

Koncept učebnice vychází z důkladného zhodnocení dostupných středoškolských učebnic somatologie a latinského jazyka a z vlastní zkušenosti autorky s výukou těchto předmětů ve studijních oborech Praktická sestra a Zdravotnické lyceum. Učebnice si klade za cíl podat znalosti o stavbě a funkci lidského těla. Je tudíž vhodná jako základní učebnice pro spektrum žáků studijních oborů středních zdravotnických škol, tedy oborů Ošetřovatel, Praktická sestra, Zdravotnické lyceum, Nutriční asistent, Laboratorní asistent, Asistent zubního technika, Masér ve zdravotnictví, Masér sportovní a rekondiční, Ortoticko-protetický technik. Posloužit však na zdravotnických školách může i žákům sociálních oborů a studentům navazujících nelékařských zdravotnických oborů. Kapitoly jsou tvořeny jednotlivými orgánovými soustavami lidského těla, které v závěru doplňuje přehled latinských (příp. řeckých) anatomických výrazů a spojení, jejichž znalost je nedílnou součástí studia oborů zdravotnického zaměření. Za účelem zvýšení atraktivity učiva jsou u jednotlivých soustav a orgánů uváděny také zajímavosti.
Základné informácie:
Eva Kovaľová - Michal Konečný - Marcela Šestáková
Najnovšia publikácia z edície Orálna medicína.
Orálna mikrobiológia
Mikrobiálne zmeny a poškodenia parodontu
Biofilm, plak, zápach z úst, halitosis, foetor ex ore,
Paropatogénne baktérie, Vyšetrenie stavu ústnej hygieny,
Fajčenie, Príčiny nemikrobiálneho poškodenia parodontu
Ingrid Hodorová a kolektív
Vysokoškolská učebnica „Ultrasonografická anatómia 1“ je určená predovšetkým študentom lekárskych fakúlt. Publikácia dopĺňa medzeru na medicínskom literárnom trhu, na ktorom takýto druh literatúry doteraz absentuje. V učebnici sa čitateľ oboznámi s koreláciou anatomického a ultrasonografického obrazu orgánov a štruktúr za fyziologického stavu. Táto korelácia poukazuje na úzke prepojenie teoretického predmetu anatómia s klinickou praxou s ultrasonografickým vyšetrením, ktoré je dnes neoddeliteľnou súčasťou základných vyšetrovacích metód v mnohých medicínskych odboroch.
Učebnica pozostáva z anatomickej časti, ktorá sa venuje základnému anatomickému popisu jednotlivých orgánov brucha a panvy. Nosnou časťou učebnice je sonografická časť, ktorá popisuje a charakterizuje jednotlivé ultrasonografické snímky. Čitateľ môže priamo porovnať vzhľad a prípadné rozdiely orgánov a štruktúr získaných dvomi úplne odlišnými zobrazeniami.
Veríme, že nová vysokoškolská učebnica splní očakávania študentov, ako aj všetkých tých, pre ktorých je oblasť ultrasonografického zobrazenia z pohľadu anatóma predmetom záujmu – bude tak prospešná nielen pre anatómov, ale aj pre začínajúcich sonografistov.
Ingrid Hodorová - Květuše Lovásová
Publikácia je pokračovaním už vydanej vysokoškolskej učebnice "Ultrasonografická anatómia 1" a dopĺňa ďalšiu medzeru na medicínskom literárnom trhu, týkajúcu sa ultrasonografického pohľadu na periférne nervy a cievy končatín a krku.
Táto kniha je určitým pokusom o dynamický pohľad na jednotlivé problémy spojené s nízkou hladinou cukru v krvi. Hypoglykémia predstavuje sústavné ohrozenie jedinca s vývojom možných komplikácií ohrozujúcich život. Je aj spojovacím článom všetkých častí tejto monografie. Pri jej čítaní zistíte, že nízka koncentrácia cukru v krvi nie je len problémom pacientov s diabetes mellitus...
Prof. MUDr. Marián Mokáň, DrSc.
Tomáš Petr - Eva Marková a kol.
