Podoby vnútorných i vonkajších faktorov...
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
Třetí vydání úspěšné publikace je poutavou ilustrací psychoanalytického přístupu k problémům, se kterými se ve svých ordinacích běžně setkávají dětští psychiatři, lékaři i psychologové. Zejména vztahové trauma patří k nejsilnějším a vývojově nejdůležitějším událostem v životě každého z nás.
Traumatická zkušenost formuje každého člověka již od okamžiku jeho narození. Některé děti, o nichž renomovaný český psychoterapeut MUDr. Peter Pöthe píše, zažily události, které hluboce a dlouhodobě proměnily jejich prožívání a chování. Moderní psychoanalýza přináší východiska pro klinickou práci a terapii v mnoha oblastech duševního zdraví dětí – například jejich raných vztahů, sexuality, sociálního chování, agrese, separace a autonomie, závislostí, poruch příjmu potravy, delikvence, týrání a zneužívání. Autor se snaží předat přístupnou a zajímavou formou co největší množství informací z oblasti psychoanalýzy dětí a dospívajících, vývojové psychologie a psychiatrie. Věnuje se terapii i diagnostice a vše doplňuje příklady ze své praxe. Třetí vydání je obohaceno rozsáhlou kapitolou, věnovanou procesu terapeutické práce s rodiči.
Publikace se zaměřuje především na psychiatry, psychology, psychoterapeuty, sociální pracovníky, pediatry, pedagogy a vychovatele včetně učitelů mateřských škol. Jistě však v mnohém obohatí také rodiče i dospívající, kteří se trápí psychickými problémy.
Základné informácie:
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Silvia Kontírová a kol.
Tento prepracovaný a doplnený učebný text chce byť zrozumiteľným a praktickým pomocníkom pre študentov magisterského stupňa štúdia učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte UPJŠ a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach absolvujúcich povinné predmety pedagogická prax.
Jeho všeobecná časť sa zaoberá poslaním, primárnymi ľudskými činiteľmi, druhmi a formami pedagogickej praxe ako jednej z povinných organizačných foriem učiteľského štúdia a špecifikami pedagogickej praxe v podmienkach UPJŠ. Špeciálna časť obsahuje základné informácie a povinnú dokumentáciu praktikantov k chronologicky zoradeným druhom pedagogických praxí na UPJŠ.
Autori Vám budú vďační, ak ich na prípadné chyby a nedostatky učebného textu upozorníte prostredníctvom e-mailovej adresy silvia.kontirova@upjs.sk.
E-kniha
Milena Barinková (ed.)
Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac.
Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.
Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.
E-kniha
Jozef Bavoľár - Ladislav Lovaš - Simona Ďurbisová
Proces dosahovania cieľov patrí k tým, ktorým je v psychológii klasicky venovaná veľká pozornosť. Tá je smerovaná nielen od výskumníčok a výskumníkov zameraných na motiváciu, s ktorou sa proces dosahovania cieľov klasicky spája, ale aj zo širokého spektra iných oblastí (napr. emócie, osobnosť).
Jedným z aspektov na cieľ zameraného správania, ktorému však bola venovaná minimálna, dá sa dokonca povedať že až žiadna pozornosť, je rozhodovanie. Je to až zarážajúce pri uvedomení si faktu, že rôzne aspekty rozhodovania sa prejavujú v celom procese dosahovania cieľov - od posudzovania rôznych aspektov viacerých alternatívnych cieľov cez výber medzi nimi, rozhodnutie o zapojení zdrojov (úsilie, čas, financie, vzťahy...), priebežné monitorovanie progresu až po zhodnotenie výsledku a jeho vplyv na budúce cieľové správanie.
Ešte viac prekvapujúce je to z toho pohľadu, že s rozhodnutím priamo pracuje aj jedna z dominantných teórií vysvetľujúcich cieľovo zamerané správanie - teória mentálneho nastavenia akčných fáz (mindset theory of action phases; Gollwitzer 1999, 2012). Tá ako prvé dve fázy tohto správania vyčleňuje fázy predrozhodovaciu a porozhodovaciu, oddelené práve rozhodnutím o tom, čo bude cieľom, o ktorý sa budeme snažiť.
Třetí vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální společenská témata, která přinesl vývoj v posledních letech. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Aktualizována jsou témata sociálněpatologických jevů souvisejících s rodinou a agresivitou. Nově jsou zařazeny kapitoly týkající se nových typů závislostí (na sociálních sítích, technologiích) a zneužívání látek nezpůsobujících závislosti (vitaminy, steroidy, hormony, laxativa). Pozornost je upřena na faktory vyvolávající rozvoj těchto sociálněpatologických jevů, zejména na jejich vazbu na rodinné prostředí, a dále na možnosti jejich řešení.
