- Novinka

Stavebný zákon, Energetika, Stavebné výrobky, Bývanie, Pôda
Titul obsahuje úplné znenie novelizovaných zákonov, vyhlášok a opatrení z oblastí stavebníctva a rozvoja bývania. V publikácií sú zákony venované územnému plánovaniu, vlastníctvu bytov a nebytových priestorov, výstavbe, štátnej podpore nájomného bývania, energetike, pozemkovým spoločenstvám, vlastníctvu k pozemkom a iné.
Titul obsahuje:
1. Stavebný zákon a súvisiace predpisy
Zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon)
Zákon č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní
Zákon č. 201/2022 Z. z. o výstavbe
Zákon č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov nebytových priestorov
Zákon č. 608/2003 Z. z. o štátnej správe pre územné plánovanie, stavebný poriadok a bývanie... Zákon č. 162/1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon)
2. Energetika
Zákon č. 251/2012 Z. z. o energetike
Zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov
3. Stavebné výrobky
Zákon č. 133/2013 Z. z. o stavebných výrobkoch
Vyhláška č. 323/2010 Z. z., ktorou sa vydáva Štatistická klasifikácia stavieb
4. Bývanie
Zákon č. 150/2013 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania
Zákon č. 222/2022 Z. z. o štátnej podpore nájomného bývania
Zákon č. 443/2010 Zb. o dotáciách na rozvoj bývania a o sociálnom bývaní
Zákon č. 310/1992 Z. z. o stavebnom sporení
Opatrenie č. 230/2024 Z. z. o výške štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2025
Prehľad opatrení o výške štátnej prémie na stavebné sporenie
5. Pôda
Zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku
Zákon č. 97/2013 Z. z. o pozemkových spoločenstvách
Zákon č. 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách
Zákon č. 180/1995 Z. z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom
Zákon č. 503/2003 Z. z. o navrátení vlastníctva k pozemkom...
Zákon č. 504/2003 Z. z. o nájme poľnohospodárskych pozemkov, poľnohospodárskeho podniku a lesných pozemkov
Zákon č. 280/2017 Z. z. o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka...
Zákon č. 282/2015 Z. z. o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb a o nútenom obmedzení vlastníckeho práva k nim...
Základné informácie:
Novelizovaný správny súdny poriadok s aktualizovanými dôvodovými správami.
ÚSTAVA SLOVENSKEJ REPUBLIKY Č. 460/1992 ZB. V ZNENÍ ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 244/1998 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 9/1999 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 90/2001 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 140/2004 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 323/2004 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 463/2005 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 92/2006 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 210/2006 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 100/2010 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 356/2011 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 232/2012 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 161/2014 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 306/2014 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 427/2015 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 44/2017 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 71/2017 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 137/2017 Z. Z., NÁLEZU ÚSTAVNÉHO SÚDU SLOVENSKEJ REPUBLIKY Č. 40/2019 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 99/2019 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 422/2020 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 378/2022 Z. Z., ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 24/2023 Z. Z. A ÚSTAVNÉHO ZÁKONA Č. 241/2023 Z. Z.
E-kniha
Ján Klučka - Ľuboslav Sisák - Laura Gazdagová (eds.)
Predkladaná publikácia je zborníkom z medzinárodnej vedeckej konferencie „20 rokov v Európskej únii z pohľadu práva a éra udržateľnosti“. Konferencia sa konala v hybridnej forme 3. mája 2024 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Prvá časť zborníka zahŕňa príspevky týkajúce sa práva EÚ v konaniach pred Ústavným súdom Slovenskej republiky so zameraním na aktuálne otázky a výzvy po 20. rokoch členstva Slovenskej republiky v EÚ, európskeho práva z pohľadu internacionálneho konštitucionalizmu v zelenom kabáte, vplyvu vstupu pobaltských štátov do Európskej únie na otázku štátnej príslušnosti fyzických osôb, jednotného digitálneho trhu v kontexte Slovenskej republiky, vplyvu práva Európskej únie v oblasti ochrany osobných údajov na území Slovenskej republiky, princípu ochrany životného prostredia v hospodárskej súťaži a medzinárodnej právomoci pre súkromnoprávne nároky na náhradu škody spôsobenej na životnom prostredí.