Publikace přináší komplexní obraz o moderní psychiatrické ošetřovatelské péči. Cílem publikace je předat informace studentům oboru, vyučujícím a odborné veřejnosti o současných trendech v ošetřovatelské péči u nemocných v psychiatrii. Kniha přináší průřez psychiatrické ošetřovatelské péče od historie po současnost, přes problematiku duševního zdraví, současnou organizaci psychiatrické péče v České republice, symptomy duševních poruch, ošetřovatelskou péči o osoby s duševními poruchami až po roli sestry na psychiatrii s jejími současnými kompetencemi. Publikace nahradí na trhu knihu Psychiatrická ošetřovatelská péče.
Norbert Kopčo - Frederick Gallun - Beáta Tomoriová - Ľuboš Hládek(eds.)
Cognitive neuroscience is a fast developing scientific field which aims at uncovering the neural basis of human perception and cognition. To achieve this goal, cognitive neuroscience uses a variety of tools and approaches ranging from non-invasive brain imaging to psychophysics and neural modeling. Mastering such tools requires skills and knowledge from multiple scientific domains, including neurophysiology, cognitive psychology, and several computational fields.
Prístup na požiadanie na email: kogneuro (@) gmail.com
DAVID PEŘAN - PATRIK CHRISTIAN CMOREJ - MARCEL NESVADBA
Do ordinace praktického lékaře často přicházejí pacienti s akutními obtížemi, které vyžadují rychlé rozhodnutí. Kniha zahrnuje kompletní přehled akutních stavů, se kterými se praktický lékař může během své praxe setkat, přičemž má k dispozici často jen omezené diagnostické pomůcky a musí se spoléhat na základní fyzikální vyšetření a odběr anamnézy. Jednotlivé kapitoly se věnují akutním stavům ve vnitřním lékařství, v chirurgii, neurologii, gynekologii a porodnictví, urologii a v dalších oborech. Nechybí ani kapitola kardiopulmonální resuscitace.
Čtenář se u jednotlivých stavů seznámí s patofyziologií, klinickým obrazem a léčebným postupem v primárním kontaktu.
Monografie je určena praktickým lékařům, ale také všem zdravotnickým pracovníkům primární péče, tedy zdravotnickým záchranářům pracujícím v terénu i na urgentních příjmech, všeobecným sestrám, ale i studentům zdravotnických oborů.
Ochorenia a poškodenia pečene, žlčníka, žlčových ciest a pankreasu predstavujú závažný diagnostický, klinický aj liečebný problém.
Táto publikácia sa zaoberá diagnostikou ochorení a traumatických poškodení pečene, žlčníka, žlčových ciest a pankreasu.
Medzi zobrazovacie diagnostické modality patrí konvenčná rádiológia – rentgen, ultrasonografia - USG, počítačová tomografia - CT a magnetická rezonancia - MR.
Keďže pojednávam o zobrazovacích modalitách, publikácia je obohatená o množstvo obrazovej dokumentácie (vlastné aj internetové zdroje) ktorá názorne ukazuje jednotlivé ochorenia, poškodenia popisovaných orgánov.
Táto publikácia je venovaná všetkým medikom, kolegom, lekárom, či už z oblasti rádiológie, ale aj pre klinikov z radov chirurgov, internistov, či gastroenterológov.
Publikácia je rozdelená na jednotlivé časti podľa orgánov a podčasti podľa zobrazovacej modality a druhov ochorenia.
Jozef Minčík a kol.
Prevencia, diagnostika a liečba zubného kazu a jeho následkov tvorí hlavnú náplň práce stomatológa. Kariológia ako odvetvie záchovnej stomatológie prešla v posledných dvoch desaťročiach nebývalým rozvojom. Dnes už lepšie poznáme etiopatogenézu zubného kazu a pri jeho liečbe máme k dispozícii skoro neprehľadné množstvo materiálov, diagnostických metód a preparačných techník. Základným cieľom tejto publikácie je zdokumentovanie najnovších poznatkov z tejto oblasti v prehľadnej forme a poskytnutie informácií našim poslucháčom stomatológie, ale aj lekárom v bežnej praxi. Náš autorský kolektív sa domnieva, že slovenská stomatológia v nových podmienkach dobieha vyspelé krajiny a že aj našim pacientom vieme poskytnúť porovnateľné stomatologické ošetrenie. Či sa nám to podarilo aj touto publikáciou, to ponechávame na posúdenie širokej stomatologickej verejnosti.
