

E-kniha
Rakovina patrí medzi druhú najčastejšiu príčinu úmrtia v ľudskej populácii. Ročne je zodpovedná za približne 10 miliónov úmrtí. Onkogynekológia je jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí gynekológie. Zaoberá sa karcinómom vulvy, pošvy, krčka maternice, maternice, vajíčkovodu, vaječníka a prsníka. Vzhľadom k rozsahu problematiky sa dnes komponujú pracoviská, ktoré sa venujú len tejto problematike. Poznatky z onkogynekológie sú nevyhnutným predpokladom úspešného absolvovania štátnej skúšky, ako aj atestácie z odboru Gynekológia a pôrodníctvo.
Uvedená publikácia sa venuje problematike jednotlivých onkogynekologických ochorení. Detailne opisuje anatómiu a histológiu jednotlivých orgánov - vulva, pošva, cervix, maternica, vajíčkovod, vaječník. Pri každom karcinóme sa zaoberá jeho etiopatogenézou, klinickým obrazom, diagnostikou, klasifikáciou a liečbou. Publikácia zahŕňa materiál vhodný pre študentov lekárskych fakúlt a lekárov v atestačnej príprave.
Základné informácie:
Vysokoškolský učebný text: “Vybrané kapitoly z reumatológie pre študentov lekárskych fakúlt“je určený na pregraduálne štúdium pre študentov lekárskych fakúlt v študijnom odbore: všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo v rámci predmetu interná medicína 4. Kapitoly uvedené v danom diele zahŕňajú základy reumatológie, ktoré postačuje pre absolventa LF UPJŠ, zároveň slúži aj pre pregraduálnu prípravu v nelekárskom študijnom odbore – fyzioterapia. Uvedené informácie sú základom pre prípravu na tzv. postupovú skúšku v rámci spoločného internistického kmeňa a zároveň podkladom aj pre špecializačné štúdium v odboroch všeobecný lekár a fyziatricko- rehabilitačný lekár. Text je rozdelený na tieto časti: vyšetrovacie metódy v reumatológii, terapeutické výkony v reumatológii, autoimunitné ochorenia v reumatológii, kryštálmi indukované artritídy, infekčné artritídy, nezápalové reumatické ochorenia a metabolické ochorenia kostí. V závere je obrazová príloha k jednotlivým nozologickým jednotkám, ktoré sú podrobne opísané v texte.
E-kniha
Iveta Domoráková - Štefan Tóth - Zuzana Fagová - Kristína Čurgali - Viera Eliášová - Alexandra Kunová - Monika Holodová
Recenzovaná vysokoškolská učebnica a mikroskopický atlas je zameraná na pochopenie základnej mikroskopickej štruktúry buniek a tkanív v svetelnom mikroskope. Texty v učebnici sú doplnené bohatým súborom mikrofotografií so základnými a špecifickými farbiacimi technikami.
Všetky mikrofotografie boli pripravené autorským kolektívom na Ústave histológie a embryológie Lekárskej fakulty UPJŠ.
E-kniha
Lucia Bosáková - Zuzana Dankulincová - Daniela Fiľakovská
Publikácia s názvom Vedecká komunikácia a manažment výskumných projektov slúži ako podkladový a výučbový materiál. Jej cieľom je pomôcť študentom vysokoškolského štúdia a výskumným pracovníkom rozvinúť kompetencie dôležité pre vedeckú prácu, akými sú vedecká integrita, kritická práca s literárnymi zdrojmi, manažment výskumných projektov a vedecká komunikácia. Publikácia je rozdelená do štyroch častí.
