- Novinka

Predkladaný vysokoškolský učebný text MUDr. Zuzany Kozelovej, PhD. Chlopňové chyby, ktorý vznikol riešením projektu KEGA 011UPJŠ-4/2023, je v slovenskom písomníctve unikátny práve kvôli využitiu simulátorovej medicíny vo výučbe auskultácie srdca. Publikácia je vytvorená podľa požiadaviek stanovených v rámci medicínskeho vzdelávacieho procesu Európskej únie. Autorka vysokoškolský text pripravila ako prípravu na praktickú výučbu so simulátorom Cardiology Patient Simulator "K" ver 2 (Kyoto Kagaku), ktorým disponuje Centrum simulátorovej a virtuálnej medicíny (CSVM) na Lekárskej fakulte UPJŠ. Autorka, špecialistka v odbore vnútorné lekárstvo, využila pritom svoje bohaté klinické ako aj pedagogické skúsenosti z praktickej výučby študentov medicíny.
Základné informácie:
Vnútorné lekárstvo - interná medicína - je jeden zo základných lekárskych odborov, ktorý je čo do rozsahu i obsahu veľmi rozsiahly a náročný, ale bezpochyby patrí aj k najzaujímavejším odborom medicíny.
Vnútorné lekárstvo integruje rôzne odbory, ktoré sú síce samostatné, ale treba ich vyhodnocovať komplexne, pretože ochorenia jedného systému ovplyvňujú a postihujú aj iné systémy.
Cieľom tejto monografie je študentom, ale i zdravotníckym pracovníkom z praxe priblížiť vnútorné lekárstvo z pohľadu jeho súčasného vnímania a implementovania do bežnej praxe. Práve absencia dostupnej literatúry zaoberajúcej sa internou medicínou z pohľadu aj nelekárskych zdravotníckych odborov na slovenskom trhu sa stala impulzom k napísaniu tejto monografie, ktorá môže slúžiť ako učebný text aj ako pomocník v praxi. Pevne verím, že každý si v knihe nájde niektorú oblasť, ktorá ho zaujme, a zaradí vnútorné lekárstvo medzi "svoje" odbory medicíny.
Záverom by som chcela poďakovať všetkým, ktorí ma inšpirovali k napísaniu tejto publikácie, kolegom, študentom, pracovníkom z praxe, ale aj mojej rodine, bez pomoci ktorej by som nemohla tento zámer zrealizovať. V neposlednom rade ďakujem obom recenzentom za podnetné informácie a pripomienky k rukopisu. Veľmi si želám, aby vám táto kniha čo najlepšie poslúžila pri vašom vzdelávaní.
Katarína Gazdíková
Tieto učebné texty sú určené študentom lekárskych fakúlt, obsahuje základné poznatky z rádiológie.
Rádiologické zobrazovacie metódy prežívajú stále výrazný rozvoj vďaka prístrojovej technike, ktorá umožňuje zavádzať nové diagnostické metódy, ako sú USG vyšetrenia s kontrastnou látkou, špeciálne CT vyšetrenia...
Vďaka moderným prístrojom môžeme vykonávať rôzne intervenčné diagnostické aj terapeutické výkony, ako sú biopsie, drenáže...
Publikácia je rozdelená na všeobecnú a špeciálnu časť s následným delením podľa jednotlivých modalít a vyšetrovaných orgánov.
Ivana Valočíková - Ivana Jochmanová a kolektív
Cieľom projektu KEGA je vydanie vysokoškolskej učebnice, ktorá sa zaoberá vyšetrovacími metódami vo vnútornom lekárstve. Vhodne zvolené vyšetrovacie metódy sú popri fyzikálnom vyšetrení a podrobnej anamnéze pilierom diagnostiky jednotlivých chorôb. Poznanie, ale najmä adekvátne používanie vyšetrovacích metód patrí k základným znalostiam každého lekára. V súčasnosti nie je na Slovensku dostupná žiadna publikácia s komplexným prehľadom vyšetrovacích metód vo vnútornom lekárstve. Tento typ učebnice by sa takto mohol stať základným zdrojom pre získanie informácií o možnostiach, výbere, použití jednotlivých vyšetrovacích metód pri jednotlivých chorobách vo vnútornom lekárstve. Publikácia bude slúžiť ako študijný materiál pre študentov v pregraduálnej forme štúdia, ale aj v rámci špecializačného štúdia. Učebnica bude praktickým pokračovaním vysokoškolskej učebnice „Interná propedeutika“, ktorá bola vydaná v rámci riešenia KEGA projektu 022UPJŠ-4/12011 v rokoch 2011 -2013. Učebnica bola vydaná v r. 2014, druhé vydanie učebnice bolo začiatkom roku 2022.
