Biology - Sample Questions for Entrance Exam
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
Břetislav Lipový a kolektív
Problematika samotných „dermatologických katastrof“ – závažných bulózních onemocnění – se stává stále aktuálnějším tématem. Při zvyšujícím se počtu medikamentů zaváděných do klinické praxe, narůstá také pravděpodobnost rozvoje polékových dermatologických reakcí. Nejzávažnějším stavem z této poměrně heterogenní skupiny onemocnění je právě toxická epidermální nekrolýza (TEN).
Jedná se o velmi vzácné onemocnění, které se manifestuje různě rozsáhlou kožní exfoliací a velmi často také slizničním postižením. Základním patofyziologickým podkladem tohoto onemocnění je indukce masivní apoptózy keratinocytů, dominantně v oblasti dermoepidermální junkce. Bohužel kompletní a uspokojivý popis patofyziologického pozadí tohoto syndromu dodnes chybí. Tato skutečnost se následně odráží na mnohdy marné terapii, což se projevuje velmi vysokou smrtností. S trochou nadsázky lze říci, že čím více o TEN víme, tím složitější se syndrom zdá být. Dodnes nebyl etablován spolehlivý terapeutický koncept, který by prokázal výraznou efektivitu vůči základnímu onemocnění, tedy zastavení propagace lokálních a systémových změn, a zároveň minimálně kompromitoval funkci imunitního systému v redukci výskytu infekčních komplikací.
Kniha je zaměřena na praktické aspekty současného povědomí v oblastech, jako jsou patofyziologie, diagnostika, diferenciální diagnostika, infekční komplikace, lokální a systémová terapie zejména u pacientů s TEN. Nicméně diskutovány jsou také příbuzné syndromy ze skupiny závažných bulózních stavů. Protože za úspěšnou terapií každého z pacientů s TEN stojí vždy vysoce erudovaný a hlavně multidisciplinární tým odborníků, je kniha určena nejen pro popáleninové specialisty, kteří se o pacienty s TEN starají v České republice primárně, ale rovněž je cílena na dermatology, anesteziology, plastické chirurgy, intenzivisty a oftalmology. V neposlední řadě je kniha určena i pro ošetřovatelský zdravotní personál, neboť je stavebním kamenem v komplexní péči o pacienty s TEN.
Základné informácie:
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
E-kniha
Cieľom napísania vysokoškolského učebného textu Vybrané heterocyklické zlúčeniny bolo vytvoriť učebnú pomôcku pre poslucháčov študijného programu Organická chémia, ktorá v prehľadnej forme poskytne podstatné informácie pre predmet Heterocyklické zlúčeniny. Pri výbere obsahu učebného textu bol vytýčený cieľ podať základné informácie o chémii najvýznamnejších heterocyklov.
Vzhľadom na to, že sumár chemických poznatkov o heterocykloch je obrovský, nebolo možné zahrnúť do obsahu všetky heterocyklické zlúčeniny. Zámerom bolo, aby sa čitatelia zorientovali v oblasti heterocyklických zlúčenín. Samostatné kapitoly zaradené do obsahu sa venujú názvosloviu heterocyklov, základným chemickým vlastnostiam jednotlivých heterocyklov, ich syntéze a reakciám, výskytu heterocyklov v prírode a ich praktickým aplikáciám (liečivá, farbivá, pesticídy, detergenty a pod.).
Alena Šafránková - Marie Nejedlá
Kniha je druhým dílem základní učebnice k předmětu interní ošetřovatelství na vyšších odborných a vysokých školách. Publikace je v tomto rozsahu a stylu provedení v současné době ojedinělá. Autoři vycházejí z potřeb studentů i učitelů zabývat se nejen lékařským pojetím onemocnění vnitřního ústrojí, ale především problematikou ošetřovatelské péče o tyto pacienty. Vedle teoretického úvodu ke každé skupině chorob je důraz kladen především na zhodnocení potřeb pacientů, stanovení ošetřovatelských diagnóz a plánování a realizaci ošetřovatelské péče. Studenti i sestry po jejím prostudování budou znát etiologii, diagnostiku a způsob léčby jednotlivých onemocnění, budou umět rozpoznat problémy pacienta, asistovat lékaři při diagnostických a léčebných postupech a plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou péči. Kniha je určena nejen studentům a jejich pedagogům, ale také všem sestrám, kterým poskytne nejnovější ucelené poznatky z oboru a pomůže zkvalitnit péči o pacienty. Tento díl obsahuje kapitolu ošetřování pacientů s chorobami ledvin a močových cest, metabolizmu a vnitřního prostředí, krve, žláz s vnitřní sekrecí, pohybového ústrojí. Zařazena je také kapitola o ošetřování pacientů s nádorovým onemocněním a geriatrického pacienta.
Danica Studenovská a kol.
Táto zbierka úloh je určená poslucháčom Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorí sa v rámci predmetu Matematika I. zoznamujú s pojmami funkcie, limity, derivácie, integrálu a ich aplikáciami. Ide najmä o študentov nematematických odborov a učiteľských kombinácií, avšak táto zbierka je vhodná aj pre iných študentov a záujemcov o základy matematickej analýzy.
Autori
Michal Dubský a kolektív
Incidence diabetu raketově roste nejen v rozvinutých zemích. Pozdní komplikace diabetu a jejich důsledky představují jedno z největších zatížení medicíny celosvětově a přispívají k velmi vysoké morbiditě a mortalitě pacientů.
