V našej novej elektronickej učebnici ZÁKLADY HISTOLÓGIE II - Učebnica a atlas mikroskopickej anatómie orgánov predkladáme študentom a odbornej verejnosti základné údaje k mikroskopickej štruktúre orgánov spolu s bohatou obrazovou dokumentáciou štruktúry orgánov a prehľadnou legendou k mikrofotografiám. Všetky histologické preparáty pochádzajú z archívu Ústavu histológie a embryológie, ktoré sa používajú na praktických cvičeniach a sú zahrnuté aj do výučbových prezentácií. Elektronická učebnica je určená pre štúdium pregraduálnych a postgraduálnych študentov všeobecného a zubného lekárstva na lekárskych fakultách a tiež pre študentov veterinárskeho lekárstva a farmácie, študentov biológie na prírodovedeckých fakultách. Učebnica je koncipovaná tak, aby študenti našli jasné vysvetlenie väčšiny medicínskych termínov a tiež aby si mohli utvrdiť odbornú terminológiu v latinskom jazyku. Výhodou elektronickej učebnice je aj možnosť zväčšovania mikroskopických fotografií a tým sledovanie detailnej štruktúry, bez kvalitatívnej zmeny sledovaného obrazu. Mikrofotografie použité v atlase boli vyhotovené na zariadeniach: Zeiss Promicra a Olympus BX50 s digitálnou kamerou Canon EOS 2000D a softvérom QP Industrial 3.2.
The publication is a continuation of the already published university textbook"Ultrasound Anatomy 1" and fills the gap in the medical literary market concerning the ultrasound view of peripheral nerves and vessels of the limbs, and neck as well.
Vysokoškolský učebný text „Vyšetrovacie metódy v diabetológii“ je určený študentom medicíny, poslúži im v príprave na skúšku z internej propedeutiky, ale najmä v príprave pred štátnou záverečnou skúškou z internej medicíny. V úvode sa venuje klasifikácii a diagnostickým kritériám diabetes mellitus. Popisuje vyšetrovacie možnosti (klinické, laboratórne, zobrazovacie) jednotlivých typov cukrovky ako aj jej akútnych a chronických komplikácií. V závere je uvedená diagnostika a klasifikácia jednotlivých zložiek metabolického syndrómu, obezity a dyslipidémií.
Témou predkladanej vysokoškolskej učebnice je zhrnutie základných vybraných poznatkovo hygieny – environmentálnej medicíny. V skriptách sú zahrnuté významné oblasti environmentálnej medicíny ako vedeckého smeru: základy environmentálnej medicíny, zdravie a prevencia, problematika environmentálneho zdravia a hodnotenia rizika z možnej expozície, problematika znečistenia ovzdušia, znečistenie interiéru, problematika pitnej vody, pôsobenie pôdy a tuhého odpadu na zdravie, ďalej problematika bývania, výživy a vplyvu pracovných podmienok na zdravie. Z výživových faktorov sa skriptá venujú problematike racionálnej výživy, popisujú jednotlivé zložky výživy, ale zaoberajú sa aj problematikou hygieny výživy a možnosťami vzniku alimentárnych infekcií.
Vysokoškolská učebnica má v manuskripte rukopisu 199 strán, je rozdelená na 12 základných kapitol, obsahuje 36 literárnych citácií. V úvode sa uvádza problematika kategorizácie ochorení a definujú sa základné pojmy zdravia, prevencie. Ďalšie kapitoly sa zaoberajú vybranými horeuvedenými kapitolami hygieny.
Táto vysokoškolská učebnica vychádza ako základná vysokoškolská učebnica pre študentov všeobecného lekárstva v jazyku anglickom, pre študentov bakalárskych a magisterských odborov lekárskych fakúlt - hlavne bakalárskeho a magisterského odboru „Verejné zdravotníctvo“. Študenti všeobecného lekárstva a stomatológie môžu tiež tieto učebné texty používať ako vzdelávaciu pomôcku pri štúdiu ostatných predmetov v rámci výuky verejného zdravotníctva.
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľskej starostlivosti u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému. Je určená pre poslucháčov odboru ošetrovateľstvo v rámci pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania, sestrám pracujúcim v tejto oblasti, ako aj ďalším odborníkom z nelekárskych vedných disciplín, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o pacientov s kardio-vaskulárnymi chorobami.