Ivica Lazúrová - Ivana Valočíková a kol.
V roku 1980 bola vydaná učebnica prof. Takáča „Základy diagnostiky vo vnútornom lekárstve“. Bola prvou rozsiahlejšou učebnicou, ktorá poskytovala študentom lekárskych fakúlt, ale aj mladým lekárom pri príprave na atestáciu informácie o príznakoch vnútorných ochorení, o fyzikálnych, ako aj laboratórnych a zobrazovacích vyšetrovacích metódach v internej medicíne. Prvé vydanie tejto učebnice a neskôr jej druhé, prepracované vydanie z roku 1991 vzbudili veľký ohlas a obľubu medzi študentmi lekárskych fakúlt a internistami na celom Slovensku, ale aj v Českej republike.
V posledných rokoch novodobá medicína ponúka veľké množstvo laboratórnych a zobrazovacích metód, čo vedie k tendencii podceňovať anamnézu a základné fyzikálne vyšetrovacie metódy. Takýto postup nie je správny, pretože povrchná anamnéza a fyzikálne vyšetrenie môžu viesť k nesprávne vytýčenému diagnostickému algoritmu. Výsledkom je potom jednak stanovenie nesprávnej diagnózy, jednak množstvo zbytočných vyšetrení u pacienta, čo v konečnom dôsledku nielenže finančne zaťažuje naše zdravotníctvo, ale zaťažuje aj chorého, ktorý sa k diagnóze často dopracuje až po dlhom období ambulantnej či hospitalizačnej „turistiky“.
Na druhej strane niektoré fyzikálne vyšetrovacie metódy ustupujú do úzadia a stali sa obsolútnymi, keďže sa nahrádzajú bežnými zobrazovacími metódami, ktoré v minulosti nemal každý lekár k dispozícii. Preto cieľom tejto učebnice bolo aktualizovať anamnestické postupy a fyzikálne vyšetrovacie metódy a vyplniť medzeru v príprave študentov na skúšku z predmetu Interná propedeutika a Interná medicína po viacerých rokoch. Obsahom tejto knihy je len anamnéza a fyzikálne vyšetrovacie metódy, pretože tie sú hlavnou náplňou predmetu Interná propedeutika. Laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia sú spravidla sú- časťou učebníc internej medicíny, preto sme ich do tejto učebnice nezahrnuli.
Kniha je v prvom rade určená študentom na prípravu v rámci predmetu Interná propedeutika a na prípravu pred štátnou záverečnou skúškou z predmetu Interná medicína. Veríme, že si nájde svoje miesto aj v knižnici mladých lekárov pri príprave pred špecializáciou z vnútorného lekárstva a iných pododborov internej medicíny, všeobecných lekárov, ale aj lekárov z rôznych iných lekárskych odborov.
Ivica Lazúrová a Ivana Valočíková zostavovateľky
Tomáš Seeman - Jan Janda a kolektiv
Monografie Dětská nefrologie ve své aktualizované podobě přináší čtenářům přehled proble a to vždy od definice přes diagnostiku včetně diferenciální diagnostiky až po léčbu a prognózu. Kniha také zahrnuje nejnovější doporučení pro péči o děti s arteriální hypertenzí. Obsahuje řadu přehledných tabulek, grafů a ilustrací, které usnadňují čtenáři orientaci v knize a zlepšují její užití v klinické praxi při péči o děti a dorost s onemocněními ledvin a močových cest.
Kniha Dětská nefrologie obsahuje přehledné a edukační kapitoly o všech oblastech dětské nefrologie. Úvodní kapitoly se zabývají fyziologií, vývojem a funkcemi ledvin, další vyšetřením glomerulárních i tubulárních funkcí, vrozenými a dědičnými nefropatiemi, tubulopatiemi a glomerulopatiemi a také akutním a chronickým selháním ledvin.
Oba hlavní autoři jsou dlouholetými předsedy Sekce dětské nefrologie České pediatrické společnosti ČLS JEP, velmi zkušenými praktickými dětskými nefrology a také autory mnoha monografií i vědeckých publikací z dětské nefrologie.
Na knize se dále spolupodílelo 36 spoluautorů z různých pracovišť z celé ČR i ze zahraničí.