Diabetologie je rychle se rozvíjející obor věnující se jak péči o diabetiky 1. typu s využitím nejmodernějších technologií k měření glukózy a k dodávkám inzulínu do organismu, tak i léčbě pacientů s diabetem 2. typu, u kterých za posledních 10 let přibylo několik lékových skupin.
Kniha komplexně a kriticky popisuje a hodnotí nejnovější diagnostické a terapeutické postupy u jednotlivých komplikací diabetu – u diabetické retinopatie neopomíjí ani využití umělé inteligence ve screeningu a nejmodernější léčebných strategií včetně anti-VEGF terapie. Z hlediska diabetického onemocnění ledvin podrobně diskutuje přínos recentních léků, jako jsou SGLT-2 inhibitory a finerenon. Syndrom diabetické nohy a diabetické neuropatie jsou přehledně popsány s využitím nových poznatků ze světového konsenzu diabetické nohy. Důležitá část publikace je věnována i obezitě, v jejíž léčbě v posledních pěti letech došlo k neuvěřitelnému posunu, a srdečnímu selhání u pacientů s diabetem. V neposlední řadě je diskutována problematika prevence chronických komplikací diabetu s využitím moderních technologií, telemedicíny či zlepšení spánkové hygieny. Zmíněna je důležitost fyzické aktivity, která je často jak lékaři, tak pacienty opomíjena, je ovšem klíčová v prevenci těchto onemocnění.
Moderně pojatá monografie využívá pro pochopení problematiky kromě textu řadu přehledných schémat a obrázků. Cílem autorů je srozumitelnou formou předat nejnovější vědecké poznatky a přiblížit jejich využití v běžné klinické praxi. Kniha je určena zejména pro lékaře z interních oborů, jako je diabetologie, nefrologie nebo kardiologie. Stejně tak může ale sloužit jako ucelený přehled pro praktické lékaře, pregraduální, ale i postgraduální studenty medicíny.
Jaroslav Klátik a kolektív
Vysokoškolská učebnica Trestné právo hmotné – osobitná časť, 3. aktualizované vydanie bezprostredne nadväzuje na učebnicu Trestné právo hmotné – všeobecnú časť. Autorský kolektív rozoberá skutkové podstaty trestných činov zahrnuté do dvanástich hláv. Autori si za cieľ stanovili poskytnúť čitateľom podrobný prehľad o jednotlivých trestných činoch a zároveň poskytnúť i čo najpodrobnejší výklad jednotlivých skutkových podstát těchto trestných činov, ako aj výklad pojmov v nich sa nachádzajúcich. Obsah jednotlivých kapitol vychádza zo systematiky osobitnej časti Trestného zákona, čím sa študenti ako aj ostatná právnická veřejnost môžu lepšie orientovať v základných trestno-hmotných inštitútoch. V jednotlivých kapitolách sú zrozumiteľne a jasne vymedzené jednotlivé obligatórne znaky skutkových podstát trestných činov a ich súvislosti. Tam, kde je to potrebné, autori uvádzajú na vysvetlenie svoje teoretické a praktické skúsenosti a tiež v prípade bližšieho vysvetlenia aj aktuálnu súdnu prax. V rámci každej hlavy je uvedená všeobecná charakteristika príslušnej hlavy a dielu, do ktorého sa subsumuje konkrétny trestný čin. Učebnica je určená predovšetkým poslucháčom právnických fakúlt a Akadémie Policajného zboru. Učebnicu však môžu využívať aj sudcovia, prokurátori, policajti, advokáti, vyšší súdni úradníci, čakatelia prokuratúry, advokátski koncipienti pri rozbore a zdôvodnení mnohých ustanovení osobitnej časti Trestného zákona. Táto učebnica je určená aj pre široký okruh záujemcov o trestné právo.
Ekologická etika ako typ aplikovanej etiky sa orientuje: 1. problémovo – poukazuje na konkrétne problémové oblasti poškodzovania prírody, napr. toxické odpady, kyslé dažde a i., riešia sa zložité prepojenia etických, technických, ekonomických a politických otázok, otázok medzinárodného práva a bezpečnosti; alebo sa fundament ekologických problémov odhaľuje ako: 2. odcudzenie človeka od hlbokých koreňov bytia, od biotopu, od vlastnej prirodzenosti, od existenčného habitatu, resp. zodpovednosti voči svetu prírody atď. Tu vystupuje do popredia požiadavka inkrementálneho rozšírenia morálky – pozornosť sa sústreďuje na problematiku rozšírenej etizácie a hodnotovej autonómie všetkých fragmentov biosféry (diskusie o možnostiach proprírodnej axiológie). Tretí typ koncepcií odkrýva príčinu ekologickej krízy: 3. v prevládajúcich postojoch moderného Západu k prírode; ich cieľom je vybudovať od základu nové axiologické, ontologické a etické východiská reflektujúce alternatívne postoje voči prírode.
Autorka
E-kniha
Simona Bilecová-Monika Tresová
Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.
E-časopis
Renáta Orosová (výkonný redaktor)
Vedecký recenzovaný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.
Ciele vedeckého časopisu Edukácia:
Publikace se zaměřuje na problematiku rezistence vůči psychofarmakům u pacientů se závažnými duševními onemocněními, jako jsou schizofrenie, bipolární porucha, deprese, vybrané úzkostné stavy a obsedantně-kompulzivní porucha.