Jazva na maternici je v súčasnosti významným medicínskym problémom. Najčastejšie sú jazvy na maternici po cisárskom reze, ktorý je jednou z najčastejších laparotomických operácii (Yazicioglu et al., 2006). Frekvencia cisárskeho rezu stúpla medzi rokmi 1990 a 2014 v USA z 21,2 % na 32,2 % (Hamilton et al., 2015) 2, vo Veľkej Británii z 12 % na 26,2 % (NHS Maternity Statistics - England, 2013-14: Summary Report, 2015) a v Slovenskej republike z 8,7 % na 31 % (Národné centrum zdravotníckych informácii, 2016).
Po cisárskom reze (SC) hrozí abnormálne hojenie uterotomickej rany, ktorého následkom môže dôjsť k vzniku niektorých patologických stavov v konsekutívnych graviditách (ruptúra maternice, ektopická gravidita v jazve po cisárskom reze, poruchy placentácie) (Seow et al., 2004; Oyelese a Smulian, 2006; Fitzpatrick et al., 2012). Okrem toho sa defekt v jazve po cisárskom reze spája s chronickou dysmenoreou, chronickou pánvovou bolesťou, infertilitou a postmenštruačným spottingom (Wang et al., 2009; Bij de Vaate et al., 2011).
Ultrazvuk je cennou vyšetrovacou metódou pri diagnosticko - terapeutickom menežmente týchto patologických stavov.
Vysokoškolský učebný text Vybrané kapitoly z infektológie je komplexným učebným materiálom o vybraných infekčných ochoreniach pre študentov medicíny ako aj iných zdravotníckych odborov. Je primárne určená študentom všeobecného a zubného lekárstva. Jedná sa o prvú učebnicu tohto typu, ktorej cieľom je poskytnúť študentom ucelené informácie o rôznych typoch infekčných ochorení, o ich príčinách, typických príznakoch, diagnostike, liečbe a prevencii. Je rozdelená celkovo do 18 kapitol . Učebnica je písaná v súlade s najnovšími poznatkami o infekčných ochoreniach a je základom pre úspešné zvládnutie predmetu Infektológia.
Známe príslovie hovorí: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“ S týmto vedomím je koncipovaná elektronická verzia učebných textov, keďže sme presvedčení, že praktická laboratórna skúsenosť je nenahraditeľná a má stále svoj význam vo vysokoškolskom štúdiu.
V predložených učebných textoch nájdete súbor experimentov, ktoré vhodnou formou dopĺňajú a pomáhajú lepšie pochopiť teoretické vedomosti získané tak samoštúdiom, ako aj z prednášok. Zároveň táto e-verzia umožňuje študentom po vytlačení a následnom vyplnení jednotlivých tabuliek, pozorovaní a záverov, predložiť ich ako laboratórny protokol, ktorý potvrdzuje, že uvedené úlohy zvládli.
Vysokoškolské učebné texty sú zamerané na pregraduálnych študentov medicíny a mladých lekárov zaradených do špecializačného vzdelávania v gastroenterológii, hepatológii a vnútornom lekárstve.
Snahou autorov bolo do určitej miery nahradiť chýbajúcu koncíznu a stručnú učebnicu gastroenterológie a hepatológie pre študentov medicíny, ale zároveň priniesť aj konkrétne, priamo použiteľné informácie pre mladých lekárov na lôžkových oddeleniach poskytujúcich zdravotnú starostlivosť pre týchto pacientov.
Cieľom učebných textov je poskytnúť študentom medicíny a príbuzných odborov poznatky o základných imunologických metódach, ktoré sa využívajú v klinickej praxi. V učebných textoch sú zahrnuté metódy na vyšetrenie fagocytózy, komplementu, imunoglobulínov, autoprotilátok, HLA molekúl a T lymfocytov. Súčasťou textov sú aj postupy pre izoláciu a stanovenie počtu vybraných typov buniek imunitného systému. Kombinácia klasických metód (rozetové testy, fluorescenčná mikroskopia) a moderných metód (napríklad prietoková cytometria a ELISPOT) umožňuje orientáciu v základných laboratórnych metódach imunológie.
Dyslipidémie patria k hlavným rizikovým faktorom rozvoja kardiovaskulárnych ochorení. V posledných rokoch prebehli rozsiahle výskumy a na nich založené zmeny odporučení v terapeutických postupoch dyslipidémií. Tieto skriptá majú za cieľ poskytnúť čitateľovi v úvodných kapitolách informácie o základnom manažmente pacientov s dyslipidémiami, postupy, cieľové hladiny a dostupné lieky a ich kombinácie pri dosahovaní cieľových hladín so zameraním na praktický aspekt liečby dyslipidémií. V špeciálnej časti skrípt je uskutočnený prehľad základných charakteristík, štúdií jednotlivých dostupných hypolipemík, ako aj hypolipemík ktoré ešte nie sú na našom trhu, prípadne sú ešte v štádiu klinických testov.
