
Biology practical lessons
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Eva Slabá - Helena Mičková - Terézia Hudáková
Pomocné vysokoškolské učebné texty Praktické cvičenia z biológie a genetiky sú určené na praktické cvičenia z predmetov Biológia I. a Biológia II. pre študentov 1. roku štúdia v odbore všeobecné lekárstvo a Lekárska a humánna biológia I. a II., pre študentov 1. roku štúdia v odbore zubné lekárstvo na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach - Lekárskej fakulte.
Základné informácie:
Helena Mičková a kol.
Skriptá sú určené pre zahraničných študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach, a sú písané v anglickom jazyku.
Alžbeta Blichárová a kolektív
„Patológia 1. časť (zimný semester) - Praktické cvičenia pre študentov všeobecného lekárstva“ je prvou časťou vysokoškolskej učebnice predstavujúcou prvú polovicu výučby (zimný semester). V tejto časti je popísaných 70 diagnóz, kde každej je venovaná jedna strana. V popise je uvedené poradové číslo zhodujúce sa s číslom preparátu a názov danej diagnózy. Študent sa pri každom preparáte oboznámi so základnými informáciami o danej chorobe, jej makroskopickým a mikroskopickým obrazom. Navyše je vytvorené miesto, v ktorom si študent môže zaznačiť (nakresliť) charakteristický mikroskopický obraz danej choroby. Preparáty v tejto učebnici sú zamerané na všeobecnú patológiu – regresívne a progresívne zmeny, pigmentáciu, hojenie, zápaly a nádory.
Tým, že učebnica umožňuje preparáty zakresľovať, vytvára študentom priestor pre trvalejšie zapamätanie si danej problematiky. Je vynikajúcim zdrojom pre prípravu študentov na kolokvium a ústnu skúšku.
Ingrid Hodorová - Květuše Lovásová
The publication is a continuation of the already published university textbook"Ultrasound Anatomy 1" and fills the gap in the medical literary market concerning the ultrasound view of peripheral nerves and vessels of the limbs, and neck as well.
E-kniha
Tatiana Kimáková - Štefan Tóth - Ivan Uher
Vedecká monografia sa zaoberá aktívnym a zdravým starnutím, jeho základnými ukazovateľmi, involučnými zmenami, či vzťahmi medzi zdravým starnutím a životným štýlom. Osvojenie si zdravého životného štýlu a aktívna účasť na zdravotnej starostlivosti o samého seba sú dôležité prvky vo všetkých etapách nášho života, a teda aj pri zdravom starnutí. Popisujeme možnosti starších ľudí spomaľovať nepriaznivé zmeny spojené so starnutím aj pomocou vzdelávania a vzdelávacích aktivít rôzneho typu.
Súčasťou vedeckej monografie je aj vlastný výskum zameraný na celkové zdravie a vybrané rizikové faktory životného štýlu, najmä konzumáciu rôznych skupín potravín, fajčenie, alkohol, pohybovú aktivitu a stresovú záťaž účastníkov vzdelávania na Univerzite tretieho veku na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, slovenských a zahraničných vysokoškolských študentov na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Vedecká monografia je vhodná pre vedeckú komunitu, študentov medicínskych, a prírodovedných odborov, verejného zdravotníctva troch stupňov vysokoškolského štúdia.
Predkladaný materiál obsahuje komplexný pohľad na rehabilitáciu pacientov v neurológii. Je druhým kompletne prepracovaným a rozšíreným vydaním skrípt - Prehľad neurológie pre fyzioterapeutov. Obsahuje údaje o etiológii neurologických ochorení, patofyziológii, vyšetrení vo fyzioterapii a možnosti konzervatívnej liečby. Zo špeciálnych liečebných metód je podrobnejšie rozpísaná facioorálna terapia, Akrálna koaktivačná terapia a možnosti diagnostiky a tréningu kognitívnych funkcií. V prílohách sú popísané štandardizované dotazníkové metódy, ktoré je možné použiť v záverečných prácach . Súčasťou publikácie je aj kapitola o vertebrogénnych syndrómoch, ktoré majú v neurologickej problematike široké zastúpenie.
