

H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Základné informácie:
E-kniha
Mária Sováriová Soósová - Renáta Suchanová - Libuša Tirpáková
Predkladaná vysokoškolská učebnica prináša poznatky z oblasti ošetrovateľstva vo vnútornom lekárstve. Konkrétne sa zaoberá špecifikami ošetrovateľskej starostlivosti u pacientov s ochoreniami dýchacieho systému. Je určená poslucháčom odboru ošetrovateľstvo, ale i sestrám pracujúcim v tejto oblasti.
Učebnica je členená do šiestich kapitol, doplnená o bibliografické odkazy, zoznam skratiek a symbolov, zoznam tabuliek a ošetrovateľských diagnóz podľa klasifikácie NANDA International taxonómie II (North American Nursing Diagnosis Association, NANDA-I).
Pre správne interpretovanie nových poznatkov, ich modifikovanie a efektívne uplatnenie v konkrétnej situácii v ošetrovateľskej praxi je nevyhnutné využívanie medzi-predmetových vzťahov a uplatňovanie najnovších vedeckých dôkazov. Záujemcov o ďalšie prehĺbenie svojich vedomostí odkazujeme na odborné a vedecké publikácie predovšetkým z ošetrovateľstva, klinickej propedeutiky, internej medicíny, farmakológie, psychológie a ďalších medicínskych a humanitných vedných disciplín.
Ingrid Hodorová - Květuše Lovásová
Publikácia je pokračovaním už vydanej vysokoškolskej učebnice "Ultrasonografická anatómia 1" a dopĺňa ďalšiu medzeru na medicínskom literárnom trhu, týkajúcu sa ultrasonografického pohľadu na periférne nervy a cievy končatín a krku.
Ingrid Hodorová - Květuše Lovásová
The publication is a continuation of the already published university textbook"Ultrasound Anatomy 1" and fills the gap in the medical literary market concerning the ultrasound view of peripheral nerves and vessels of the limbs, and neck as well.
E-kniha
Lucia Dimunová, Jana Michalková, Gabriela Štefková, Mária Zamboriová
Sledujúc inovatívne trendy výučby vysokoškolského vzdelávania, táto vysokoškolská učebnica ponúka návod na aktualizáciu a zatraktívnenie edukačného procesu pre všetky zdravotnícke profesie. Do výučby aplikuje kritické myslenie a strategickú metódu pojmového mapovania, ktoré sú pre facilitátora a edukanta vhodným nástrojom na dosiahnutie želaného cieľa. Kritické myslenie je základná akademická zručnosť, na ktorej možno budovať ďalšie vedomosti a intelektuálne cnosti. Zároveň je to nutná výbava každého absolventa z odboru zdravotníctva. Texty v učebnici dopĺňa kapitola zameraná na metódy štrukturálneho a formatívneho hodnotenia výsledkov vzdelávania. Publikácia je obohatená aj o vzorové digitálne pojmové mapy, ktorých kognitívny obsah je možné editovať a graficky upravovať. Cieľom vysokoškolskej učebnice je priblížiť spôsob získavania poznatkov prostredníctvom kritického myslenia s využitím pojmového mapovania ako metódy, s finálnym cieľom implementácie získaných poznatkov do každodennej praxe.
Darina KluchovÁ a kol.
An illustrated text for dental students
E-kniha
Monika Halánová-Leonard Siegfried
Aj napriek tomu, že dominantné postavenie v celkovej morbidite a mortalite vo vyspelých krajinách majú v súčasnosti chronické neinfekčné ochorenia, epidémie infekčných ochorení, najmä tých, ktoré sú vyvolané novými alebo novo sa objavujúcimi patogénmi sa vyskytujú častejšie a šíria sa rýchlejšie a ďalej na nových územiach. Východiskové faktory tejto hrozby sú najmä ekologické a klimatické zmeny a zmeny v humánnej demografii a správaní. Veľmi závažná je aj rastúca rezistencia na ATB, v dôsledku čoho dochádza k výraznému nárastu incidencie infekčných ochorení a ich šíreniu na nové geografické lokality. Aktuálne problémy epidemiológie a mikrobiológie vo výskume a klinickej praxi sa v súčasnosti orientujú najmä na rýchlu detekciu a následnú reakciu na diagnostikované ochorenia. V súčasnosti je stanovenie diagnózy infekčného ochorenia výsledkom klinického obrazu, poznania aktuálnej epidemiologickej situácie a laboratórneho potvrdenia etiologického agens. Identifikácia mikroorganizmov nám umožňuje jednak stanoviť správnu definitívnu diagnózu a následnú cielenú terapiu, ale tiež začať okamžite s príslušnými protiepidemickými opatreniami na kontrolu spôsobov šírenia sa infekčného agens.