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľstva vo vnútornom lekárstve. Je určená predovšetkým poslucháčom odboru ošetrovateľstvo, ale i sestrám pracujúcim v tejto špecializácii.
Vysokoškolská učebnica nadväzuje na predchádzajúce dve časti Ošetrovateľský proces vo vnútornom lekárstve I (Sováriová Soósová, 2006) a Ošetrovateľský proces vo vnútornom lekárstve II (Suchanová, 2007).
Učebnica je členená do štyroch kapitol, v ktorých sa venujeme poruchám vodného a elektrolytového hospodárstva a acidobázickej rovnováhy, ochoreniam obličiek a močových ciest, chorobám endokrinného a pohybového systému. Kapitoly sú rovnako členené. Každá kapitola začína vyšetrovacími metódami najčastejšie používanými v danej oblasti. Ďalšie subkapitoly sú zamerané na ošetrovateľskú starostlivosť pri vybraných ochoreniach určitého telesného systému. Každá subkapitola pozostáva z klinického úvodu (charakteristika ochorenia, jeho etiológia, klinický obraz, diagnostika a liečba) a ošetrovateľskej starostlivosti pri danom ochorení, ktorá zahŕňa posúdenie, stanovenie ošetrovateľských diagnóz a plánovanie ošetrovateľskej starostlivosti (stanovenie cieľov, výsledných kritérií a plán možných intervencií). Predstavuje určitú modelovú jednotku poskytujúcu rámec a algoritmus postupov na zvládnutie ošetrovateľskej starostlivosti metódou ošetrovateľského procesu.
Etika ako veda o správnom realizovaní sa človeka v rôznych oblastiach života sa prenáša aj do environmentu. Pre pochopenie etických aspektov v tejto oblasti je veľmi dôležitá dôkladná znalosť jednotlivých zložiek životného prostredia ako aj ich vplyv nielen na človeka a celú živú prírodu vôbec. Preto otázky vplyvu životného prostredia sú čoraz viac v popredí záujmu aj z pohľadu etického v nadväznosti aj na existujúce právne normy. Moderný civilizačný proces je charakterizovaný prudkým rozvojom vedy a techniky. Avšak tento vývoj prináša na jednej strane zvyšovanie životnej úrovne, na druhej strane má svoje negatívne sprievodné javy. Výsledkom je narušenie ekologických, biologických a prírodných podmienok života, hlavne v oblastiach priemyselných centier. Rozvoj jednotlivých odvetví priemyslu má za následok produkciu kvapalných, plynných a tuhých odpadov, vznik škodlivých rizikových faktorov, ohrozujúcich jednotlivé zložky živej prírody, vrátane človeka. Môže dochádzať k zvýšenej bioakumulácii rizikových chemických prvkov v organizme, ktoré svojím pôsobením predstavujú potenciálne riziko aj z hľadiska karcinogenézy a mutagenézy. Významnou úlohou spoločnosti je z tohto dôvodu vytvárať podmienky na zabránenie úniku emisií a znižovať ich koncentráciu na čo najmenšiu, spoločensky a biologicky únosnú mieru. Hodnotenie biologických účinkov škodlivín sa opiera o experimentálne a epidemiologické štúdie. Poznatky o koncentrácii a dĺžke expozície sú rozhodujúce pre uplatnenie vzťahov dávka – účinok a pre stanovenie najvyšších prípustných koncentrácií znečisťujúcej látky. Zdravie populácie ako univerzálna hodnota a primárne ľudské právo predstavuje základný ekonomický zdroj nielen pre jedinca, ale aj pre celú spoločnosť. Súčasný stav životného prostredia významne ovplyvňuje genofond rastlín a živočíchov, prostredníctvom potravového reťazca aj zdravotný stav obyvateľstva. V posledných rokoch sa hromadia informácie varujúce pred katastrofálnymi účinkami bezohľadnej priemyselnej devastácie prírodného bohatstva, zásob úrodnej pôdy, znečisťovania ovzdušia a vodných zdrojov a zásahov do ekologickej rovnováhy flóry a fauny. Jedným z hlavných východísk riešenia vzťahu človeka a životného prostredia sa stáva plánovaná ochrana prírody a racionálne využívanie prírodných zdrojov. V neposlednom rade aj široký rozvoj nielen environmentálnej, ale aj etickej výchovy a vzdelávania.