Mária Mareková a kol.
Učebný text je určený predovšetkým študentom medicíny na zopakovanie a praktické precvičovanie teoretických poznatkov získaných na prednáškach a pri štúdiu predmetu lekárska biochémia. Biochemické pochody v tele i v každej jednotlivej bunke, sú základom života, ale aj jeho zániku, a preto je lekárska biochémia integrálnou súčasťou medicínskeho štúdia. Semináre obsahujú stručné teoretické úvody a úlohy, ktoré študentom pomáhajú upevniť nadobudnuté vedomosti.
Predkladaný učebný text je doplnený o názornú obrazovú dokumentáciu, ktorá by mala prispieť k lepšiemu pochopeniu študovaných procesov. Jednotlivé podkapitoly sú zoradené podľa príslušnosti k väčšiemu celku s priamou nadväznosťou na klinicko-biochemické, klinické či diagnostické výstupy. Teoretické pasáže v úvode každej kapitoly logicky začleňujú študovanú problematiku do širších teoretických alebo klinických súvislostí, čím obsahovo dopĺňajú prednášky. Semináre nesuplujú, ale dopĺňajú povinnú literatúru a sú vhodné pre prípravu na priebežné písomné testy, ako aj písomnú časť skúšky z predmetu lekárska biochémia.
Hoci predmet, lekárska biochémia je zaradený do 2. ročníka medicínskeho štúdia, nadobudnuté vedomosti a schopnosť ich logického uplatnenia významne prispievajú k pochopeniu klinických predmetov vo vyšších ročníkoch.
Autori
E-kniha
Dorota Sopková - Silvia Farkašová Iannaccone
Súdne lekárstvo predstavuje základný medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá zisťovaním príčiny smrti v prípadoch násilných a nenásilných úmrtí, ako aj zisťovaním a posudzovaním účinkov násilia na ľudský organizmus, a to aj v prípadoch živých osôb. Predložený učebný text predstavuje zocelený a komplexný pohľad na základné úlohy a teoretické poznatky odboru súdne lekárstvo. Jeho cieľom je poskytnúť teoretický základ pre štúdium povinného predmetu Forensic Medicine and Medical Law v študijných programoch General Medicine a Dental Medicine, ktorý doteraz absentoval. Autori kladú dôraz na potrebu poznania základov súdneho lekárstva v každom medicínskom odbore a multidisciplinárny prístup pri objasňovaní medicínsko-právnych otázok.
E-kniha
Terézia Kisková - Stanislav Matéffy - Františka Horváthová
Laboratórny potkan (Rattus norvegicus) je jeden z najpoužívanejších experimentálnych zvierat. Slúži ako modelový organizmus pri analýze množstva biologických procesov a patologických mechanizmov, ako napr. kardiovaskulárne ochorenia, metabolické poruchy (lipidový metabolizmus, diabetes mellitus), neurologické a neuropsychiatrické ochorenia (ako napr. mozgová porážka, epilepsia či Alzheimerova choroba), neurobehaviorálny výskum alebo autoimúnne ochorenia (ako napr. artritída), nádorové a renálne ochorenia. Poskytuje mnohé unikátne výhody na modelovanie humánnych ochorení s následným testovaním liečiv a prírodných látok či pri štúdiu odpovedí na environmentálne faktory. Veľkosť laboratórneho potkana, v porovnaní s myšou, vytvára ideálne podmienky pre fyziologické manipulácie. Okrem toho sa v klinickej toxikológii potkany využívajú na testovanie chemických látok (Hedrich, 2000).