Druhá časť zborníka konferencie obsahuje príspevky týkajúce sa procesu zakotvenia ľudského práva na životné prostredie v medzinárodnom práve a európskom práve, rozvoja ochrany biodiverzity v EÚ, úlohy NATO v reakcii na zmenu klímy s cieľom naplniť udržateľnosť a žaloby o náhradu škody za delikty v kontexte emisného škandálu Dieselgate.
Radomír Jakab - Peter Molitoris
Predkladaná učebnica má slúžiť ako učebná pomôcka v pedagogickom procese v rámci študijných predmetov zameraných na správne právo procesné. Z hľadiska štruktúry a obsahových náležitostí reflektuje požiadavky, ktoré sú požadované pre účely postupových skúšok a štátnej skúšky na Právnickej fakulte a Fakulte verejnej správy Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Rovnako, je využiteľným zdrojom informácií aj pre potreby štúdia na iných právnických fakultách v rámci Slovenskej republiky. V neposlednom rade, môže byť vhodnou pomôckou i pre aplikačnú prax, a to tak na orgánoch verejnej správy, na súdoch, ako aj pre advokátov prichádzajúcich do styku so správnym konaním.
E-kniha
Ján Klučka a kol.
Predkladaná monografia „Regionalizmus a jeho prínos pre všeobecné medzinárodné právo“ bola spracovaná na Ústave európskeho práva a oddelení medzinárodného práva Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci rovnomenného projektu (APVV-0823-11) uskutočneného v rokoch 2011 – 2015 a predstavuje jeden z jeho finálnych publikačných výstupov. Hlavným dôvodom výberu témy bola snaha o hodnotenie regionalizmu v jeho rôznych podobách vo vzťahu k medzinárodnému právu a na druhej strane hodnotenie miesta, významu a úlohy medzinárodného práva na vzniku a fungovaní rôznych foriem regionálnych zoskupení. Je totiž skutočnosťou, že hoci je regionalizmu venovaná čoraz väčšia pozornosť doktríny, komplexnejšie posúdenie jeho vplyvu na medzinárodné právo a vice versa v nej doteraz absentuje. Túto medzeru sa pokúša čiastočne odstrániť predkladaná monografia. Na pozadí stručného historického vývoja regionalizmu, ako aj jeho obsahovej a terminologickej zložky sa v monografii podrobnejšie skúmajú jednotlivé druhy regionalizmu v podobe starého a nového regionalizmu, ako aj zmluvného a inštitucionálneho regionalizmu, ďalej ich osobitosti, ako aj prínos k všeobecnému medzinárodnému právu. Pozornosť sa tiež venuje špecifickému fenoménu súčasného regionalizmu, a to vplyvu Európskej únie na jeho stabilizáciu a rozvoj ako faktickými opatreniami, tak aj sústavou opatrení upravených medzinárodnými zmluvami. Jedná sa o zmluvy uzavierané Európskou úniou na strane jednej s medzinárodnými organizáciami, skupinami štátov či jednotlivými štátmi na strane druhej. V tejto súvislosti sa analyzuje problematika interregionalizmu, resp. zmluvného interregionalizmu v rámci jeho špecifík a prínosu k všeobecnému medzinárodnému právu. Vzhľadom na svoju závažnosť je osobitná kapitola monografie venovaná pôsobeniu a vplyvu koncepcie rule of law v kontexte súčasného regionalizmu pri zohľadnení jej osobitostí v rôznych modeloch regionálnych zoskupení v rôznych častiach sveta. Nasledujúce kapitoly monografie sa venujú kodifikácii medzinárodného práva, ktorú si vynútila nutnosť jednotnej úpravy vzťahov, do ktorých vstupujú regionálne organizácie v súčasnom období, ako aj posúdeniu možného vplyvu pravotvornej činnosti a aplikácie pravidiel medzinárodného práva regionálnymi organizáciami v kontexte tzv. fragmentácie medzinárodného práva. Autori sa domnievajú, že sa im v zásade podarilo identifikovať hlavné styčné oblasti súčasného regionalizmu a medzinárodného práva, ich vzájomný vplyv, ako aj prínos rôznych foriem regionalizmu k všeobecnému medzinárodnému právu. Vzhľadom na to, že v prípade regionalizmu sa jedná o dynamicky sa rozvíjajúci segment súčasných globalizovaných medzinárodných vzťahov, ako aj medzinárodného práva, monografia zachytáva len súčasný stav jeho vzťahov k medzinárodnému právu a analýza ich vzájomných vzťahov v budúcom období sa preto javí nielen ako vhodná, tak aj žiadúca.