Predkladaná multimediálna vysokoškolská učebnica je určená študentom bakalárskeho študijného programu v odbore ošetrovateľstvo, nevynímajúc tak lekárske a zdravotnícke študijné odbory. Zámerom predkladanej publikácie je podať komplexný pohľad na podstatu chirurgického ošetrovateľstva so zameraním sa na metódu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti – ošetrovateľský proces. Komplexne popisuje jednotlivé kroky perioperačnej ošetrovateľskej starostlivosti a následné možné komplikácie spojené s chirurgickým výkonom. Dokumentuje prehĺbenie poznatkov a tréningu zručností v otázkach manažmentu ošetrovania chronických rán. Rešpektuje kultúru bezpečnosti pacienta a zdravotníckeho personálu. Vysokoškolská učebnica využíva metódy elektronického vzdelávania v kombinácii s tradičným prezenčným vzdelávaním. Vychádza z najnovších zdrojov, rešpektuje koncepciu poskytovania zdravotnej starostlivosti a profesionálnej prípravy sestier.
Učebný text „Chirurgia srdca pre medikov“ vzniká ako odpoveď na opakované požiadavky študentov Lekárskej fakulty UPJŠ o študijný materiál pre prípravu na štátnu skúšku z chirurgie. Obsahovo text zodpovedá požadovaným vedomostiam z kardiochirurgie, potrebným na absolvovanie štátnej skúšky z chirurgie. Zorientovanie sa v problematike srdcovej chirurgie nie je potrebné len pre študentov, ktorých smerovanie bude s daným odborom úzko súvisieť. Základné vedomosti zo srdcovej chirurgie sú potrebné pre každého absolventa lekárskej fakulty v odbore všeobecné lekárstvo. Poznanie možností liečby, ale aj možných komplikácií jednotlivých kardiochirurgických postupov, je nutné pre väčšinu medicínskych špecializácií. Len pri zvládnutí základov každého medicínskeho odboru, môže byť pacient správne, adekvátne a moderne manažovaný.
Košický morfologický deň je každoročné májové stretnutie morfológov, ktorého sa zúčastňujú najmä košické morfologické pracoviská. Pri tejto príležitosti sa pravidelne vydáva zborník vedeckých prác.
Tohoročný zborník je vydaný pri príležitosti 23. košického morfologického dňa, ktorý sa však neuskutočnil kvôli zlej epidemiologickej situácii.
V zborníku autori prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií a výskumných prác.
Psychology is becoming increasingly important in people's lives. It is significant to research human behaviour and how people interact with their environment, as well as how they develop physically, mentally, emotionally, and socially. A rising number of people have been both physically and mentally harmed in recent years as a result of cognitive, emotional, or behavioural disorders. It was determined that a study book on psychology for medical students was required. Presented study book Psychology in Medicine gives students a fundamental insight into patients´ behaviour in general, and demonstrates the role of psychology in relieving health concerns in particular. It includes topics of medical psychology and clinical psychology that are applied in health care. The chapters address the basic principles of human behaviour, communication between patients and physicians, personality psychology, psychodiagnostic techniques, psychotherapy treatment, abnormal psychology, dealing with stressful events and physical illnesses. The study textbook also emphasises the importance of good mental health and self-care in a doctor's practise. There is a hope that this book will provide both a source of information and inspiration for doctors and all health care professionals.
The publication is a continuation of the already published university textbook"Ultrasound Anatomy 1" and fills the gap in the medical literary market concerning the ultrasound view of peripheral nerves and vessels of the limbs, and neck as well.
Vysokoškolský učebný text „Vyšetrovacie metódy v diabetológii“ je určený študentom medicíny, poslúži im v príprave na skúšku z internej propedeutiky, ale najmä v príprave pred štátnou záverečnou skúškou z internej medicíny. V úvode sa venuje klasifikácii a diagnostickým kritériám diabetes mellitus. Popisuje vyšetrovacie možnosti (klinické, laboratórne, zobrazovacie) jednotlivých typov cukrovky ako aj jej akútnych a chronických komplikácií. V závere je uvedená diagnostika a klasifikácia jednotlivých zložiek metabolického syndrómu, obezity a dyslipidémií.
Témou predkladanej vysokoškolskej učebnice je zhrnutie základných vybraných poznatkovo hygieny – environmentálnej medicíny. V skriptách sú zahrnuté významné oblasti environmentálnej medicíny ako vedeckého smeru: základy environmentálnej medicíny, zdravie a prevencia, problematika environmentálneho zdravia a hodnotenia rizika z možnej expozície, problematika znečistenia ovzdušia, znečistenie interiéru, problematika pitnej vody, pôsobenie pôdy a tuhého odpadu na zdravie, ďalej problematika bývania, výživy a vplyvu pracovných podmienok na zdravie. Z výživových faktorov sa skriptá venujú problematike racionálnej výživy, popisujú jednotlivé zložky výživy, ale zaoberajú sa aj problematikou hygieny výživy a možnosťami vzniku alimentárnych infekcií.