Prvá časť je zameraná na prípravu výskumného projektu, kde je dôležité poznať základné etické princípy uplatňované vo výskumnom projekte, ale tiež byť schopný kriticky posudzovať literárne zdroje a spracovať ich. V druhej časti prináša informácie o príprave výskumných projektov a ich manažmente, vrátane ich financovania, od prípravy a plánovania, cez inicializáciu až po realizáciu, riadenie, logistiku, monitoring, vyhodnotenie a ukončenie. Tretia časť venuje pozornosť príprave, spracovaniu a prezentovaniu vedeckých výsledkov v podobe vedeckého článku, prezentácie, posteru či tlačovej správy, pokrývajúc tak nielen odborné, ale aj laické publikum.
Záverečná štvrtá časť prináša informácie o komunikácii s vedeckým časopisom, či už ide o proces zasielania, revidovania článku až po jeho publikovanie, alebo o proces posudzovania vedeckej práce editormi vedeckých časopisov v procese skríningu a rovesníckeho posudzovania.
E-kniha
Adriana Boleková - Natália Hvizdošová (eds.)
Košický morfologický deň je každoročné májové stretnutie morfológov, ktorého sa zúčastňujú najmä košické morfologické pracoviská. Pri tejto príležitosti sa pravidelne vydáva zborník vedeckých prác. Tohoročný zborník je vydaný pri príležitosti 27. košického morfologického dňa. V zborníku autori prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií a výskumných prác.
Vysokoškolská učebnica je svojim rozsahom, obsahom, formou a spôsobom spracovania určená pre študentov bakalárskeho študijného programu Fyzioterapia. Je zameraná na získanie základných vedomostí z oblasti gynekológie a pôrodníctva.
Učebnica pozostáva z dvoch hlavných kapitol: vybrané kapitoly z gynekológie a vybrané kapitoly z pôrodníctva. Prvá kapitola je členená na 6 podkapitol. Autor v nich uvádza anatómiu ženských genitálií, základy gynekologického vyšetrenia, zápaly ženských pohlavných orgánov a sexuálne prenosné ochorenia. Záver prvej kapitoly je venovaný benígnym a malígnym nádorovým ochoreniam ženských genitálií. Druhá kapitola je členená tiež na 6 podkapitol, v ktorých autor sa venuje prenatálnej starostlivosti, uloženiu plodu v maternici, pôrodu, pridruženým ochoreniam v tehotenstve a potratom.
Učebnica je napísaná v rozsahu 83 strán. Uvedený text obsahuje 35 obrázkov, 9 tabuliek, zoznam skratiek a značiek a zoznam použitej literatúry. Autor cituje 35 prevažne zahraničných citácií.
E-kniha
Sylvia Dražilová - Laura Gombošová - Martin Janičko - Ľubomír Skladaný - Eduard Veseliny
Vysokoškolské učebné texty sú zamerané na pregraduálnych študentov medicíny a mladých lekárov zaradených do špecializačného vzdelávania v gastroenterológii, hepatológii a vnútornom lekárstve.
Snahou autorov bolo do určitej miery nahradiť chýbajúcu koncíznu a stručnú učebnicu gastroenterológie a hepatológie pre študentov medicíny, ale zároveň priniesť aj konkrétne, priamo použiteľné informácie pre mladých lekárov na lôžkových oddeleniach poskytujúcich zdravotnú starostlivosť pre týchto pacientov.
Význam vedomia pre každého človeka ale aj pre poznávanie je taký rozhodujúci, že by bolo nesprávne hovoriť o ňom iba pri psychických procesoch, lebo je jadrom ľudskej individuality a práve vedomím sa človek odlišuje od ostatných živých tvorov.
Je potešujúce, že nová oblasť poznávania označovaná ako veda o mysli začína sa vedomím zaoberať podrobnejšie a vylučuje tvrdenia, že vedomie nejestvuje hoci zatiaľ hovorí podľa mojej mienky iba o bazálnom vedomí a jej interpretácie prekračujú zistené fakty.