Publikace bude přínosná při studiu problematiky sociálněpatologických jevů jak pro odborníky a specialisty, tak pro studenty a další případné zájemce. Mohou ji využít i pracovníci, kteří se na řešení sociálnědeviantních a patologických jevů již v praxi podílejí, a specialisté na vědeckých pracovištích. Je ale též určena vysokoškolským studentům, kteří se připravují na práci v tzv. pomáhajících profesích, tedy budoucím vychovatelům, sociálním pracovníkům, terapeutům, etopedům, speciálním pedagogům, a studentům učitelských a zdravotnických oborů. Vzhledem ke společenskému zájmu o projednávaná témata poslouží i dalším zájemcům z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Magdaléna Halachová - Denisa Rovenská
Monografia teoreticky analyzuje virtuálne prostredie a jeho aspekty, ponúka pohľad na identitu dospievajúceho vo virtuálnom prostredí, nevyhnutnosť sociálnej opory a rôznorodosti sociálnych vzťahov v reálnom i virtuálnom svete.
Taktiež obsahuje základný výcvikový program, ktorého cieľom je u dospievajúcich minimalizovať riziká virtuálneho sveta, nakoľko sú mu často krát vystavení nekontrolovateľne. Z daného dôvodu sa zameriava na dospievajúceho a posilňovanie optimálneho sebaobrazu, ako i na utváranie a upevňovanie reálnych sociálnych sietí.
Súbor zážitkovo-edukatívnych aktivít je koncepčne rozdelený do dvoch hlavných oblastí. Prvá je obsahovo zameraná na dospievajúceho, jeho psychologickú výbavu zahŕňajúcu názory, postoje, emócie, kompetencie a na sebapoznávanie.
Druhá oblasť je zameraná na interpersonálne reálne a virtuálne vzťahy, na uvedomenie si výhod a nevýhod internetovej komunikácie a živého kontaktu, a v neposlednom rade na optimálnejšie využívanie internetu a uprednostňovanie interakcie v reálnom prostredí.
Autorky
E-kniha
Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.
Naděžda Špatenková - Martina Friedlová
Předkládaná monografie přináší základní poznatky o truchlení dětí a dospívajících. Prožitek ztráty je univerzální lidská zkušenost, v současné společnosti je přesto tématem spíše vytěsňovaným. Děti a dospívající zažívají celou řadu ztrát, jako je ztráta blízkého člověka, rodiče či sourozence. Přirozenou reakcí na jakoukoliv ztrátu je smutek a truchlení, které mají řadu dopadů na duševní i somatické zdraví dětí, na jejich emoční prožívání i vztahy s druhými.
Kniha popisuje projevy truchlení u dětí a dospívajících, determinanty truchlení a rizikové faktory a komentuje často rozšířené mýty o jejich truchlení. Zvláštní pozornost je věnována možnostem podpory adaptivního truchlení dětí a dospívajících, a to jak ze strany rodičů, tak ze strany odborníků v pomáhajících profesích. V publikaci jsou prezentovány výsledky originálního výzkumu, zaměřeného na vlastní zkušenost rodičů s truchlením jejich dětí po smrti sourozence.
Publikace je určena jak pro rodiče a blízké dětí, které prožily závažnou ztrátu, tak pro odborníky v pomáhajících profesích, psychology, pedagogy, poradce pro pozůstalé, a pro odborníky dalších profesí, kteří se věnují zdravotní a sociální péči o děti a dospívající.
E-kniha
Nedá sa byť v kontakte s prístupom orientovaným na človeka a nebyť ním ovplyvnený. Carl Random Rogers bol a je vnímaný aj v súčasnosti ako jeden z najvplyvnejších psychológov 20. storočia (Cook, et al., 2009). Ako prvý psychológ bol počas svojho života odmenený Americkou psychologickou asociáciou dvakrát; v roku 1957 za prínos vo výskume na poli psychoterapie a v roku 1973 za význačný profesionálny prínos. Vyvinul vlastný psychoterapeutický prístup, terapiu zameranú na klienta, kde na rozdiel od existujúcich psychoterapeutických prístupov má liečivú silu samotný vzťah medzi klientom a terapeutom a nie aplikujúca metóda. Rogers a jeho spolupracovníci boli prví, ktorí nahrali, prepísali a spublikovali kompletné prípady terapeutických rozhovorov a spustili systematický výskum na poli psychoterapie. Použitím pojmu klient namiesto pacient s hľadaním zdrojov zmeny vo vnútri človeka vytvoril nemedicínsky model pomoci ako súčasť pomáhajúcich profesií (Capuzzi, Gross, 2001). Rogersom vytvorená teória self je teóriou, ktorá je vkladaná do mnohých súčasných textov psychológie (Cloninger, 2003; Feist, Feist, 2001; Ryckman, 2004).
Rogers radikálne ovplyvnil chápanie a poslanie psychoterapie; hlavne chápanie vzťahu medzi terapeutom a klientom. Vníma klienta ako toho, kto má v sebe potenciál zmeny, sily podporujúce rozširovanie a rast a najlepšie rozumie svojmu vnútornému svetu. Terapeut, poradca je ten, ktorý sa snaží vytvoriť prostredníctvom vzťahu bezpečné prostredie pre zmenu klienta, pre možnosť prejavenia sa vnútorným silám rastu a zrenia sídliacich v každom človeku. Bezpečné prostredie, tzn. samotný terapeutický vzťah porozumenia, bezpodmienkového prijatia a vnútornej harmónie terapeuta, ak je takto vnímaný aj klientom, je liečivý a je prostriedkom zmeny osobnosti klienta.