Vysokoškolská učebnica má v manuskripte rukopisu 199 strán, je rozdelená na 12 základných kapitol, obsahuje 36 literárnych citácií. V úvode sa uvádza problematika kategorizácie ochorení a definujú sa základné pojmy zdravia, prevencie. Ďalšie kapitoly sa zaoberajú vybranými horeuvedenými kapitolami hygieny.
Táto vysokoškolská učebnica vychádza ako základná vysokoškolská učebnica pre študentov všeobecného lekárstva v jazyku anglickom, pre študentov bakalárskych a magisterských odborov lekárskych fakúlt - hlavne bakalárskeho a magisterského odboru „Verejné zdravotníctvo“. Študenti všeobecného lekárstva a stomatológie môžu tiež tieto učebné texty používať ako vzdelávaciu pomôcku pri štúdiu ostatných predmetov v rámci výuky verejného zdravotníctva.
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľskej starostlivosti u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému. Je určená pre poslucháčov odboru ošetrovateľstvo v rámci pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania, sestrám pracujúcim v tejto oblasti, ako aj ďalším odborníkom z nelekárskych vedných disciplín, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o pacientov s kardio-vaskulárnymi chorobami.
Jazva na maternici je v súčasnosti významným medicínskym problémom. Najčastejšie sú jazvy na maternici po cisárskom reze, ktorý je jednou z najčastejších laparotomických operácii (Yazicioglu et al., 2006). Frekvencia cisárskeho rezu stúpla medzi rokmi 1990 a 2014 v USA z 21,2 % na 32,2 % (Hamilton et al., 2015) 2, vo Veľkej Británii z 12 % na 26,2 % (NHS Maternity Statistics - England, 2013-14: Summary Report, 2015) a v Slovenskej republike z 8,7 % na 31 % (Národné centrum zdravotníckych informácii, 2016).
Po cisárskom reze (SC) hrozí abnormálne hojenie uterotomickej rany, ktorého následkom môže dôjsť k vzniku niektorých patologických stavov v konsekutívnych graviditách (ruptúra maternice, ektopická gravidita v jazve po cisárskom reze, poruchy placentácie) (Seow et al., 2004; Oyelese a Smulian, 2006; Fitzpatrick et al., 2012). Okrem toho sa defekt v jazve po cisárskom reze spája s chronickou dysmenoreou, chronickou pánvovou bolesťou, infertilitou a postmenštruačným spottingom (Wang et al., 2009; Bij de Vaate et al., 2011).
Ultrazvuk je cennou vyšetrovacou metódou pri diagnosticko - terapeutickom menežmente týchto patologických stavov.
Vysokoškolský učebný text Vybrané kapitoly z infektológie je komplexným učebným materiálom o vybraných infekčných ochoreniach pre študentov medicíny ako aj iných zdravotníckych odborov. Je primárne určená študentom všeobecného a zubného lekárstva. Jedná sa o prvú učebnicu tohto typu, ktorej cieľom je poskytnúť študentom ucelené informácie o rôznych typoch infekčných ochorení, o ich príčinách, typických príznakoch, diagnostike, liečbe a prevencii. Je rozdelená celkovo do 18 kapitol . Učebnica je písaná v súlade s najnovšími poznatkami o infekčných ochoreniach a je základom pre úspešné zvládnutie predmetu Infektológia.
Známe príslovie hovorí: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“ S týmto vedomím je koncipovaná elektronická verzia učebných textov, keďže sme presvedčení, že praktická laboratórna skúsenosť je nenahraditeľná a má stále svoj význam vo vysokoškolskom štúdiu.
V predložených učebných textoch nájdete súbor experimentov, ktoré vhodnou formou dopĺňajú a pomáhajú lepšie pochopiť teoretické vedomosti získané tak samoštúdiom, ako aj z prednášok. Zároveň táto e-verzia umožňuje študentom po vytlačení a následnom vyplnení jednotlivých tabuliek, pozorovaní a záverov, predložiť ich ako laboratórny protokol, ktorý potvrdzuje, že uvedené úlohy zvládli.
Vysokoškolské učebné texty sú zamerané na pregraduálnych študentov medicíny a mladých lekárov zaradených do špecializačného vzdelávania v gastroenterológii, hepatológii a vnútornom lekárstve.
