0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Novinka
    DidSci+ Conference 2022 - PROCEEDINGS − Selected Papers

DidSci+ Conference 2022 - PROCEEDINGS − Selected Papers

E-kniha

Mária Ganajová - Jozef Hanč - Ivana Sotáková - Petra Letošníková (eds.)

Medzinárodná konferencia o výskume v didaktike prírodných vied – DidSci+ 2022 nadväzuje na tradíciu úspešnej série predchádzajúcich konferencií DidSci, ktoré sa od roku 2004 konali v Krakove, Prahe, Brne a Trnave. Konferencie DidSci+ predstavujú platformu pre trvalú medzinárodnú spoluprácu, ktorá sa zameriava na hranice a aktuálne výzvy vo výskume prírodovedného vzdelávania. Táto špeciálna edícia konferencií DidSci, ktorá oslávila svoje 10. výročie, sa konala v Košiciach na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v dňoch 26. až 29. júna 2022. Dôkladný recenzný proces viedol k dvom hlavným publikáciám, ktoré ponúkajú komplexný pohľad na najnovšie pokroky v STEM vzdelávaní, resp. vzdelávaní prírodovedných predmetov. Prvý diel vybraných príspevkov je publikovaný ako zborník IOP Conference Series, Vol. 3037 s otvoreným prístupom na https://iopscience.iop.org/issue/1742-6596/3037/1, a je primárne venovaný vzdelávaniu v oblasti STEM, hodnoteniu, evaluácii, stratégiám spätnej väzby a rozvoju učiteľov. Druhý diel vybraných príspevkov, vydaný vydavateľstvom ŠafárikPress, sa zameriava viac na rozvoj učebných osnov, inovatívne vzdelávanie a digitálne technológie, predovšetkým v chémii a biológii. Obe publikácie sú určené širokému publiku, vrátane súčasných a budúcich učiteľov prírodovedných predmetov, vysokoškolských študentov v prírodovedných odboroch, výskumníkov vo vedeckom vzdelávaní, odborníkov z pedagogických a metodických centier, tvorcov učebných osnov a autorov učebníc.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0421-7

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Mária Ganajová - Jozef Hanč - Ivana Sotáková - Petra Letošníková
Počet strán:
128
Dostupné od:
20.06.2025
Rok vydania:
2025
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Prírodovedecká fakulta
Licencia:
CC BY NC SA (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Zachovajte licenciu )
DOI:
https://doi.org/10.33542/DSC-0421-7
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

Biochemická terminológia

11,60 €
Dostupnosť: 45 Na sklade

 Mária KožurkováMartin Putala 

Cieľom tejto knihy je spracovať názvoslovné zásady a pravidlá, podľa ktorých sa tvoria slovenské názvy biochemických zlúčenín. Táto monografia je po dlhšom čase prvým pokusom o spracovanie tohto problému, a preto dúfame, že bude pomôckou a prínosom nielen pre študentov a učiteľov ale aj vedeckých pracovníkov. Poslúži aj študentom stredných škôl, ktorí majú záujem o biochémiu a molekulovú biológiu. Kniha obsahuje najnovšie názvoslovie, zásady a pravidlá pri tvorbe názvov biochemických zlúčenín. Kniha plne aplikuje odporúčania spoločnej komisie Medzinárodnej únie pre teoretickú a aplikovanú chémiu (IUPAC) a Medzinárodnej únie pre biochémiu a molekulárnu biológiu (IUBMB) so zahrnutím aktuálnych úprav názvoslovia, stereochémie a grafického znázornenia štruktúr podľa IUPAC. 

Autori

Štúdium fyzikálnych vlastností tuhých látok

E-kniha

E-kniha

Róbert Tarasenko - Vladimír Tkáč

Predkladané skriptum je určené všetkým študentom venujúcim sa oblasti fyziky kondenzovaných látok, ktorí pri vypracovaní svojich záverečných prác prichádzajú do kontaktu s experimentálnym zariadením Physical Properties Measurement System (PPMS). Hlavnou podstatou tohto učebného textu je istým spôsobom uľahčenie pre daných študentov prácu so zložitými manuálmi, ktoré sú predložené ku danému experimentálnemu zariadeniu. Zároveň študenti na základe jasných inštrukcií získajú potrebné experimentálne zručnosti, ktoré sú nevyhnutné v oblasti fyziky kondenzovaných látok.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

48th Conference of the Middle European...