V svojej odbornej činnosti a aj v učebniciach som rozlišoval dve cesty poznávania vedomia a iba postupne som si uvedomil, že mám pred sebou dva úrovne vedomia. V tejto práci rozlišujem tieto dve úrovne:
Ak bazálne vedomie vyjadruje bdenie a spánok, tiež pozornosť a gnostické rozpoznávanie, teda idiognózia a somatognózia, rozvinuté vedomie predpokladá reč a vytvára také prejavy, ktoré označujeme ako duševné, teda identita, sebarealizáciu, čo vyjadruje schopnosť uvedomovania si seba, okolia, spoločnosti ale aj všetkého čo sme schopní poznať.
Také chápanie je blízke výkladu fyziológa Pavlova o dvoch signálnych sústavách a chápaniu Poppera o treťom svete ale aj ďalšie náhľady, nikto však neurobil určitejšie závery a nedošiel k náhľadu, že naše vedomie má dvojvrstevnú podobu, dve úrovne.
Napriek rozsiahlej a takmer neprehľadnej literatúre vieme o vedomí málo, okrem toho, že je to schopnosť uvedomovania, teda schopnosť uvedomiť si, že jestvujem, že som, že jestvujú aj iní ľudia, že jestvuje niečo čo označujeme ako svet ako nepredstaviteľný vesmír. Uvedomujem si, že som individualitou jedinečnou, ale limitovanou narodením a smrťou a že mám aj zmysel svojho bytia. Toto uvedomovanie, akokoľvek spochybňované je pre človeka prítomné v jeho poznávaní, hoci nemáme zmysly, ktorými by sme vedeli lokalizovať jeho prítomnosť v mozgu, ale svojou charakteristikou s dynamikou a integráciou má však duševný charakter, odlišný od ostatných prejavov mozgovej činnosti.
Práca sa pokúša v deviatich kapitolách osvetliť, čo sa chápe pojmom bazálne a rozvinuté vedomie a možno ju rozdeliť do troch okruhov:
V prvých šiestich kapitolách diela hovorí o vedomí ako o doméne bytia človeka, podáva sa preto výklad vedomia a jeho rozlíšenie, potom sa hovorí o kolobehu života a rozvoji vedomia, kladie sa otázka vedomia u stavovcov, potom náhľady filozofické a metodológia skúmania vedomia. Nasledujú ďalšie kapitoly, ktoré analyzujú podrobnejšie dve formy, úrovne vedomia, sú to kapitoly 7-9, začínajú analýzou individuality človeka, lebo to je báza vedomia aj jeho foriem, ďalej kapitoly o bazálnom vedomí a rozvinutom vedomí, čo považujem za jadro predkladanej práce. Napokon sa opisujú niektoré poruchy vedomia, ktoré dokladajú realitu vedomia v podobe jej porúch ale aj možnosti rozlíšenia dvoch úrovní, ktoré sa dajú zistiť pri starostlivom štúdiu a pri práci s chorými.
Mária Pallayová - Štefan Kujaník
Vysokoškolské učebné texty s názvom: "Textbook of Practical Physiology, Part I – Cardiovascular Physiology" autorov Mária Pallayová a Štefan Kujaník sú určené predovšetkým pre praktickú výučbu predmetu Lekárska fyziológia študentom Lekárskej fakulty v študijných programoch všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo, vyučovaným v anglickom jazyku.
Učebné texty sa venujú základným kardiovaskulárnym fyziologickým princípom a metodikám vyšetrenia kardiovaskulárneho systému, čím predstavujú užitočný praktický doplnok základnej odbornej fyziologickej literatúry. Jednotlivé praktické úlohy sú zostavené tak, aby viedli študentov medicíny nielen k získavaniu vlastných výsledkov, ale aj k lepšiemu pochopeniu zložitých regulácií a vzťahov v kardiovaskulárnej fyziológii.