Snahou autorov bolo do určitej miery nahradiť chýbajúcu koncíznu a stručnú učebnicu gastroenterológie a hepatológie pre študentov medicíny, ale zároveň priniesť aj konkrétne, priamo použiteľné informácie pre mladých lekárov na lôžkových oddeleniach poskytujúcich zdravotnú starostlivosť pre týchto pacientov.
Cieľom učebných textov je poskytnúť študentom medicíny a príbuzných odborov poznatky o základných imunologických metódach, ktoré sa využívajú v klinickej praxi. V učebných textoch sú zahrnuté metódy na vyšetrenie fagocytózy, komplementu, imunoglobulínov, autoprotilátok, HLA molekúl a T lymfocytov. Súčasťou textov sú aj postupy pre izoláciu a stanovenie počtu vybraných typov buniek imunitného systému. Kombinácia klasických metód (rozetové testy, fluorescenčná mikroskopia) a moderných metód (napríklad prietoková cytometria a ELISPOT) umožňuje orientáciu v základných laboratórnych metódach imunológie.
Dyslipidémie patria k hlavným rizikovým faktorom rozvoja kardiovaskulárnych ochorení. V posledných rokoch prebehli rozsiahle výskumy a na nich založené zmeny odporučení v terapeutických postupoch dyslipidémií. Tieto skriptá majú za cieľ poskytnúť čitateľovi v úvodných kapitolách informácie o základnom manažmente pacientov s dyslipidémiami, postupy, cieľové hladiny a dostupné lieky a ich kombinácie pri dosahovaní cieľových hladín so zameraním na praktický aspekt liečby dyslipidémií. V špeciálnej časti skrípt je uskutočnený prehľad základných charakteristík, štúdií jednotlivých dostupných hypolipemík, ako aj hypolipemík ktoré ešte nie sú na našom trhu, prípadne sú ešte v štádiu klinických testov.
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľstva vo vnútornom lekárstve. Je určená predovšetkým poslucháčom odboru ošetrovateľstvo, ale i sestrám pracujúcim v tejto špecializácii.
Vysokoškolská učebnica nadväzuje na predchádzajúce dve časti Ošetrovateľský proces vo vnútornom lekárstve I (Sováriová Soósová, 2006) a Ošetrovateľský proces vo vnútornom lekárstve II (Suchanová, 2007).
Učebnica je členená do štyroch kapitol, v ktorých sa venujeme poruchám vodného a elektrolytového hospodárstva a acidobázickej rovnováhy, ochoreniam obličiek a močových ciest, chorobám endokrinného a pohybového systému. Kapitoly sú rovnako členené. Každá kapitola začína vyšetrovacími metódami najčastejšie používanými v danej oblasti. Ďalšie subkapitoly sú zamerané na ošetrovateľskú starostlivosť pri vybraných ochoreniach určitého telesného systému. Každá subkapitola pozostáva z klinického úvodu (charakteristika ochorenia, jeho etiológia, klinický obraz, diagnostika a liečba) a ošetrovateľskej starostlivosti pri danom ochorení, ktorá zahŕňa posúdenie, stanovenie ošetrovateľských diagnóz a plánovanie ošetrovateľskej starostlivosti (stanovenie cieľov, výsledných kritérií a plán možných intervencií). Predstavuje určitú modelovú jednotku poskytujúcu rámec a algoritmus postupov na zvládnutie ošetrovateľskej starostlivosti metódou ošetrovateľského procesu.