E-kniha
Jozef Čorba (ed.)
Zborník príspevkov z konferencie
V dňoch 11. a 12. júna 2015 zorganizovala Katedra obchodného práva a hospodárskeho práva Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach už v poradí 13. stretnutie katedier obchodného práva Právnických fakúlt univerzít Českej republiky a Slovenskej republiky, čo len dokumentuje, že myšlienka každoročného stretávania sa predstaviteľov katedier obchodného práva, ktorú incioval prof. Bejček z Právnickej fakulty Masarykovej univerzity Brno, padla na úrodnú pôdu a verme, že takéto stretnutia budú pokračovať aj naďalej. Nielen pre zachovanie tradície ale hlavne pre osožnosť takýchto stretnutí a záujem ich účastníkov stretávať sa.
Tradičnou súčasťou týchto stretnutí, okrem výmeny poznatkov a informácií z realizácie pedagogického procesu a výmeny skúseností je aj vedecká konferencia zameraná na aktuálne otázky obchodného práva. Tohtoročná konferencia sa uskutočnila pod názvom Slovenské a české obchodné právo v roku 2015 – Vybrané problémy. Z jednotlivých katedier je do zborníka z konferencie zaradených celkom 17 príspevkov, ktoré sú rozdelené do troch problémových okruhov. Prvý okruh príspevkov tvoria príspevky tematicky zamerané na vybrané problémy právnej úpravy obchodných spoločností a jej praktickej realizácie. Do druhého okruhu sú zaradené príspevky orientované na oblasť rozhodcovského konania a na konkurzné právo. Do ostatného okruhu sú zaradené príspevky zamerané na výklad novelizovanej úpravy úrokov z omeškania v obchodných záväzkových vzťahoch a na problémy pri aplikácii tejto úpravy, na problematiku výkladu právnych úkonov úpravy obsiahnutej v novom českom Občianskom zákonníku. Súčasťou tejto časti je tiež informatívny príspevok o vývoji slovinského obchodného práva a jeho súčasnej podobe.
Ján Husár, Kristián Csach
Stiahnite si e-knihu zadarmo(pdf)
E-kniha
Adam Giertl - Ľubica Gregová Širicová (eds.)
Zborník príspevkov z V. študentského sympózia konaného v dňoch 21. - 22. apríla 2013
Francúzsky delegát v Komisii pre ľudské práva, diskutujúc o zaradení pojmu „médiá" do článku o slobode prejavu v návrhu Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach, prezieravo vyzýval ostatných členov komisie k predvídavosti ohľadne informačných médií budúcnosti.1 Diskusia prebehla v roku 1950, kedy o vplyve internetu na spolo- čenské vzťahy ešte naozaj nemohli delegáti tušiť. Keďže je v dnešných dňoch už jasné, že informačné technológie významne vplývajú na právo, medzinárodné právo nevynímajúc, rozhodli sa organizátori študentského sympózia venovať jeho šiesty ročník téme „Informačná spoločnosť a medzinárodné právo".