Rozsah odborného textu je 91 strán formátu B5, napísaných v anglickom jazyku, ktoré sú rozdelené do dvanástich kapitol. Kapitoly majú jednotnú úpravu s členením na Úvod, v ktorom autori vysvetľujú podstatu skúmaného problému, nasleduje Princíp a za ním vysvetlenie dôležitosti danej praktickej znalosti a jej významu pre praktickú medicínu. Časti Materiál a Postup slúžia ako návod na vykonanie praktickej úlohy. Každá úloha končí inštrukciou na prípravu protokolu a citovanou literatúrou k príslušnej kapitole. Vhodným doplnením učebných textov sú vysvetľujúce obrázky a grafy a záznamové tabuľky, ktoré uľahčujú pochopenie podstaty problému a napomáhajú čitateľovi porozumieť jednotlivým úlohám a príprave protokolov.
Autori
E-kniha
Ivana Hockicková- Ondrej Zahornacký a kol.
Vysokoškolský učebný text Vybrané kapitoly z infektológie je komplexným učebným materiálom o vybraných infekčných ochoreniach pre študentov medicíny ako aj iných zdravotníckych odborov. Je primárne určená študentom všeobecného a zubného lekárstva. Jedná sa o prvú učebnicu tohto typu, ktorej cieľom je poskytnúť študentom ucelené informácie o rôznych typoch infekčných ochorení, o ich príčinách, typických príznakoch, diagnostike, liečbe a prevencii. Je rozdelená celkovo do 18 kapitol . Učebnica je písaná v súlade s najnovšími poznatkami o infekčných ochoreniach a je základom pre úspešné zvládnutie predmetu Infektológia.
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne a progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
E-kniha
Učebný text sa venuje poruchám srdcového rytmu. Kniha je určená pre študentov medicíny. V publikácii sú jednoduchou formou charakterizované bradykardické a tachykardické poruchy srdcového rytmu. Je vysvetlený mechanizmus porúch rytmu, klinický obraz, diagnostika a diferenciálna diagnostika porúch rytmu a liečba. Najväčší dôraz sa kladie na rozpoznanie poruchy rytmu pomocou povrchového EKG záznamu. Všetky poruchy rytmu sú vysvetlené na klinických EKG záznamoch.
V závere je uvedený EKG kvíz, ktorý obsahuje 27 klinických EKG záznamov.
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov zubného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 54 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne zmeny, progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
Predkladaný materiál obsahuje komplexný pohľad na rehabilitáciu pacientov v neurológii. Je druhým kompletne prepracovaným a rozšíreným vydaním skrípt - Prehľad neurológie pre fyzioterapeutov. Obsahuje údaje o etiológii neurologických ochorení, patofyziológii, vyšetrení vo fyzioterapii a možnosti konzervatívnej liečby. Zo špeciálnych liečebných metód je podrobnejšie rozpísaná facioorálna terapia, Akrálna koaktivačná terapia a možnosti diagnostiky a tréningu kognitívnych funkcií. V prílohách sú popísané štandardizované dotazníkové metódy, ktoré je možné použiť v záverečných prácach . Súčasťou publikácie je aj kapitola o vertebrogénnych syndrómoch, ktoré majú v neurologickej problematike široké zastúpenie.
S vývojom endovaskulárnej chirurgie dochádza postupne k rozvoju stentingu ACI. Minimálne invazívny prístup spravil túto metodiku vhodnú pre pacientov s vážnymi konkomitatnými kardiálnymi alebo pľúcnymi ochoreniami. Ďalšou výhodou v porovnaní s chirurgickou liečbou bol lepší prístup k ACI u pacientov po rádioterapii, po predchádzajúcich operáciách na krku, ale aj u pacientov so stenózami blízko lebečnej bázy. Porovnanie CEA vs CAS je zaujímavou a diskutabilnou témou mnohých štúdií. Avšak, aj napriek celosvetovému mohutnému rozvoju endovaskulárnej liečby karotická endarterektómia ostáva zlatým štandardom liečby stenózy ACI u symptomatických aj asymptomatických pacientov.
V tejto monografii by sme radi akcentovali a systematizovali problematiku chirurgickej prevencie CMP z pohľadu cievneho chirurga.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.