Etika ako veda o správnom realizovaní sa človeka v rôznych oblastiach života sa prenáša aj do environmentu. Pre pochopenie etických aspektov v tejto oblasti je veľmi dôležitá dôkladná znalosť jednotlivých zložiek životného prostredia ako aj ich vplyv nielen na človeka a celú živú prírodu vôbec. Preto otázky vplyvu životného prostredia sú čoraz viac v popredí záujmu aj z pohľadu etického v nadväznosti aj na existujúce právne normy. Moderný civilizačný proces je charakterizovaný prudkým rozvojom vedy a techniky. Avšak tento vývoj prináša na jednej strane zvyšovanie životnej úrovne, na druhej strane má svoje negatívne sprievodné javy. Výsledkom je narušenie ekologických, biologických a prírodných podmienok života, hlavne v oblastiach priemyselných centier. Rozvoj jednotlivých odvetví priemyslu má za následok produkciu kvapalných, plynných a tuhých odpadov, vznik škodlivých rizikových faktorov, ohrozujúcich jednotlivé zložky živej prírody, vrátane človeka. Môže dochádzať k zvýšenej bioakumulácii rizikových chemických prvkov v organizme, ktoré svojím pôsobením predstavujú potenciálne riziko aj z hľadiska karcinogenézy a mutagenézy. Významnou úlohou spoločnosti je z tohto dôvodu vytvárať podmienky na zabránenie úniku emisií a znižovať ich koncentráciu na čo najmenšiu, spoločensky a biologicky únosnú mieru. Hodnotenie biologických účinkov škodlivín sa opiera o experimentálne a epidemiologické štúdie. Poznatky o koncentrácii a dĺžke expozície sú rozhodujúce pre uplatnenie vzťahov dávka – účinok a pre stanovenie najvyšších prípustných koncentrácií znečisťujúcej látky. Zdravie populácie ako univerzálna hodnota a primárne ľudské právo predstavuje základný ekonomický zdroj nielen pre jedinca, ale aj pre celú spoločnosť. Súčasný stav životného prostredia významne ovplyvňuje genofond rastlín a živočíchov, prostredníctvom potravového reťazca aj zdravotný stav obyvateľstva. V posledných rokoch sa hromadia informácie varujúce pred katastrofálnymi účinkami bezohľadnej priemyselnej devastácie prírodného bohatstva, zásob úrodnej pôdy, znečisťovania ovzdušia a vodných zdrojov a zásahov do ekologickej rovnováhy flóry a fauny. Jedným z hlavných východísk riešenia vzťahu človeka a životného prostredia sa stáva plánovaná ochrana prírody a racionálne využívanie prírodných zdrojov. V neposlednom rade aj široký rozvoj nielen environmentálnej, ale aj etickej výchovy a vzdelávania.
Predkladaná multimediálna vysokoškolská učebnica je určená študentom bakalárskeho študijného programu v odbore ošetrovateľstvo, nevynímajúc tak lekárske a zdravotnícke študijné odbory. Zámerom predkladanej publikácie je podať komplexný pohľad na podstatu chirurgického ošetrovateľstva so zameraním sa na metódu poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti – ošetrovateľský proces. Komplexne popisuje jednotlivé kroky perioperačnej ošetrovateľskej starostlivosti a následné možné komplikácie spojené s chirurgickým výkonom. Dokumentuje prehĺbenie poznatkov a tréningu zručností v otázkach manažmentu ošetrovania chronických rán. Rešpektuje kultúru bezpečnosti pacienta a zdravotníckeho personálu. Vysokoškolská učebnica využíva metódy elektronického vzdelávania v kombinácii s tradičným prezenčným vzdelávaním. Vychádza z najnovších zdrojov, rešpektuje koncepciu poskytovania zdravotnej starostlivosti a profesionálnej prípravy sestier.
Učebný text „Chirurgia srdca pre medikov“ vzniká ako odpoveď na opakované požiadavky študentov Lekárskej fakulty UPJŠ o študijný materiál pre prípravu na štátnu skúšku z chirurgie. Obsahovo text zodpovedá požadovaným vedomostiam z kardiochirurgie, potrebným na absolvovanie štátnej skúšky z chirurgie. Zorientovanie sa v problematike srdcovej chirurgie nie je potrebné len pre študentov, ktorých smerovanie bude s daným odborom úzko súvisieť. Základné vedomosti zo srdcovej chirurgie sú potrebné pre každého absolventa lekárskej fakulty v odbore všeobecné lekárstvo. Poznanie možností liečby, ale aj možných komplikácií jednotlivých kardiochirurgických postupov, je nutné pre väčšinu medicínskych špecializácií. Len pri zvládnutí základov každého medicínskeho odboru, môže byť pacient správne, adekvátne a moderne manažovaný.
Košický morfologický deň je každoročné májové stretnutie morfológov, ktorého sa zúčastňujú najmä košické morfologické pracoviská. Pri tejto príležitosti sa pravidelne vydáva zborník vedeckých prác.
Tohoročný zborník je vydaný pri príležitosti 23. košického morfologického dňa, ktorý sa však neuskutočnil kvôli zlej epidemiologickej situácii.
V zborníku autori prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií a výskumných prác.
Psychology is becoming increasingly important in people's lives. It is significant to research human behaviour and how people interact with their environment, as well as how they develop physically, mentally, emotionally, and socially. A rising number of people have been both physically and mentally harmed in recent years as a result of cognitive, emotional, or behavioural disorders. It was determined that a study book on psychology for medical students was required. Presented study book Psychology in Medicine gives students a fundamental insight into patients´ behaviour in general, and demonstrates the role of psychology in relieving health concerns in particular. It includes topics of medical psychology and clinical psychology that are applied in health care. The chapters address the basic principles of human behaviour, communication between patients and physicians, personality psychology, psychodiagnostic techniques, psychotherapy treatment, abnormal psychology, dealing with stressful events and physical illnesses. The study textbook also emphasises the importance of good mental health and self-care in a doctor's practise. There is a hope that this book will provide both a source of information and inspiration for doctors and all health care professionals.