E-kniha
Iveta Domoráková a kol.
E-learningová učebnica je dostupná na: https://portal.lf.upjs.sk. Učebnica obsahuje 11 kapitol zameraných na mikroskopickú anatómiu hlavovej a krčnej oblasti s dôrazom na ústnu a nosovú dutinu, kosti lebky a ich vývoj, detailnú mikroskopickú štruktúru zubov a ich vývoj. Jedna kapitola je venovaná dentícii z hľadiska klinického významu poznania štruktúry a vývoja zubov. V učebnici sú zaradené kapitoly mikroskopickej anatómie orgánov, ktoré majú funkčný význam pre hlavovú oblasť ako je cievny, lymfatický, endokrinný a nervový systém.
Učebnica je spojená s atlasom, má celkom 490 strán, 300 pôvodných mikrofotografií s použitím bežných histologických farbení, histochemických, imunohistochemických a impregnačných metód. Učebnica vznikla s podporou projektu KEGA 019UPJŠ-4/2016.
Mária Mareková - Marek Stupák - Peter Urban - Jana Mašlanková -
Beáta Hupková - Miroslava Rabajdová
Publikácia je určená záujemcom o štúdium na UPJŠ v Košiciach, Lekárskej fakulte v odbore všeobecné lekárstvo a zubné lekárstvo. Obsahuje 1500 modelových otázok z chémie, ktoré sú spracované v súlade so vzdelávacím programom na gymnáziách a ktoré tvoria podklady písomných testov na prijímacích skúškach. Otázky na prijímacích skúškach však nemusia presne kopírovať otázky v tejto publikácii. Odpovede na otázky sú riešené formou ponúkaných variantných odpovedí obsahujúcich správne aj nesprávne možností, pričom správne odpovede sú uvedené v kľúči na konci publikácie. Táto publikácia vám poskytne možnosť overiť si hĺbku a rozsah vašich vedomostí z chémie, ktoré ste nadobudli počas stredoškolského štúdia a zároveň vám uľahčí prípravu na úspešné absolvovanie prijímacej skúšky. Autori problematiku rozdelili do kapitol, čo vám umožní rýchlo sa zorientovať a zistiť, ktorej oblasti sa musíte v štúdiu viac venovať. Cieľom predkladanej publikácie je umožniť každému uchádzačovi, ktorý má o štúdium na lekárskej fakulte vážny záujem, dobre sa pripraviť na prijímacie konanie a v prípade prijatia, mať dobrý základ na štúdium daného odboru.
A.A. Ahmetova - A.A. Seidakhmetova - N.D. Kalmenov a kol.
Zlepšovanie osvedčených postupov pri poskytovaní prvej pred-lekárskej pomoci je jednou z prioritných oblastí klinickej medicíny vo väčšine krajín sveta. Napriek úspechu v zlepšovaní poskytovania lekárskej starostlivosti na úrovni FPMA a pohotovostnej zdravotnej starostlivosti je poskytovanie kvalifikovanej zdravotnej pomoci v počiatočných štádiách ochorenia alebo v kritických stavoch rozhodujúce a ovplyvňuje následnú lekársku starostlivosť i budúcnosť pacienta.
Pri poskytovaní záchrannej zdravotnej starostlivosti chorým a zraneným je veľmi dôležitý časový faktor, kedy sa zabraňuje nezvratným poruchám v tele a vytvára sa dobrý základ pre odbornú pomoc pri celkovom vyliečení pacienta. Učebné texty sú určené pre zlepšenie povedomia o dôležitosti pred-lekárskej pomoci u študentov nelekárskych odborov v krajinách centrálnej Ázie.