Autorka přináší přehled výzkumných metod a vývoje v oblasti léčby farmakorezistentních stavů a zároveň popisuje slepé cesty a výzkumné přístupy, které se původně jevily jako slibné, ale v praxi se ukázaly jako neúčinné. Vysvětluje mechanismy působení psychofarmak a rozkrývá genetické základy farmakogenomiky, které pomáhají objasnit individuální variace v účincích léků. Odhaluje také složitost výzkumu a metodologické nástrahy, jež ovlivňují interpretaci studií na poli farmakorezistence.
Kniha je cenným zdrojem informací pro odborníky, kteří se chtějí zorientovat v komplexnosti farmakorezistentních stavů a efektivněji podporovat své pacienty na cestě k zotavení.
E-kniha
Lukáš Šutor (ed.)
Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.
Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.
V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.
Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.
Lukáš Šutor
E-kniha
Hlavným cieľom predkladanej monografie je prezentovať slovenskému čitateľovi súčasný stav poznania v oblasti psychológie rodičovskej kontroly a jej dôsledkoch pre mnohé aspekty vývinu dospievajú- ceho a zároveň prezentovať výsledky výskumu realizovaného na reprezentatívnej vzorke slovenských dospievajúcich v období skorej adolescencie. Problematika rodičovskej kontroly je v slovenskom kontexte spracovávaná len okrajovo ako súčasť výskumu výchovných štýlov. Bližšia analýza jej foriem a dôsledkov v slovenskom prostredí chýba.
Monografia je členená do deviatich kapitol. Prvých sedem kapitol je teoretického charakteru. V úvodnej kapitole sa zameriame na niektoré špecifiká vzťahu adolescent-rodič a popíšeme, k akým zmenám v tomto vzťahu v období dospievania dochádza. V druhej kapitole prezentujeme konštrukt rodičovskej kontroly a ukotvíme ho v niekoľkých sociálno-osobnostných teóriách a v kontexte problematiky všeobecných výchovných štýlov. Tretia kapitola je zameraná na dve základné formy kontroly: behaviorálnu a psychologickú a ich vzájomné prelínanie. V štvrtej kapitole definujeme pojem štruktúra ako jedna z foriem rodičovskej kontroly. Piata kapitola zhŕňa aktuálne poznatky o rodových rozdieloch v uplatňovaní rodičovskej kontroly. V šiestej kapitole sú prezentované faktory súvisiace s uplatňovaním kontroly - faktory na strane dieťaťa, na strane rodiča a kontextuálne faktory. V záverečnej, siedmej kapitole teoretickej časti diskutujeme problematiku existencie diskrepancií v percipovaní kontroly medzi dospievajúcimi a ich rodičmi.
E-kniha
Michal Jesenko - Rastislav Král (eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov, 11. február 2022
Dielo s názvom “Teória a prax verejnej správy. Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov uskutočnenej dňa 11.2.2022.“ je súhrnným výstupom 29 príspevkov prezentovaných na medzinárodnej vedeckej konferencii, ktorá sa konala on-line formou dňa 11.2.2022. Konferencia je už tradičnou aktivitou, ktorá sa každoročne realizuje na Fakulte verejnej správy, Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.
Konferencia je určená prioritne doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom za účelom realizácie otvorenej diskusie, výmeny názorov a vzájomnú konfrontáciu výsledkov tvorivej vedeckej činnosti. A to nielen s kolegami zo Slovenska ale aj s účastníkmi zo zahraničia. Recenzované články poskytujú na jednej strane multidisciplinárny pohľad na teoretické vymedzovanie verejnej správy v kontexte fungovania právneho štátu. Na strane druhej poukazujú aj na praktické aspekty fungovania verejnej správy v každodennom živote spoločnosti. Príspevky analyzujú problematiku z pohľadu právnych, ekonomických sociologických či politologických vied.
Tatiana Hrindová - Andrea Ševčovičová - Martina Molnárová
Publikace představuje osobnosti v oboru ošetřovatelství, které z historického kontextu přispěly k implementaci změn do ošetřovatelské praxe na Slovensku. Důležitým aspektem výběru osobností zařazených do publikace byla jejich odborná profilace od pregraduálního vzdělávání až po nabytí akademického titulu v oboru.
Celospolečenskými změnami, kterými Slovenská republika od roku 1989 prošla, dochází ke změně pohledu na ošetřovatelství, hlavně s důrazem na ošetřovatelství jako vědní disciplínu, s prostorem pro autonomní výkon ošetřovatelské praxe.
Ingrid Babinská - Monika Halánová
Epidemiológia je samostatný vedný odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom procesu vzniku a šírenia ochorení, navrhuje opatrenia na ochranu a zlepšenie zdravia a kontroluje ich účinnosť. Jej hlavným cieľom je prispievať k znižovaniu chorobnosti a úmrtnosti, k ochrane a upevňovaniu zdravia, ako aj k predĺženiu života a zlepšeniu jeho kvality u jednotlivcov a v populácii.
Aj napriek tomu, že dominantné postavenie v celkovej morbidite a mortalite vo vyspelých krajinách majú v súčasnosti chronické neinfekčné ochorenia, epidémie infekčných ochorení sa vyskytujú stále. Dnešná doba so sebou prináša nové hrozby, ktorým musí epidemiológia, ale aj iné vedné odbory (napr. verejné zdravotníctvo, infektológia, cestovná medicína a pod.) čeliť. Ide najmä o infekcie vyvolané novými alebo novo sa objavujúcimi patogénmi, zmeny životného prostredia a životného štýlu, klimatické zmeny, rastúca rezistencia na antibiotiká, odmietanie očkovania, chudoba a pod.
