0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>

Bibliography of the amphibian and reptile research in Slovakia between 1791 and 2017

E-kniha

Marcel UhrinDavid JandzikAndrej ČerňanskýMichal RindošBlanka LehotskáStanislav DankoJán KautmanPeter MikulíčekPeter UrbanDaniel Jablonski

Bibliografie poskytujú základné vedecké informácie, ilustrujú kvalitu a intenzitu výskumu v konkrétnej téme, oblasti alebo čase a tak pomáhajú budovať kultúrno-historický pohľad na spoločenské ocenenie vedomostí a vzdelania. Poskytujeme tu bibliografiu herpetologického výskumu v regióne Slovenska medzi rokmi 1791 a 2017. Zozbierali sme 2 183 referencií od 1 453 rôznych autorov, ktoré pokrývajú všetky druhy obojživelníkov (18) a plazov (13), ktoré sa vyskytujú na Slovensku, a navyše aj obojživelnícke a plazové taxóny vyskytujúce sa v 94 ďalších krajinách.

Väčšina príspevkov bola publikovaná v populárnych časopisoch a neindexovaných časopisoch, zatiaľ čo len asi 12 % všetkých referencií predstavujú vedecké články z časopisov indexovaných v relevantných vedeckých databázach. Rozsah štúdia obojživelníkov a plazov sa líšil v rôznych obdobiach v rámci zvoleného časového rámca. Je však zrejmé, že v oblasti herpetológie došlo k zjavnému zintenzívneniu, najmä v druhej polovici 20. storočia. Hoci bolo len málo profesionálov špecializujúcich sa na herpetológiu, dôležitú úlohu v podpore výskumu a ochrany obojživelníkov a plazov na Slovensku hrali mimovládne organizácie a amatéri. Najčastejší typ herpetologických údajov v odkazovanej literatúre pochádza z faunistického výskumu, nasledovaný ochranou a všeobecnými informáciami o herpetofaune, pričom väčšina článkov publikovaných v indexovaných časopisoch pochádza z oblastí paleontológie, fylogeografie a populáčnej genetiky.

Prezentovaná bibliografia je prvým krokom k vytvoreniu pevnej základne pre budúci systematický herpetologický výskum v krajine a strednej Európe.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-8152-737-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Autori:
Marcel Uhrin - David Jandzik - Andrej Čerňanský - Michal Rindoš - Blanka Lehotská - Stanislav Danko - Ján Kautman - Peter Mikulíček - Peter Urban & Daniel Jablonski
Typ dokumentu:
bibliografia
Počet strán:
236
Dostupné od:
19.07.2019
Rok vydania:
2019
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Prírodovedecká fakulta
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Študentská vedecká konferencia PF UPJŠ 2015

E-kniha

E-kniha

Vladimír Zeleňák(ed.)

Zborník obsahuje abstrakty príspevky účastníkov Študentskej vedeckej konferencie PF UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 22. apríla 2015.

ŠVK sa teší dlhodobej obľube medzi študentmi a učiteľmi fakulty a teší nás, že ináč to nebolo ani v tomto roku, keď bolo do ŠVK prihlásených 128 príspevkov.

Príspevky boli zaradené do 19 sekcií, ktoré navyše dopĺňala otvorená súťaž v programovaní a finále súťaže IHRA. Vystúpenie na ŠVK je pre mnohých študentov aj jednou z prvých príležitostí na získanie skúseností s prezentáciou svojich výsledkov pred odborným publikom. Ak si uvedomíme počet prihlásených príspevkov, pripočítame k nim členov odborných porôt z radov učiteľov fakulty ako aj divákov, ktorí sa prišli podporiť svojich spolužiakov na vystúpeniach, je ŠVK podujatím, keď sa v jednom čase a na jednom mieste stretáva veľká časť študentskej a akademickej obce fakulty.