Vnútorné lekárstvo - interná medicína - je jeden zo základných lekárskych odborov, ktorý je čo do rozsahu i obsahu veľmi rozsiahly a náročný, ale bezpochyby patrí aj k najzaujímavejším odborom medicíny.
Vnútorné lekárstvo integruje rôzne odbory, ktoré sú síce samostatné, ale treba ich vyhodnocovať komplexne, pretože ochorenia jedného systému ovplyvňujú a postihujú aj iné systémy.
Cieľom tejto monografie je študentom, ale i zdravotníckym pracovníkom z praxe priblížiť vnútorné lekárstvo z pohľadu jeho súčasného vnímania a implementovania do bežnej praxe. Práve absencia dostupnej literatúry zaoberajúcej sa internou medicínou z pohľadu aj nelekárskych zdravotníckych odborov na slovenskom trhu sa stala impulzom k napísaniu tejto monografie, ktorá môže slúžiť ako učebný text aj ako pomocník v praxi. Pevne verím, že každý si v knihe nájde niektorú oblasť, ktorá ho zaujme, a zaradí vnútorné lekárstvo medzi "svoje" odbory medicíny.
Záverom by som chcela poďakovať všetkým, ktorí ma inšpirovali k napísaniu tejto publikácie, kolegom, študentom, pracovníkom z praxe, ale aj mojej rodine, bez pomoci ktorej by som nemohla tento zámer zrealizovať. V neposlednom rade ďakujem obom recenzentom za podnetné informácie a pripomienky k rukopisu. Veľmi si želám, aby vám táto kniha čo najlepšie poslúžila pri vašom vzdelávaní.
Katarína Gazdíková
E-kniha
Adriana Boleková (ed.)
Zborník vedeckých prác
Košický morfologický deň je každoročné májové stretnutie morfológov, ktorého sa zúčastňujú najmä košické morfologické pracoviská. Pri tejto príležitosti sa pravidelne vydáva zborník vedeckých prác.
Tohoročný zborník je vydaný pri príležitosti 23. košického morfologického dňa, ktorý sa však neuskutočnil kvôli zlej epidemiologickej situácii.
V zborníku autori prezentujú výsledky svojej vedecko-výskumnej a pedagogickej činnosti, ktoré majú charakter teoretických prehľadových štúdií a výskumných prác.
Ivica Lazúrová - Ivana Valočíková a kol.
V roku 1980 bola vydaná učebnica prof. Takáča „Základy diagnostiky vo vnútornom lekárstve“. Bola prvou rozsiahlejšou učebnicou, ktorá poskytovala študentom lekárskych fakúlt, ale aj mladým lekárom pri príprave na atestáciu informácie o príznakoch vnútorných ochorení, o fyzikálnych, ako aj laboratórnych a zobrazovacích vyšetrovacích metódach v internej medicíne. Prvé vydanie tejto učebnice a neskôr jej druhé, prepracované vydanie z roku 1991 vzbudili veľký ohlas a obľubu medzi študentmi lekárskych fakúlt a internistami na celom Slovensku, ale aj v Českej republike.
V posledných rokoch novodobá medicína ponúka veľké množstvo laboratórnych a zobrazovacích metód, čo vedie k tendencii podceňovať anamnézu a základné fyzikálne vyšetrovacie metódy. Takýto postup nie je správny, pretože povrchná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie môžu viesť k nesprávne vytýčenému diagnostickému algoritmu. Výsledkom je potom jednak stanovenie nesprávnej diagnózy, jednak množstvo zbytočných vyšetrení u pacienta, čo v konečnom dôsledku nielenže finančne zaťažuje naše zdravotníctvo, ale zaťažuje aj chorého, ktorý sa k diagnóze často dopracuje až po dlhom období ambulantnej či hospitalizačnej „turistiky“.
Na druhej strane niektoré fyzikálne vyšetrovacie metódy ustupujú do úzadia a stali sa obsolútnymi, keďže sa nahrádzajú bežnými zobrazovacími metódami, ktoré v minulosti nemal každý lekár k dispozícii. Preto cieľom tejto učebnice bolo aktualizovať anamnestické postupy a fyzikálne vyšetrovacie metódy a vyplniť medzeru v príprave študentov na skúšku z predmetu Interná propedeutika a Interná medicína po viacerých rokoch. Obsahom tejto knihy je len anamnéza a fyzikálne vyšetrovacie metódy, pretože tie sú hlavnou náplňou predmetu Interná propedeutika. Laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia sú spravidla sú- časťou učebníc internej medicíny, preto sme ich do tejto učebnice nezahrnuli.