Prvý diel predkladaných učebných textov prináša informácie týkajúce sa epidemiologického vyšetrovania v ohnisku nákazy, prehľad o klasifikácii infekčných chorôb z pohľadu epidemiológa a podrobnejšie sa venuje problematike črevných nákaz. Samostatná kapitola je venovaná modelovým situáciám, ktoré prispejú k pochopeniu danej problematiky a zvládnutiu obdobných situácií priamo v praxi.
Učebné texty sú prioritne určené študentom bakalárskeho a magisterského štúdia odboru Verejné zdravotníctvo, ale určite si v ňom množstvo informácii nájdu aj študenti Všeobecného lekárstva a študenti ďalších bakalárskych a magisterských odborov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Mária Mareková et al.
Predmet Lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, naučiť študentov vnímať prirodzené, fyziologické, ako aj chorobné procesy v organizme ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia. Pre lepšie zvládnutie a pochopenie biochemických procesov sme pre študentov pripravili vysokoškolskú učebnicu „Lekárska biochémia – Semináre“, ktorá poskytuje študentom okrem teoretických úvodov aj prehľadné schémy procesov a mnoho otázok, vypracovanie ktorých by malo študentom uľahčiť prípravu na skúšku.
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
E-kniha
Cieľom napísania vysokoškolského učebného textu Vybrané heterocyklické zlúčeniny bolo vytvoriť učebnú pomôcku pre poslucháčov študijného programu Organická chémia, ktorá v prehľadnej forme poskytne podstatné informácie pre predmet Heterocyklické zlúčeniny. Pri výbere obsahu učebného textu bol vytýčený cieľ podať základné informácie o chémii najvýznamnejších heterocyklov.
Vzhľadom na to, že sumár chemických poznatkov o heterocykloch je obrovský, nebolo možné zahrnúť do obsahu všetky heterocyklické zlúčeniny. Zámerom bolo, aby sa čitatelia zorientovali v oblasti heterocyklických zlúčenín. Samostatné kapitoly zaradené do obsahu sa venujú názvosloviu heterocyklov, základným chemickým vlastnostiam jednotlivých heterocyklov, ich syntéze a reakciám, výskytu heterocyklov v prírode a ich praktickým aplikáciám (liečivá, farbivá, pesticídy, detergenty a pod.).
Alena Šafránková - Marie Nejedlá
Kniha je druhým dílem základní učebnice k předmětu interní ošetřovatelství na vyšších odborných a vysokých školách. Publikace je v tomto rozsahu a stylu provedení v současné době ojedinělá. Autoři vycházejí z potřeb studentů i učitelů zabývat se nejen lékařským pojetím onemocnění vnitřního ústrojí, ale především problematikou ošetřovatelské péče o tyto pacienty. Vedle teoretického úvodu ke každé skupině chorob je důraz kladen především na zhodnocení potřeb pacientů, stanovení ošetřovatelských diagnóz a plánování a realizaci ošetřovatelské péče. Studenti i sestry po jejím prostudování budou znát etiologii, diagnostiku a způsob léčby jednotlivých onemocnění, budou umět rozpoznat problémy pacienta, asistovat lékaři při diagnostických a léčebných postupech a plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou péči. Kniha je určena nejen studentům a jejich pedagogům, ale také všem sestrám, kterým poskytne nejnovější ucelené poznatky z oboru a pomůže zkvalitnit péči o pacienty. Tento díl obsahuje kapitolu ošetřování pacientů s chorobami ledvin a močových cest, metabolizmu a vnitřního prostředí, krve, žláz s vnitřní sekrecí, pohybového ústrojí. Zařazena je také kapitola o ošetřování pacientů s nádorovým onemocněním a geriatrického pacienta.
Danica Studenovská a kol.
Táto zbierka úloh je určená poslucháčom Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorí sa v rámci predmetu Matematika I. zoznamujú s pojmami funkcie, limity, derivácie, integrálu a ich aplikáciami. Ide najmä o študentov nematematických odborov a učiteľských kombinácií, avšak táto zbierka je vhodná aj pre iných študentov a záujemcov o základy matematickej analýzy.
Autori
Michal Dubský a kolektív
Incidence diabetu raketově roste nejen v rozvinutých zemích. Pozdní komplikace diabetu a jejich důsledky představují jedno z největších zatížení medicíny celosvětově a přispívají k velmi vysoké morbiditě a mortalitě pacientů.
Diabetologie je rychle se rozvíjející obor věnující se jak péči o diabetiky 1. typu s využitím nejmodernějších technologií k měření glukózy a k dodávkám inzulínu do organismu, tak i léčbě pacientů s diabetem 2. typu, u kterých za posledních 10 let přibylo několik lékových skupin.
Kniha komplexně a kriticky popisuje a hodnotí nejnovější diagnostické a terapeutické postupy u jednotlivých komplikací diabetu – u diabetické retinopatie neopomíjí ani využití umělé inteligence ve screeningu a nejmodernější léčebných strategií včetně anti-VEGF terapie. Z hlediska diabetického onemocnění ledvin podrobně diskutuje přínos recentních léků, jako jsou SGLT-2 inhibitory a finerenon. Syndrom diabetické nohy a diabetické neuropatie jsou přehledně popsány s využitím nových poznatků ze světového konsenzu diabetické nohy. Důležitá část publikace je věnována i obezitě, v jejíž léčbě v posledních pěti letech došlo k neuvěřitelnému posunu, a srdečnímu selhání u pacientů s diabetem. V neposlední řadě je diskutována problematika prevence chronických komplikací diabetu s využitím moderních technologií, telemedicíny či zlepšení spánkové hygieny. Zmíněna je důležitost fyzické aktivity, která je často jak lékaři, tak pacienty opomíjena, je ovšem klíčová v prevenci těchto onemocnění.
Moderně pojatá monografie využívá pro pochopení problematiky kromě textu řadu přehledných schémat a obrázků. Cílem autorů je srozumitelnou formou předat nejnovější vědecké poznatky a přiblížit jejich využití v běžné klinické praxi. Kniha je určena zejména pro lékaře z interních oborů, jako je diabetologie, nefrologie nebo kardiologie. Stejně tak může ale sloužit jako ucelený přehled pro praktické lékaře, pregraduální, ale i postgraduální studenty medicíny.
Jaroslav Klátik a kolektív
Vysokoškolská učebnica Trestné právo hmotné – osobitná časť, 3. aktualizované vydanie bezprostredne nadväzuje na učebnicu Trestné právo hmotné – všeobecnú časť. Autorský kolektív rozoberá skutkové podstaty trestných činov zahrnuté do dvanástich hláv. Autori si za cieľ stanovili poskytnúť čitateľom podrobný prehľad o jednotlivých trestných činoch a zároveň poskytnúť i čo najpodrobnejší výklad jednotlivých skutkových podstát těchto trestných činov, ako aj výklad pojmov v nich sa nachádzajúcich. Obsah jednotlivých kapitol vychádza zo systematiky osobitnej časti Trestného zákona, čím sa študenti ako aj ostatná právnická veřejnost môžu lepšie orientovať v základných trestno-hmotných inštitútoch. V jednotlivých kapitolách sú zrozumiteľne a jasne vymedzené jednotlivé obligatórne znaky skutkových podstát trestných činov a ich súvislosti. Tam, kde je to potrebné, autori uvádzajú na vysvetlenie svoje teoretické a praktické skúsenosti a tiež v prípade bližšieho vysvetlenia aj aktuálnu súdnu prax. V rámci každej hlavy je uvedená všeobecná charakteristika príslušnej hlavy a dielu, do ktorého sa subsumuje konkrétny trestný čin. Učebnica je určená predovšetkým poslucháčom právnických fakúlt a Akadémie Policajného zboru. Učebnicu však môžu využívať aj sudcovia, prokurátori, policajti, advokáti, vyšší súdni úradníci, čakatelia prokuratúry, advokátski koncipienti pri rozbore a zdôvodnení mnohých ustanovení osobitnej časti Trestného zákona. Táto učebnica je určená aj pre široký okruh záujemcov o trestné právo.
Ekologická etika ako typ aplikovanej etiky sa orientuje: 1. problémovo – poukazuje na konkrétne problémové oblasti poškodzovania prírody, napr. toxické odpady, kyslé dažde a i., riešia sa zložité prepojenia etických, technických, ekonomických a politických otázok, otázok medzinárodného práva a bezpečnosti; alebo sa fundament ekologických problémov odhaľuje ako: 2. odcudzenie človeka od hlbokých koreňov bytia, od biotopu, od vlastnej prirodzenosti, od existenčného habitatu, resp. zodpovednosti voči svetu prírody atď. Tu vystupuje do popredia požiadavka inkrementálneho rozšírenia morálky – pozornosť sa sústreďuje na problematiku rozšírenej etizácie a hodnotovej autonómie všetkých fragmentov biosféry (diskusie o možnostiach proprírodnej axiológie). Tretí typ koncepcií odkrýva príčinu ekologickej krízy: 3. v prevládajúcich postojoch moderného Západu k prírode; ich cieľom je vybudovať od základu nové axiologické, ontologické a etické východiská reflektujúce alternatívne postoje voči prírode.
Autorka
E-kniha
Simona Bilecová-Monika Tresová
Zborník príspevkov z 13. vedeckej konferencie mladých historikov, ktorú zorganizovala Katedra histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v spolupráci so Štátnym archívom v Košiciach a Slovenskou historickou spoločnosťou pri SAV 24. októbra 2023 Ústrednou témou konferenčného zborníka z vedeckej konferencie doktorandov je problematika moci, ako inštancie, ktorá je neodmysliteľnou súčasťou ľudského bytia a je prítomná v spoločnosti de facto od jej počiatku. Nakoľko je moc a túžba po moci prítomná aj v súčasnosti, možno viac ako inokedy v histórii ľudskej spoločnosti, zborník predostiera adekvátne odpovede na otázky: Kde sa moc rodí a z čoho pramení? Ako nazerajú spoločenskovedné disciplíny na tie sociálne skupiny, ktoré moc v rukách nemajú? Publikáciu tvorí osem príspevkov od autorov pôsobiacich na slovenských i českých univerzitách. Zborník otvára príspevok Dávida Nykodýma o moci ve městě stříbra v éře Jiřího z Poděbrad. Správe panstiev v rukách vdovy v 17. storočí (na príklade Judity Balassovej) sa venovala Sabina Danková. Problematiku roly univerzitného veľmajstra v monopolizácii vzdelávania za prvého cisárstva 1808 – 1815 vo Francúzsku skúmal Michael Dudzik. Obdobie medzi dvoma svetovými vojnami na území Československa zmapovali vo svojich príspevkoch dvaja autori: Simona Bilecová, ktorá charakterizovala vznik a kreovanie politickej elity na príklade regiónu Rožňava a Dominik Šípoš, ktorý hodnotil moc strany ako ideologický problém Československej národnej demokracie. V tejto línii pokračoval Patrik Beňuš, ktorý podrobne analyzoval krízu v železničnej doprave na južnom území Slovenska po roku 1938. Monika Tresová sa zaoberala činnosťou katolíckych spolkov v Košiciach a ich zánikom pod nátlakom komunistickej moci po roku 1948. Moci a jej legitimite, súdnym rehabilitáciám obetí komunistického režimu na východnom Slovensku v rokoch 1968 – 1971 sa venovala Miriama Balvirčáková.