Květuše Lovásová a kol.
Predkladaná učebnica neuroanatómie je určená predovšetkým študentom odboru psychológia (aj v kombinácii), ktorí majú neuroanatómiu vo svojom študijnom pláne. Sledujúc nové trendy výučby neurovied vo svete, je potrebné venovať viac pozornosti kvalite a efektívnosti vysokoškolského vzdelávania a do edukačného procesu aplikovať nové poznatky a moderné prístupy využiteľné v rôznorodej praxi psychológa alebo aj v pedagogickej činnosti. Publikácia obdobného typu a zamerania bola vydaná už v minulosti (v rokoch 2007 a 2009). Hodnotné texty však dopĺňala len schematická čierno biela obrazová dokumentácia niektorých vybraných častí a štruktúr nervového systému. Nakoľko moderná učebnica neuroanatómie je bez obrázkov neplnohodnotná, na základe našich skúseností z minulých rokov, odozvy študentov a najmä z dôvodu absencie uvedenej literatúry na slovenskom knižnom trhu, sme sa rozhodli pripraviť koncepčne novú učebnú pomôcku, ktorá zahrnie obrazový atlas a text do jednej knihy a bude tak pre výučbu názorná a dostačujúca.
Cieľom tejto vysokoškolskej učebnice je na základe kvalitnej obrazovej dokumentácie a súvisiaceho textu oboznámiť čitateľa s anatómiou centrálneho a periférneho nervového systému, poukázať na hlavné štruktúry a funkcie oboch systémov a v neposlednom rade na prípadné možnosti ich poškodenia. Je všeobecne známe, že psychický stav jedinca je odrazom jeho zdravia, vplyv ochorenia na psychiku človeka je preto veľmi široká a zložitá problematika, ktorá vyžaduje komplexný pohľad na príčiny ochorenia a jeho možné následky.
Autori
Ingrid Hodorová a kol.
„Pracovný zošit z anatómie“ je určený pre výučbu študentov nelekárskych bakalárskych odborov ako doplnkový študijný materiál. Z dôvodu, že študenti uvedených odborov nemajú možnosť kontaktu s reálnymi anatomickými štruktúrami je pre nich výučba predmetu anatómie neatraktívna. Veríme, že predkladaný pracovný zošit so svojimi ilustráciami anatomických štruktúr umožní študentom aktívnejšie sa zapojiť do vyučovacieho procesu, čím sa pre nich predmet anatómie stane prístupnejší a atraktívnejší.
Kolektív autorov
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne a progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
E-kniha
Martina Čižmáriková - Peter Takáč
Je známe, že farmakológia je rýchlo sa rozvíjajúcim medicínskym odborom, pričom neustálym zmenám podliehajú aj informácie týkajúce sa liekových foriem a ich aplikačných ciest. Okrem pribúdania nových liekových foriem sa nové trendy zaznamenávajú aj v prístupových cestách vhodných na podávanie liekov. Napriek tomu, že ide o významné faktory ovplyvňujúce účinnosť a bezpečnosť farmakoterapie – neoddeliteľnej zložky komplexnej zdravotnej starostlivosti o pacienta, podľa našich vedomostí doposiaľ chýbal na trhu komplexný a podrobnejší textový materiál zameraný na túto problematiku. S uvedenou skutočnosťou preto súvisí aj väčší rozsah nami predkladaného odborného textu, keďže v dostupných učebniciach farmakológie sú vzácnejšie liekové formy alebo menej využívané aplikačné cesty spomínané iba okrajovo alebo vôbec.
Naším hlavným cieľom bolo preto poskytnúť dostatočné množstvo informácií o existujúcich liekových formách, ich aplikačných cestách, ako aj o ich spôsoboch podávania, ktoré by mali slúžiť na zvýšenie kvality farmakoterapie v kontexte tzv. „liečby šitej na mieru“, ktorej hlavnou snahou je individualizácia liečby pre konkrétneho pacienta. Hoci sa dielo zameriava aj na spôsoby aplikácie liekov, detailný opis algoritmov ich technického prevedenia a ďalších s nimi súvisiacich úkonov je predmetom záujmu iných odborov (ošetrovateľstva, chirurgickej propedeutiky a pod.). Celkovo ide o doplnkový učebný text poskytovaný v elektronickej podobe, ktorá je v dnešnej modernej informatizovanej dobe mimoriadne populárna. Vďaka tomu môže byť dielo kedykoľvek využívané doma i v školskom prostredí, komplexne alebo postupne, čiastkovo. Jeho kvalitu sme sa snažili zvýšiť tiež vhodným členením obsahu, zahrnutím praktických skúseností, ako aj zaradením farebných obrázkov či fotografií, prehľadových tabuliek i príloh.
Dodatkom k učebnici sú zároveň testové kvízy slúžiace na overenie získaných vybraných poznatkov, ktoré sú uverejnené na stránke Ústavu farmakológie Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach (v položke „Výučba“ → „Vyučované predmety“), a ktoré budú priebežne dopĺňané a aktualizované (http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%201.htm; http://www.lf.upjs.sk/farmakologia/TEST%202.htm).
Hoci je dielo primárne určené poslucháčom medicíny, prípadne študentom farmácie a iných zdravotníckych smerov, pevne veríme, že obohacujúce informácie si v ňom nájdu aj začínajúci absolventi uvedených odborov, ako aj ich učitelia.
E-kniha
Magdaléna Hagovská - Alena Buková - Ľubomír Lachváč
Nadváha a obezita predstavujú významný rizikový faktor pre vznik viacerých civilizačných ochorení, ako sú kardiovaskulárne choroby, diabetes mellitus 2. typu a rôzne formy rakoviny. Zároveň výrazne prispievajú k dysfunkciám urogenitálneho systému, ako sú inkontinencia moču, hyperaktívny močový mechúr a prolaps panvových orgánov. Mechanizmy, ktoré spájajú nadváhu s týmito dysfunkciami, zahŕňajú zvýšený intraabdominálny tlak, hormonálne zmeny a chronické zápalové procesy, ktoré negatívne ovplyvňujú štruktúru a funkciu urogenitálneho systému. Prevencia a liečba nadváhy a obezity sú preto kľúčové nielen z hľadiska znižovania rizika civilizačných ochorení, ale aj zlepšenia kvality života prostredníctvom prevencie a liečby urogenitálnych dysfunkcií.
Michal Legiňa kol.
Progress in biology and medicine has always been significantly related to advances in physics. Not only has physics supplied instruments and methods of measurement that have led to many discoveries in physiology and medicine, but methods of physical research have changed many of the older approaches to the biologic sciences. Such circumstances have even led to development of a new scientific field: biophysics, which uses to a great extent physical instrumentation procedures applied to an experimental system. Because any instrument is an additional factor in any experimental system, it may affect the data. To interpret physical data on biological material correctly then, it is necessary to consider the characteristics of instrument response.
A practical course enables a student to acquire some skills, experience and methodological knowledge for performance of experiments and evaluation of measured data. Due to the fast development of instrumentation technology, it is not possible to teach every operation and procedure upon instruments we may use in a future. Besides the basic physical principles, the aim of a practical course is to point out some general rules and skills for instrument operation and for the interpretation of the measured values derived from such operation.
There are two kinds of lessons in practical courses. The first one focuses on laboratory measurements of some important physical quantities and the evaluation of the measured data. These measured quantities are components of the subject “medical biophysics” or of the phenomena studied. Experience provided in managing various scales and tables, as well as in the construction of tables and graphs is substantial. Lessons also enable students to repeat and to strengthen their knowledge of secondary school physics, which is useful for understanding of many phenomena studied in medical biophysics. The second kind of lesson provides experience with some of the diagnostic and therapeutic medical instruments, which can be seen in practical medicine.
The understanding of basic physical principles of corresponding instruments is both recommended and demanded. Theoretical preparation is not only an appropriate condition for the practical managing of the whole lesson, but also helps to avoid injury. This textbook, therefore, intends to help students in preparing for both the practical lessons and the final exam.
Authors
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.