Každý rodič i učitel si přeje, aby děti byly šťastné a úspěšné. Ale nadané děti jsou natolik specifické, že jejich motivace, chování, myšlení i prožívání můžou být okolím nesprávně interpretovány a přinášet jim tak trápení, nepochopení a problémy – jak doma, tak ve škole. Intelekt, paměť, vnímavost, citlivost i zvídavost nadaných dětí bývají od útlého věku fenomenální, v některých oblastech může být ale vývoj naopak nerovnoměrný až opožděný. A proto vyžadují specifický přístup. Výchova a vzdělávání těchto dětí může být pro dospělé velmi náročná až stresující a dostávat je do situací bezradnosti i vyčerpání.
Tato kniha umožňuje rodičům a učitelům těchto dětí podívat se pod pokličku a tím jim přinést pochopení, porozumění a bezvýhradné přijetí těchto dětí. Nabízí jim praktická doporučení pro výchovu i konkrétní cvičení, techniky a metody vzdělávání – a to s jediným cílem: aby byly nadané děti šťastné, aby mohly plně rozvíjet svůj mimořádný potenciál a nadání, pracovat na svých slabých stránkách a v životě uspět. Knihu mohou číst i nadaní dospělí, kteří chtějí více porozumět svému vnitřnímu (nadanému) dítěti.
Autorka, zkušená terapeutka, velmi empaticky a poutavě přináší poprvé na český trh komplexně zpracovanou problematiku nadaných dětí, založenou na osobní zkušenosti, nejnovějších poznatcích i skutečných příbězích těchto dětí.
E-kniha
Eliška Župová a kol.
Výskum spravodlivosti v organizáciách verejnej správy doteraz na Slovensku realizovaný nebol, vôbec nie v takom rozsahu oslovovaných respondentov. Preto považujeme projekt za prierezový, aktuálny a prínosný k hlbšiemu skúmaniu tejto oblasti.
Projekt je koncipovaný ako interdisciplinárny. Prepája poznatky z oblasti práva pri vymedzení spravodlivosti z pracovnoprávneho hľadiska, pri hodnotení miery spravodlivosti z pohľadu psychológie a etiky, poznatky z oblasti manažmentu a riadenia verejnej správy.
Inšpiráciou k výberu témy je jej aktuálnosť z pohľadu vedeckosti, čo potvrdzujú domáce aj zahraničné výskumy, tiež však aktuálnosť z pohľadu laickej verejnosti, ktorá najintenzívnejšie vníma spravodlivosť/nespravodlivosť v súvislosti s odmeňovaním a vhodnými pracovno-právnymi podmienkami - štrajk učiteľov (2003, 2006, 2016), štrajk zdravotných sestier (2003, 2006, 2012, 2016), štrajk zamestnancov ŽSR (2003), štrajk lekárov (2011).
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská
Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.
Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.
Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.
Kniha je základní odbornou učebnicí pro studijní obor zaměřený na sociální činnosti. Jejím cílem je seznámit žáky se základy sociální péče, poskytované jednotlivým skupinám obyvatel. Umožní jim získat všeobecný přehled v oblasti komplexní sociální péče, orientaci v systému sociálních služeb, možnost aplikovat vhodné přístupy, organizaci a metody při práci s klienty různých skupin obyvatel dle věku a formy postižení, sociální péči o jednotlivce, rodinu, komunitu.
E-kniha
So záujmom som si prečítal návrh na znovuvydanie monografie prof. PhDr. Jána Hvozdíka, DrSc., Základy školskej psychológie. Bolo pre mňa cťou byť v redakčnej rade nového vydania učebnice. Znovuvydanie učebnice sa deje v čase, keď ako sa zdá, školská psychológia prežíva renesanciu svojho uplatňovania.
Nie je to náhodou, pretože profesorova koncepcia školskej psychológie ako teoreticko-aplikovanej a integrovanej psychologickej disciplíny, ktorá sa usiluje nielen priamo, ale aj nepriamo, to znamená pedagogickou praxou učiteľov, ovplyvniť konkrétne situácie výchovno-vzdelávacej praxe v školskom prostredí. Zo svojej strany oceňujem aj to, že v učebnici sa venuje pozornosť stále aktuálnemu samoučeniu, to znamená autodidaktike žiakov a študentov.
Školská psychológia sa stala profilovým predmetom, v rámci ktorého sa realizujú aj jej špecializácie. Treba pripomenúť skutočnosť, že v podmienkach totality profesor nebol členom KSS a napriek tomu má veľkú zásluhu na budovaní školského poradenstva nielen v teórii, ale aj v praxi, čo vzbudzuje úctu a obdiv. Znovuvydanie učebnice nie je jeho ospravedlňovaním, ale vyzdvihovaním jeho pozitív.
prof. PhDr. Ján Grác, DrSc.
E-kniha
Ladislav Lovaš - Margita Mesárošová (eds.)
V priebehu uplynulých dvoch desaťročí sa zvýšil záujem psychológov a problematiku sebaregulácie a sebakontroly. Pripravená publikácia je v istom zmysle súčasťou tohto procesu. Základom pre jej prípravu bola konferencia „Psychologické aspekty sebaregulácie a jej kontexty“, ktorá sa konala v dňoch 14. a 15. októbra 2010 v Košiciach. Jej organizátormi boli Katedra psychológie a Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.