Študenti Právnickej fakulty sa po prihlásení na sympózium najskôr venovali príprave svojho príspevku, pričom každý z účastníkov mal v prípade potreby k dispozícii konzultanta. Zoznam konzultantov popri členoch Ústavu európskeho práva, oddelenia medzinárodného práva, bol tohto roku rozšírený o odborníka na právo duševného vlastníctva, Mgr. Martina Husovca, absolventa našej Právnickej fakulty a v súčasnosti IMPRS-CI doktoranda pôsobiaceho na Inštitúte Maxa Plancka pre duševné vlastníctvo a súťažné právo. Aj touto cestou ďakujeme, že venoval svoj čas študentom a pomohol im cennou radou pri príprave ich príspevkov. Po ukončení prípravnej fázy sa konalo samotné sympózium, ktorého cieľom bolo prezentovať vypracované príspevky a rozvinúť o nich diskusiu. Prednesené príspevky svojím zameraním odrážali široké spektrum prienikov medzinárodného práva a informačnej spoločnosti.
E-kniha
Dominika Kováčová-Lucia Pištejová-Ivan Vaňa
Predkladaná monografia sa venuje povojnovému usporiadaniu vzťahov a mierovým rokovaniam súvisiacim s ustálením hraníc novovytvorenej Československej republiky. Práca sa podrobnejšie venuje rokovacím procesom súvisiacim s prípravou a podpisom Versaillskej a Saint-Germainskej mierovej zmluvy. Obdobne podrobne následne rozoberá peripetie súvisiace s tvorbou Trianonskej mierovej zmluvy pojednávajúcej o hranici s Maďarskom a jej následným vytýčením v teréne. V neposlednom rade práca zachytáva ustálenie medzinárodných vzťahov Československa s Poľskom a ich spoločnú hranicu s osobitným zameraním na arbitrážne riešenie v otázke územia Oravy a Spiša.
E-kniha
Jana Žuľová - Monika Minčičová - Marcel Dolobáč (eds.)
Právna úprava ochrany zdravia pri práci a procesu zisťovania zdravotnej spôsobilosti je jedným z prejavov napĺňania ochrannej funkcie pracovného práva.
Z dôvodu dôležitosti sledovania záujmu chrániť život a zdravie jednotlivca počas jeho pracovného života, ako aj z dôvodu dôsledkov poškodenia zdravia zamestnanca pre výkon ďalšej práce a priebeh pracovnoprávneho vzťahu, nachádza skúmanie tejto oblasti v právnej vede svoje nezastupiteľné miesto. Jej aktuálnosť zvýrazňujú i novovznikajúce riziká práce a pracovného prostredia. Technologický pokrok spojený so zmenou v spôsobe výkonu práce, ale i pandemická situácia otvorila pre pracovné právo okruh nových výziev, ktoré si vyžadujú pozornosť.
Na načrtnuté skutočnosti reaguje predložený zborník abstraktov, ktorý je zoskupením východiskových motívov a záverov prednášok prezentovaných na vedeckej online konferencii „Zdravie pri práci v spektre teórie a praxe“ organizovanej Katedrou pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia Právnickej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach dňa 16. apríla 2021. Autori svojimi abstraktami poukazujú na paletu problematických oblastí, ktoré sú nielen odrazom akademických úvah, ale aj tých právnych otázok, ktorými sa v bežnej právnej praxi je treba vysporiadať.
E-kniha
Erik Štenpien (ed.)
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie konanej dňa 27. septembra 2013 na Právnickej fakulte UPJŠ v Košiciach.
