0
Cart
Custom content
<p>This is custom content</p>
  • Novinka
    18th Czech and Slovak Conference on Magnetism – CSMAG’25

18th Czech and Slovak Conference on Magnetism – CSMAG’25

E-kniha

Jozef Bednarčík - Hana Vargová (eds.)

Česko-slovenská konferencia o magnetizme (CSMAG) je vedecké podujatie, ktoré nadväzuje na dlhoročnú tradíciu začatú v Košiciach v roku 1960. Zo stretnutia regionálnej československej magnetickej komunity sa vyvinula na významné medzinárodné fórum, ktoré spája výskumníkov z rôznych oblastí magnetizmu. Konferencia pokrýva široké spektrum tém vrátane teoretického a experimentálneho magnetizmu, magnetických materiálov pre energetiku a spintroniku, nízkorozmerných a molekulárnych magnetov, systémov so vzácnymi zeminami a aktinoidmi, ako aj multifunkčných materiálov. Vďaka účasti odborníkov z viac ako 20 krajín CSMAG’25 podporuje interdisciplinárnu spoluprácu a prezentuje najnovšie pokroky vo fundamentálnom výskume i praktických aplikáciách magnetických javov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Množstvo

978-80-574-0423-1

Základné informácie:

Spôsob publikovania:
E-kniha (pdf)
Zostavovatelia:
Jozef Bednarčík - Hana Vargová
Typ dokumentu:
zborník abstraktov
Počet strán:
220
Dostupné od:
20.06.2025
Rok vydania:
2025
Vydanie:
1. vydanie
Jazyk publikácie:
angličtina
Fakulta UPJŠ:
Prírodovedecká fakulta
Licencia:
CC BY NC ND (Uveďte autora - Nepoužívajte komerčne - Nespracovávajte)
DOI:
https://doi.org/10.33542/CSM-0423-1
- Zadarmo na stiahnutie

Produkty v rovnakej kategórii: 16

48th Conference of the Middle European...

E-kniha

E-kniha

Jozef StrečkaKatarína Karľová

48. konferencia Stredoeurópskej spolupráce v štatistickej fyzike (MECO48) sa bude konať od 22. do 26. mája 2023 v Starej Lesnej, Vysoké Tatry, Slovensko. Konferencia MECO48 pokračuje v dlhoročnej tradícii pravidelných medzinárodných stretnutí v oblasti štatistickej fyziky, ktorá bola založená na začiatku 70. rokov 20. storočia s cieľom preklenúť priepasť medzi komunitami vedcov z východnej a západnej časti Európy, ktoré boli oddelené železnou oponou.

V modernej dobe konferencie MECO pritahujú pozornosť vedeckej komunity aktívnej v oblasti štatistickej fyziky vrátane rôznych interdisciplinárnych aplikácií v biológii, medicíne, geografii, financiách, kvantovej informačnej teórii a strojovom učení.

Konferenciu MECO48 organizujú spoločne Prírodovedecká fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ústav experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied v Košiciach, Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied v Bratislave a Fakulta humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity za finančnej podpory Slovenskej agentúry pre výskum a vývoj (grant č. APVV-20-0150) a ďalších sponzorov.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Vybrané kapitoly z elektrochémie

E-kniha

E-kniha

Kveta Markušová - Daniela Kladeková

Elektrochémia je veda, ktorá študuje iónové systémy a také procesy alebo javy, ktoré prebiehajú na hranici iónových systémov s kovmi alebo s polovodičmi. V súčasnom štádiu rozvoja môžeme elektrochémiu rozdeliť podľa jej zamerania na dve oblasti. Prvá z nich - ionika - sa zaoberá vlastnosťami iónových sústav (roztoky, taveniny, tuhé elektrolyty). Druhá oblasť - elektrodika - sa zaoberá javmi na fázovom rozhraní elektróda/iónová sústava.