E-časopis
Renáta Orosová (výkonný redaktor)
Vedecký recenzovaný časopis Edukácia je zameraný na problematiku vzdelávania a výchovy v oblasti základného, stredného a vysokého školstva. Zreteľ kladie na súčasný stav a perspektívy edukačnej praxe, aktuálne aspekty pregraduálnej prípravy učiteľov, sociálnej pedagogiky, špeciálnej pedagogiky, ako aj pedagogické a psychologické aspekty výchovy v základných výchovných inštitúciách z pohľadu širokej pedagogickej verejnosti. Je určený vedeckým pracovníkom, mladým vysokoškolským učiteľom, doktorandom, ako aj odborným a pedagogickým pracovníkom s cieľom prezentovať trendy v edukácii a vyvolať diskusiu k aktuálnym otázkam prezentovaných oblastí výchovy a vzdelávania.
Ciele vedeckého časopisu Edukácia:
Publikace se zaměřuje na problematiku rezistence vůči psychofarmakům u pacientů se závažnými duševními onemocněními, jako jsou schizofrenie, bipolární porucha, deprese, vybrané úzkostné stavy a obsedantně-kompulzivní porucha.
Autorka přináší přehled výzkumných metod a vývoje v oblasti léčby farmakorezistentních stavů a zároveň popisuje slepé cesty a výzkumné přístupy, které se původně jevily jako slibné, ale v praxi se ukázaly jako neúčinné. Vysvětluje mechanismy působení psychofarmak a rozkrývá genetické základy farmakogenomiky, které pomáhají objasnit individuální variace v účincích léků. Odhaluje také složitost výzkumu a metodologické nástrahy, jež ovlivňují interpretaci studií na poli farmakorezistence.
Kniha je cenným zdrojem informací pro odborníky, kteří se chtějí zorientovat v komplexnosti farmakorezistentních stavů a efektivněji podporovat své pacienty na cestě k zotavení.
E-kniha
Lukáš Šutor (ed.)
Piaty zväzok Doktorandských miscelaneí vznikol ako konferenčný zborník. Navracia sa tým k prvotnej myšlienke celého projektu, vytvoriť publikačný priestor pre príspevky začínajúcich vedcov.
Prvé dve čísla Doktorandských miscelaneí tvorili výstupy z katedrových seminárov, v rámci ktorých prebiehali interné diskusie. V porovnaní s priamym publikovaním sa ukazuje ako prínosnejšie, keď si doktorandi môžu overiť svoje prvé výskumné výsledky viacfázovo a prezentovať sa rozmanitejšími spôsobmi (získať viac poslucháčov a čitateľov). Rozsah textov jednotlivých príspevkov prvých dvoch čísel bol prispôsobený dĺžke vystúpení, tento úzus sa vynechaním seminárov v predchádzajúcich číslach mierne rozkolísal.
V aktuálnom čísle sú rozsahy štúdií o čosi vyrovnanejšie. Pridanou hodnotou piateho zväzku bolo stretnutie všetkých prispievateľov na spoločnej konferencii, Jesennej škole doktorandov Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorá sa konala 17. 10. 2018 a 18. 10. 2018 v Danišovciach.
Domnievame sa, že táto jedinečná – pre mnohých prvá – skúsenosť s aktívnym vystupovaním na vedeckom podujatí mohla prispieť k lepšej finálnej verzii predkladaných príspevkov. Zároveň umožnila doktorandom rozšíriť si obzory v rámci humanitných a spoločenských odborov, minimálne v rozpätí aktuálne riešených dizertačných výskumov.
Lukáš Šutor
E-kniha
Hlavným cieľom predkladanej monografie je prezentovať slovenskému čitateľovi súčasný stav poznania v oblasti psychológie rodičovskej kontroly a jej dôsledkoch pre mnohé aspekty vývinu dospievajú- ceho a zároveň prezentovať výsledky výskumu realizovaného na reprezentatívnej vzorke slovenských dospievajúcich v období skorej adolescencie. Problematika rodičovskej kontroly je v slovenskom kontexte spracovávaná len okrajovo ako súčasť výskumu výchovných štýlov. Bližšia analýza jej foriem a dôsledkov v slovenskom prostredí chýba.