Kardiovaskulárne rizikové faktory v detskom veku
Zápalové ochorenia srdca
Poruchy srdcového rytmu
Ponúkame študentom 5. a 6. ročníka ako aj našej odbornej verejnosti (pediatri, detskí kardiológovia) ucelené informácie z detskej kardiológie, ktoré vychádzajú z progresívnych vedeckých poznatkov odborníkov a požiadaviek praxe, ako aj našich vlastných skúsenosti. Publikácia rozšíri daný odbor o poznatky rizikových faktoroch kardiovaskulárnych chorôb a získaných chorôb srdca, ktoré sú v súčasnosti stále aktuálnejšie už u detí a umožní aj zavedenie nových didaktických metód pri výučbe detskej kardiológie.
Autorka
E-kniha
Iveta Cimboláková a kol.
Premisa „dnešný výskum tvorí zdravotnú starostlivosť zajtrajška“ vyjadruje význam medicínskeho výskumu a dôvod jeho vykonávania. Vedecký výskum a pokroky v biomedicínskych vedách a ich aplikácia v lekárskej praxi a v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti, však prinášajú nové problémy v oblasti etiky. Samotný biomedicínsky výskum si vyžaduje presné definovanie hypotéz, ktoré sú overované jednak v laboratórnych podmienkach ako aj na pokusných zvieratách. Aj keď klinické štúdie na ľudských subjektoch predpokladajú prospech jednotlivým účastníkom a rozvíjajú základné biomedicínske poznatky, predsa však znamenajú aj určité riziká v závislosti od charakteru výskumu. Tieto riziká musia byť minimalizované, pričom experiment sa má vykonávať slobodne a zároveň musí prebiehať v rámci špecifických opatrení na ochranu všetkých zúčastnených, a to nielen pokusných osôb, ale aj samotných výskumníkov. Je zrejmé, že každý výskum s účasťou ľudí je nevyhnutné realizovať v súlade so všeobecne prijatými etickými princípmi ako sú prospešnosť, autonómia, spravodlivosť a neškodnosť. V biomedicínskom výskume sa princíp autonómie uplatňuje osobitne v procese slobodného informovaného súhlasu, ktorý môže účastník, či už terapeutického alebo bádateľského experimentu, kedykoľvek odvolať. Je nutné uviesť, že pokroky v medicíne sú takmer vždy spojené s výskumom na zvieratách, čo si taktiež vyžaduje zabezpečenie špecifických etických noriem a prístupov. Z etického pohľadu sú zvlášť kritizované pokusy na zvieratách vykonávané pre potreby kozmetických firiem. Významnú úlohu pri posudzovaní etických aspektov a kontrole výskumných projektov či už na zvieratách alebo na človeku, zohrávajú nezávislé etické komisie. Predložená publikácia poskytuje prehľad všeobecných podmienok a etických zásad výskumu zahrňujúceho laboratórne zvieratá a ľudské subjekty, problematiku odborného a etického posudzovania projektov ako aj podvodu a publikovania výsledkov. V súčasnosti sme svedkami nesmierneho pokroku v molekulárne-biologických vedách, čo prináša etické dilemy aj v oblasti genetiky. Z uvedeného dôvodu je jedna z kapitol venovaná najnovším poznatkom v tejto oblasti.
Ingrid Hodorová a kol.
„Pracovný zošit z anatómie“ je určený pre výučbu študentov nelekárskych bakalárskych odborov ako doplnkový študijný materiál. Z dôvodu, že študenti uvedených odborov nemajú možnosť kontaktu s reálnymi anatomickými štruktúrami je pre nich výučba predmetu anatómie neatraktívna. Veríme, že predkladaný pracovný zošit so svojimi ilustráciami anatomických štruktúr umožní študentom aktívnejšie sa zapojiť do vyučovacieho procesu, čím sa pre nich predmet anatómie stane prístupnejší a atraktívnejší.
Kolektív autorov
Alžbeta Blichárová a kolektív
“Pathology Part 1 (winter semester) - Practical lessons for students of dental medicine” represents the first half of the university textbook designed for the pregradual study of pathology. The textbook complements the lectures of pathology and serves as a source of information for students of dental medicine, that are preparing for the practical as well as the final oral examination.