Vydanie zborníka vedeckých prác s rovnakým názvom je naplnením zámeru uverejniť ústne prezentácie a postery a rozšírenej podobe. Tematicky sú príspevky zaradené do troch častí, ktoré sú označené ako „Sebakontrola a jej kontexty“, „Zvládanie problémových situácií“ a „Osobnosť a rizikové správanie“.
Vydanie zborníka a konferencia, na základe ktorej bol zborník pripravený, boli podporené grantovou agentúrou MŠ a SAV VEGA ako súčasť riešenia projektov 1/0785/09 Osobné a situačné faktory sebakontroly a 1/0310/10 Sociálnopsychologické determinanty zdravého psychosociálneho vývinu a realizácie vývinového potenciálu nadaných a znevýhodnených detí a adolescentov.
Marek Preiss - Daniela Vizinová
Kniha je určena odborníkům i studentům, kteří se zajímají o způsoby a podoby přenosu životních zkušeností, zvláště těch traumatických, do dalších generací. Psychologické prostředky přenosu doplňuje o výklad genetických a epigenetických mechanismů. Nechybí ani poznatky o průběhu a výsledcích psychoterapie transgeneračního přenosu či znalosti o dopadech uprchlictví, válek a genocid.
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Silvia Kontírová a kol.
Tento prepracovaný a doplnený učebný text chce byť zrozumiteľným a praktickým pomocníkom pre študentov magisterského stupňa štúdia učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte UPJŠ a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach absolvujúcich povinné predmety pedagogická prax.
Jeho všeobecná časť sa zaoberá poslaním, primárnymi ľudskými činiteľmi, druhmi a formami pedagogickej praxe ako jednej z povinných organizačných foriem učiteľského štúdia a špecifikami pedagogickej praxe v podmienkach UPJŠ. Špeciálna časť obsahuje základné informácie a povinnú dokumentáciu praktikantov k chronologicky zoradeným druhom pedagogických praxí na UPJŠ.
Autori Vám budú vďační, ak ich na prípadné chyby a nedostatky učebného textu upozorníte prostredníctvom e-mailovej adresy silvia.kontirova@upjs.sk.
E-kniha
Milena Barinková (ed.)
Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac.
Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.
Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.
E-kniha
Jozef Bavoľár - Ladislav Lovaš - Simona Ďurbisová
Proces dosahovania cieľov patrí k tým, ktorým je v psychológii klasicky venovaná veľká pozornosť. Tá je smerovaná nielen od výskumníčok a výskumníkov zameraných na motiváciu, s ktorou sa proces dosahovania cieľov klasicky spája, ale aj zo širokého spektra iných oblastí (napr. emócie, osobnosť).
Jedným z aspektov na cieľ zameraného správania, ktorému však bola venovaná minimálna, dá sa dokonca povedať že až žiadna pozornosť, je rozhodovanie. Je to až zarážajúce pri uvedomení si faktu, že rôzne aspekty rozhodovania sa prejavujú v celom procese dosahovania cieľov - od posudzovania rôznych aspektov viacerých alternatívnych cieľov cez výber medzi nimi, rozhodnutie o zapojení zdrojov (úsilie, čas, financie, vzťahy...), priebežné monitorovanie progresu až po zhodnotenie výsledku a jeho vplyv na budúce cieľové správanie.
Ešte viac prekvapujúce je to z toho pohľadu, že s rozhodnutím priamo pracuje aj jedna z dominantných teórií vysvetľujúcich cieľovo zamerané správanie - teória mentálneho nastavenia akčných fáz (mindset theory of action phases; Gollwitzer 1999, 2012). Tá ako prvé dve fázy tohto správania vyčleňuje fázy predrozhodovaciu a porozhodovaciu, oddelené práve rozhodnutím o tom, čo bude cieľom, o ktorý sa budeme snažiť.
Třetí vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální společenská témata, která přinesl vývoj v posledních letech. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Aktualizována jsou témata sociálněpatologických jevů souvisejících s rodinou a agresivitou. Nově jsou zařazeny kapitoly týkající se nových typů závislostí (na sociálních sítích, technologiích) a zneužívání látek nezpůsobujících závislosti (vitaminy, steroidy, hormony, laxativa). Pozornost je upřena na faktory vyvolávající rozvoj těchto sociálněpatologických jevů, zejména na jejich vazbu na rodinné prostředí, a dále na možnosti jejich řešení.
Publikace bude přínosná při studiu problematiky sociálněpatologických jevů jak pro odborníky a specialisty, tak pro studenty a další případné zájemce. Mohou ji využít i pracovníci, kteří se na řešení sociálnědeviantních a patologických jevů již v praxi podílejí, a specialisté na vědeckých pracovištích. Je ale též určena vysokoškolským studentům, kteří se připravují na práci v tzv. pomáhajících profesích, tedy budoucím vychovatelům, sociálním pracovníkům, terapeutům, etopedům, speciálním pedagogům, a studentům učitelských a zdravotnických oborů. Vzhledem ke společenskému zájmu o projednávaná témata poslouží i dalším zájemcům z řad širší veřejnosti.