Monografie je určená především pediatrům pracujícím na lůžkových dětských odděleních nemocnic/fakultních klinik i v dětských nefrologických ambulancích, dále praktickým lékařům pro děti a dorost v primární péči a dětským chirurgům, urologům, radiologům, genetikům a psychologům. Zvláště u komplikovaných případů s chronickým průběhem je nezbytná blízká spolupráce dětských praktiků s nemocničními pediatry-specialisty pro dětskou nefrologii.
Monografie představuje i základní zdroj znalostí pro pediatry usilující o nadstavbové vzdělání v oboru dětská nefrologie. Cílí ale i na lékaře pečující o dospělé.matiky akutních i chronických onemocnění ledvin u dětí a dorostu,
Leoš Navrátil a kol.
Kniha je určená studentům bakalářského programu lékařských a zdravotně sociálních fakult a vyšších odborných škol se zdravotnickým zaměřením. Publikace je specificky pojatá pro studenty všech nelékařských oborů, kteří musejí znát etiologii, projevy a diagnostiku jednotlivých patologických stavů z pohledu diagnostika (u studijních oborů zaměřených na diagnostické metody, jako je zdravotní laborant či radiologický asistent) nebo terapeuta pracujícího pod přímým nebo metodickým vedením lékaře (u studijních oborů fyzioterapeut, záchranář, porodní asistentka, nutriční asistent a dalších). Dovednosti a znalosti, které po prostudování učebnice žáci získají, jim nejen pomohou poskytovat kvalitní péči pacientům, ale také se stát rovnocennými členy zdravotnického týmu.
Členové autorského kolektivu, kteří připravili druhé vydání, jsou opět vysoce erudovaní odborníci, kteří se podílejí na výuce výše zmiňovaných zdravotnických profesionálů. Publikace skvěle zvládá didaktický výklad složité problematiky.
Učebnice je rozdělena podle jednotlivých disciplín vnitřního lékařství a je doplněná o základní informace z interní propedeutiky, dále o přehled symptomů a syndromů a základy krizového řízení ve zdravotnictví. Text obohacují grafy, tabulky, obrázky a fotografie.
Tato jednoduchá, pro praktickou potřebu a výuku dobře strukturovaná publikace je skvěle obrazově dokumentována. Mezi četnými indikacemi léčby (zejména u funkčních poruch) lze vyjmenovat například: některé dýchací potíže (lze zkoušet při alergii, astmatu, nachlazení, bolesti v krku…), dále některé kardiovaskulární potíže (u některých typů prekolapsových stavů, u stavů se špatným prokrvením končetin, u závratí…), vybrané gastrointestinální potíže (u některých potíží se žaludkem, u pálení žáhy, u zácpy…), dále bolesti hlavy, poruchy spánku a mnohé další.
Publikaci doporučují naši přední odborníci – MUDr. Doris Danielová a prof. MUDr. Richard Rokyta, DrSc., který také napsal předmluvu k českému vydání.
Knihu lze doporučit lékařům všech odborností (zejména praktikům a internistům), dále fyziatrům, i studentům těchto oborů.
Jana Šeblová - Jiří Knor a kolektív
Úspěšná publikace byla průběžně aktualizována – přibyly (nebo byly zcela přepracovány) zejména kapitoly týkající se urgentní geriatrie, farmakoterapie urgentních stavů, práce se zemřelými (v rámci forenzní problematiky) i organizace a řízení.
Urgentní medicína zahrnuje přednemocniční neodkladnou péči, časnou nemocniční péči a připravenost na řešení mimořádných událostí. Všichni lékaři, ať již pracují ve zdravotnické záchranné službě nebo na urgentních příjmech, si musí osvojit široký diferenciálně diagnostický pohled na pacienta, přístup na základě vedoucího příznaku a stálé přehodnocování priorit. Právě tento komplexní přístup k problematice a zasazení do souvislostí pomáhá tato publikace pochopit.
Srozumitelnosti knihy napomáhá 68 tabulek a 144 obrázků (z toho 19 v barevné příloze).
Oba hlavní autoři pracují v oblasti urgentní medicíny více než třicet let a mají zkušenosti jak z terénu, tak z organizace práce RZP, takže jsou schopni čtenářům kvalifikovaně přiblížit specifika tohoto náročného, avšak medicínsky velice zajímavého oboru.
Karel Lukáš - Jiří Hoch - Petr Urbánek - Jiří Nevoral a kolektív
Monografie je věnována „obyčejným – běžným“ nemocem gastrointestinálního traktu. Zkušení editoři vybrali toto téma ze dvou dobrých důvodů. Prvým je, že právě o „běžném“ se nepíše a zůstává často v šedi rutinní klinické praxe. Druhým potom je to, že řadou chorob a stavů se zabývají lékaři více odborností, ale nemluví vždy stejnou řečí, jelikož se s nemocí setkávají v různé fázi – jedni s nálezy, které nevyžadují více než pouhé sledování pacienta, druzí již ve fázi s život ohrožujícími komplikacemi.Editoři považují problematiku obyčejných nemocí za důležitou a aktuální a vyzdvihují nutnost znát názory jiných odborností. Do monografie bylo vybráno více než 20 chorobných stavů, například peptický vřed, infekční gastroenteritida, celiakie, divertikulární nemoc, cholelitiáza, hemoroidy, dráždivý tračník, jaterní cirhóza a steatóza, apendicitida a kolorektál.Kniha je zajímavá především pro praktické lékaře, internisty, gastroenterology, chirurgy, pediatry i další odbornosti.
Ladislav Chrobák - Thomas Gral - Jiří Kvasnička and coworkers
Publikace je anglickou verzí nejúspěšnější učebnice propedeutiky pro zahraniční ale i naše studenty. Česká i anglická verze knihy je studenty hodnocena jako didakticky nejlepší ze současně dostupných učebnic pro základní klinické obory. Studenti se systematicky seznamují naprosto srozumitelným a názorným způsobem s fyzikálním vyšetřením a interpretací získaných nálezů. Publikace provází medika jak po dobu studia, ale plně ji využije i ve své budoucí lékařské praxi. Knihu ocení i mnozí pedagogové.
Jiří Masopust - Martin Písačka
Publikace přináší kromě nezbytného teoretického základu řadu praktických poznatků a zkušeností z oblasti imunohematologie erytrocytů. Nabízí přehledné informace o krevně skupinových systémech a dalších antigenech erytrocytů včetně jejich klinického významu a funkcí. Samostatné kapitoly jsou věnovány imunohematologickým aspektům transfuzí, potransfuzním imunitním reakcím červené řady, autoimunitním hemolytickým anémiím a hemolytickému onemocnění plodu a novorozence.Velká část učebnice se věnuje vyšetřovacím metodám v imunohematologii včetně širokého spektra problémů a úskalí spojených s jejich prováděním s klinickým přesahem. Zahrnuje i řadu speciálních imunohematologických metod.
V přílohách lze nalézt podrobný popis vybraných laboratorních metod a případy z klinické praxe. Jednotlivé kapitoly zakončují krátké zkušební testy.Jedná se o jedinečnou učebnici v historii České republiky. Takto přehledná a podrobná odborná kniha zabývající se základním pilířem transfuzního lékařství s přesahem i do jiných medicínských oborů nebyla v České ani Slovenské republice vydána. První vydání této učebnice se setkalo s velkým zájmem odborné veřejnosti a bylo rychle vyprodáno. Poptávka řady odborníků tak nebyla uspokojena.
Druhé vydání je obohaceno a rozšířeno nové poznatky, které v imunohematologii za posledních pět let nastaly v teoretické i praktické rovině včetně diagnostických postupů. Druhé vydání je pro větší didaktickou názornost doplněno nově o příklady z praxe a kazuistiky.
Učebnice s bohatou obrazovou přílohou je určena širokému spektru čtenářů od lékařů zabývajících se ve své praxi imunohematologickou tématikou (hematologové, intenzivisté, internisté, porodníci a další) až po zdravotní laboranty a bioanalytiky.
Vojtěch Melenovský - Josef Kautzner a kol.
Chronické srdeční selhání je závažné onemocnění s vysokou morbiditou a mortalitou, jehož prevalence v České republice i Evropě významně narůstá. Diagnostika a léčba srdečního selhání jsou tedy celosvětovou zdravotnickou prioritou, vedoucí k rychlému vývoji nových léčebných přístupů. Klinika kardiologie IKEM má v problematice diagnostiky a léčby různých forem srdečního selhání dlouhodobé bohaté zkušenosti. Na základě mnohaleté každodenní praxe vznikla vlastní filosofie přístupu k srdečnímu selhání, formovaná novými studiemi a doporučeními Evropské kardiologické společnosti. Druhé, zcela přepracované a doplněné vydání publikace v plném rozsahu reflektuje současné poznatky, guidelines a moderní možnosti léčby. Zařazena byla řada nových kapitol, například problematika chlopenních vad, diabetu a obezity ve vztahu k srdečnímu selhání, taktika diuretické léčby, režimová opatření. Kniha se věnuje srdečnímu selhání velmi komplexně, od epidemiologie, přes zobrazovací metody, genetická rizika a moderní léčbu až transplantaci srdce a potransplantančí léčbu. Kniha zaujme kardiology, internisty, intenzivisty, praktické lékaře, ale i mediky a zdravotní techniky.
E-kniha
Sylvia Dražilová - Laura Gombošová - Martin Janičko - Ľubomír Skladaný - Eduard Veseliny
Vysokoškolské učebné texty sú zamerané na pregraduálnych študentov medicíny a mladých lekárov zaradených do špecializačného vzdelávania v gastroenterológii, hepatológii a vnútornom lekárstve.
Snahou autorov bolo do určitej miery nahradiť chýbajúcu koncíznu a stručnú učebnicu gastroenterológie a hepatológie pre študentov medicíny, ale zároveň priniesť aj konkrétne, priamo použiteľné informácie pre mladých lekárov na lôžkových oddeleniach poskytujúcich zdravotnú starostlivosť pre týchto pacientov.
E-kniha
Kardiovaskulárne ochorenia patria k základným príčinám morbidity a mortality vo vyspelých krajinách. Učebný text s názvom: Vybrané kapitoly z angiológie sa venuje najčastejším vaskulárnych ochoreniam, s ktorými sa lekár angiológ stretáva sa dennej báze.
Opísané sú dilatačné ochorenie artérií (aneuryzma abdominálnej aorty) ale aj stenotizujúce ochorenia periférnych tepien. V časti venujúcej sa venóznemu cievnemu systému sú rozoberané ochorenia ako hlboká žilová trombóza, tromboflebitída a chronická venózna insuficiencia. Taktiež sa venujem aj najčastejšie sa vyskytujúcemu ochoreniu lymfatického cievneho systému ˗ lymfedému.
V jednotlivých kapitolách sú stručne analyzované rizikové faktory ochorení, ich klinický obraz, diagnostika, modality liečby ochorení (farmakologická terapia, endovaskulárna terapia, angiochirurgická terapia) a aj možné komplikácie terapie.
Mojou prioritou bolo prezentovať informácie logicky, zaujímavo a zrozumiteľne pre študentov a pre bežnú klinickú prax.
Autorka
E-kniha
Peter Lengyel - Eugen Frišman (eds.)
Zborník abstraktov
TÉMY KONGRESU:
Lekárska sekcia
• Chirurgická liečba popálenín
• Popáleniny elektrickým prúdom
• Termické úrazy u detí
• Vojenské termické úrazy
• Varia
• Posterová sekcia
Sekcia zdravotných sestier
• Starostlivosť o detského pacienta s termickým úrazom
• Starostlivosť dospelých pacientov s rozsiahlymi popáleninami
• Význam práce sestier na operačných sálach
• Liečba pacientov v hyperbarickej komore
E-kniha
Pavol Pobeha - Ivana Paraničová - Pavol Joppa
Publikácia Respiratory medicine and Tuberculosis- selected chapters je očakávaným študijným materiálom určeným pre študentov medicíny na lekárskych fakultách a môže slúžiť aj ako doplnková literatúra v rámci postgraduálneho vzdelávania lekárov špecialistov. Zostavením kapitol a obsahom nadväzuje na slovenskú verziu publikácie Vybrané kapitoly z pneumológie a ftizeológie (Editor Pavol Joppa), avšak nová publikácia problematiku pneumológie rozširuje o ďalšie nozologické jednotky a problematiky v kontexte aktuálnych poznatkov evidence based medicine.
Táto kniha ku štandardným témam v pneumológii ako astma, chronická obštrukčná choroba pľúc, rakovina pľúc, pneumónie, intersticiálne ochorenia a tuberkulóza pridáva najnovšie aj témy Poruchy dýchania v spánku a Respiračné zlyhávanie, čo sú témy v pneumologických publikáciách a aj v rámci vnútorných chorôb spomínané často len okrajovo. Veľkým prínosom je komplexne spracovaná kapitola o Cor pulmonale chronicum, ktorá prepája viaceré klinické odbory pneumológiu, internú medicínu a kardiológiu. Veríme, že pripravená publikácia si nájde obľubu medzi čitateľmi a bude prínosom pri vzdelávaní študentov a odborníkov z praxe.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.