In this part of the “Pathology” series, fifty-four selected histopathological slides are presented. Each selected slide is provided with general information in relation to etiology and pathogenesis of the disease, as well as with corresponding morphological features, including the gross appearance and the most important histopathological characteristics. The textbook summarizes the basic concepts of general pathology that are necessary to master the broad field of systemic pathology in the second semester.
E-kniha
Jaroslav Majerník - Andrea Kačmariková
Vysokoškolský ucebný text „Databázy v MS Access – sprievodné texty k praktickým cviceniam“ je urcený posluchácom lekárkych fakúlt, študentom vysokých škôl netechnického zamerania i všetkým zaciatocníkom v práci s databázami. Uvedie citatela do problematiky databázového spracovania údajov a vysvetlí základné princípy, ktoré je potrebné poznat pri tvorbe relacných databáz. Je preto vhodný pre tých, ktorí ešte s databázami nepracovali, prípadne zacali uvažovat o tom, že svoje údaje budú spravovat pomocou svojej vlastnej databázy. Avšak, užitocné informácie tu môžu nájst aj pocítacovo „skúsenejší“ používatelia. Vysokoškolský ucebný text je písaný tak, aby jeho obsah bolo možné zvládnut so základnými znalostami práce s pocítacom a programami bežiacimi v prostredí niektorej z verzií operacného systému MS Windows
E-kniha
Libuša Tirpáková a kol.
Primárna starostlivosť je prvá úroveň zdravotného systému, kam ľudia prichádzajú so svojimi zdravotnými problémami a kde sa realizujú liečebné postupy a potreby v oblasti podpory zdravia a preventívnej starostlivosti väčšiny obyvateľov.
Text vysokoškolskej učebnice, ktorý je spracovaný v deviatich kapitolách ponúka prehľad všeobecnej ambulantnej zdravotnej starostlivosti z pohľadu ošetrovateľstva. Charakterizuje ošetrovateľský proces v ambulantnej zdravotnej starostlivosti a modely ošetrovateľskej starostlivosti. Rieši problematiku implementácie pokročilej praxe v ošetrovateľstve v ambulantnej zdravotnej starostlivosti a úlohu sestry v prevencii a podpore zdravia.
Učebnica je určená študentom ošetrovateľstva v pregraduálnom, ale aj postgraduálnom vzdelávaní, ako aj záujemcom z iných zdravotníckych odborov.
E-kniha
Martina Ružičková - Jozef Dragašek
Psychology is becoming increasingly important in people's lives. It is significant to research human behaviour and how people interact with their environment, as well as how they develop physically, mentally, emotionally, and socially. A rising number of people have been both physically and mentally harmed in recent years as a result of cognitive, emotional, or behavioural disorders. It was determined that a study book on psychology for medical students was required. Presented study book Psychology in Medicine gives students a fundamental insight into patients´ behaviour in general, and demonstrates the role of psychology in relieving health concerns in particular. It includes topics of medical psychology and clinical psychology that are applied in health care. The chapters address the basic principles of human behaviour, communication between patients and physicians, personality psychology, psychodiagnostic techniques, psychotherapy treatment, abnormal psychology, dealing with stressful events and physical illnesses. The study textbook also emphasises the importance of good mental health and self-care in a doctor's practise. There is a hope that this book will provide both a source of information and inspiration for doctors and all health care professionals.
Silvia Rybárová a kol.
Vysokoškolské učebné texty „Anatómia pre nelekárske zdravotnícke odbory“ podávajú prehľadný opis anatómie ľudského tela. Úvodná časť je venovaná stavbe ľudského tela, anatomickému názvosloviu, orientácii na ľudskom tele a základnému deleniu. V ďalšom je opísaný pohybový systém ako pasívny tak aj aktívny. Časť „Vnútorné orgány“ je venovaná všetkým orgánovým systémom nášho tela. Nasleduje nervový systém so základným delením na centrálny a periférny, zvlášť je opísaný autonómny nervový systém. Záver učebných textov je venovaný zmyslovým ústrojom a koži.
Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú.