (a vlastne práve vďaka nemu) je však určená širokej odbornej verejnosti, ktorá sa zaoberá vzdelávaním v rôznych súvislostiach svojho teoretického i praktického záujmu.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.