E-kniha
Magdaléna Halachová - Denisa Rovenská
Monografia teoreticky analyzuje virtuálne prostredie a jeho aspekty, ponúka pohľad na identitu dospievajúceho vo virtuálnom prostredí, nevyhnutnosť sociálnej opory a rôznorodosti sociálnych vzťahov v reálnom i virtuálnom svete.
Taktiež obsahuje základný výcvikový program, ktorého cieľom je u dospievajúcich minimalizovať riziká virtuálneho sveta, nakoľko sú mu často krát vystavení nekontrolovateľne. Z daného dôvodu sa zameriava na dospievajúceho a posilňovanie optimálneho sebaobrazu, ako i na utváranie a upevňovanie reálnych sociálnych sietí.
Súbor zážitkovo-edukatívnych aktivít je koncepčne rozdelený do dvoch hlavných oblastí. Prvá je obsahovo zameraná na dospievajúceho, jeho psychologickú výbavu zahŕňajúcu názory, postoje, emócie, kompetencie a na sebapoznávanie.
Druhá oblasť je zameraná na interpersonálne reálne a virtuálne vzťahy, na uvedomenie si výhod a nevýhod internetovej komunikácie a živého kontaktu, a v neposlednom rade na optimálnejšie využívanie internetu a uprednostňovanie interakcie v reálnom prostredí.
Autorky
E-kniha
Napriek tomu, že psychológ môže mať dobré morálne zázemie, je nutné aby každý poznal a postupoval v zmysle etických profesionálnych zásad s cieľom neublížiť klientom, s ktorými v priebehu psychologickej praxe pracuje. V odbornej literatúre sa nachádza množstvo kazuistík, ktoré opisujú vážne situácie porušenia psychologickej etiky. Na jednej strane zobrazujú vedomé profesionálne pochybenie alebo nevedomosť. Na strane druhej prispeli k zavedeniu až zákonných noriem pre etické správanie sa psychológov ako profesionálov. Absolvovanie predmetu alebo školenia v téme psychologickej etiky vyžadujú viaceré odborné asociácie v zahraničí, najmä v posledných rokoch pregraduálneho štúdia. Ich cieľom je dohliadať na kvalitu a prípravu budúcich psychológov. Vysokoškolská učebnica Mám či nemám: Etika v psychologickej praxi prináša súhrn nevyhnutných informácií o etike vykonávania psychologickej praxe, hraníc vzťahu s klientom, pravidlách mlčanlivosti. Cieľom nie je, aby študent ako budúci psychológ poznal etické pravidlá od slova do slova, ale aby si dostatočne eticky senzitívny.
Naděžda Špatenková - Martina Friedlová
Předkládaná monografie přináší základní poznatky o truchlení dětí a dospívajících. Prožitek ztráty je univerzální lidská zkušenost, v současné společnosti je přesto tématem spíše vytěsňovaným. Děti a dospívající zažívají celou řadu ztrát, jako je ztráta blízkého člověka, rodiče či sourozence. Přirozenou reakcí na jakoukoliv ztrátu je smutek a truchlení, které mají řadu dopadů na duševní i somatické zdraví dětí, na jejich emoční prožívání i vztahy s druhými.
Kniha popisuje projevy truchlení u dětí a dospívajících, determinanty truchlení a rizikové faktory a komentuje často rozšířené mýty o jejich truchlení. Zvláštní pozornost je věnována možnostem podpory adaptivního truchlení dětí a dospívajících, a to jak ze strany rodičů, tak ze strany odborníků v pomáhajících profesích. V publikaci jsou prezentovány výsledky originálního výzkumu, zaměřeného na vlastní zkušenost rodičů s truchlením jejich dětí po smrti sourozence.
Publikace je určena jak pro rodiče a blízké dětí, které prožily závažnou ztrátu, tak pro odborníky v pomáhajících profesích, psychology, pedagogy, poradce pro pozůstalé, a pro odborníky dalších profesí, kteří se věnují zdravotní a sociální péči o děti a dospívající.
E-kniha
Nedá sa byť v kontakte s prístupom orientovaným na človeka a nebyť ním ovplyvnený. Carl Random Rogers bol a je vnímaný aj v súčasnosti ako jeden z najvplyvnejších psychológov 20. storočia (Cook, et al., 2009). Ako prvý psychológ bol počas svojho života odmenený Americkou psychologickou asociáciou dvakrát; v roku 1957 za prínos vo výskume na poli psychoterapie a v roku 1973 za význačný profesionálny prínos. Vyvinul vlastný psychoterapeutický prístup, terapiu zameranú na klienta, kde na rozdiel od existujúcich psychoterapeutických prístupov má liečivú silu samotný vzťah medzi klientom a terapeutom a nie aplikujúca metóda. Rogers a jeho spolupracovníci boli prví, ktorí nahrali, prepísali a spublikovali kompletné prípady terapeutických rozhovorov a spustili systematický výskum na poli psychoterapie. Použitím pojmu klient namiesto pacient s hľadaním zdrojov zmeny vo vnútri človeka vytvoril nemedicínsky model pomoci ako súčasť pomáhajúcich profesií (Capuzzi, Gross, 2001). Rogersom vytvorená teória self je teóriou, ktorá je vkladaná do mnohých súčasných textov psychológie (Cloninger, 2003; Feist, Feist, 2001; Ryckman, 2004).