E-kniha

E-kniha

Jozef StrečkaKatarína Karľová

48. konferencia Stredoeurópskej spolupráce v štatistickej fyzike (MECO48) sa bude konať od 22. do 26. mája 2023 v Starej Lesnej, Vysoké Tatry, Slovensko. Konferencia MECO48 pokračuje v dlhoročnej tradícii pravidelných medzinárodných stretnutí v oblasti štatistickej fyziky, ktorá bola založená na začiatku 70. rokov 20. storočia s cieľom preklenúť priepasť medzi komunitami vedcov z východnej a západnej časti Európy, ktoré boli oddelené železnou oponou.

V modernej dobe konferencie MECO pritahujú pozornosť vedeckej komunity aktívnej v oblasti štatistickej fyziky vrátane rôznych interdisciplinárnych aplikácií v biológii, medicíne, geografii, financiách, kvantovej informačnej teórii a strojovom učení.

Konferenciu MECO48 organizujú spoločne Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach, Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave a Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity za finančnej podpory Slovenskej agentúry pre výskum a vývoj (grant č. APVV-20-0150) a ďalších sponzorov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Základné laboratórne cvičenia z anorganickej...

E-kniha

E-kniha

Zuzana VargováMiroslav Almáši - Juraj KuchárJana Dinajová 

Skriptum „Základné laboratórne praktikum z anorganickej chémie“ nadväzuje na predošlé vydania skrípt, s tým že sú niektoré tematické celky aktualizované a doplnené o nové poznatky, princípy ako podrobné pracovné postupy.

Skriptum je určené ako učebná pomôcka pre poslucháčov 1. ročníka študijného programu chémia a medziodborového študijného programu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Úvodná časť zväzku oboznamuje študentov s bezpečnostnými predpismi, podľa ktorých sa majú študenti riadiť počas práce v chemickom laboratóriu. Následne sú v piatich kapitolách podrobne popísané základné laboratórne techniky, ktoré študenti využijú v ďalšej časti praktík pri príprave anorganických zlúčenín. Tieto kapitoly sú obohatené názornými obrázkami, ktoré boli zhotovené voľne šíriteľným programom ACDFreeLabs 10 alebo boli prevzaté z literatúry, ktorá je uvedená v závere skrípt. Časť obrázkov bola zhotovená autormi a niektoré obrázky sú prevzaté z katalógu obchodnej spoločnosti Fisher Slovakia, s r.o., ktorá na ich použitie dala písomné povolenie. Kapitoly, v ktorých sú popísané návody na prípravu anorganických zlúčenín, sú členené podľa ich zloženia od jednoduchých prvkov poprípade molekúl, cez binárne zlúčeniny, kyseliny či soli, až po komplexné zlúčeniny.

V rámci tohto predmetu by mali študenti zúročiť svoje teoretické vedomosti, ktoré získali počas prednášok zo Všeobecnej chémie a Anorganickej chémie, a tým by mali nadobudnúť aj základné praktické skúsenosti a zručnosti, ktoré využijú v ďalšom štúdiu.

Posledné dve kapitoly sú vypracované na základe spolupráce so spoločnosťou Duslo a.s. Výrobnou prevádzkou Strážske, ktorá sa v rámci projektu KEGA č. 008UPJŠ- 4/2018 podieľa na inovácii praktickej výučby formou priamej účasti odborníkov z praxe.

Autori

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Špeciálne praktikum II - Štúdium magnetických...

E-kniha

E-kniha

Erik Čižmár

Učebný text Špeciálne praktikum II je venovaný popisu experimentálnych metód využívaných pre štúdium magnetických vlastností tuhých látok, zvlášť nízkorozmerných a molekulových magnetov. Následne obsahuje návod na praktické cvičenie Špeciálne praktikum II, počas ktorého študenti magisterského a doktorandského štúdia využívajú najmodernejšie komerčné zariadenia – spektrometer elektrónovej paramagnetickej rezonancie (EPR)  a SQUID magnetometer.

Úvodná kapitola stručne opisuje pôvod magnetizmu v tuhých látkach, úlohu kryštálového poľa a magnetických interakcií pri opise ich magnetických vlastností. Nasleduje vysvetlenie princípov EPR, funkčnosti EPR spektrometra a optimalizácie jeho parametrov pri konkrétnom praktickom cvičení.

Ďalšia časť učebného textu je venovaná prehľadu správania sa magnetických veličín so zmenou magnetického poľa alebo teploty v rôznych typoch magnetov. Učebný text uzatvára opis princípu funkčnosti SQUID magnetometra a príklad jeho využitia na praktickom cvičení merania magnetického momentu. 

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.