Občiansky zákonník je jednou zo základných právnych kodifikácií dnešnej doby. Paradoxom je, že v Slovenskej republike dodnes platí zákonník z roku 1964, pravda s istými úpravami, ktoré priniesla moderná doba. V súčasnosti prebiehajú rekodifikačné snahy, ktorých výsledkom by malo byť prijatie nového Občianskeho zákonníka. Nie je však možné budovať nové bez znalosti starého. Je preto dobrým znakom, ak sa na spoločnej konferencií stretnú právni historici s civilistami, aby si vymenili názory a poznatky. Katedra dejín štátu a práva košickej Právnickej fakulty je v roku 2013 v prvom roku riešenia vedeckého grantového projektu VEGA: Historickoprávny vývoj inštitútu kúpnej zmluvy a tendencie jej súčasnej rekodifikácie v SR - č. p.: 1/0131/13. Uvedený projekt sme získali ako historickoprávny, participuje však na ňom aj Katedra občianskeho práva, veď doc. JUDr. K. Kirstová, CSc. je zástupkyňou vedúceho projektu. Vedomí si toho, že ide o úplne unikátne prepojenie právnych dejín a praxe, naša katedra dňa 27. septembra 2013 zorganizovala medzinárodnú vedeckú konferenciu Kúpna zmluva - história a súčasnosť I., ktorá bola plánovaným grantovým výstupom, v konečnom dôsledku sa však konala v čase, kedy košická Právnická fakulta oslavovala 40. výročie svojho vzniku. Tento zborník je teda súhrnom vystúpení z riešenia grantového projektu, ale aj vystúpení, ktoré s riešenou témou súvisia. Má ambíciu výraznou mierou prispieť k poznaniu dejín a súčasných rekodifikačných snáh inštitútu kúpnej zmluvy doma a v zahraničí.
E-kniha
Eva Berníková - Dominika Pisarčíková - Diana Repiščáková (eds.)
Zborník príspevkov z medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov vznikol v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie doktorandov a mladých výskumných pracovníkov s názvom „Právo bez hraníc“ konanej dňa 27. apríla 2023 na Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v súvislosti s riešením vedeckého projektu s názvom „Extrateritoriálne účinky cudzích správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie“ podporeného grantom Vedeckej grantovej agentúry pod č. 01/187/2022.
Cieľom uvedeného projektu je vedecké skúmanie extrateritoriálneho pôsobenia správnych rozhodnutí členských štátov Európskej únie na území iných členských štátov za účelom zistenia a následného posúdenia nutnosti, ako i rozsahu harmonizácie právnej regulácie členských štátov Európskej únie, vychádzajúc z narastajúcej potreby zvyšovania miery voľného pohybu správnych rozhodnutí v podmienkach Európskej únie.
V rámci riešenia výskumného projektu sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pod názvom ,,Právo bez hraníc“. Na konferencii boli prezentované príspevky doktorandov a mladých výskumných pracovníkov pochádzajúcich nielen zo slovenských, ale i zahraničných univerzít. Hlavným cieľom konferencie bolo zdôraznenie čoraz viacej narastajúcej globalizácie práva, v dôsledku ktorej už nie je možné vnímať vnútroštátne právo izolovane, ale v korelácií s právnymi poriadkami iných štátov, príp. s právom nadnárodných, resp. medzinárodných organizácií, ako aj záväzkami, vyplývajúcimi pre jednotlivé štáty z uzatvorených medzinárodných zmlúv. Tomuto cieľu zodpovedali i jednotlivé sekcie a bloky konferencie, v rámci ktorých odzneli nielen poznatky z pozitívno-právnych disciplín, ale i poznatky teoreticko-právneho a historicko-právneho charakteru.