Rogers radikálne ovplyvnil chápanie a poslanie psychoterapie; hlavne chápanie vzťahu medzi terapeutom a klientom. Vníma klienta ako toho, kto má v sebe potenciál zmeny, sily podporujúce rozširovanie a rast a najlepšie rozumie svojmu vnútornému svetu. Terapeut, poradca je ten, ktorý sa snaží vytvoriť prostredníctvom vzťahu bezpečné prostredie pre zmenu klienta, pre možnosť prejavenia sa vnútorným silám rastu a zrenia sídliacich v každom človeku. Bezpečné prostredie, tzn. samotný terapeutický vzťah porozumenia, bezpodmienkového prijatia a vnútornej harmónie terapeuta, ak je takto vnímaný aj klientom, je liečivý a je prostriedkom zmeny osobnosti klienta.
Každý rodič i učitel si přeje, aby děti byly šťastné a úspěšné. Ale nadané děti jsou natolik specifické, že jejich motivace, chování, myšlení i prožívání můžou být okolím nesprávně interpretovány a přinášet jim tak trápení, nepochopení a problémy – jak doma, tak ve škole. Intelekt, paměť, vnímavost, citlivost i zvídavost nadaných dětí bývají od útlého věku fenomenální, v některých oblastech může být ale vývoj naopak nerovnoměrný až opožděný. A proto vyžadují specifický přístup. Výchova a vzdělávání těchto dětí může být pro dospělé velmi náročná až stresující a dostávat je do situací bezradnosti i vyčerpání.
Tato kniha umožňuje rodičům a učitelům těchto dětí podívat se pod pokličku a tím jim přinést pochopení, porozumění a bezvýhradné přijetí těchto dětí. Nabízí jim praktická doporučení pro výchovu i konkrétní cvičení, techniky a metody vzdělávání – a to s jediným cílem: aby byly nadané děti šťastné, aby mohly plně rozvíjet svůj mimořádný potenciál a nadání, pracovat na svých slabých stránkách a v životě uspět. Knihu mohou číst i nadaní dospělí, kteří chtějí více porozumět svému vnitřnímu (nadanému) dítěti.
Autorka, zkušená terapeutka, velmi empaticky a poutavě přináší poprvé na český trh komplexně zpracovanou problematiku nadaných dětí, založenou na osobní zkušenosti, nejnovějších poznatcích i skutečných příbězích těchto dětí.
E-kniha
Eliška Župová a kol.
Výskum spravodlivosti v organizáciách verejnej správy doteraz na Slovensku realizovaný nebol, vôbec nie v takom rozsahu oslovovaných respondentov. Preto považujeme projekt za prierezový, aktuálny a prínosný k hlbšiemu skúmaniu tejto oblasti.
Projekt je koncipovaný ako interdisciplinárny. Prepája poznatky z oblasti práva pri vymedzení spravodlivosti z pracovnoprávneho hľadiska, pri hodnotení miery spravodlivosti z pohľadu psychológie a etiky, poznatky z oblasti manažmentu a riadenia verejnej správy.
Inšpiráciou k výberu témy je jej aktuálnosť z pohľadu vedeckosti, čo potvrdzujú domáce aj zahraničné výskumy, tiež však aktuálnosť z pohľadu laickej verejnosti, ktorá najintenzívnejšie vníma spravodlivosť/nespravodlivosť v súvislosti s odmeňovaním a vhodnými pracovno-právnymi podmienkami - štrajk učiteľov (2003, 2006, 2016), štrajk zdravotných sestier (2003, 2006, 2012, 2016), štrajk zamestnancov ŽSR (2003), štrajk lekárov (2011).
E-kniha
Mária Bačíková - Anna Janovská
Učebnica Základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu je primárne určená študentom učiteľstva akademických predmetov, ale obohatí každého, kto sa potrebuje oboznámiť s metodológiou výskumu so zameraním na psychologické a pedagogické vedy. V učebnici sa študenti zoznámia so základnými princípmi realizácie výskumu, s postupom realizácie výskumu a so základnými metódami kvantitatívneho či kvalitatívneho prístupu. Príklady použité v učebnici sú zamerané zväčša na výskum realizovaný v prostredí školy. Osvojením si základných poznatkov uvedených v učebnici bude čitateľ schopný zrealizovať jednoduchý výskum v podmienkach školy. Zároveň však porozumenie princípom metodológie výskumu napomáha kritickému hodnoteniu informácií z rôznych zdrojov.
Pri príprave učebnice sme využili naše dlhoročné skúsenosti s vyučovaním predmetu metodológia výskumu, ako i s realizovaním mnohých výskumných projektov. Veríme, že jednoduchý jazyk učebnice a množstvo praktických ukážok a príkladov pomôžu študentom porozumieť základom takej komplikovanej problematiky, akou je metodológia výskumu.
