Aterotrombóza - patofyziológia a epidemiológia

978-80-8143-174-6

Autor:Jozef Kollár
Rok vydania:2016

V monografii sa vyčerpávajúco popisuje patofyziológia a epidemiológia aterotrombózy z pohľadu celulárnej patológie a molekulovej biológie. Obsahovo je to písomný zdroj, ktorý nemá obdobu na Slovensku, ale aj v Čechách. Rozsahom je popísaná na 520–stranách v 29-kapitolách. Nové poznatky autor získal z niekoľkých stoviek najnovších zahraničných zdrojov, ale v prípade potreby aj zo starších prameňov.

Choroba sa pandemicky vyskytuje a to je dôvod, že aj jej problematika neuniká podrobnému popisu. Ťažisko popisu sa nezameriava iba na poruchy metabolizmu lipidov a glycidov, metabolický syndróm, rizikové faktory a markery atero-trombogenézy, ale aj na poruchy v hemostáze, ktoré ju spúšťajú. Aterotrombogenéza sa nemôže vynímať z aktivovania imunitného systému. Veľký dôraz sa kladie v popise aj na komplianciu k primárnej prevencii aterotrombogenézy aj na včasnosť a kvalitu realizácie sekundárnej a terciárnej prevencie.