E-kniha
Monografia sa zaoberá dvomi základnými aspektami hodnotenia dôkazov v práve. Vo svojej prvej časti sa snaží monografia o zodpovedanie otázky: „Ako je možné aplikovať práva na individuálny prípad, ako ľudské poznanie minulosti je objektívne limitované a neúplné?“ (teda aká je povaha pravdy v práve?). Druhá časť monografie identifikuje modely uvažovania, týkajúce sa skutkových otázok, ktoré sa vyskytujú naprieč rozdielnymi právnymi prípadmi (predovšetkým daňového a trestného práva). V tomto smere monografia čerpá z anglo-amerického právneho prostredia a zaoberá sa tromi hlavnými prístupmi v hodnotení dôkazov: argumentáciou, pravdepodobnosťou a príbehmi a rolou, ktorú zohrávajú pri hodnotení dôkazov.
Monografia je výsledkom riešenia grantového projektu APVV 16-0160 zaoberajúcim sa daňovými únikmi a daňovými podvodmi (predovšetkým ich motivačnými faktormi, vznikom a elimináciou). Veríme, že lepšie poznanie hodnotenia dôkazov môže napomôcť k zlepšeniu efektivity pri výkone správy daní.
E-kniha
Žofia Mrázová - Ján Husár - Jaroslav Dolný a kol.
Monografia "Volené orgány kapitálových spoločností. Vybrané otázky" sa zameriava na posúdenie právnych aspektov výkonu funkcie členov volených orgánov kapitálových spoločností a na riešenie aplikačných problémov ohľadne vzťahov vznikajúcich medzi členmi štatutárnych a dozorných orgánov spoločnosti a samotnou obchodnou spoločnosťou.
Prvá časť monografie sa venuje základným koncepčným predpokladom výkonu funkcie volených orgánov kapitálových spoločností vrátane podmienok vzniku a zániku ich funkcie. Medzi riešenými otázkami je aj dlhodobo pertraktovaná otázka požadovaného štandardu výkonu funkcie členov orgánov obchodných spoločností v kontexte profesionality a lojality. Analyzované sú otázky odmeňovania členov volených orgánov ako aj možnosti odporovania zmluve o výkone funkcie.
Riešené aplikačné problémy majú presah sčasti aj do konkurzného práva, a to konkrétne pri skúmaní povinností štatutárnych orgánov po vyhlásení konkurzu na obchodnú spoločnosť s dôrazom na otázky vzniku osobitnej zodpovednosti štatutárneho orgánu ako aj vykonávania jeho funkcie po vyhlásení konkurzu.
E-kniha
Milan Douša - Tatiana Gmitrová - Oskar Tóth - Matúš Vyrostko (eds.)
Recenzovaný zborník príspevkov z 5. ročníka vedeckej konferencie doktorandov 6. február 2020
Dynamicky se vyvíjecící současná společnost vytváří v občanech očekávání a požadavky, aby verejná správa byla efektivní, spolehlivá, otevřená, profesionální a rychlá. Nové teorie poznatků v souvislosti s neustálými změnami však musí obsahovat i praktické uplatnění a promítnutí těchto charakteristik v systému veřejné správy v praxi.
Právě z toho důvodu je důležité věnovat pozornost novým přístupům z teoretického i praktického pohledu k uplatňování moderní veřejné správy v podmínkách krajin V4. Vzhledem ke skutečnosti, že veřejná správa je interdisciplinární vědní disciplína, která využívá poznatky z široké škály vědních odborů a na základě toho umožňuje komplexně přistupovat k řešení problémů moderní veřejné správy, je recenzovaný sborník příspěvků z vědecké konference doktorandů rozdělen do třech sekcí: sociálno-ekonomické, politologické, právní. Sekce erudovaně reagují na současné problémy veřejné správy z teoretického i praktického hlediska.