Radi by sme na tomto mieste poďakovali študentkám a študentom Filozofickej a Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, ktorí v minulom akademickom roku navštevovali predmet základy metodológie pedagogicko-psychologického výskumu, za inšpiráciu, podnetné pripomienky k predchádzajúcim verziám textu a nápady (či omyly), z ktorých v učebnici čerpáme. Zároveň ďakujeme i ďalším študentkám, ktoré nám umožnili použiť v učebnici príklady z ich záverečných prác.
Kniha je základní odbornou učebnicí pro studijní obor zaměřený na sociální činnosti. Jejím cílem je seznámit žáky se základy sociální péče, poskytované jednotlivým skupinám obyvatel. Umožní jim získat všeobecný přehled v oblasti komplexní sociální péče, orientaci v systému sociálních služeb, možnost aplikovat vhodné přístupy, organizaci a metody při práci s klienty různých skupin obyvatel dle věku a formy postižení, sociální péči o jednotlivce, rodinu, komunitu.
E-kniha
So záujmom som si prečítal návrh na znovuvydanie monografie prof. PhDr. Jána Hvozdíka, DrSc., Základy školskej psychológie. Bolo pre mňa cťou byť v redakčnej rade nového vydania učebnice. Znovuvydanie učebnice sa deje v čase, keď ako sa zdá, školská psychológia prežíva renesanciu svojho uplatňovania.
Nie je to náhodou, pretože profesorova koncepcia školskej psychológie ako teoreticko-aplikovanej a integrovanej psychologickej disciplíny, ktorá sa usiluje nielen priamo, ale aj nepriamo, to znamená pedagogickou praxou učiteľov, ovplyvniť konkrétne situácie výchovno-vzdelávacej praxe v školskom prostredí. Zo svojej strany oceňujem aj to, že v učebnici sa venuje pozornosť stále aktuálnemu samoučeniu, to znamená autodidaktike žiakov a študentov.
Školská psychológia sa stala profilovým predmetom, v rámci ktorého sa realizujú aj jej špecializácie. Treba pripomenúť skutočnosť, že v podmienkach totality profesor nebol členom KSS a napriek tomu má veľkú zásluhu na budovaní školského poradenstva nielen v teórii, ale aj v praxi, čo vzbudzuje úctu a obdiv. Znovuvydanie učebnice nie je jeho ospravedlňovaním, ale vyzdvihovaním jeho pozitív.
prof. PhDr. Ján Grác, DrSc.
E-kniha
Ladislav Lovaš - Margita Mesárošová (eds.)
V priebehu uplynulých dvoch desaťročí sa zvýšil záujem psychológov a problematiku sebaregulácie a sebakontroly. Pripravená publikácia je v istom zmysle súčasťou tohto procesu. Základom pre jej prípravu bola konferencia „Psychologické aspekty sebaregulácie a jej kontexty“, ktorá sa konala v dňoch 14. a 15. októbra 2010 v Košiciach. Jej organizátormi boli Katedra psychológie a Katedra pedagogickej psychológie a psychológie zdravia Filozofickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika.
Vydanie zborníka vedeckých prác s rovnakým názvom je naplnením zámeru uverejniť ústne prezentácie a postery a rozšírenej podobe. Tematicky sú príspevky zaradené do troch častí, ktoré sú označené ako „Sebakontrola a jej kontexty“, „Zvládanie problémových situácií“ a „Osobnosť a rizikové správanie“.
Vydanie zborníka a konferencia, na základe ktorej bol zborník pripravený, boli podporené grantovou agentúrou MŠ a SAV VEGA ako súčasť riešenia projektov 1/0785/09 Osobné a situačné faktory sebakontroly a 1/0310/10 Sociálnopsychologické determinanty zdravého psychosociálneho vývinu a realizácie vývinového potenciálu nadaných a znevýhodnených detí a adolescentov.
Marek Preiss - Daniela Vizinová
Kniha je určena odborníkům i studentům, kteří se zajímají o způsoby a podoby přenosu životních zkušeností, zvláště těch traumatických, do dalších generací. Psychologické prostředky přenosu doplňuje o výklad genetických a epigenetických mechanismů. Nechybí ani poznatky o průběhu a výsledcích psychoterapie transgeneračního přenosu či znalosti o dopadech uprchlictví, válek a genocid.
E-kniha
Zborník príspevkov z vedeckej konferencie s medzinárodnou účasťou konanej dňa 27. 11. 2015 v Košiciach
E-kniha
Silvia Kontírová a kol.
Tento prepracovaný a doplnený učebný text chce byť zrozumiteľným a praktickým pomocníkom pre študentov magisterského stupňa štúdia učiteľstva akademických predmetov na Filozofickej fakulte UPJŠ a Prírodovedeckej fakulte UPJŠ v Košiciach absolvujúcich povinné predmety pedagogická prax.
Jeho všeobecná časť sa zaoberá poslaním, primárnymi ľudskými činiteľmi, druhmi a formami pedagogickej praxe ako jednej z povinných organizačných foriem učiteľského štúdia a špecifikami pedagogickej praxe v podmienkach UPJŠ. Špeciálna časť obsahuje základné informácie a povinnú dokumentáciu praktikantov k chronologicky zoradeným druhom pedagogických praxí na UPJŠ.
