Základy fyzioterapie

978-80-8063-389-9

Autori:Kamila Kociová, Petra Homzová, Eva Labunová, Wioletta Mikuľáková
Rok vydania:2013

Vstupom Slovenskej republiky do Európskej únie nastali zmeny aj v systéme vzdelávania. V súlade s európskymi trendmi sa vytvoril nový študijný odbor Fyzioterapia. Aj keď tento odbor plynule nahradil rehabilitačných pracovníkov vzdelávaných na stredných zdravotníckych školách, musí spĺňať zvýšené nároky vysokoškolského štúdia a vyvíjajúceho sa odboru. Zvýšené sú aj požiadavky na prácu fyzioterapeuta, ktorá sa z oblasti liečebnej rehabilitácie dostáva viac aj do oblasti prevencie, wellnessu, kúpeľnej liečby či športu. Zvyšujú sa nároky na odborné vedomosti a zručnosti fyzioterapeutov, ktorí, ak chcú byť rovnocennými partnermi v tíme odborníkov poskytujúcich komplexnú rehabilitáciu, musia sa presadiť svojimi vedomosťami a kvalitnou prácou. Tento nový spôsob vysokoškolského vzdelávania si vyžiadal vypracovanie nových učebných textov, ktoré by zodpovedali požiadavkám a nárokom doby. Kolektív autorov, odborných asistentov katedry Fyzioterapie FZ PU v Prešove, sa pokúsil zhrnúť doterajšie kvalitné informácie z existujúcej domácej i zahraničnej odbornej literatúry a doplniť ich novými informáciami a vlastnými skúsenosťami. V predkladanej publikácii, ktorá je určená študentom I. stupňa vysokoškolského vzdelávania v odbore fyzioterapia, sú zhrnuté základné fyzioterapeutické postupy a metódy pohybovej liečby, ale aj historický vývin fyzioterapie na Slovensku, ako aj stručný opis ostatných zložiek liečebnej rehabilitácie.Keďže fyzioterapia je teoreticko-praktický odbor, aj opis jednotlivých metód a postupov zahŕňa teoretickú podstatu a následný opis ich praktickej realizácie. Veríme, že predkladaná publikácia pomôže študentom zorientovať sa v základoch fyzioterapie.