PhDr. Milan Douša
Předseda organizačního výboru
Herbert Hausmaninger - Peter Blaho - Veronika Kleňová
Kniha obsahuje konkrétne prípady z oblasti rímskeho civilného procesu, rodinného, vecného, záväzkového a dedičského práva, ktoré sa odohrali v antickom Ríme a jeho provinciách. Vybrané boli prípady s osobitným významom pre vývoj civilného práva kontinentálnej Európy. Prostredníctvom týchto prípadov zbierka umožňuje rekonštruovať skutkový stav a právnické odôvodnenia rozhodnutí rímskych právnikov. Vnútorná štruktúra každého prípadu je viac-menej konštantná. V záhlaví je uvedená inskripcia právneho prameňa; nasleduje úplný latinský text a jeho preklad. Každý prípad sa končí položenými otázkami, odkazmi na najdôležitejšie občianske zákonníky a na literatúru. Otázky sú zväčša formulované stručne, s cieľom povzbudiť čitateľa pri hľadaní vlastnej cesty k prameňom. Osobitný dôraz sa kladie na odôvodnenie príslušného rozhodnutia, pričom sa prihliada na spôsob argumentácie rímskych právnikov. Poznámka na občianske zákonníky má nielen ukázať na pretrvávanie rímskeho práva v moderných súkromnoprávnych poriadkoch, ale aj podporiť diskusiu k rímskemu riešeniu právnych problémov.
E-kniha
Alena Krunková - Simona Farkašová
ZBORNÍK PRÍSPEVKOV z medzinárodnej vedeckej konferencie PRÁVO FONDOV EÚ V TEÓRII A PRAXI konanej dňa 3. októbra 2019 v Košiciach
Konferencie sa zúčastnili predstavitelia akademickej sféry, pedagógovia Právnickej fakulty UPJŠ v Košiciach, ktorí predmet vytvorili a ďalej participujú na výučbe. Obohatením boli účastníci z praxe, či už z Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, z Úradu pre verejné obstarávanie SR, z Najvyššieho kontrolného úradu SR, resp. z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Veľmi hodnotné informácie na konferencii zazneli aj od predstaviteľov Ministerstva pro místní rozvoj ČR, zástupcov OECD, či od Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Prednesené príspevky vysoko odborným spôsobom reflektovali aktuálnu problematiku, pomenovali problémové miesta i načrtli vhodné riešenia polemických miest.
Z jednotlivých vystúpení účastníkov konferencie sa tak podarilo zostaviť rozsahom síce nie veľké, no hodnotou veľmi pozoruhodné dielo, ktoré znamenitým spôsobom prepája teóriu a prax a rozširuje tak poznatky v ešte stále zložitej problematike právnej úpravy fondov Európskej únie.
E-kniha
Marcel Dolobáč - Monika Seilerová
Priemyselnej revolúcii sa nemožno vyhnúť, ani sa pred ňou skryť, súčasne je však rovnako nesprávne vidieť ju iba v sivých farbách. Buďme optimistickí. Informačný vek môže znamenať aj 6 6 znižovanie rozsahu pracovného času, snáď širší čas pre rodinu a medziľudské vzťahy či celkové zvýšenie ekonomického prepychu jednotlivca. Informačný vek zoberie množstvo pracovných príležitostí, ale ďalšie priehrštie položí na stôl, avšak zväčša iba pre vzdelaných. Veda a výskum budú pre celkový hospodársky rozvoj ešte dôležitejšie než dnes. Buďme pripravení.
Ambíciou tejto monografie nie je a ani nemôže byť poskytnúť vyčerpávajúcu odpoveď na vyššie načrtnuté polemiky. Jej cieľom je podnietiť širšiu vedeckú diskusiu najmä o problematike ochrany duševného zdravia v korelácii s nástupom informačného veku.
Predmetom skúmania je ochrana jednotlivca – zamestnanca, ktorý sa musí adaptovať na nové technologické prostredie a nároky s ním spojené. Monografia predstavuje ucelený výstup autorov, ktorí v ostatných dvoch rokov publikovali v rámci grantovej APVV-16-0002 Duševné zdravie na pracovisku a posudzovanie zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na obdobné témy. Autori veria, že aj vďaka označenému grantu APVV, budú v ďalších rokoch na predmetnú tému nadväzovať. Čo je však najdôležitejšie veríme, že jej obsah zaujme vás, čitateľov.
Marcel Dolobáč
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.