Mnohé abstrakty príspevkov prezentované v tomto zborníku vznikli v rámci práce študentov na čiastkových úlohách, ktoré sú súčasťou výskumných zámerov na ústavoch PF UPJŠ. Abstrakty príspevkov predstavujú svojim spôsobom prehľad výskumných tém na jednotlivých pracoviskách PF UPJŠ. Zborník z ŠVK je tak dobrým nástrojom, ktorý môžu použiť študenti a učitelia fakulty na jej prezentáciu smerom navonok, k partnerom, zamestnávateľom, potenciálnym spolupracovníkom. O spoluprácu pri organizovaní ŠVK už dlhšie prejavujú záujem aj partneri z praxe. Od roku 2005 udeľuje zoskupenie IT spoločností Cenu za najoriginálnejšiu prácu a Cenu za prácu s najlepšími vyhliadkami na praktické využitie. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Anatomické termíny pre štúdium anatómie človeka...

E-kniha

E-kniha

Juraj Ševc - Anna Alexovič Matiašová

U študentov jednoodborového a medziodborového štúdia biológie na fakultách s prírodovedným zameraním veľakrát vzniká pri štúdiu predmetu Anatómia človeka problém s definovaním rozsahu učiva. Predložený študijný materiál si kladie za cieľ zorientovať študentov nelekárskych vedných odborov v rozsiahlej anatomickej terminológii a ohraničiť množstvo požadovaných anatomických pojmov na optimum, aby študentom ostala popri osvojení si latinského názvoslovia dostatočná kapacita aj na zapamätanie ďalších poznatkov z oblasti systémovej, porovnávacej, vývinovej a funkčnej anatómie. Dôraz na usporiadanie jednotlivých anatomických termínov do logických celkov zároveň podporuje hierarchický pohľad na architektúru ľudského tela. Napriek zdanlivej samoúčelnosti sa tak anatomická terminológia stáva kostrou, na ktorú študent v priebehu ďalšieho štúdia nabaľuje vedomosti z viac alebo menej príbuzných vedných odborov študujúcich ľudské telo  a procesy, ktoré v ňom prebiehajú. Zároveň popri tejto ambícii presahujúcej rámec vedného odboru anatómie, nadväzujú Anatomické termíny na dlhú tradíciu anatomických repetitórií s rešpektovaním platného latinského a slovenského anatomického názvoslovia.

Skriptum predstavuje praktický doplnok ku vysokoškolským učebniciam Anatómie alebo Neuroanatómie a najmä k anatomickému atlasu, rozhodne však nemá ambíciu ich nahradiť. Nájdete tu pohromade všetky potrebné termíny, ktoré môžete mať vždy poruke vo svojom telefóne, čítačke alebo notebooku. Dôraz na usporiadanie jednotlivých anatomických termínov do logických celkov podporuje hierarchický pohľad na architektúru ľudského tela a zaradenie krátkeho úvodu ku každej sústave Vás má podnietiť k vyhľadaniu ďalších, podrobnejších informácii o stavbe a funkcii danej orgánovej sú-stavy.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Tvorba úloh pre programátorské súťaže

E-kniha

E-kniha

Ľubomír ŠnajderJán Guniš

V publikácii sú uvedené priebežné výsledky kvalitatívneho pedagogického výskumu zameraného na tvorbu a evalváciu úloh z programovania. Výskum autori realizujú od roku 2005 v rámci programátorskej súťaže PALMA junior.

Publikáciu tvoria tri kapitoly: Informatické súťaže na Slovensku, Úlohy v školskej informatike, Vybrané úlohy súťaže PALMA junior. V prvej kapitole je uvedený prehľad informatických súťaži na Slovensku pre žiakov základných a stredných škôl. V druhej kapitole je rozpracovaná problematika učebných úloh – ich komponentov, zamerania, typov formulácií, tvorby systémov úloh. Tretia kapitola obsahuje zadania a komentované autorské riešenia súťažných úloh reprezentujúcich zameranie súťaže na programovanie, algoritmy a matematiku.

Pri každej úlohe je uvedená analýza žiackych riešení zameraná na spôsoby myslenia a typické miskoncepcie žiakov, súbory prípravných a rozširujúcich úloh. Publikácia je určená didaktikom informatiky, autorom úloh programátorských súťaží a učiteľom informatiky. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.