Autori Vám budú vďační, ak ich na prípadné chyby a nedostatky učebného textu upozorníte prostredníctvom e-mailovej adresy silvia.kontirova@upjs.sk.
E-kniha
Milena Barinková (ed.)
Komplex právnych noriem ochrany práce, sledujúcich zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci je rozsahom veľmi široký, presahujúci hranice Zákonníka práce v celom rade ďalších osobitných právnych predpisov zákonmi počnúc, kolektívnymi zmluvami a vykonávacími právnymi predpismi pokračujúc a vnútropodnikovými normatívnymi aktami končiac.
Ochrana zdravia zamestnancov pri práci pred rizikovými vplyvmi pracovného prostredia je ústrednou požiadavkou, z ktorej vychádzajú základné ľudské práva garantované Ústavou Slovenskej republiky a v záujme jej univerzálneho zabezpečenia vo všetkých zamestnávateľských subjektoch súkromného i verejného sektora je jej prísna regulácia kogentnými normami plne opodstatnená. Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov o strategickom rámci EÚ v oblasti ochrany zdravia a bezpečnosti pri práci na obdobie rokov 2014 – 2020 (COM (2014) 332 final) reaguje na potrebu zohľadnenia zmien na trhu práce vyplývajúcich z demografického vývoja, starnutia pracovnej populácie a technologického vývoja.
Požiadavky na pracovné tempo sa znásobujú, novým technológiám a zmenám v organizácii práce a v štruktúre pracovných miest sa musia prispôsobiť všetky vekové kategórie zamestnancov. S tým stúpajú i nároky na zdravotnú spôsobilosť ľudí, ktorú je potrebné si udržať počas celej profesijnej kariéry. Imanentnou súčasťou požiadaviek na zabezpečenie zdravotnej spôsobilosti je i spôsobilosť v rovine duševného zdravia, ktorého kvalite nie je špecificky venovaná osobitná pozornosť. Práve pri ochrane duševného zdravia zohráva významnú úlohu prevencia.
E-kniha
Jozef Bavoľár - Ladislav Lovaš - Simona Ďurbisová
Proces dosahovania cieľov patrí k tým, ktorým je v psychológii klasicky venovaná veľká pozornosť. Tá je smerovaná nielen od výskumníčok a výskumníkov zameraných na motiváciu, s ktorou sa proces dosahovania cieľov klasicky spája, ale aj zo širokého spektra iných oblastí (napr. emócie, osobnosť).
Jedným z aspektov na cieľ zameraného správania, ktorému však bola venovaná minimálna, dá sa dokonca povedať že až žiadna pozornosť, je rozhodovanie. Je to až zarážajúce pri uvedomení si faktu, že rôzne aspekty rozhodovania sa prejavujú v celom procese dosahovania cieľov - od posudzovania rôznych aspektov viacerých alternatívnych cieľov cez výber medzi nimi, rozhodnutie o zapojení zdrojov (úsilie, čas, financie, vzťahy...), priebežné monitorovanie progresu až po zhodnotenie výsledku a jeho vplyv na budúce cieľové správanie.
Ešte viac prekvapujúce je to z toho pohľadu, že s rozhodnutím priamo pracuje aj jedna z dominantných teórií vysvetľujúcich cieľovo zamerané správanie - teória mentálneho nastavenia akčných fáz (mindset theory of action phases; Gollwitzer 1999, 2012). Tá ako prvé dve fázy tohto správania vyčleňuje fázy predrozhodovaciu a porozhodovaciu, oddelené práve rozhodnutím o tom, čo bude cieľom, o ktorý sa budeme snažiť.
Třetí vydání úspěšné publikace bylo rozšířeno o aktuální společenská témata, která přinesl vývoj v posledních letech. Vyžádal si je rostoucí zájem odborné i širší veřejnosti o problematiku nežádoucích jevů. Aktualizována jsou témata sociálněpatologických jevů souvisejících s rodinou a agresivitou. Nově jsou zařazeny kapitoly týkající se nových typů závislostí (na sociálních sítích, technologiích) a zneužívání látek nezpůsobujících závislosti (vitaminy, steroidy, hormony, laxativa). Pozornost je upřena na faktory vyvolávající rozvoj těchto sociálněpatologických jevů, zejména na jejich vazbu na rodinné prostředí, a dále na možnosti jejich řešení.
Publikace bude přínosná při studiu problematiky sociálněpatologických jevů jak pro odborníky a specialisty, tak pro studenty a další případné zájemce. Mohou ji využít i pracovníci, kteří se na řešení sociálnědeviantních a patologických jevů již v praxi podílejí, a specialisté na vědeckých pracovištích. Je ale též určena vysokoškolským studentům, kteří se připravují na práci v tzv. pomáhajících profesích, tedy budoucím vychovatelům, sociálním pracovníkům, terapeutům, etopedům, speciálním pedagogům, a studentům učitelských a zdravotnických oborů. Vzhledem ke společenskému zájmu o projednávaná témata poslouží i dalším zájemcům z řad širší veřejnosti.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.