The publication is a continuation of the already published university textbook"Ultrasound Anatomy 1" and fills the gap in the medical literary market concerning the ultrasound view of peripheral nerves and vessels of the limbs, and neck as well.
Vysokoškolský učebný text „Vyšetrovacie metódy v diabetológii“ je určený študentom medicíny, poslúži im v príprave na skúšku z internej propedeutiky, ale najmä v príprave pred štátnou záverečnou skúškou z internej medicíny. V úvode sa venuje klasifikácii a diagnostickým kritériám diabetes mellitus. Popisuje vyšetrovacie možnosti (klinické, laboratórne, zobrazovacie) jednotlivých typov cukrovky ako aj jej akútnych a chronických komplikácií. V závere je uvedená diagnostika a klasifikácia jednotlivých zložiek metabolického syndrómu, obezity a dyslipidémií.
Témou predkladanej vysokoškolskej učebnice je zhrnutie základných vybraných poznatkovo hygieny – environmentálnej medicíny. V skriptách sú zahrnuté významné oblasti environmentálnej medicíny ako vedeckého smeru: základy environmentálnej medicíny, zdravie a prevencia, problematika environmentálneho zdravia a hodnotenia rizika z možnej expozície, problematika znečistenia ovzdušia, znečistenie interiéru, problematika pitnej vody, pôsobenie pôdy a tuhého odpadu na zdravie, ďalej problematika bývania, výživy a vplyvu pracovných podmienok na zdravie. Z výživových faktorov sa skriptá venujú problematike racionálnej výživy, popisujú jednotlivé zložky výživy, ale zaoberajú sa aj problematikou hygieny výživy a možnosťami vzniku alimentárnych infekcií.
Vysokoškolská učebnica má v manuskripte rukopisu 199 strán, je rozdelená na 12 základných kapitol, obsahuje 36 literárnych citácií. V úvode sa uvádza problematika kategorizácie ochorení a definujú sa základné pojmy zdravia, prevencie. Ďalšie kapitoly sa zaoberajú vybranými horeuvedenými kapitolami hygieny.
Táto vysokoškolská učebnica vychádza ako základná vysokoškolská učebnica pre študentov všeobecného lekárstva v jazyku anglickom, pre študentov bakalárskych a magisterských odborov lekárskych fakúlt - hlavne bakalárskeho a magisterského odboru „Verejné zdravotníctvo“. Študenti všeobecného lekárstva a stomatológie môžu tiež tieto učebné texty používať ako vzdelávaciu pomôcku pri štúdiu ostatných predmetov v rámci výuky verejného zdravotníctva.
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľskej starostlivosti u pacientov s ochoreniami srdcovo-cievneho systému. Je určená pre poslucháčov odboru ošetrovateľstvo v rámci pregraduálneho a postgraduálneho vzdelávania, sestrám pracujúcim v tejto oblasti, ako aj ďalším odborníkom z nelekárskych vedných disciplín, ktorí sa zaoberajú starostlivosťou o pacientov s kardio-vaskulárnymi chorobami.
Jazva na maternici je v súčasnosti významným medicínskym problémom. Najčastejšie sú jazvy na maternici po cisárskom reze, ktorý je jednou z najčastejších laparotomických operácii (Yazicioglu et al., 2006). Frekvencia cisárskeho rezu stúpla medzi rokmi 1990 a 2014 v USA z 21,2 % na 32,2 % (Hamilton et al., 2015) 2, vo Veľkej Británii z 12 % na 26,2 % (NHS Maternity Statistics - England, 2013-14: Summary Report, 2015) a v Slovenskej republike z 8,7 % na 31 % (Národné centrum zdravotníckych informácii, 2016).
Po cisárskom reze (SC) hrozí abnormálne hojenie uterotomickej rany, ktorého následkom môže dôjsť k vzniku niektorých patologických stavov v konsekutívnych graviditách (ruptúra maternice, ektopická gravidita v jazve po cisárskom reze, poruchy placentácie) (Seow et al., 2004; Oyelese a Smulian, 2006; Fitzpatrick et al., 2012). Okrem toho sa defekt v jazve po cisárskom reze spája s chronickou dysmenoreou, chronickou pánvovou bolesťou, infertilitou a postmenštruačným spottingom (Wang et al., 2009; Bij de Vaate et al., 2011).
Ultrazvuk je cennou vyšetrovacou metódou pri diagnosticko - terapeutickom menežmente týchto patologických stavov.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.