Monografia je členená do deviatich kapitol. Prvých sedem kapitol je teoretického charakteru. V úvodnej kapitole sa zameriame na niektoré špecifiká vzťahu adolescent-rodič a popíšeme, k akým zmenám v tomto vzťahu v období dospievania dochádza. V druhej kapitole prezentujeme konštrukt rodičovskej kontroly a ukotvíme ho v niekoľkých sociálno-osobnostných teóriách a v kontexte problematiky všeobecných výchovných štýlov. Tretia kapitola je zameraná na dve základné formy kontroly: behaviorálnu a psychologickú a ich vzájomné prelínanie. V štvrtej kapitole definujeme pojem štruktúra ako jedna z foriem rodičovskej kontroly. Piata kapitola zhŕňa aktuálne poznatky o rodových rozdieloch v uplatňovaní rodičovskej kontroly. V šiestej kapitole sú prezentované faktory súvisiace s uplatňovaním kontroly - faktory na strane dieťaťa, na strane rodiča a kontextuálne faktory. V záverečnej, siedmej kapitole teoretickej časti diskutujeme problematiku existencie diskrepancií v percipovaní kontroly medzi dospievajúcimi a ich rodičmi.
E-kniha
Michal Jesenko - Rastislav Král (eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov, 11. február 2022
Dielo s názvom “Teória a prax verejnej správy. Recenzovaný zborník príspevkov zo 7. ročníka medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov uskutočnenej dňa 11.2.2022.“ je súhrnným výstupom 29 príspevkov prezentovaných na medzinárodnej vedeckej konferencii, ktorá sa konala on-line formou dňa 11.2.2022. Konferencia je už tradičnou aktivitou, ktorá sa každoročne realizuje na Fakulte verejnej správy, Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach.
Konferencia je určená prioritne doktorandom a mladým vedeckým pracovníkom za účelom realizácie otvorenej diskusie, výmeny názorov a vzájomnú konfrontáciu výsledkov tvorivej vedeckej činnosti. A to nielen s kolegami zo Slovenska ale aj s účastníkmi zo zahraničia. Recenzované články poskytujú na jednej strane multidisciplinárny pohľad na teoretické vymedzovanie verejnej správy v kontexte fungovania právneho štátu. Na strane druhej poukazujú aj na praktické aspekty fungovania verejnej správy v každodennom živote spoločnosti. Príspevky analyzujú problematiku z pohľadu právnych, ekonomických sociologických či politologických vied.
Tatiana Hrindová - Andrea Ševčovičová - Martina Molnárová
Publikace představuje osobnosti v oboru ošetřovatelství, které z historického kontextu přispěly k implementaci změn do ošetřovatelské praxe na Slovensku. Důležitým aspektem výběru osobností zařazených do publikace byla jejich odborná profilace od pregraduálního vzdělávání až po nabytí akademického titulu v oboru.
Celospolečenskými změnami, kterými Slovenská republika od roku 1989 prošla, dochází ke změně pohledu na ošetřovatelství, hlavně s důrazem na ošetřovatelství jako vědní disciplínu, s prostorem pro autonomní výkon ošetřovatelské praxe.
Ingrid Babinská - Monika Halánová
Epidemiológia je samostatný vedný odbor, ktorý sa zaoberá štúdiom procesu vzniku a šírenia ochorení, navrhuje opatrenia na ochranu a zlepšenie zdravia a kontroluje ich účinnosť. Jej hlavným cieľom je prispievať k znižovaniu chorobnosti a úmrtnosti, k ochrane a upevňovaniu zdravia, ako aj k predĺženiu života a zlepšeniu jeho kvality u jednotlivcov a v populácii.
Aj napriek tomu, že dominantné postavenie v celkovej morbidite a mortalite vo vyspelých krajinách majú v súčasnosti chronické neinfekčné ochorenia, epidémie infekčných ochorení sa vyskytujú stále. Dnešná doba so sebou prináša nové hrozby, ktorým musí epidemiológia, ale aj iné vedné odbory (napr. verejné zdravotníctvo, infektológia, cestovná medicína a pod.) čeliť. Ide najmä o infekcie vyvolané novými alebo novo sa objavujúcimi patogénmi, zmeny životného prostredia a životného štýlu, klimatické zmeny, rastúca rezistencia na antibiotiká, odmietanie očkovania, chudoba a pod.
Prvý diel predkladaných učebných textov prináša informácie týkajúce sa epidemiologického vyšetrovania v ohnisku nákazy, prehľad o klasifikácii infekčných chorôb z pohľadu epidemiológa a podrobnejšie sa venuje problematike črevných nákaz. Samostatná kapitola je venovaná modelovým situáciám, ktoré prispejú k pochopeniu danej problematiky a zvládnutiu obdobných situácií priamo v praxi.
Učebné texty sú prioritne určené študentom bakalárskeho a magisterského štúdia odboru Verejné zdravotníctvo, ale určite si v ňom množstvo informácii nájdu aj študenti Všeobecného lekárstva a študenti ďalších bakalárskych a magisterských odborov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach.
Mária Mareková et al.
Predmet Lekárska biochémia plní v medicínskom štúdiu nezastupiteľnú úlohu, naučiť študentov vnímať prirodzené, fyziologické, ako aj chorobné procesy v organizme ako deje odohrávajúce sa na molekulovej úrovni. Na rozlíšenie patologických pochodov od normálnych je potrebné zvládnuť a pochopiť zmysel obrovského množstva biochemických reakcií prebiehajúcich v bunke (bunkový metabolizmus). Osvojenie si týchto faktov je hlavným cieľom predmetu Lekárska biochémia, ktorého zvládnutie je dobrým základom pre štúdium patobiochémie, fyziológie a klinickej biochémie, ako aj mnohých ďalších odborných predmetov medicínskeho štúdia. Pre lepšie zvládnutie a pochopenie biochemických procesov sme pre študentov pripravili vysokoškolskú učebnicu „Lekárska biochémia – Semináre“, ktorá poskytuje študentom okrem teoretických úvodov aj prehľadné schémy procesov a mnoho otázok, vypracovanie ktorých by malo študentom uľahčiť prípravu na skúšku.
H.Mičková - V.Habalová - J.Židzik - E.Slabá
E-kniha
Cieľom napísania vysokoškolského učebného textu Vybrané heterocyklické zlúčeniny bolo vytvoriť učebnú pomôcku pre poslucháčov študijného programu Organická chémia, ktorá v prehľadnej forme poskytne podstatné informácie pre predmet Heterocyklické zlúčeniny. Pri výbere obsahu učebného textu bol vytýčený cieľ podať základné informácie o chémii najvýznamnejších heterocyklov.
Vzhľadom na to, že sumár chemických poznatkov o heterocykloch je obrovský, nebolo možné zahrnúť do obsahu všetky heterocyklické zlúčeniny. Zámerom bolo, aby sa čitatelia zorientovali v oblasti heterocyklických zlúčenín. Samostatné kapitoly zaradené do obsahu sa venujú názvosloviu heterocyklov, základným chemickým vlastnostiam jednotlivých heterocyklov, ich syntéze a reakciám, výskytu heterocyklov v prírode a ich praktickým aplikáciám (liečivá, farbivá, pesticídy, detergenty a pod.).
Alena Šafránková - Marie Nejedlá
Kniha je druhým dílem základní učebnice k předmětu interní ošetřovatelství na vyšších odborných a vysokých školách. Publikace je v tomto rozsahu a stylu provedení v současné době ojedinělá. Autoři vycházejí z potřeb studentů i učitelů zabývat se nejen lékařským pojetím onemocnění vnitřního ústrojí, ale především problematikou ošetřovatelské péče o tyto pacienty. Vedle teoretického úvodu ke každé skupině chorob je důraz kladen především na zhodnocení potřeb pacientů, stanovení ošetřovatelských diagnóz a plánování a realizaci ošetřovatelské péče. Studenti i sestry po jejím prostudování budou znát etiologii, diagnostiku a způsob léčby jednotlivých onemocnění, budou umět rozpoznat problémy pacienta, asistovat lékaři při diagnostických a léčebných postupech a plánovat, realizovat a hodnotit ošetřovatelskou péči. Kniha je určena nejen studentům a jejich pedagogům, ale také všem sestrám, kterým poskytne nejnovější ucelené poznatky z oboru a pomůže zkvalitnit péči o pacienty. Tento díl obsahuje kapitolu ošetřování pacientů s chorobami ledvin a močových cest, metabolizmu a vnitřního prostředí, krve, žláz s vnitřní sekrecí, pohybového ústrojí. Zařazena je také kapitola o ošetřování pacientů s nádorovým onemocněním a geriatrického pacienta.
Danica Studenovská a kol.
Táto zbierka úloh je určená poslucháčom Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, ktorí sa v rámci predmetu Matematika I. zoznamujú s pojmami funkcie, limity, derivácie, integrálu a ich aplikáciami. Ide najmä o študentov nematematických odborov a učiteľských kombinácií, avšak táto zbierka je vhodná aj pre iných študentov a záujemcov o základy matematickej analýzy.
Autori
Michal Dubský a kolektív
Incidence diabetu raketově roste nejen v rozvinutých zemích. Pozdní komplikace diabetu a jejich důsledky představují jedno z největších zatížení medicíny celosvětově a přispívají k velmi vysoké morbiditě a mortalitě pacientů.
Diabetologie je rychle se rozvíjející obor věnující se jak péči o diabetiky 1. typu s využitím nejmodernějších technologií k měření glukózy a k dodávkám inzulínu do organismu, tak i léčbě pacientů s diabetem 2. typu, u kterých za posledních 10 let přibylo několik lékových skupin.
Kniha komplexně a kriticky popisuje a hodnotí nejnovější diagnostické a terapeutické postupy u jednotlivých komplikací diabetu – u diabetické retinopatie neopomíjí ani využití umělé inteligence ve screeningu a nejmodernější léčebných strategií včetně anti-VEGF terapie. Z hlediska diabetického onemocnění ledvin podrobně diskutuje přínos recentních léků, jako jsou SGLT-2 inhibitory a finerenon. Syndrom diabetické nohy a diabetické neuropatie jsou přehledně popsány s využitím nových poznatků ze světového konsenzu diabetické nohy. Důležitá část publikace je věnována i obezitě, v jejíž léčbě v posledních pěti letech došlo k neuvěřitelnému posunu, a srdečnímu selhání u pacientů s diabetem. V neposlední řadě je diskutována problematika prevence chronických komplikací diabetu s využitím moderních technologií, telemedicíny či zlepšení spánkové hygieny. Zmíněna je důležitost fyzické aktivity, která je často jak lékaři, tak pacienty opomíjena, je ovšem klíčová v prevenci těchto onemocnění.
Moderně pojatá monografie využívá pro pochopení problematiky kromě textu řadu přehledných schémat a obrázků. Cílem autorů je srozumitelnou formou předat nejnovější vědecké poznatky a přiblížit jejich využití v běžné klinické praxi. Kniha je určena zejména pro lékaře z interních oborů, jako je diabetologie, nefrologie nebo kardiologie. Stejně tak může ale sloužit jako ucelený přehled pro praktické lékaře, pregraduální, ale i postgraduální studenty medicíny.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.