Kniha je v prvom rade určená študentom na prípravu v rámci predmetu Interná propedeutika a na prípravu pred štátnou záverečnou skúškou z predmetu Interná medicína. Veríme, že si nájde svoje miesto aj v knižnici mladých lekárov pri príprave pred špecializáciou z vnútorného lekárstva a iných pododborov internej medicíny, všeobecných lekárov, ale aj lekárov z rôznych iných lekárskych odborov.
Ivica Lazúrová a Ivana Valočíková zostavovateľky
Eva Ďurovcová - Mária Mareková
Predkladaná učebnica je určená pre študentov všeobecného lekárstva a mala by doplniť ich vedomosti o indikácii a interpretácii základných biochemických vyšetrení. Klinická biochémia je dynamický odbor laboratórnej medicíny, ktorý okrem využívania moderných technológií stále viac kladie dôraz na medicínu založenú na dôkazoch s cieľom zlepšiť diagnostiku a monitorovanie pacientov. Vybrané témy majú ambíciu načrtnúť a vysvetliť najčastejšie problémy biochemickej diagnostiky vo vnútornom lekárstve. Jednotlivé kapitoly sú venované poruchám vodnej, elektrolytovej a acidobázickej rovnováhy, ochoreniam obličiek, pečene, diabetu, ako aj biomarkerom v diagnostike kardiálnej nekrózy a zlyhania srdca. Vzhľadom na obmedzený rozsah učebnica iba sumarizuje základné poznatky, ktoré študenti získali v priebehu štúdia iných predmetov, napríklad lekárskej biochémie, patofyziológie a vnútorného lekárstvo, pričom dôraz je kladený na laboratórnu diagnostiku v súlade s novšími odporúčaniami odborných spoločností. Veríme, že učebný text bude užitočným pomocníkom pri štúdiu klinických predmetov a podnieti záujem študentov o problematiku laboratórnej medicíny.
Autorky
První pomoc - pracovní sešit je moderně zpracovanou učební pomůckou pro žáky SZŠ. Stručnou a srozumitelnou formou seznamuje žáky SZŠ a zdravotnických lyceí se základními pravidly poskytování první pomoci. Studenti tak získají dovednosti nutné k ošetření drobných i větších poranění i pro případ život ohrožujících stavů. Každá kapitola obsahuje vedle výkladu dané problematiky cíle i úkoly, text je doplněn obrázky. Kniha nabízí i prostor pro vlastní poznámky studentů, vytvoření slovníku cizích slov a zapsání poznatků z exkurzí na pracovištích první pomoci a urgentní medicíny.
Zuzana Gdovinová a kolektív
Neurologické vedy dosiahli za posledných dvadsať rokov významný pokrok tak v objasnení patologických procesov a mechanizmov rozvoja mnohých neurologických ochorení, ako aj v nových možnostiach liečby. Predkladaná učebnica obsahuje základné informácie o najdôležitejších neurologických ochoreniach, ich diagnostike, diferenciálnej diagnostike a liečbe v rozsahu pre študentov medicíny ako aj neurológov v špecializačnej príprave. Časť určená pre neurológov je odlíšená farebnou podtlačou. Oproti prvému vydaniu z roku 2017 sme niektoré kapitoly doplnili a prepracovali v súlade s najnovšími poznatkami, predovšetkým časť o cerebrovaskulárnych ochoreniach, autoimunitne podmienených ochoreniach, ale aj čo sa týka epilepsie, neuroinfekcií, migrény, extrapyramídových ochorení a demyelinizačných ochorení. Veríme, že táto vysokoškolská učebnica, ktorá zapĺňa vákuum v študijnej literatúre v slovenskom písomníctve z posledného obdobia, bude prínosom pre študentov, ale aj mladých lekárov a priblíži im zložitú, ale nesmierne zaujímavú a príťažlivú problematiku neurologických ochorení.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.