Ionika aj elektrodika skúmajú rovnovážne aj nerovnovážne javy a procesy. Výskumom vlastností iónových sústav za rovnovážnych podmienok získavame informácie a predstavy o štruktúre a zložení roztokov a tavenín elektrolytov, ako aj tuhých elektrolytov, kým merania za nerovnovážnych podmienok referujú o elektrickej vodivosti iónových sústav. V oblasti elektrodiky sa štúdiom rovnováh na rozhraní elektróda/roztok (prípadne tavenina) zaoberá elektrochemická termodynamika. Meranie rýchlostí procesov prebiehajúcich na tomto fázovom rozhraní a vysvetlenie zákonitostí, ktorými sa tieto procesy riadia, je predmetom kinetiky elektródových procesov alebo elektrochemickej kinetiky.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Book of abstracts - New trends in chemistry -...

E-kniha

E-kniha

Renáta Oriňaková(ed.)

Trendy v chémii, výskume a vzdelávaní na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

4. november 2016, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika, Košice, Slovensko

Organizátori:

Prírodovedecká fakulta

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Slovenská chemická spoločnosť

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

BIOLÓGIA LIŠAJNÍKOV. Časť C: Identifikácia...

E-kniha

E-kniha

Mária VilkováMonika GarberováMichal Goga

Jadrová magnetická rezonancia (NMR) je v súčasnosti veľmi využívaným analytickým nástrojom, ktorý nachádza svoje uplatnenie v mnohých oblastiach vedy a techniky. Toto rozšírenie jej praktickej aplikácie nesie so sebou nutnosť vytvárať učebné texty primerané danému vednému odboru.

Tento vysokoškolský učebný text je určený pre študentov odboru biológia a je doplnkom študijných materiálov pokročilého kurzu magisterského štúdia Biológia lišajníkov. Zároveň predstavuje užitočný materiál pre študentov magisterského a doktorandského štúdia zapojených do výskumu, ktorým pomôže pri interpretácii NMR spektier a prezentácii základných teoretických konceptov. Učebný text v krátkosti popisuje dôležité aspekty každej NMR spektroskopickej techniky bez toho, aby boli nadmerne rozoberané fyzikálne princípy jednotlivých metód a zložité matematické analýzy.

Do tohto vydania boli začlenené štruktúry metabolitov lišajníkov, ktoré budú študenti na praktických cvičeniach izolovať, čistiť a identifikovať pomocou viacerých analytických metód. Celá jedna kapitola je zameraná na podrobný popis riešenia NMR spektier izolovaných metabolitov, pričom je podrobne vysvetlený každý krok pri riešení štruktúr známych, ale aj neznámych metabolitov. Na riešené úlohy nadväzuje množstvo neriešených príkladov, a to vysoko rozlíšené 1D a 2D NMR spektrá metabolitov, určených pre ďalšie rozvíjanie nadobudnutých vedomostí a zručností študentov a doktorandov v riešení štruktúr pomocou NMR spektroskopie.         

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Globálne navigačné satelitné systémy

E-kniha

E-kniha

Vladimír Sedlák

V predkladaných vysokoškolských skriptách sú prezentované aj tzv. satelitné podporujúce (rozširujúce, zosilňujúce, resp. spresňujúce) navigačné systémy SBAS (z angl. Satellite Based Augmentation Systems, slov. Systémy rozširujúce (zosilňujúce, resp. spresňujúce) základné satelitné systémy, resp. Rozširujúce navigačné satelitné systémy, ktoré sú podpornými satelitnými systémami pre GNSS.

Z GNSS v súčasnosti už dlhodobo funkčný americký navigačný satelitný systém GPS a ruský navigačný satelitný systém GLONASS a aj od decembra 2016 čiastočne funkčný európsky navigačný satelitný systém Galileo majú a budú mať široké uplatnenie v prospech cielenej činnosti človeka dnes už v takmer všetkých oblastiach jeho pracovnej i mimopracovnej aktivity.

Vysokoškolské skriptá Globálne navigačné satelitné systémy vzhľadom na súčasný progresívny vývoj v technologických a prístrojových princípoch a prvkoch takýchto navigačných satelitných systémov prezentujú stav v týchto satelitných technológiách od historického momentu ich vzniku a vývoja po súčasnosť. Rýchly vývoj najmä v prístrojovej báze navigačných satelitných systémov si s odstupom času budú vyžadovať doplnenie o ich aktuálny stav, s čím sa perspektívne uvažuje v prípadných budúcich edíciách týchto prezentovaných vysokoškolských skrípt.

Stiahnite si e-knihu zadarmo (pdf)

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.